Miłość made in China

"Miłość made in China" Dorian Malovic

Przejmujący reportaż o miłości w Chinach. Autor przez kilka lat zbierał materiały dotyczące zawierania związków małżeńskich, rozwodów oraz homoseksualistów w tym kraju. W sposób bardzo dogłębny analizuje mentalność mieszkańców zarówno miast, jak i wsi i stara się ukazać w sposób dokładny motywy, którymi kierują się tamtejsi ludzie podczas wyboru partnera. Okazuje się, że sytuacja wcale nie jest taka łatwa, ponieważ Chińczycy nie są ludźmi wylewnymi, a ich kultura nie pozwala na bezpośrednie zawieranie znajomości z płcią przeciwną. Kontakty międzyludzkie są tam dużo bardziej skomplikowane niż w krajach europejskich, gdzie każdy może zaczepić osobę dla niego atrakcyjną chociażby na ulicy, tam jest to nie do pomyślenia i sugeruje brak kultury osobistej i dobrego wychowania. Mimo rozwoju cywilizacyjnego małżeństwa w Chinach wciąż są aranżowane przez rodziców, a dzieci, będąc osobami dorosłymi, muszą podporządkować się woli rodziców w ramach okazania szacunku za otrzymane wychowanie. Miłość w Chinach wygląda zupełnie inaczej niż u nas.
Homoseksualiści nie są dyskryminowani tak bardzo, jak w Europie. Jednak obowiązkiem mężczyzn jest zawieranie związków małżeńskich w celu przedłużenia ciągłości rodu, więc niejednokrotnie decydują się oni na dramatyczny krok, jakim jest ślub, jedynie w celu wydania na świat potomka, ponieważ boją się wyznać prawdę rodzicom i zawieść ich nadzieje.
Córki wciąż są tam niechcianym obowiązkiem, za który trzeba jedynie płacić, a kobieta niezamężna w wieku 25 lat jest już starą panną i nikt jej nie chce. Rozwody są tam rzadkie, ponieważ Chińczycy starają się zachować twarz wśród znajomych mimo wszystko, nawet jeżeli miałoby to się odbyć kosztem ich szczęścia. O dobrym ożenku przesądzają pieniądze. W Chinach małżeństwo jest transakcją biznesową.

***

" <W Chinach przed pójściem na uczelnię dziewczyny nie mają chłopaków, ale ja chciałabym być niezależna i realizować moje pragnienia. Nie mieliśmy jednak nigdy wychowania seksualnego i dopiero na uniwersytecie pewnego dnia profesor wyjaśnił nam, skąd się biorą dzieci, bez odwoływania się do moralności, w sposób raczej naukowy. Pod koniec studiów w Chongqing zaczęłam mocniej odczuwać presję rodziców, bym znalazła sobie męża.> Matka zorganizowała jej wiele randek, lecz ponad połowa chłopaków uciekła, dowiadując się, że obroniła doktorat z międzynarodowego prawa handlowego. Powracamy do dylematu sheng nu, "resztek", które muszą walczyć, aby w konserwatywnym społeczeństwie patriarchalnym stworzyć prawdziwy związek.
Mężczyźni wciąż żenią się z gorzej wykształconymi kobietami, do tego na ogól młodszymi, a te błyskotliwe odsuwają na bok. W ich umysłach zakorzenione jest stare chińskie przysłowie, według którego czystość i niewinność mają stanowić główne kobiece atuty. Niemniej jednak pewien socjolog z Hongkongu, To Sin-chi, zauważa, że na mężczyznach również wywiera się presję, by kultywowali tradycyjne wartości, nawet jeśli dla kobiety <nie jest istotny niższy status społeczny mężczyzny, z którym żyją, faceci nie mogą znieść lepiej wykształconych kobiet>. Wystarczy przytoczyć wypowiedź konsultanta do spraw marketingu w Szanghaju, Kevina Du Kanga: <Wstydziłbym się, jeśli kobieta, z którą jestem, byłaby na tym samym poziomie co ja. Straciłbym pewność siebie i mój status mężczyzny>."

***

Według mnie to bardzo poruszający reportaż, który pokazuje determinanty kierujące ludźmi w Chinach podczas szukania małżonka. Podczas czytania tego reportażu zdałam sobie sprawę, jak wielkie mam szczęście żyjąc w kraju, w którym sama mogę wybrać towarzysza życia kierując się motywami ważnymi dla mnie. To przykre, że żyjąc w XXI wieku Chińczycy wciąż kierują się wielowiekową tradycją i posłuszeństwem wobec rodziców, w trakcie zawierania związków małżeńskich. Dziewczynki nadal są tam niechciane, a mężczyzna wciąż uznawany jest za ważniejszego w społeczeństwie niż kobieta. Do tego przerażać może fakt, iż wszystko uzależnione jest od stopnia zamożności. Każdy rodzic dla kobiety chce jedynie dobrego statusu materialnego, a dla mężczyzny pięknej i młodej małżonki. Wszystkie kieruje się tam powierzchownością, a prawdziwe uczucia nie mają prawa bytu. Czytałam tą książkę z zapartym tchem, niejednokrotnie będąc zszokowana ogromnymi różnicami kulturowymi.
Zdecydowanie jest to książka godna uwagi, zwłaszcza dla osób, które choć trochę interesują się innymi kulturami.

Informacje dodatkowe o Miłość made in China:

Wydawnictwo: Znak