Mistrz i Małgorzata

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2019-06-26
Tytuł oryginału: Mastier i Margarita

Niniejsza edycja, przygotowana według wydania z 1969 roku w Possev-Verlag, Frankfurt/Main, jest wyjątkowa, ponieważ zaznaczone w niej zostały wszystkie ingerencje sowieckiej cenzury.

Michaił Bułhakow zaczął pisać ,,Mistrza i Małgorzatę" w 1928 roku, ukończył w roku 1940, na kilkanaście dni przed śmiercią. Książka ukazała się w druku po 40 latach i rzecz niespotykana - natychmiast stała się światowym bestsellerem! Do dzisiaj i śmiech, i łzy towarzyszą lekturze ,,Mistrza i Małgorzaty".

Bułhakow opisał świat współczesny szyderczo i bez litości, nie pozostawiając czytelnikom szczególnej nadziei, na pociechę zostawił obietnicę, że ,,rękopisy nie płoną", że człowiek jest, a może raczej bywa - dobry. Nawet szatan w ,,Mistrzu i Małgorzacie" okazuje się w końcu przyzwoitym facetem.

W Polsce powieść Bułhakowa niezmiennie cieszy się ogromnym powodzeniem. W rankingu czytelników i ekspertów ,,Rzeczypospolitej" w 1999 roku została uznana za najważniejszą powieść XX wieku.

Tagi: Klasyka prozy literackiej

Kup książkę Mistrz i Małgorzata

Opinie o książce - Mistrz i Małgorzata

"Mistrz i Małgorzata" - klasyka światowa

"Mistrz i Małgorzata" Michaiła Bułhakowa to klasyka, która wymyka się jednoznacznemu opisowi i prowadzi do licznych interpretacji.

Niektóre powieści zapadają w pamięć na długo. Tak bardzo się podobają, że aż chce się do nich wracać. Właśnie tak mam z "Mistrzem i Małgorzatą" Michaiła Bułhakowa, powieści, która zachwyca mnie za każdym razem.

Powieść zaczyna się dość niewinnie. Oto Michał Aleksandrowicz Berlioz, redaktor naczelny miesięcznika literackiego oraz poeta Iwan Nikołajewicz Ponyriow o pseudonimie Bezdomny spotykają się na Patriarszych Prudach. Poznają tam niezwykłego cudzoziemca, z którym zaczynają rozmawiać o Bogu. Nie wiedzą nawet, jak to spotkanie odmieni ich życie i z kim mają do czynienia. Od tego czasu w Moskwie zaczynają się dziać dziwne rzeczy...

"Mistrz i Małgorzata" to powieść szkatułkowa, bogata w odniesienia do literatury światowej oraz wielowątkowa. Ukazuje życie w Moskwie w latach 30. XX wieku. Niestety realia nie są zbyt optymistyczne. Absurd goni absurd, co jeszcze nasila pojawienie się szatana i jego świty. Pierwszy wątek dotyczy błazeńskich poczynań pomocników szatana, którzy próbują wprowadzić nowy porządek, drugi wątek dotyczy losów Mistrza i Małgorzaty, a trzeci - Poncjusza Piłata (bohatera powieści Mistrza).

"Mistrz i Małgorzata", to jedna z moim ulubionych lektur z czasów szkolnych, obok "Zbrodni i kary" Fiodora Dostojewskiego oraz "Roku 1984" George'a Orwella. Co mnie w niej urzekło? Niesamowity klimat powieści, połączenie świata realnego z nadprzyrodzonym. Michaił Bułhakow miał świetny pomysł na wprowadzenie szatana do komunistycznej i ateistycznej Moskwy.

Michaił Bułhakow opatrzył swoje dzieło mottem z "Fausta" Goethego:

...Więc kimże w końcu jesteś?
- Jam częścią tej siły,
Która wiecznie zła pragnąc,
Wiecznie czyni dobro.

Fragment ten odnosi się do szatana, który pragnąc zła, nieustannie czyni dobro. Szatan z "Mistrza i Małgorzaty" jest ową złą siłą, która czyni wiele dobrego w Moskwie oraz w życiu głównych bohaterów powieści.

Autor wprowadza całą plejadę przedziwnych postaci - realnych i fantastycznych. Małgorzatę - była piękna i mądra. I jeszcze jedno trzeba tutaj dodać – można stwierdzić z całym przekonaniem, że jest wiele kobiet, które nie wiem co dałyby za to, aby zamienić się z Małgorzatą. Trzydziestoletnia bezdzietna Małgorzata była żoną wybitnego specjalisty, który w dodatku dokonał pewnego odkrycia o ogólnopaństwowym znaczeniu. Mistrza - który jest pisarzem, autorem dzieła o spotkaniu Poncjusza Piłata z Jeszuą Ha-Nocri. Zostaje on umieszczony w klinice psychiatrycznej. Jest wykształcony i bardzo oczytany: Prócz rosyjskiego znam pięć języków (…) angielski, francuski, niemiecki, łacinę i grekę. Czytam także trochę po włosku. Pierwszą z postaci fantastycznych jest Woland, który mówi o sobie: O, jestem w ogóle poliglotą. Znam bardzo wiele języków; Jestem specjalistą od czarnej magii; Jestem w tej dziedzinie jedynym specjalistą na świecie; Jestem historykiem. A tak naprawdę jest ucieleśnieniem zła, wysłannikiem piekieł. Ma on swoją świtę: Behemota, Fagota, Asasella oraz Hellę. Behemot to wielki, czarny kocur, który potrafił chodzić na dwóch łapach i mówić. Lubi szachy, broń, gwizdanie oraz wódkę. To najbardziej zabawny bohater. Fagot (Korowiow) – kompan Behemota w psikusach. Ten facet ma wąsiki jak kurze piórka, maleńkie, ironiczne i na wpół pijane oczka, a kraciaste porcięta podciągnięte są tak wysoko, że widać brudne białe skarpetki. Asasello - facet od brudnej roboty na usługach Wolanda. W rzeczywistości to demon-morderca. Hella - piękna, rudowłosa wiedźma. To jedyna kobieta w świcie Wolanda, pełni rolę służącej czarnego maga.

Warto wspomnieć, że Bułhakow pracował nad "Mistrzem i Małgorzatą" przez 12 lat - od 1928 do 1940 roku (do swojej śmierci). Co ciekawe, powieść została wydana po raz pierwszy w 1966 roku w miesięczniku "Moskwa". Według pierwszej redakcji powieść miała być głównie o szatanie. Początkowo Bułhakow wymyślił nawet inne tytuły swojego dzieła: "Czarny mag", "Kopyto inżyniera", "Żongler z kopytem", "Syn W.", "Gościnne występy (Wolanda?)". Jednakże w 1930 roku autor zniszczył swoje zapiski, wrzucając je do pieca (jest w tym pewna analogia, gdyż podobnie postąpił mistrz ze swoją powieścią o Poncjuszu Piłacie). Rok później wprowadził nowe postaci, czyli Mistrza i Małgorzatę.

Powieść doczekała się kilku ekranizacji oraz wielu adaptacji teatralnych. Pierwszy film w reżyserii Aleksandara Petrovića powstał w 1972 roku, drugi - w reżyserii Yuri Kara w 1994 roku. Powstały także dwa z 1988 roku oraz 2005 roku. Niedawno sztuka zagościła na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie. Bardzo chciałabym się na nią wybrać - mam nadzieję, że będę miała okazję.

"Mistrza i Małgorzatę" polecam każdemu bez względu na wiek - to naprawdę wartościowa lektura. Warto ją sobie przypomnieć po latach. Za każdym razem dostrzega się w niej coś nowego.

Po Mistrza i Małgorzatę sięgam dopiero teraz, gdyż nie omawiałam tej książki w szkole. Musze przyznać, że wiele mnie ominęło. Jest to chyba najbardziej wciągające, ciekawa i zarazem zabawna lektura ze wszystkich. Większość wybranych przez nasz system edukacji jest po prostu nudna. Od Mistrza i Małgorzaty nie można się oderwać.

Akcja powieści rozgrywa się w stosunkowo krótkim czasie nie można więc powiedzieć, że jakoś specjalnie pędzi. Jednak dzieje się tam na tyle dużo, że na pewno nie można się nudzić. Pełna dobrego, czasem absurdalnego humoru opowieść o Szatanie, który przybył do Moskwy i narobił tam niezłego bałaganu.

Autor ma ciekawy styl posługuje się pięknym językiem przez co książkę czyta się z przyjemnością. Ciężko zaklasyfikować ją też do jednego gatunku. Mamy bardzo dużo satyry, wątek można powiedzieć kryminalny, wątek romantyczny tytułowych bohaterów, mroczniejsze fragmenty, a także opowieść biblijną.

Na dużą uwagę zasługuje historia Poncjusza Piłata jako powieść w powieści napisana przez Mistrza, opowiedziana przez szatana Wolanda i parę razy w książce wspominana. Jeszua Ha–Nocri – Jezus jest po prostu dobrym człowiekiem, który głosi ważne rzeczy, miłuje i przebacza. Jego boskość nie jest mocno ukazana. Za to posiada wiele empatii, potrafi dostrzec problemy dręczące Piłata. Ten zaś czuje ogromne wyrzuty sumienia, kiedy musi skazać go na śmierć. Pojawia się także Mateusz Lewita (biblijny Mateusz ewangelista), próbujący uratować, oszczędzić cierpień a na końcu po prostu się zemścić Jeszue. Wszystkie postacie mają ciekawe charaktery. Inna wersja znanej historii z biblii jest naprawdę warta poznania.

Wątek romantyczny również bardzo ciekawy w szczególność różnic e charakterów Mistrza i Małgorzaty. Dużą rolę zwłaszcza odegra tutaj kobieta. Kochając i cierpiąc po utracie swojego wybranka postanawia zrobić wszystko aby go odzyska nawet jeśli w grę wejdą kontakty z samym diabłem.

Najlepsze z całej opowieści diabelskie postacie. Nie można o nich powiedzieć, że są całkowicie złe. Wręcz przeciwnie czynią wiele dobrego, ukazują też ludzkie grzechy jak chciwość, czy oszustwo. Fakt robią duże zamieszanie w Moskwie, ale mają w tym wszystkim dobry cel.

Woland – imię zaczerpnięte z „Fausta” jest szykownym i eleganckim przywódcą specyficznej grupy. Odnosi się do wszystkich z szacunkiem, jest wielce zdziwiony brakiem wiary w Rosji. Towarzyszą mu zabawne i nietypowe postacie Korowiow, kot Behemot – jedna z najbardziej charakterystycznych postaci z książce, Azazello oraz prowokacyjna Hella.

Każda z postaci ma swój oryginalny charakterek i wzbudza sympatię w czytelniku. A przecież mówimy o diabłach!

Niesamowitą sceną jest bal zorganizowany przez Wolanda. Mamy na nim do czynienia z najróżniejszymi zbrodniarzami wszyscy dzieje się w wielce ciekawej scenerii. Usługiwanie na takim balu to jednak nie lada wyzwanie.

Książka zawiera w sobie wiele nawiązań. Jednak najwięcej można doszukać się nawiązań do Fausta Goethego, z którego autor zapewne czerpał inspiracje.

Warto również wspomnieć w jakich czasach powstała powieść. Autor próbuje przedstawić rzeczywistość jaka panowała w Związku radzieckim omijając cenzurę. Ową cenzurę także pokazał w postaci Mistrz, który w ateistycznym państw nie mógł wydać powieści o Jezusie. Ludzie giną w tajemniczych okolicznościach i niewiele z tym można zrobić, duże znaczenie mają kontakty i to jak jest się ustawionym, ludzie natomiast są strasznie chciwi. Wszytko to jednak Bułhakow przedstawił w piękny satyryczny sposób.

Każdego kto tego jeszcze nie zrobił gorąco zachęcam do sięgnięcia po książkę.

Jak na rosyjską powieść przystało, nie zabraknie także alkoholu:

„– To wódka? – słabym głosem zapytała Małgorzata.(...)
– Na litość boską, królowo – zachrypiał – czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.”

Na 7! Bezsporne arcy-dzieło! Doskonałość w krystalicznej postaci... Mistrzostwo słowa ze złotymi medalami w każdej z kategorii... Jako lekturę szkolną- nie "zaliczyłam". Dopiero zachęcona przez panią K. Bondę po przez jej poradnik "Maszyna do pisania..." sięgnęłam po nią i... Jestem oszołomiona... Polecam młodym sympatykom fantastyki, surrealizmu i tym, którzy szukają Mistrza słowa. Aby zeń czerpać i czuć się błogo mając do czynienia z osobliwym skarbem...
Zakręcone wydarzenia. Mistrz nieco nudny, za to Małgorzata nadrabia za swego ukochanego. Małgorzata nieco mi zaimponowała. Jej miłość do mistrza, wizyta i szatana i bal... podołała wszystkiemu. Piękna i mądra.Losy reszty bohaterów można by usunąć z książki.
Przepiękna powieść o miłości, odwadze, poświęceniu i wierze. Wracam do niej każdego roku od czasów liceum. Jeżeli nie mogę przeczytać całości, to chociaż fragment. Za każdym razem znajduję w niej coś innego, coś co poprzednim razem mi umknęło. Książka, do której na pewno będę zaglądać do końca życia, by odnaleźć po raz kolejny jej przesłanie. Książka, która zabrałabym na bezludną wyspę.
Przeczytałam, może nie jednym tchem, ale przeczytałam. Klasyka literatury, książka, którą z pewnością trzeba przeczytać. Fantastyka, momenty czasami wręcz niedorzeczne. Obraz Rosji, tak bardzo różniący się od tego, który dotychczas widziałam. Moim zdaniem tą książkę należy wciąż odkrywać i za każdym razem inaczej interpretować. Na pewno przeczytam ją jeszcze nie raz. _________________________ zapraszam na moją skromną stronę z recenzjami: www.literatela.wordpress.com
Klasyka przeczytana raz jeszcze. "Rękopisy nie płoną," "jesiotr drugiej świeżości" i pierwszy rozdział powinny być wyryte złtymi zgłoskami!
Mistrz i Małgorzata to klasyka światowa, której Bułhakow poświęcił bardzo dużo czasu. Dotyka problemów z różnych dziedzin życia: filozofii, historii, polityki, religii i etyki. Przy tym jest romansem, nie pozbawionym groteski. To bogactwo postaci i nietuzinkowych bohaterów, nie kryształowych, ale barwnych i wyrazistych. Mamy tytułowego Mistrza, którego nie znamy z imienia, historyka, poświęcającego się napisaniu powieści o Poncjuszu Piłacie. Małgorzatę, piękną i pozbawioną trosk materialnych, zakochaną do szaleństwa w Mistrzu. Miłość napadła na nas tak jak napada w zaułku wyrastający spod ziemi morderca i poraziła nas oboje od razu. Tak właśnie razi grom albo nóż bandyty. Wolanda, Szatana, zamierzającego zorganizować w Moskwie doroczny diabelski bal. Behemota, towarzysza i sługę Wolanda, występującego najczęściej pod postacią kota. Nie sposób zapomnieć o świcie Szatana, w skład której wchodzą: Korowiow-Fagot, Asasello i Hella. Każdemu będzie dane to, w co wierzy. Wyjątkowa powieść, w której wydarzenia realne, fikcja i fantastyka splatają się, tworząc mieszankę wybuchową. Bułhakow opisał świat współczesny szyderczo i bez litości, nie pozostawiając czytelnikom szczególnej nadziei. Na pociechę zostawił obietnicę, że rękopisy nie płoną, a człowiek bywa - dobry. Nawet Szatan może się okazać przyzwoitym facetem. Wspaniała książka. Czyta się z czystą przyjemnością, ale trzeba do niej ,,dorosnąć". Chcesz przeczytać więcej - http://monweg.blog.onet.pl/2015/05/19/mistrz-i-malgorzata-kazdemu-bedzie-dane-to-w-co-wierzy/
Osobiście uważam, że tak wybitnych dzieł nie powinno się oceniać aby przypadkiem się poprzez swoją ocenę nie ośmieszyć. Książka bardzo ciekawa. Porusza zagadnienia chciwości i zła, ale to tylko między innymi. Nawiązuje też do wielu innych bardzo uniwersalnych problemów. Nie zabrakło w niej również wątku miłosnego. Zastanawiające jest, że tytułowi bohaterowie pojawiają się w powieści dość późno, niemniej jednak mają dla niej ogromne znaczenie. Tym, którzy podobnie do mnie nie będą mogli doczekać się wprowadzenia głównych postaci i rozkręcenia całej akcji, życzę wiele cierpliwości, gdyż książka jest naprawdę warta przeczytania.
Jedna z mich ulubionych książek. Naprawdę warta polecenia.
Czytałam dawno temu, a teraz odkryłam Mistrza i Małgorzatę na nowo. Może w końcu do niej dorosłam i widzę całą tę historię trochę inaczej. Mieszkańcy Moskwy (ale wydaje się, że mogło by to być jakiekolwiek inne miasto), miotają się na kartach książki i nie potrafią zrozumieć co się dzieje, gdy miasto nawiedza siła nieczysta. Psoty wyczyniane przez świtę szatana, ukazują absurdalność prawa oraz postępków ludzi kierujących się wyłącznie przyziemnymi pobudkami, czyli chęcią posiadania rzeczy (np. mieszkań) oraz władzy. Aktualna i dziś.
Ile razy czytam, tyle razy znajduję w powieści Bułhakowa coś nowego, pogłębiam obraz, bawię się szczegółami. I jako wymagająca, na szczęście nie pozbawiona poczucia humoru humanistka, czerpię mądrość i radość z tego spotkania. Kocisko cudowne i wcale nie infantylnie przedstawione:), według mnie konkurować może wyłącznie z "sybarytą, bijącym po męsku", czyli futrzakiem z "Kalendarza i klepsydry" Konwickiego. Postaci, Moskwa, bogactwo tematów - uniwersalna perełka. Bułhakow to mistrz. I nie jest to tendencyjna "laurka", ale przemyślana i przeżyta (oj te życiowe doświadczenia:)) ocena.
Mój absolutny faworyt, po pierwszym zetknięciu z ksiązką zakochałam sie po uszy i nie wyobrażam sobie życia bez wracania do książki co jakiś czas. Pełna ciętego humoru, obnaża wady ludzi i nie boi się prawdy...
"Mistrz i Małgorzata"... interesująca, bardzo wciągająca, lecz może nie do końca zrozumiała dla wszystkich.Dialogi czasem były nie do rozszyfrowania. Myślę, że kiedyś jeszcze będę musiała zajrzeć do tej książki, by móc ją bardziej zrozumieć. Ma swoje drugie znaczenie, które trzeba znaleźć między wierszami.To nie jest książka, którą się przeczyta i wie o czym była. Trzeba sie nad nią naprawdę porządnie zastanowić i zrozumieć. Mnie bardzo przypadła do gustu. Jest kontrowersyjna, jest śmiała, emocjonalna, wyrafinowana i potrafiąca przyciągnąć czytelnika. Takie odniosłam wrażenie.
Dla mnie arcydzieło. Jaką trzeba mieć wyobraźnię, żeby tak zmieścić w książce tyle watków i tyle odniesien. Genialna.
Żeby zrozumieć ją w pełni trzeba i można sięgać po nią kilka razy, tak przynajmniej uważam. Ale wolę Fausta.
Jedzą tygrysie mięso, rzucają się żywymi kurczakami, którym odrywają na żywca udka, kąpią się we krwi i rozgrzeszają morderców... po lekturze tego "dzieła" mam dość. 6 tygodni czytania, niezrozumienie, absurd, zagmatwanie, idiotyzm i nędza. Nie rozumiem zachwytu, może jestem głupia, ale nie rozumiem tej książki! Czy ludzie naprawdę wolą dopisywać sobie własny sens do książki, która owego sensu nie posiada, zamiast skupić się na przyjemnej, prostej i trafiającej do każdego lekturze? Biorąc pod uwagę zachwyty nad tą książką, widocznie tak... W każdym razie: za dużo postaci, za mało humoru, niezrozumiałe dialogi i fabuła, denerwujący bohaterzy, Szatan to już wcale nie posiadał charyzmy. Zawiodłam się.
Zdecydowanie najlepsza książka na świecie. Brak mi słów żeby wyrazić mój zachwyt tą książką. Zwyczajnie nie czuję się godna aby wypowiedzieć się o tym arcydziele. Polecam
Pierwszy raz usłyszałam o tej pozycji jeszcze w szkole podstawowej i od razu urzekła mnie ta historia, co oczywista nie rozumiałam w pełni przekazu tej książki ale potem powróciłam do niej po raz kolejny i ponownie dałam się uwieźć tej historii. Jedna z bardziej przeze mnie lubianych pozycji z literatury rosyjkiej
Jedna z moich ulubionych lektur szkolnych. Składa się z trzech głównych wątków. Dowiadujemy się o bytności Szatana w Moskwie, obserwujemy miłość tytułowych Mistrza i Małgorzaty oraz czytamy o spotkaniu Jezusa z Piłatem..... Wszystko to osadzone przez autora zostało w baśniowej wręcz konwencji, choć tak naprawdę Bułhakow obśmiewa w utworze tym warunki życia panujące w ówczesnym ZSRR.
Ach Och Ach!!!! Przypadkiem odkryta w liceum jako lektura nieobowiązkowa(!) Wielkie zaskoczenie, wielka fascynacja! Godna polecenia każdemu! W moim sercu na wieki!
Ja chyba jestem jakaś inna, ale mnie ta książka jakoś niespecjalnie przypadła do gustu. Nie przeczę, były ciekawe fragmenty, ale więcej było takich które mnie nudziły, nie wiem.. może dlatego, że niezbyt uważnie ją czytałam? jakoś nie mogłam się skupić... w każdym razie nie mówię, że jest zła, bo jest dobra, nawet bardzo.. ale nie podobała mi się na tyle by ją nazywać "arcydziełem". Może kiedyś przeczytam ją jeszcze raz (tym razem uważniej) i zmienię zdanie?
Nr 1 na mojej liście. Uwielbiam zarówno samą książkę jak i ekranizację ( 10-odcinkowy serial produkcji rosyjskiej).
Jedna z najlepszych książek,którą się dosłownie pochłania.Absurd,groteska,świat w krzywym zwierciadle...Ktoś,kto kocha takie rzeczy to właśnie ta powieść dla niego!Cóż mogę powiedzieć-Bułhakow to geniusz.
Zgadzam się z przedmówcami. Wspaniała książka, magiczna, która wciąga od samego początku. Polecam, zwłaszcza to wydanie z zaznaczoną rosyjską cenzura.
Wspaniała, Bułhakow balansuje na granicy 2 światów, jest to symboliczna powieść, przedstawiająca życie w Moskwie w XX leciu międzywojennym, Jedna z najwspanialszych Rosyjskich książek.
Avatar użytkownika - igielka
igielka
Przeczytane:2019-06-26, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Ewelina26
Ewelina26
Przeczytane:2019-06-09, Ocena: 4, Przeczytałam,

Magia miesza się z rzeczywistośćią, świat realny z wyobraźnią, nie wiadomo już w co wierzyć. Autor doskonale ukazuje ludzkie słabości, to jak szybko i z jaką łatwością poddajemy się woli innych osób, często nawet bez większych refleksji, tylko za obetnicę nagrody, która niekoniecznie musi być bliżej określona.

To książka o tym, w jak wiele jesteśmy w stanie uwierzyć, aby tylko poprawić swój los. To również historia, która obrazuje, że czasem bardzo niewiele trzeba, aby jeden człowiek zapanował nad masami.

Sięgając po tą książkę spodziewałam się opisu realacji tutułowego Mistrza i Małgorzaty. A dostałam zdecydowanie więcej. W przedstawionej histroii odnalazałam dążenie ludzi do bycia perfekcyjnym, ale także to, że często w strachu jesteśmy zdolni do rzeczy, o których siebie nie podejrzewamy.

To świetnie napisania poświeć psychologiczna, która nie starzej się mimo kolejnych lat, które mijają od jej napisania. A przesłanie w niej zawarte jest nadal aktualne.

Avatar użytkownika - annazurek
Przeczytane:2019-02-18, Ocena: 5, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - milord
milord
Przeczytane:2019-02-15, Ocena: 3, Przeczytałam,

Serio? Arcydzieło? Sięgnęłam ale moja opinia jest hm może dziwna?

Książka mnie wcale nie zachwyciła. Momentami nie chciało mi się czytać ale jakoże nigdy nie odkładam książki nieprzeczytanej to i tu dotrwałam do końca. Opisy o historii Piłata, o diable, jakimś kocie, balu... boże! Że Cię wezwę ... W tej książce więcej razy użyte było słowo: do diabła, niż ja powiedziałam w całym swoim życiu. Dla mnie 3. .. Ale należy do kanonu lektur obowiązkowych więc przeczytajcie by mieć o czym dyskutować .

Mistrz i Małgorzata
Michaił Bułhakow0
Okładka ksiązki - Mistrz i Małgorzata

Znakomita wielowątkowa powieść rosyjskiego pisarza, weszła na stałe do kanonu literatury światowej. Publikacja przyniosła międzynarodową sławę Michaiłowi Bułhakowowi...

Biała gwardia
Michaił Bułhakow0
Okładka ksiązki - Biała gwardia

„Biała gwardia“ to książka ukryta gdzieś na poboczu szlaku, którym trafiają do świata literatury kolejne pokolenia czytelników urzeczonych...

Dzieci, których nie ma
Renata Piątkowska;