Mistrzowie opowieści. O miłości

Czy miłosc to uczucie tylko dla głupcow?

A moze to uczucie tylko dla odwaznych?

Pod piorem najwybitniejszych pisarzy dylematy te zyskuja dodatkowe, nieoczywiste znaczenia.

Temat miłosci brały na warsztat najbardziej błyskotliwe i niepokorne talenty literackie. Od XIX-wiecznych klasykow: Antoniego Czechowa czy Hansa Christiana Andersena, przez XX-wiecznych mistrzow: Jamesa Joyce'a i Trumana Capote'a, az po przenikliwych obserwatorow codziennosci XXI wieku: Margaret Atwood czy Etgara Kereta. Noblisci, klasycy literatury, pisarze warci odkrycia lub ponownej lektury opisuja miłosc w jej nieskonczonych odcieniach. Walczaca do granic poswiecenia. Uległa, czuła i ufna. Odrzucona, nieszczera

i potraktowana jako interesowna. Krotka jak błahostka. Zmieniajaca tory zycia. Godna najwyzszego podziwu lub tylko wzruszenia ramionami.

Miłosc spadajaca jak grom z jasnego nieba albo przeciwnie - rodzaca sie powoli, majaca za fundament spokojna i wyprobowana przyjazn.

LEKTURA DO CZYTANIA Z MIŁOSCIA.

,,Kaj spojrzał na nia; była taka piekna, nie wyobrazał sobie madrzejszej, piekniejszej twarzy, nie wydawała mu sie juz z lodu, jak wtedy, gdy machała do niego reka zza szyby; w jego oczach była doskonała (...)".

HANS CHRISTIAN ANDERSEN, przekład: Bogusława Sochańska

,,Chciałbym byc schodami, długimi schodami, ktore ty czyscisz, pomyslał, i wiedział, ze gdy ona sie wreszcie odwroci, bedzie piekna i ze on bedzie ja kochał".

STIG DAGERMAN, przekład: Justyna Czechowska

,,Musimy byc dla siebie dobrzy, upomina sie w duchu Wilma. Mamy juz tylko siebie".

MARGARET ATWOOD, przekład: Paweł Lipszyc

Avatar użytkownika - niepoczytalna
niepoczytalna
Przeczytane:2022-04-06, Ocena: 5, Przeczytałem,

Niejedno ma imię

Zbiory opowiadań nigdy nie były moim pierwszym czytelniczym wyborem, ale wobec zestawienia nazwiska Andersena i Atwood na jednej okładce nie mogłam przejść obojętnie. Z jakim efektem? Całkiem szczerze - jestem naprawdę pozytywnie zaskoczona.

Zaskakujący jest już sam dobór autorów - w zestawieniu znaleźć można dzieła klasyków literatury, ale również mniej popularnych pisarzy. Co ważne - opowiadania są różnorodne, ale nie odbiegają od siebie poziomem - byłabym w stanie wskazać najlepsze (w moim odczuciu), ale nie trafiłam na żadne, które określiłabym mianem słabego. Oczywiście z powodu różnego ujęcia tematu każdy może mieć innych faworytów, jednak pod względem literackim cały zbiór reprezentuje wysoki poziom.

"Mistrzowie opowieści. O miłości" to zbiór, który poprzez dobór tekstów, traktuje temat miłości bardzo szeroko. Poczynając od znanej chyba wszystkim baśni o Królowej śniegu poprzez miłość romantyczną, uczucie popychające w szaleństwo i zbrodnię, czy relację przynoszącą zawód i niespełnione nadzieje. Każda z opowieści różni się diametralnie stylem, językiem oraz samym podejściem do tematu miłości.

O ile wątki romansowe w literaturze najczęściej mnie drażnią, o tyle czytanie o miłości w wykonaniu mistrzów słowa było naprawdę przyjemnym doznaniem. Świetny dobór tekstów, różnorodność opowiadań - od klasycznych po niebanalne - pozwoliły mi wydostać się z czytelniczego zastoju. Jeżeli szukacie lekkiej i zaskakującej lektury, może "Mistrzowie opowieści" spełnią również Wasze oczekiwania.

Magiczne Magnesy. Kubuś Puchatek. Czas na zabawę!
Opracowanie Zbiorowe0
Okładka ksiązki - Magiczne Magnesy. Kubuś Puchatek. Czas na zabawę!

Kubuś Puchatek jest najbardziej rozpoznawalnym bohaterem dziecięcym ostatnich lat. Nowa propozycja dla dzieci, które lubią się bawić książką. Każda z nich...

Skarby królowej Bałtyku
Opracowanie Zbiorowe0
Okładka ksiązki - Skarby królowej Bałtyku

Skąd wzięły się rzeki, jak powstały miasta, jakie tajemnice kryją ruiny, co szepczą stare drzewa? O tym opowiadają piękne i mądre legendy, z którymi zwiedzimy...