Quantcast

Mi這嗆 w rytmie punk rocka

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2022-04-27
Kategoria: Dla m這dzie篡
ISBN: 9788382199109
J瞛yk orygina逝: polski

Ocena: 5.5 (4 g這s闚)

Mi這嗆 przyjdzie do ciebie tylko wtedy, gdy przestaniesz si jej ba

Lata 90., 奸御k. Zafascynowany subkultur punkow Aleks wychowuje si bez matki, za to z ojcem, kt鏎y nadu篡wa alkoholu i odreagowuje na synu swoje 篡ciowe niepowodzenia. Julia, c鏎ka znanego re篡sera, wydaje si dziewczyn z zupe軟ie innej bajki. Na poz鏎 ma wszystko: pieni康ze, pi瘯ny dom, dost瘼 do wszelkich luksus闚 i podziw kole瘸nek. Nic dziwnego, 瞠 znajomo嗆 dziewczyny z dobrego domu i zbuntowanego punkowca od pocz徠ku pe軟a jest wrogo軼i i negatywnych emocji. Z czasem jednak co zaczyna si zmienia, a tragiczne wydarzenie, w kt鏎ym oboje bior udzia, powoduje, 瞠 ich relacja zmierza w zupe軟ie innym kierunku, ni瘺y tego chcieli...
Mi這嗆 w rytmie punk rocka to poruszaj帷a historia o pragnieniu blisko軼i, zdradzie i samotno軼i, kt鏎a boli najbardziej, gdy jest si nastolatkiem. Czy Julii i Aleksowi uda si przekroczy barier w豉snych l瘯闚 i udowodni, 瞠 prawdziwa mi這嗆 jest silniejsza ni spo貫czne konwenanse?

Kup ksi捫k Mi這嗆 w rytmie punk rocka

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Mi這嗆 w rytmie punk rocka

Avatar u篡tkownika - zakochanawksiazk
zakochanawksiazk
Przeczytane:2022-06-17, Ocena: 5, Przeczyta貫m,

Aleks jest zafascynowany subkultur punkow, wychowuje go ojciec, kt鏎y nadu篡wa alkoholu, przy okazji odreagowuje wszystko na Aleksie. Julia jest c鏎k re篡sera, mog這by si wydawa, 瞠 ma wszystko: pieni康ze, pi瘯ny dom i wszelkie luksusy na wyci庵ni璚ie r瘯i, jest z zupe軟ie innego 鈍iata ni Aleks. Aleks i Julia nie pa豉j do siebie sympati, ale jedno tragiczne zdarzenie, w kt鏎ym oboje bior udzia ca趾owicie zmienia ich relacje. Co po陰czy tych dwoje? Jakie sekrety wyjd na jaw?

To moje pierwsze spotkanie z tw鏎czo軼i autorki, do si璕ni璚ia po jej ksi捫k bardzo zach璚i mnie opis tej historii, natomiast pocz徠kowo przerazi豉 mnie obj皻o嗆 ksi捫ki, liczy ona prawie 900 stron, jednak po przeczytaniu kilkunastu stron wci庵n窸am si na dobre. Autorka ma lekki i przyjemny styl, co prze這篡這 si na szybko嗆 czytania tej historii, mi zaj窸o to dwa wieczory. Fabu豉 zosta豉 w bardzo ciekawy spos鏏 nakre郵ona, a bohaterowie w fajny spos鏏 wykreowani. Aleksa i Juli dzieli w zasadzie wszystko, s z zupe軟ie innych 鈍iat闚, a ich wsp鏊na droga zaczyna si od nienawi軼i i wrogo軼i, dopiero stopniowo zaczyna przeradza si w co kompletnie innego, co czego si nie spodziewali. Oboje na przestrzeni lat szukaj swojego miejsca w 篡ciu. Naprawd podoba這 mi si jak autorka pokaza豉 zmiany, kt鏎e zachodzi造 w ich 篡ciu. Warto wspomnie, 瞠 poznajemy tutaj ka盥e losy postaci drugoplanowych, kt鏎e wiele wnosz do tej historii, pokazana jest przy tym si豉 prawdziwej przyja幡i. Ksi捫ka przepe軟iona jest wieloma skajnymi emocjami, kt鏎e podczas czytania bardzo udzielaj si czytelnikowi, ja prze篡wa豉m wszystkie rozterki razem z nimi i ogromnie im przy tym kibicowa豉m. Jestem naprawd pod wra瞠niem tej historii i z pewno軼i si璕n po inne ksi捫ki autorki. Moja ocena to 8/10.

Karolina Hejmanowska zadebiutowa豉 powie軼i "Adres w sercu", kt鏎a by豉 histori o m這dzie篡, mi這軼i i subkulturach muzycznych. Dok豉dnie na tej samej p馧ce mo積a postawi "Mi這嗆 w rytmie punk rocka" gdzie ju sam tytu wskazuje, o czym chcia豉 nam opowiedzie m這da autorka. A do przekazania mia豉 wiele, bowiem powie嗆 ma ponad osiemset siedemdziesi徠 stron.

奸御k, lata 90.
W budynku katowickiej szko造 鈔edniej mie軼i si zar闚no liceum jak i szko豉 zawodowa, gdzie na kierunku g鏎nik kszta販 si Adrian i Aleks - od przedszkola darz帷y si bratersk mi這軼i. Obaj jedynacy nie lubi帷y si uczy, uwielbiaj帷y wagary, bowiem wybrali ten kierunek z braku lepszego pomys逝. Adrian jest cz這nkiem zespo逝 muzycznego, z kt鏎ym chcia豚y co osi庵n望, za Aleks... to patologia. Kilka lat temu straci matk, o kt鏎ej 鄉ier obwinia go ojciec, obecnie alkoholik z ci篹k r瘯. Ch這pak jest cz瘰to g這dny, pobity a niejednokrotnie r闚nie na熜any.

Swoje frustracje Aleks lubi wy豉dowywa na s豉bszych i boj帷ych si go uczniach - niestety jego wyb鏎 pad na Julk, c鏎k re篡sera, kt鏎a przeprowadzi豉 si do Katowic z Warszawy. Ona r闚nie jest wychowywana tylko przez ojca, z t r騜nic, 瞠 on nie pije, ale licz si dla niego pozycja, pieni康ze i wygl康. W豉軼iwie to trzyma c鏎k w z這tej klatce i nie pozwala na rzeczy, kt鏎ych pragnie ka盥a nastolatka. Dodatkowo sam chcia豚y znale潭 jej m篹a z wy窺zych sfer i bardzo d逝go nie b璠zie w stanie zrozumie jakie tak naprawd s jego wybory...

W trudnych chwilach Julia mo瞠 liczy na swoj przyjaci馧k Anit, kt鏎a ma umiej皻no嗆 ratowania jej przed Aleksem... Tylko dlatego, 瞠 w dzieci雟twie przyja幡i豉 si z Adrianem i Aleksem... 妃ier matki tego ostatniego wiele jednak zmieni豉...

Jak mo積a si domy郵i zamo積a, skromna, pouk豉dana i wra磧iwa c鏎ka re篡sera ze swoj nie鄉ia這軼i i naiwno軼i idealnie pasuje na ofiar dla zbuntowanego punkowca. Nie potrafi si mu postawi, nie jest w stanie broni. Jak gorzkie pigu趾i prze造ka s這wa s造szane z ust tego wysokiego ch這paka...
Wszystko zmienia si w chwili, gdy Aleks ratuje jej 篡cie... Tamta chwila b璠zie bardzo mocno rzutowa豉 na ich przysz這嗆, decyzje i wybory. Co wydarzy si w ich 篡ciu? Czy ich relacja zmieni si na pozytywn?

Mo瞠cie mi wierzy, ale opisane przeze mnie wydarzenia to dopiero pocz徠ek... Karolina Hejmanowska napisa豉 powie嗆 giganta, w kt鏎ej poznajemy naprawd spory kawa historii 篡cia bohater闚. Zostali oni nie tylko 鈍ietnie scharakteryzowani, ale i zmuszeni do ods這ni璚ia przed czytelnikiem swojej traumatycznej cz瘰to przesz這軼i. Dzi瘯i temu bardzo 豉two by這 poczu sympatie i antypatie. O ile Julk czy Anit mo積a szybko polubi (cho w przypadku Julii cz瘰to denerwowa這 mnie jej wycofanie i strach o byle co), Adrian te w zasadzie jest bohaterem w wi瘯szo軼i nie sprawiaj帷y problem闚, by mo積a go pot瘼ia za wybory, to ju Aleks jest istnym kameleonem! Pocz徠kowo jest postaci typowo negatywn. Nie ma powodu, dla kt鏎ego mo積a go lubi, cho niew徠pliwie fakt, 瞠 straci matk i jak traktowa go ojciec mo瞠 wywo豉 poczucie 瘸lu. Jednak z czasem dostrzegamy jego dobre serce, ukryte g喚boko przed 鈍iatem i samym sob.

砰cie jednak nie pozwoli這 mu na bycie dobrym ch這pcem. Powie嗆 jest w豉軼iwie sinusoid - grzeczny, u這穎ny, zakochany i tryskaj帷y dobr energi kontra w軼iek造, nabuzowany, pijany i rozrabiaj帷y.

Autorka nie pozwala na nud, pomimo takiej obj皻o軼i lektury - wci捫 prze篡wamy wzloty i upadki bohater闚, ich rozstania, powroty, tworzenie dystansu i ponowne ocieplenie relacji. Zwi您ki, zdrady, gwa速 i pr鏏a samob鎩cza, pierwsze zbli瞠nia, bogaci kontra biedni oraz wiele traum, kt鏎e nieoczekiwanie zmieni造 ca趾owicie bieg tej opowie軼i, kt鏎a nie jest s這dk bajk dla lolitek ani pi瘯n opowie軼i o mi這軼i bez granic... Cz瘰to zaciska豉m kciuki, z瑿y i pi窷ci - ze z這軼i, napi璚ia, stresu.

Jedynie chwilami mia豉m wra瞠nie, 瞠 Hejmanowska przesadzi豉 z ilo軼i wydarze, mog豉 odpu軼i kilka w徠k闚 i podarowa te pomys造 innym postaciom, w kolejnej ksi捫ce, bowiem "Mi這嗆..." nic by na tym nie straci豉 a by豉by przyst瘼niejszych rozmiar闚 :) Zw豉szcza, 瞠 przy takiej ilo軼i zdarze, nie spos鏏 na koniec pami皻a ka盥ej sytuacji a jedynie zarys i wynikaj帷e z tego decyzje.

Przyznaj, 瞠 zar闚no j瞛yk, dialogi, jak i ca這kszta速 fabu造 wypadaj mocno na plus. Ksi捫ka wci庵a i nie pozwala o sobie zapomnie. Pragnienie poznania dalszego ci庵u jest ogromne, bowiem jak to w m這dych g這wach - wci捫 pojawiaj si nowe pomys造, kt鏎e nie zawsze wychodz na dobre... Wiele scen i wynikaj帷ych z tego wydarze mnie zaskoczy這 i zupe軟ie nie mog豉m by pewna zako鎍zenia... Ale tak, podoba這 mi si :)

Podsumowuj帷 - "Mi這嗆 w rytmie punk rocka" to pe軟a pasji, przyja幡i i mi這軼i opowie嗆, kt鏎a trzyma w napi璚iu i zaskakuje. To w豉郾ie w tej historii znajdziecie pe貫n wachlarz uczu - od pozytywnych poprzez oboj皻ne a do negatywnych. Strach, lito嗆, odrzucenie, z這嗆, zemsta i nienawi嗆, pr鏏a zrozumienia swoich b喚d闚, zdrada, poronienia, potrzeba akceptacji, ojcowie nie potrafi帷y odnale潭 si w swojej roli, upokorzenie - to tylko kilka s堯w-hase, jakimi mog zach璚i Was do lektury tej ksi捫ki. Jednak nie spos鏏 opisa j w tak kr鏒kiej recenzji, by nie zdradzi Wam zbyt wiele psuj帷 tym samym niespodzianki autorki. Polecam!

"Mi這嗆 w rytmie Punk Rocka" to fenomenalna historia, w kt鏎ej 篡cie nie oszcz璠za g堯wnych bohater闚, podk豉daj帷 im k這dy pod nogi, niszcz帷 marzenia i wiar w szcz窷cie.

Aleks to zbuntowany m這dy ch這pak, kt鏎y 篡je wraz z ojcem alkoholikiem. Dom ju dawno zosta tylko pustym s這wem na kartce papieru, wraz ze 鄉ierci matki sta si dla niego walk o przetrwanie, gdzie niewiadoma, co go czeka podczas powrotu, sta豉 si codzienno軼i.

Julia m這da dziewczyna, c鏎ka s造nnego re篡sera. 砰je, jak ksi篹niczka, lecz to tylko pozory, jej zamek sta si z這t klatk, do kt鏎ej klucz ma ojciec. 砰cie z ci庵造mi zakazami sta這 si m璚z帷e, a dodatkowo smutku przysparza jej szko豉, w kt鏎ej powiedzenie " Jak Ci widz, tak Ci pisz" jest trafne, nastolatkowie widz maj徠ek, a nie wn皻rze Julii, kt鏎e jest morzem do odkrycia.

Aleks i Julia ucz瘰zczaj do tej samej szko造 i tam w豉郾ie zaczyna si 篡cie przez m瘯 Julii. Aleks ma za nic przyzwoito嗆 i m闚i, co mu 郵ina na j瞛yk przyniesie, a jego ofiar sta豉 si Julia, bezbronna dziewczyna z dobrego domu. Jak potocz si losy tej pary? Czy Julia b璠zie mia豉 tyle odwagi, by postawi si Aleksowi? Co musi si wydarzy, by tych dwoje darzy這 si sympati? Tego Wam nie zdradz, ale koniecznie przeczytajcie ksi捫k, by znale潭 odpowiedzi na pytania!

"Mi這嗆 w rytmie Punk Rocka" totalnie rozwali豉 mnie emocjonalnie! Pierwsza moja my郵, jak zobaczy豉m ilo嗆 stron to by這 Wow🙉, czy mnie przerazi這? Nie, a to dlatego, 瞠 istotne dla mnie by這 to, czy rozszarpie mnie ona emocjonalnie dok豉dnie, jak opis, ju po lekturze dzi瘯owa豉m autorce, 瞠 nie by這 to rozbite na tomy, bo jakbym mia豉 czeka, na ci庵 dalszy, to bym si zdenerwowa豉! Historia tej pary nie jest 豉twa, Julia ju na samym pocz徠ku ksi捫ki sprawi豉, 瞠 obdarzy豉m j sympati, a jej emocje, jej przera瞠nie czu豉m na w豉snej sk鏎ze. Czy by豉 ona s豉ba? Nie, Julia by豉 siln osob, lecz nie zawsze, mog豉 pokaza swoj si喚.

Aleks tutaj niezaprzeczalnie twarz tej ksi捫ki, w jego przypadku nie mam mowy o stabilno軼i emocji, raz go chcia豉m udusi, by za chwil poklepa po plecach i powiedzie " B璠zie dobrze". Wkraczaj帷 w jego 鈍iat, przenios豉m si na kolejk g鏎sk, gdzie czasem hamulce szwankuj! Czy znacie to uczucie, gdy czytaj帷, powstrzymuje si 透y, dech zapiera? Tak w豉郾ie by這 w moim przypadku, gdzie w gr wchodzi造 emocje dotycz帷e tego bohatera!

Akcja ksi捫ki trwa na przestrzeni lat, lecz g堯wnym okresem s lata 90 i tutaj uk這ny w stron autorki, poniewa perfekcyjnie odwzorowa豉 klimat tamtych czas闚!

Autorka pokaza豉 w ksi捫ce si喚 przyja幡i, w kt鏎ej antidotum na przyja潯 do grobowej deski jest zaufane! Otacza si przyjaci馧mi mo瞠my ca造 czas, lecz tylko Ci prawdziwi zostan z nami na dobre i z貫!

Chcia豉bym Wam zdradzi, co nieco z fabu造, a mnie rozsadza od 鈔odka, ale wiem, 瞠 nieby豉 by to dobra decyzja, bo zabra豉bym Wam rado嗆 z czytania, ale gwarantuje Wam, 瞠 to jest arcydzie這 w czystej postaci! Autorka opisa豉 sceny tak, 瞠 mia豉m mo磧iwo嗆 przenie嗆 si w czasie, wprost do historii Aleksa i Julii, by bacznie przygl康a si wszystkim scenom, ale przede wszystkim wyborom, jakie dokonali, kt鏎e nie zawsze by造 dobre!

Mi這嗆 od zalania dziej闚 wiemy, 瞠 nie jest 豉twa, a w ksi捫ce " Mi這嗆 w rytmie Punk Rocka" jest, jak nieko鎍z帷a si kr皻a droga, do pe軟i szcz窷cia trzeba przeby j, lecz czy na jej ko鎍u mi這嗆 b璠zie, a po gr鏏, tego Wam nie zdradz! Warto jednak przeby t drog wraz z bohaterami, by zobaczy, jak ich losy si potocz!

W ksi捫ce znajdziemy niebezpiecze雟two, ale i walk z w豉snymi demonami, kt鏎e nigdy nie 酥i, a czekaj, by uderzy w najmniej oczekiwanym momencie! Polecam Wam ksi捫k, oceniam j na 11/10, jak dla mnie to jest historia, kt鏎 ka盥y powinien przeczyta!

Avatar u篡tkownika - bookaholic-in-me
bookaholic-in-me
Przeczytane:2022-05-15, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Mam,
Mi這嗆 to skomplikowane uczucie. Potrafi przyj嗆 znienacka, w momencie gdy kompletnie si tego nie spodziewamy i dotyczy osoby, kt鏎a powinna by ostatnim kandydatem do naszego serca. To prawda stara jak 鈍iat i niezale積ie od czas闚, w kt鏎ych ma miejsce, takie porywy uczu zawsze mia造 miejsce mi璠zy lud幟i. Nie wszystkie historie jednak mog doczeka si szcz窷liwego zako鎍zenia, niekt鏎e mi這sne opowie軼i nios ze sob wiele b鏊u, 貫z, poczucia krzywdy. Czasem musi min望 wiele lat, by rany, kt鏎e zada豉 mi這嗆 si zabli幡i造, zdarza si jednak i tak, 瞠 nigdy to nie nast瘼uje, niezale積ie od tego ile czasu up造n窸o. O trudnej mi這軼i, w jeszcze trudniejszych, postkomunistycznych czasach, w rytmie jedynego w swoim rodzaju punk rocka, opowiada ta ksi捫ka. I zdecydowanie nie jest to powie嗆 ani 豉twa ani przyjemna, bowiem rozrywa serce w wielu momentach, jednak zdecydowanie jest warta wszelkich emocji, dzi瘯i swojej niepowtarzalno軼i. Julka przeprowadzi豉 si wraz z ojcem, wzi皻ym re篡serem, do Katowic i tam rozpoczyna szko喚. Nie czuje si w niej dobrze, z uwagi na to, 瞠 jest nowa, a sam ten fakt sprawia, 瞠 jest wyobcowana na starcie. Nie pomaga tak瞠 status materialny jej rodziny, luksus w jakim si wychowuje oraz to, 瞠 ewidentnie odstaje od r闚ie郾ik闚 pod wzgl璠em ubioru czy zachowania. Ka盥y uwa瘸, 瞠 wywy窺za si z uwagi na posiadane pieni康ze i przywileje, nikt nie ma poj璚ia jak wygl康a jej 篡cie tak naprawd. Zrozumienie znajduje jedynie u Anity, jedynej dziewczyny, kt鏎a zechcia豉 j pozna i sta豉 si zaufan przyjaci馧k. Cho Julka 篡je w z這tej klatce, a ilo嗆 zakaz闚 i nakaz闚 przysporzy豉by ka盥emu b鏊u g這wy, to nie traci pogody ducha. To bardzo empatyczna, mi豉 dziewczyna, kt鏎a nie ocenia ludzi powierzchownie, a jej serce gotowe jest pomie軼i wiele uczu. Jednak do Aleksa nie potrafi 篡wi sympatii, g堯wnie z uwagi na to, jak ten j traktuje... Aleks to szkolny bandyta. Zjawia si na lekcjach gdy ma na to ochot, jego naturaln poz jest posiadanie wszystkiego i wszystkich w g喚bokim powa瘸niu i nikt nie jest w stanie go poskromi. Koledzy ze szko造 w wi瘯szo軼i si go boj, ka盥y czuje przed nim respekt. Jego wygl康 tak瞠 nie zach璚a do poznania go bli瞠j, jednak on si tym nie przejmuje. Przyja幡i si od przedszkola z Adrianem, ma dziewczyn, kt鏎 kocha oraz swoje towarzystwo poza szko陰 zawodow. W domu jednak ka盥ego dnia prze篡wa istne piek這. Ojciec go nienawidzi, bije przy ka盥ej okazji, syn kompletnie nie znajduje si w jego kr璕u zainteresowania, w odr騜nieniu od w鏚ki i imprez z kolegami. Wielokrotnie Aleks chodzi g這dny i pobity, a jego nieciekawa sytuacja zmusza豉 go zar闚no w przesz這軼i jak i obecnie do pope軟iania wielu g逝pstw. Nieobce s mu r騜ne u篡wki, kt鏎ych cz瘰to nadu篡wa ale jedynie w ten spos鏏 znajduje ukojenie. Podnosi tak瞠 swoje samopoczucie gdy uda mu si wywy窺zy, a jego ulubionym celem do poni瘸nia jest w豉郾ie Julka. Czy ten ch這pak mo瞠 nie嗆 cokolwiek wi璚ej poza samymi k這potami?

"Mi這嗆 w rytmie punk rocka" nie jest kolejn przes這dzon opowie軼i o nastolatkach z wydumanymi problemami. Ich 篡cie jest opowiedziane w tej ksi捫ce tak, 瞠 ta fikcja z 豉two軼i mog豉by sta si czyj捷 rzeczywisto軼i. Zdecydowanie nie jest to historia dla wszystkich, bowiem mi這郾icy pi瘯nych romans闚, o powtarzalnym schemacie, na pewno nie unios tej historii. Je郵i jednak lubicie co wi璚ej, szukacie w powie軼i emocjonalno軼i i realizmu, to zdecydowanie jest to pozycja, po kt鏎 warto si璕n望. Opas豉, owszem, ale o relacji Julki i Aleksa nie mo積a by這 napisa mniej, by odda wszystko, co przeszli. Od nienawi軼i do mi這軼i, od mi這軼i do oboj皻no軼i i zapomnienia.. Cho czy naprawd tak szalon i jedyn w swoim rodzaju mi這嗆 mo積a w og鏊e zapomnie? Ta ksi捫ka to istny huragan uczu, nie tylko tych pozytywnych. Jest mocna, napisana naprawd na wysokim poziomie, dopracowana w ka盥ym calu. Bohaterowie, tak瞠 ci poboczni, s wykreowani genialnie i do b鏊u prawdziwie. Pope軟iaj mn鏀two b喚d闚, 篡cie ich nie oszcz璠za, a jednak znajduj, cho na chwil, 鈍iate趾o w mroku, kt鏎y ich otacza. To tak瞠 opowie嗆 o przyja幡i, z造ch wyborach 篡ciowych, nieugi皻ych 軼ie磬ach losu, kt鏎e nie zawsze w璠ruj tam, gdzie powinny. Perfekcyjnie bolesna i cudownie pi瘯na. Takie powie軼i nie tworz si w ci庵u miesi帷a, wymagaj mn鏀twa nak豉du pracy ale tak瞠 i talentu i to czu w ka盥ym s這wie zapisanym na kartach tej ksi捫ki. Ogromnie Wam j polecam.

Inne ksi捫ki autora
Adres w sercu. Cz窷 1
Karolina Hejmanowska0
Ok豉dka ksi您ki - Adres w sercu. Cz窷 1

On - przystojny, zbuntowany punkowiec, kt鏎ego 篡cie to jedna wielka impreza. Nie stroni od alkoholu i przygodnego seksu - bo w豉郾ie tym i tylko tym...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Recenzje miesi帷a
Zagadka czarnego psa