Mroczne umys造

Ocena: 5.04 (28 g這s闚)

Ruby ma szesna軼ie lat. Jest niebezpieczna. I 篡je. Na razie.

Tajemnicza choroba zabi豉 wi瘯szo嗆 ameryka雟kich dzieci. Ruby prze篡豉, ale podobnie jak reszta ocala造ch, zosta豉 z czym gorszym ni wirus. Przera瘸j帷e umiej皻no軼i, kt鏎ych nie mo瞠 kontrolowa, naznaczaj jej codzienno嗆. Rodzice Ruby, naciskani przez rz康, wysy豉j c鏎k do Thurmond - brutalnego, stanowego obozu rehabilitacyjnego, gdzie dziewczyna nauczy si, co to strach oraz jak t逝mi moce. Ale co, je郵i trenowanie unikalnych predyspozycji, kt鏎e posiadaj m這dzi wybra鎍y, jest jedyn szans na prze篡cie dla ca貫j jej generacji?Jeszcze nigdy tak wiele nie zale瘸這 od nastolatk闚!

W 2018 na ekrany kinowe wszed film na podstawie "Mrocznych umys堯w"!

Informacje dodatkowe o Mroczne umys造:

wi璚ej

POLECANA RECENZJA

Kup ksi捫k Mroczne umys造

Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Dodaj cytat

Zobacz tak瞠

Mroczne umys造 - opinie o ksi捫ce

Avatar u篡tkownika - inthefuturelondo
inthefuturelondo
Przeczytane:2023-04-30,

Mroczne umys造po raz pierwszy przeczyta豉m jakie sze嗆 lat temu. Pami皻am, 瞠 pierwsze spotkanie z tw鏎czo軼iAlexandry Brackenszalenie przypad這 mi do gustu i d逝go nie mog豉m zapomnie o historiiRuby. Kiedy dowiedzia豉m si, 瞠 seria ta zostaje wznowiona - oszala豉m z rado軼i. Nareszcie mog豉m mie sw鎩 egzemplarz i po latach przeczyta t powie嗆 raz jeszcze. Czy moje zdanie na jej temat uleg這 znacznej zmianie? O tym w tej recenzji.

Po Stanach Zjednoczonych grasuje niebezpieczna choroba, kt鏎a brutalnie ko鎍zy 篡cie nastolatk闚. Ruby aktualnie ma szesna軼ie lat i jeszcze 篡je. Jeszcze. Kilka lat wcze郾iej trafi豉 do obozu przeznaczonego w豉郾ie dla takich jak ona – niebezpiecznych i nieobliczalnych. Jednak co, je郵i trenowanie mocy, kt鏎ej tak bardzo obawiaj si doro郵i, jest jedyn szans na to, by przetrwa? W ko鎍u mroczne umys造 mog naprawd wiele...

Powr鏒 do tej historii i do tych bohater闚 okaza si dla mnie powrotem do domu. Poznawa豉m t ksi捫k na samym pocz徠ku swojej przygody z mediami ksi捫kowymi i tak mocno zapad豉 mi w pami璚i, 瞠 ilekro na my郵 przychodzi mi historiaRuby– odczuwam ogromny sentyment. Dlatego te, kiedy zacz窸am czyta t ksi捫k, od razu poczu豉m si wci庵ni皻a do tego 鈍iata i co wi璚ej, nie za bardzo chcia豉m z niego wychodzi.

G堯wna bohaterka wzbudzi豉 moj sympati oraz podziw. Mimo wszystkich rzeczy, jakieRubyprzesz豉 w swoim do嗆 m這dym 篡ciu, nastolatka ma w sobie ogromn wol walki i ch耩 przetrwania w tym szalonym 鈍iecie. Cz瘰to pokazuje swoj niepewno嗆 i strach przed tym, co nieznane – a ju przede wszystkim przed tym, co sama potrafi, jednak podczas tego rereadu widzia豉m w niej iskr buntu, kt鏎a z powodzeniem mog豉by zosta rozpalona na dobre.

Alexandra Brackenma naprawd dobre pi鏎o i ciekawie kreuje swoich bohater闚. Jasne, zawsze mo積a by這 to w pewnych momentach dopracowa, jednak patrz帷 na t powie嗆 z perspektywy lat, w kt鏎ych zosta豉 wydana – jestem absolutnie pod wra瞠niem jako軼i tej ksi捫ki. G堯wna bohaterka zosta豉 przedstawiona w bardzo ciekawy spos鏏, podobnie zasady panuj帷e w jej aktualnym “鈍iecie” - za wszelk cen unika doros造ch, nie ufa nikomu i trzyma swoje moce na wodzy. Nie b璠 ukrywa - czytanieMrocznych umys堯wdostarczy這 mi mn鏀two rado軼i i nie mog si ju doczeka momentu, gdy si璕n po kontynuacj.

Powie嗆 ta jest do嗆 przera瘸j帷 wizj 鈍iata, jednak pokazuje bardzo du膨 si喚, kt鏎 maj w sobie m這dzi ludzie – nie chc podporz康kowa si doros造m i rz康z帷ym, ale nie w spos鏏 z造. Oni po prostu chc 篡 normalnie i chyba to mnie t徙n窸o najmocniej podczas czytania tej pozycji. Jestem teraz bardzo ciekawa tego, jak w moich oczach wypadnie tom drugi, kt鏎ego nie jestem fank - mo瞠 teraz spodoba mi si on bardziej?

Je郵i szukacie powie軼i m這dzie穎wej, kt鏎a bardzo oddaje klimat ksi捫ek trenduj帷ych w 2016/17 roku, to zdecydowanie polecam Wam si璕n望 po ten tytu.

Mimo 瞠 jest to moje drugie spotkanie z powie軼i, ch這n窸am t ksi捫k niczym g帳ka, z takim samym entuzjazmem jak wtedy, kiedy czyta豉m j po raz pierwszy. Niesamowita jest to powie嗆! Intryguj帷a, porywaj帷a i bardzo tajemnicza. Z dynamiczn akcj, naszpikowana plot twistami. Autorce uda這 si stworzy oryginalny 鈍iat, mimo 瞠 pomys na kreacj 鈍iata wydaje si mocno oklepany. Bracken zabiera czytelnika do dystopijnego 鈍iata, pe軟ego brutalno軼i i okrucie雟twa. I to wobec dzieci, kt鏎e nie s niczemu winne. Bo nie prosi造 si o wyj徠kowe, niebezpieczne umiej皻no軼i, kt鏎e otrzyma造 w wyniku ataku tajemniczego wirusa. Rz康 nie radzi sobie z sytuacj i to nie tylko z kryzysem, jaki dotkn掖 kraj po wydarzeniach, jakie mia造 w nim miejsce. Nie radzi sobie ze 鄉ierci tak wielu m這dych ludzi, kt鏎zy zgin瘭i przez tajemnicz chorob. Nie radzi sobie te z tymi, kt鏎zy ocaleli, bo zyskali gro幡 dla otoczenia moc. A w豉軼iwie radzi sobie w znany sobie spos鏏, zamykaj帷 ocala造ch w obozach, kt鏎ym bli瞠j do wi瞛ie ni do miejsc, w kt鏎ych kogokolwiek pr鏏uje si leczy. Nie ka盥y z m這dych ludzi obdarzonych moc potrafi to samo. Zostali oni podzieleni wed逝g kolor闚. Najmniej niebezpieczni, a w豉軼iwie praktycznie nieszkodliwi s zieloni. Reszta, czyli niebiescy, 鄴販i, pomara鎍zowi, czerwoni stanowi zagro瞠nie. Im bli瞠j czerwonego, tym zagro瞠nie bardziej ro郾ie. Ruby, g堯wna bohaterka powie軼i, jest niebezpieczna, a jej umiej皻no軼i s przera瘸j帷e, dlatego od dawna t逝mi swoje moce i nie pokazuje 鈍iatu, co potrafi. Ruby skrywa sekret, a im d逝瞠j trzyma go w ukryciu, tym d逝瞠j udaje jej si prze篡. Kiedy zostaje uwolniona i do陰cza do grupy dzieci podobnych do siebie, ale 篡j帷ych na wolno軼i, r闚nie nie zdradza si ze swoj tajemnic.

Stworzony przez autork 鈍iat jest okrutny, jednak powie嗆 nie jest drastyczna, dlatego jest odpowiednia dla m這dych czytelnik闚, do kt鏎ych jest kierowana. Jestem pewna, 瞠 spodoba si r闚nie starszym mi這郾ikom powie軼i z w徠kiem dystopii, bo jest tu wszystko to, co w powie軼iach z tego podgatunku powinno si znale潭. Przede wszystkim 鈍ietnie zarysowany 鈍iat przysz這軼i, ale te doskonale skrojeni bohaterowie, kt鏎zy nie tylko staraj si przetrwa w tej nowej, nieprzychylnej im rzeczywisto軼i, cho to w豉郾ie robi przede wszystkim. W ksi捫ce znalaz這 si te miejsce na ca趾iem przyziemne i wsp馧czesne problemy nastolatk闚. Pojawiaj si pierwsze prawdziwe uczucia i przyjacielskie wi瞛i, takie na ca貫 篡cie. Relacje m這dych ludzi rozwijaj si powoli, mimo p璠z帷ej akcji. S g喚bokie, wiarygodne, wzbudzaj emocje. Tych ostatnich zreszt r闚nie w ksi捫ce nie brakuje g堯wnie ze wzgl璠u na wyj徠kowo trudne wybory, jakich musz dokonywa bohaterowie. Ksi捫ka wci庵a jak piaski pustyni i nie pozwala si oderwa. Nie daje nawet chwili na oddech, tak du穎 si tu dzieje. Do tego nic nie jest w tej powie軼i oczywiste. Ani wydarzenia, ani bohaterowie. Nie do ko鎍a wiadomo, kto jest tym dobrym, a kto z造m i kogo nale瘸這by si tak naprawd ba. Zako鎍zenie zaskakuje. G堯wnie tym, 瞠 nie jest takie, jakiego si spodziewamy, albo na jakie liczymy kibicuj帷 bohaterom pod捫aj帷ym przez zniszczony kraj w poszukiwaniu lepszego jutra. Jednak idealnie dope軟ia obraz brutalnego, bezwzgl璠nego 鈍iata, kt鏎y uda這 si Bracken ukaza w powie軼i.

„Mroczne umys造” to jedna z moich ulubionych dystopijnych serii i ciesz si, 瞠 po latach mam przyjemno嗆 do niej wr鏂i. Je郵i jeszcze nie czytali軼ie ksi捫ki, a lubicie takie klimaty, gor帷o Was do lektury zach璚am. Jestem pewna, 瞠 nie b璠ziecie zawiedzeni.

Avatar u篡tkownika - NataliaDrazek88
NataliaDrazek88
Przeczytane:2022-10-02, Ocena: 6, Przeczyta貫m, Mam,

Lubicie wznowienia ksi捫ek? “Mroczne umys造” Alexandry Bracken by造 wydane nak豉dem innego wydawnictwa, obecnie wydaje je wydawnictwo Jaguar z now mroczn ok豉dk, kt鏎a mnie zachwyci豉. Autork kojarz z powie軼i “Lore”, kt鏎a po premierze zbiera豉 sporo dobrych recenzji, stoi u mnie na p馧ce i czeka, a znajd chwil na jej przeczytanie, lecz po lekturze “Mrocznych umys堯w” jestem pewna, 瞠 nie b璠zie czeka d逝go, poniewa bardzo spodoba這 mi si pi鏎o autorki. Jestem r闚nie pewna, 瞠 nied逝go w陰cz film, kt鏎y zosta nakr璚ony na podstawie tej ksi捫ki, poniewa uwielbiam dystopijne 鈍iaty, a ten bardzo przypad mi do gustu. 安ietnie wykreowany 鈍iat, z idealnie przedstawionymi bohaterami, kt鏎zy maj z這穎ne charaktery a ich historie poruszaj serce. Wci庵n窸am si w ksi捫k praktycznie od pocz徠ku, mia豉 momenty, w kt鏎ych fabu豉 zwolni豉, ale mi to nie przeszkadza這, akcja by豉 鈍ietnie wywa穎na, dzi瘯i czemu ksi捫ki nie chcia這 si od這篡.

“Najmroczniejsze umys造 skrywaj si za fasad najzwyklejszych twarzy”

Szesnastoletnia Ruby 篡je i jest niebezpieczna, tylko tyle mo瞠 o sobie pomy郵e, poniewa m闚i jej nie wolno. Tajemnicza choroba zabija wi瘯szo嗆 dzieci, Rz康 USA zamiast szuka lekarstwa na t chorob, zaczyna si ba tych dzieci, kt鏎e prze篡造. Ruby wie, 瞠 jej moce, kt鏎e si w niej rozwijaj s niebezpieczne, za wszelk cen chce ukry je przed lud幟i, kt鏎zy zamykaj wszystkie dzieci w obozach. O鈔odek rehabilitacyjny, jak nazywa ten ob霩 rz康, nie jest niczym innym jak wi瞛ieniem, w kt鏎ym dzieci nie mog si odzywa, musz pracowa a te, kt鏎e przejawiaj jak捷 wi瘯sz moc, s zabierani i nigdy wi璚ej nie wracaj. Nowy 鈍iat bez dzieci wydaje si koszmarem, nie tylko dla tych dzieci, kt鏎e prze篡造.

“Gdy dziewczyna p豉cze, nie ma na 鈍iecie nikogo bardziej bezu篡tecznego ni ch這pak.”

Czytali軼ie jakie ksi捫ki o tematyce dystopijnej? Pewnie wi瘯szo嗆 kojarzy “Igrzyska 鄉ierci”, mimo 瞠 “Mroczne umys造” s por闚nywane z t ksi捫k, to opr鏂z w徠ku dystopijnego, nie ma tam za du穎 podobie雟tw. Podczas lektury czu豉m napi璚ie, akcja i emocje, kt鏎ych w tej ksi捫ce nie zabrak這, spowodowa造 u mnie ch耩 niewypuszczania jej z r彗. Obecnie nie mam dost瘼u do kolejnych tom闚, poczekam grzecznie a Wydawnictwo Jaguar wyda kolejne tomy, lecz ubolewam bardzo, 瞠 musz tyle czeka na nie.
安iat, kt鏎y autorka przedstawi豉 nam jest dopracowany w ka盥ym szczeg鏊e. Podzielenie mocy dzieci na r騜ne kolory by這 ciekawym pokazaniem nam jak r騜ni si od siebie dzieci. Nie czu豉m si przyt這czona przedstawianiem nowego 鈍iata przez autork, g豉dko przeprowadzi豉 nas przez wiele informacji, nie tylko o przesz這軼i samej Ruby, ale r闚nie przez to co dzia這 si od chwili, gdy zmar這 pierwsze dziecko. W bardzo prosty, lecz zarazem dok豉dny spos鏏 ukaza豉 nam bezradno嗆 doros造ch w tak trudnym czasie, jedyne co wiedzieli, 瞠 strach o 篡cie ich dzieci zmieni si u wi瘯szo軼i w obaw, boj si mocy ichw豉snych dzieci. Autorka nie owija豉 w bawe軟, przedstawi豉 przypadki, gdzie rodzice sami oddawali w豉dzom swoje pociechy, by造 oczywi軼ie przypadki, gdzie rodzice stawali na wysoko軼i zadania i uciekali z nimi, b康 je ukrywali.
Nastoletnia Ruby jest g堯wn bohaterk, lecz przez 6 lat by豉 zamkni皻a w jednym z oboz闚 dla dzieci, kt鏎e prze篡造. Je郵i szukacie silnej i niezale積ej bohaterki, to tu jej nie znajdziecie. Jej edukacja zako鎍zy豉 si na poziomie wczesnej podstaw闚ki, do tego brak kontaktu z innymi oraz zakaz rozm闚, spowodowa造 u niej wycofanie. Dopiero w chwili, w kt鏎ej lepiej pozna豉 swoich towarzyszy podr騜y otworzy豉 si na tyle by nawi您a przyja潯 z nimi i nabra odwagi, by walczy o siebie i swoich przyjaci馧.
Dzi瘯uj bardzo za ksi捫k wydawnictwu Jaguar w ramach wsp馧pracy barterowej.
“Nie mo積a odbudowa zniszczonego 篡cia ani odzyska straconego cz這wieka.”

W Ameryce szaleje zab鎩czy wirus, kt鏎y atakuje tylko dzieci.

Ruby jest jedn z niewielu ocala造ch, lecz cen za 篡cie s nadprzyrodzone zdolno軼i i 篡cie w obozach, z逝dnie okre郵anych rehabilitacyjnymi.

Od teraz musi stale walczy o przetrwanie i nie zmieni tego nawet ucieczka.

Sko鎍zy豉m t ksi捫k w ubieg造 wtorek, a wci捫 mam problem z napisaniem obiektywnej recenzji. Najch皻niej wymieni豉bym szereg atut闚 i na tym zako鎍zy豉. Bowiem jest to co nad wyraz oryginalnego i pr騜no por闚nywa j do innych dzie na rynku wydawniczym.

Przyzwoita kreacja dystopijnego 鈍iata, w kt鏎ego sk豉d wchodzi sytuacja gospodarcza, spo貫czna oraz polityczna sprawia, 瞠 powie嗆 nabiera realizmu i fenomenalnie oddzia造wuje na wyobra幡i czytelnika.

Znalaz這by si kilka niedom闚ie, natomiast „Mroczne Umys造” to pierwszy tom trylogii, dlatego nie wymagajmy od niego zbyt wiele.

Bohaterowie s kluczow zalet ksi捫ki. Powiem wi璚ej: Dawno nie pozna豉m tak wielowymiarowych postaci. Tu nie ma cz這wieka, maj帷ego znaczenie dla fabu造, kt鏎y by豚y p造tki lub pobie積ie wykreowany. Maj odr瑿n histori, r騜norodne temperamenty i upodobania. Nie zaznacie w nich samej czerni lub bieli.

Jedynym minusem by豉 Ruby. Przez kilkadziesi徠 stron irytowa豉 mnie, a w jej post瘼owaniu trudno by這 znale潭 cho熲y troch logiki. Na szcz窷cie zmienia si to wraz z biegiem wydarze.

Wida, 瞠 autorka sprawnie prowadzi fabu喚. Przeplata dynamik ze znacznie lu幡iejszymi, niekiedy zabawnymi scenami, nie pozwalaj帷, by鄉y poczuli si przyt這czeni. Na przyk豉d w徠ek romantyczny, czy nawet ten o przyja幡i zalewa czytelnika przyjemnym ciep貫m, a u鄉iech samoistnie przykleja si do twarzy.

My郵, 瞠 nale膨 si za to ogromne brawa, patrz帷 na to, jak wi瘯szo嗆 pisarzy nieudolnie pr鏏uje naby ow umiejetno嗆.

Mamy tu sporo nieprzewidywalnych zwrot闚 akcji, a momentami czytelnikowi wydaje si, 瞠 r闚nie znalaz si w tym niebezpiecznym 鈍iecie.

To pozycja, poruszaj帷a temat inno軼i w spo貫cze雟twie, szukania swojego miejsca w 鈍iecie i samoakceptacji. Wywo逝je wiele skrajnych emocji, przez kt鏎e z篡wamy si z postaciami coraz mocniej.

Bardzo chcia豉bym pozna dalsze losy tych niesamowitych ludzi, dlatego z niecierpliwo軼i wyczekuj drugiego tomu.

Nie id嬈ie. Biegnijcie to przeczyta.

Ksi捫k poleci豉 mi przyjaci馧ka, za co jestem jej bardzo wdzi璚zna. Podoba mi si w niej, 瞠 pokazuje reakcj ludzi na co nowego i nieznanego. Zamiast stawi czo豉 czemu nowemu staraj si to zniszczy, co w ksi捫ce pokazano na przyk豉dzie dzieci z mocami. Zamiast stara si je zrozumie zamykali w obozach i zabijali. Cz瘰to na codzie w drobnych sprawach reagujemy podobnie. Na pewno kiedy wr鏂 do tej ksi捫ki. Polecam ja wszystkim, ksi捫ka naprawd warta uwagi.
Avatar u篡tkownika - Leoska
Leoska
Przeczytane:2015-11-04,
Interesuj帷a ksi捫ka o wirusie panuj帷ym w鈔鏚 dzieci. Wiele dzieci umiera, doro郵i zaczynaj ba si tych, kt鏎zy prze篡li. Dlatego te pozosta貫 przy 篡ciu dzieci s zabrane do oboz闚, gdzie musz pracowa, nie mog rozmawia, s w takim "obozie koncentracyjnym". G堯wn bohaterk jest Ruby, kt鏎a jest pomara鎍zow, udaje jej si jednak udawa zielon. Z powodzeniem udaje jej si uciec, poznaje troje innych zbieg闚. Jak potocz si ich losy ? Ja ju to wiem i z niecierpliwo軼i czekam, a b璠 mia豉 okazj przeczyta kolejn cz窷.
Wizje dystopijnej przysz這軼i pojawi si w literaturze coraz cz窷ciej. Autorzy prze軼igaj si w pomys豉ch b康 bazuj na sprawdzonych ju schematach, odpowiednio je modyfikuj帷, urozmaicaj帷 i dodaj帷 nowe elementy. Si璕aj帷 po ksi捫k Alexandry Bracken nie by豉m pewna, czy pisarka b璠zie w stanie mnie zaskoczy, ale zaintrygowana opisem ok豉dkowym postanowi豉m zaryzykowa. Aleksandra Bracken zadebiutowa豉 w 2010 roku powie軼i „Brightly Woven”, któr napisa豉 w prezencie urodzinowym dla przyjaciela. Ale to seria „Mroczne Umys造” przynios豉 jej s豉w okupuj帷 listy bestsellerów „New York Timesa”. Dzi mieszka w Nowym Jorku, gdzie oprócz pisania zajmuje si wydawaniem ksi捫ek dla dzieci.

Przez pierwsze dziesi耩 lat Ruby 篡豉 w swoim ma造m s這necznym 鈍iecie pe軟ym kucyków i kolorowych zabawek. Rodzice zadbali, by ich córka zosta豉 odci皻a od wszystkich niepokoj帷ych informacji i 篡豉 w nie鈍iadomo軼i. Jednak pewnego wrze郾iowego poranka pouk豉dany 鈍iat dziewczynki burzy si, kiedy na jej oczach umiera kole瘸nka ze szko造. Ostra m這dzie鎍za neurodegenracja idioatyczna – OMNI zbiera coraz wi瘯sze 積iwo, dlatego rz康 opracowuje specjalne programy wspierania dzieci i rodzin dotkni皻ych t tragedi. W praktyce oznacza to tworzenie specjalnych, odizolowanych obozów, w których umieszczane s wykazuj帷e okre郵one symptomy dzieci. Ruby trafia do takiego miejsca kilka dni po swoich dziesi徠ych urodzinach. I cho jej los wydaje si przes康zony, to w wieku szesnastu lat jej 篡cie wkracza na nowe tory. Autorka stworzy豉 ciekaw rzeczywisto嗆 w której Stany Zjednoczone pogr捫one s w kryzysie, a kraj stoi u progu bankructwa. Jednak problemy ekonomiczne s niczym w porównaniu z zagro瞠niem p造n帷ym ze strony dzieci. OMNI sprawia, 瞠 m這de umys造 zostaj obdarzone nadprzyrodzonymi mocami maj帷ymi ró積y charakter i nat篹enie. Od ponadprzeci皻nej inteligencji, po si喚 do umiej皻no軼i wnikania i kontrolowania innych umysów. Doro郵i s wobec nich bezsilni, dlatego najlepszym rozwi您aniem wydaje si izolacja, zastraszanie, nadzór, a czasem bardziej radykalne 鈔odki. M這dzi ludzie s „wyrywani” z bezpiecznego oraz znanego 鈔odowiska i umieszczani w obcym miejscu, w którym rz康z rygorystyczne zasady. Musz dorosn望 w ekspresowym tempie, czasem upora, ze 鈍iadomo軼i, 瞠 ci, których najbardziej ufali zawiedli ich w najwi瘯szym stopniu. Dzieci prze篡waj w obozach w豉sn tragedi, ale poza murami nie jest lepiej, gdy dzia豉nia rz康u nie ciesz si poparciem spo貫cznym i nie brakuje frakcji próbuj帷ych przej望 w豉dz oraz wykorzysta sytuacj dla osi庵ni璚ia w豉snych celów. Pisarka stopniowo wprowadza odbiorc w wykreowany 鈍iat, pozwalaj帷 mu 豉two przyswoi prawa i mechanizmy tam panuj帷e. Bohaterowie powie軼i mimo m這dego wieku obdarzeni s poka幡ym baga瞠m do鈍iadcze. Ka盥a z postaci ma swoj histori i zmaga si z w豉snymi demonami. I cho daleko im do idea逝, bo maj swoje s豉bo軼i i pope軟iaj b喚dy, to wi瘯szo嗆 z nich wzbudza sympati czytelnika. Nawet w tak trudnych warunkach potrafi by dla siebie wsparciem i sta ich na przyja潯 oraz po鈍i璚enie dla drugiej osoby. S zdolni do mi這軼i mimo, 瞠 doznali tak wielu krzywd i nie mieli w pobli簑 nikogo, kto nauczy豚y ich kocha. Ich wzajemne relacje nie zawsze s 豉twe, czasem przebiegaj w burzliwy sposób, ale te ewoluuj pod wp造wem przedstawionych wydarze. Autorka pos逝guje si lekkim i przyjemnym w odbiorze j瞛ykiem. Opisy s plastyczne i pobudzaj帷e wyobra幡i. Pisarka dba zarówno o t這, jak i o szczegó造. Tempo akcji przebiega w miarowym tempie i przyspiesza dopiero pod koniec ksi捫ki. Nie brakuje zaskoczenia, zwrotów akcji i niedosytu, który pozostaje po przeczytaniu ostatniego s這wa. I mimo, 瞠 Aleksandra Bracken wykorzysta豉 znane ju schematy, to zrobi豉 to w bardzo interesuj帷y i oryginalny sposób, który powoduje, 瞠 od lektury trudno si oderwa, a koniec przychodzi zbyt szybko. „Mroczne umys造” to bardzo dobra powie嗆 nie tylko dla m這dzie篡, oparta na ciekawym pomy郵e z du篡m potencja貫m. Dostarczaj帷a ró積orodnych wra瞠 i emocji. Szybko wci庵aj帷a do swojego 鈍iata i pozwalaj帷a na oderwanie od rzeczywisto軼i. Polecam.

S ksi捫ki które wywo逝j wielki szum jeszcze zanim uka膨 si w ksi璕arniach. Jedn z nich jest w豉郾ie pierwsza cz窷 trylogii autorstwa Alexandry Bracken. Informacje, zdj璚ia ok豉dki, data premiery zalewa造 mnie na ka盥ym kroku wi璚 nie by豉bym sob gdybym nie zobaczy豉 o co tu w豉軼iwie chodzi. Bracken na naszym rynku nieznana odnios豉 wielki sukces w USA. Ciekawe czy w Polsce równie jej si uda.

Gdy z dnia na dzie na tajemnicz chorob gin praktycznie wszystkie dzieci ludzie wpadaj w panik. W momencie gdy okazuje si, 瞠 te co prze篡造 zyskuje niezwyk貫 moce 鈍iat staje na g這wie. Pod pretekstem leczenia zostaj zwo穎ne do obozów które maj im pomóc. Zamiast tego s poddawani testom, klasyfikowani wed逝g swoich umiej皻no軼i i w razie potrzeby eliminowani. Stra積icy nie widz w nich ludzi, nie widz ma造ch przera穎nych dzieci. Widz tylko zagro瞠nie które nie jest ju cz這wiekiem. Ruby chocia jest Pomara鎍zowa udaje Zielon, tylko dzi瘯i temu udaje si jej prze篡 tak d逝go.

By豉m zafascynowana t ksi捫k od momentu gdy tylko zobaczy豉m pierwszy raz ok豉dk. Jednak gdy zacz窸am czyta ksi捫k, mój entuzjazm opada bardzo szybko… By豉m przekonana, 瞠 dosta豉m kolejn m這dzieówk która tak naprawd nie wyró積ia si na tle innych niczym. Powielany schemat, gdzie zmieni造 si tylko okoliczno軼i i imiona bohaterów. Jak瞠 si myli豉m!

Opowie嗆 zaczyna si w o鈔odku dla dzieci które przetrwa造. To w豉郾ie ta cz窷 jest najs豉bsz cz窷ci powie軼i. Temat mo積a by這 rozwin望 znacznie lepiej, 6 lat zamkni皻e w 65 stronach to zdecydowanie za ma這. Ruby trafi豉 tam jako dziecko, wszelkie zmiany jakie w niej zachodzi造 podczas pobytu w obozie s bardzo wa積e dla zrozumienia jej osobowo軼i. Musimy pami皻a, 瞠 w momencie gdy zosta豉 umieszczona w obozie mia豉 zaledwie 10 lat, poziom jej wiedzy, umiej皻no軼i i rozwój emocjonalny by na bardzo niskim poziomie. W jaki sposób si rozwija豉, jak nauczy豉 si pos逝giwa bardziej skomplikowanym j瞛ykiem? To pozostaje dla nas tajemnic.

Za to wszystko inne… Po prostu sprawi這, 瞠 zakocha豉m si w tej ksi捫ce. Trudno嗆 z jak Ruby nawi您uje kontakty z innymi lud幟i, obserwowanie st逝czonej psychiki Zu która jest idealnym obrazem tego jak bardzo te dzieci zosta造 skrzywdzone, 鈍iat który praktycznie ca趾owicie odwróci si od dzieci. Nie jest to typowa m這dzieówka która nie ma drugiego dna. Tutaj mo瞠my obserwowa rozwój dzieci które zosta造 skrzywdzone nie tylko przez spo貫cze雟two ale te przez w豉sne rodziny. Wyobra嬈ie sobie dramat 9-10 latka które zosta這 oddane przez w豉snych rodziców, które nawet w marzeniach wie, 瞠 do domu ju nie wróci. W spo貫cze雟twie które dotkn掖 najwi瘯szy kryzys gospodarczy w historii, w którym nawet w豉sne rodziny mog ci znienawidzi za to kim jeste, garstka ocala造ch stara si nie tylko prze篡 ale  i odzyska namiastk szcz窷cia.

Sami bohaterowie równie nie s p豉scy i bezbarwni. Ka盥y ma w豉sn osobowo嗆, ka盥ego uczymy si i odkrywamy powoli. Nie ka盥y ch這pak jest osza豉miaj帷o przystojny, nie ka盥ego da si lubi. Bracken unikn窸a b喚du który pope軟ia wi瘯szo嗆 autorów pisz帷ych ksi捫ki skierowanych do czytelników poni瞠j 25 篡cia. Nie przes這dzi豉 postaci, nie sprawi豉, 瞠 ka盥y z nich jest oczywisty a uczucia s md貫 i oczywiste. Jestem jej te niesamowicie wdzi璚zna za to, 瞠 Ruby cho tak bardzo skrzywdzona nie sp璠za豉 wi瘯szo軼i czasu na powtarzaniu nam w ko這 jak bardzo jej 幢e i jak mamy jej wspó販zu.

Wielki, ale to wielki plus dla autorki za to, 瞠 w swój 鈍iat wprowadza豉 nas powoli. Razem z Ruby uczyli鄉y si wszelkich poj耩, historii, dowiadywali鄉y si kto jest kim oraz czym zajmuj si ró積e organizacje. Gdyby nie to mo積a by mie trudno軼i z rozró積ieniem υwców Gów, Ligi i SSP.

Chocia faktycznie ksi捫ka nie jet doskona豉 w 100%, szczególnie na pocz徠ku, bardzo niewiele jej do doskona這軼i brakuje. Nie otrzymujemy wszystkich odpowiedzi na tacy, 瘸dne wydarzenia nie s 豉twe do przewidzenia i oczywiste. Bohaterowie staj przed trudnymi decyzjami i mimo, 瞠 nie z nie ka盥 si zgadzam ich decyzje potrafi zaskoczy. 妃ia豉m si z nimi i p豉ka豉m, naprawd ich polubi豉m. Nie mog si doczeka kolejnej cz窷ci, mam nadziej, 瞠 wydawnictwo nie ka瞠 nam d逝go czeka.

Czyta豉m wiele opinii na temat "Mrocznych umys堯w". Zdania by造 bardzo podzielone. Niekt鏎zy twierdzili, 瞠 ksi捫ka jest fenomenalna, inni, 瞠 beznadziejna. Zaintrygowa這 mnie to i sama postanowi豉m j przeczyta. Przyznam, 瞠 pocz徠ek by dla mnie odrobin irytuj帷y - nienawidz kiedy g堯wne bohaterki s s豉be i u瘸laj si nad sob. Na szcz窷cie akcja nabra豉 tempa po ucieczce Ruby z obozu. Wtedy zmieni這 si jej post瘼owanie. Od sceny na stacji benzynowej nie mog豉m oderwa si ksi捫ki, ale niestety musia豉m. Dawkowa豉m sobie rozdzia造 po 1-2 na dzie, 瞠by ksi捫ka zbyt szybko mi si sko鎍zy豉. (By豉m wtedy na wakacjach i nie mia豉m przy sobie 瘸dnej ksi捫ki opr鏂z "Mrocznych umys堯w".) Przyznam , 瞠 nie mog豉m wytrzyma, musia豉m wiedzie, co si dalej wydarzy. Ksi捫k oceniam wi璚 jako "wci庵aj帷". Moim ulubionym bohaterem jest Liam. Podoba mi si jego odpowiedzialna, opieku鎍za postawa wobec Ruby, Zu i Pulpeta. Chcia豉bym mie takiego ch這paka jakim jest Lee. Przyznam, 瞠 nie rozumiem intencji autorki, je郵i chodzi o zako鎍zenie. Nie zdradz Wam go jednak;-) Ksi捫k na pewno dodaj do moich ulubionych. Nie mog si doczeka, kiedy druga cz窷 "Nigdy nie gasn" trafi w moje 豉pki. Wy te pozw鏊cie, by Wasze umys造 sta造 si mroczne;-) Przeczytajcie "MU"!!!
Avatar u篡tkownika - Sil

rok: 2014

str. 456

Ocena: 5/6

If I should stay,
I would only be in your way.
So I'll go, but I know
I'll think of you ev'ry step of the way.*

Pustka w g這wie. Absolutny brak czucia w ko鎍zynach. Uczucia jakby skute lodem. Nie mo積a patrze w przesz這嗆. Bo jej ju nie ma. I nie b璠zie. Tak jest dobrze, musi by. Wystarczy zapomnie.

Ruby jest jeszcze dzieckiem, gdy w Stanach Zjednoczonych wybucha epidemia dziesi徠kuj帷a dzieci w wieku szkolnym. Jedna z pierwszych ofiar w szkole Ruby umiera na oczach dziewczynki. W jednej chwili rozwodzi si nad much w jej jedzeniu, a w nast瘼nej ju jej nie ma. Wkr鏒ce 鈍iat ogarnia panika. Buduje si o鈔odki, do kt鏎ych odsy豉ne s potencjalnie chore dzieci. Rodzice dopatruj si u swoich pociech cho熲y najmniejszych dowod闚 na to, 瞠 co jest z nimi nie tak. A gdy to widz - natychmiast reaguj i przekazuj chorych w r璚e Si Specjalnych Psi. Rehabilitacja - tak rz康 nazywa plan naprawy m這dzie篡 wysy豉nej do nowo powsta造ch o鈔odk闚. Jak to wygl康a w rzeczywisto軼i wiedz tylko ci, kt鏎zy tam trafili.

W dniu swoich dziesi徠ych urodzin Ruby zostaje zabrana z domu. Jeszcze w pi瘸mie, 豉dowana jest wraz z dziesi徠kami innych dzieci do szkolnego autobusu, kt鏎y kieruje si do Thurmond. Ju sama podr騜 jest do嗆 wyczerpuj帷a i przera瘸j帷a, ale to, co dzieje si na miejscu, przechodzi wszelkie oczekiwania. Dzieci w maskach, dzieci wp造waj帷e na decyzj doros造ch. Dzieci rzucaj帷e przedmiotami... i to nie wszystko. Ruby nie jest w stanie przej嗆 nad tym do porz康ku dziennego, modli si by nie by Pomara鎍zow. Nie chce, nie chce, nie chce... i nie jest. Zostaje zaklasyfikowana jako Zielona, ale czy w豉軼iwie?

Sze嗆 lat p騧niej, niespodziewanie dla samej siebie, Ruby l康uje w Infirmerii. Ca豉 zakrwawiona badana i przepytywana jest przez doktor Begbie. Co jest nie tak, zdecydowanie. Jak dosz這 do tego, 瞠 trafi豉 w to miejsce? To by Bia造 Szum, ale jaki taki... inny. Ta wyj徠kowo nieprzyjemna forma perswazji stosowana przez w豉dze Thurmond, zawsze 幢e dzia豉豉 na Ruby, ale tym razem spowodowa豉 znacznie wi瘯sze szkody. W Infirmerii okazuje si, 瞠 dziewczynie grozi niebezpiecze雟two, otrzymuje tabletki, kt鏎e ma za篡 przed snem i... po tym wszystko w jej 篡ciu si zmienia. Czy na lepsze? By si tego dowiedzie koniecznie nale篡 si璕n望 po Mroczne umys造.

Przyznam, 瞠 obawia豉m si tej powie軼i, a jednocze郾ie niezmiernie pragn窸am jak najszybciej si w ni zag喚bi. Podczas samej lektury ca造 czas si zastanawia豉m, czy b璠 kolejne cz窷ci, czy te jest to zamkni皻a historia. Szczerze powiedziawszy kibicowa豉m tej drugiej opcji, bo chcia豉bym w ko鎍u przeczyta co, co po zako鎍zeniu nie powodowa這by 軼iskania w do趾u. Niestety, pod sam koniec zorientowa豉m si, 瞠 na grzbiecie dzier穎nej lektury widnieje wielka jedynka. To jasno przes康zi這 o tym, czy mam do czynienia z seri, czy te nie...

Najnowsz powie嗆 Alexandy Bracken czyta si fenomenalnie. Ca這嗆 utrzymana jest w klimacie sensacji. S po軼igi, gin帷y ludzie i strach przed tym, co czyha tu za rogiem. Czytelnik zag喚bia si w opowie嗆 Ruby, kt鏎a bardzo d逝go nie ujawnia, ani co czuje, ani co potrafi. Boi si sama siebie i obawia si, 瞠 mo瞠 zrobi krzywd otaczaj帷ym j ludziom. Zreszt, nie jest to nieuzasadniony strach.

Mroczne umys造 mnie przygniot造, przyt這czy造 i zaw豉dn窸y mn ca陰. Ko鎍zy豉m czyta p騧no w nocy i... p豉ka豉m. P豉ka豉m, bo wiedzia豉m jak post徙i na ko鎍u Ruby. Wiedzia豉m, 瞠 nie ma innego wyj軼ia, ale r闚nocze郾ie strasznie by這 mi jej 瘸l. Bo..., nie, nie mog zdradzi, jak zako鎍zy豉 si ta powie嗆. Jedno jest pewne - ksi捫ka wgniata w fotel i nie pozwala o sobie zapomnie. Ju nie mog doczeka si jej kontynuacji, oby nie trwa這 to zbyt d逝go. Z ca貫go serca polecam, naprawd warto przeczyta.

Sil

*Whitney Houston - I will always love you

Avatar u篡tkownika -

Przeczytane:2014-05-09,
Ameryka popada w ruin, gdy tajemnicza choroba stopniowo zabija najm這dsze pokolenie. Jak gdyby tego by這 ma這, garstka ocala造ch zyskuje niezwyk貫 moce, kt鏎e nieokie透nane, s w stanie zniszczy wszystko. Rz康, wed逝g oficjalnego o鈍iadczenia, chce pom鏂 dzieciom zapanowa nad tym niechcianym darem i je uleczy. Okazuje si jednak, 瞠 ta pomoc wygl康a zupe軟ie inaczej, ni g這si propaganda. Dzieci staj si wi篥niami oboz闚, gdzie zn璚aj si nad nimi doro郵i nale膨cy do Si Specjalnych Psi. 皋軟ierze nie maj lito軼i, traktuj帷 ma造ch wi篥ni闚 jak podgatunek stoj帷y ni瞠j ni robactwo. Dzieci s klasyfikowane wed逝g kolor闚, z kt鏎ych ka盥y oznacza nadnaturalne uzdolnienie.W 鈍iecie obozu Thurmond to najjaskrawsze kolory najszybciej przyci庵aj 鄉ier... Co musicie wiedzie ju na pocz徠ku, to to, 瞠 akcja nie rozgrywa si w ca這軼i w obozie. Wr璚z przeciwnie, cz窷 obozowa zajmuje 1/4 ksi捫ki, a mo瞠 nawet mniej. Nie jest tego tyle, ile spodziewa豉m si dosta, czytaj帷 oficjalny, polski opis powie軼i. Pierwszy zarzut wzgl璠em ,,Mrocznych umys堯w" jest taki: autorka zbyt mocno stre軼i豉 pobyt Ruby w obozie. Sze軼ioletnie uwi瞛ienie, podczas kt鏎ego z dziecka sta豉 si nastolatk, na pewno zawiera這 w sobie jak捷 metamorfoz. Dorastanie w taki nienaturalnych warunkach zostawi這 郵ady na ciele i umy郵e, ale nie dane jest nam obserwowa ten proces. Zdecydowanie mo積a by這 uszczkn望 co z kolejnej cz窷ci ksi捫ki, czyli podr騜y, kt鏎a miejscami mnie nudzi豉. Owszem, ma ona kilka naprawd dobrych moment闚, gdy akcja znacznie przy酥iesza, ale po drugiej stronie czyhaj naprawd nudne fragmenty. Alexandra Bracken stworzy豉 鈍iat, kt鏎ego nie poznajemy od razu. Wszelkie informacje na temat choroby, oboz闚, polityki oraz historie bohater闚 s stopniowo ujawniane, przez co czytelnik nie musi obawia si, 瞠 ju w pierwszych rozdzia豉ch zostanie zalany morzem definicji, nazwisk i intryg, w kt鏎ych pr璠zej by si utopi ni zechcia dalej p造n望 wraz z postaciami. Ale z drugiej strony wydaje mi si, 瞠 s informacje, kt鏎ych autorka zapomnia豉 ujawni, b康 zamierza to dopiero zrobi w nast瘼nych tomach. Z perspektywy pierwszej cz窷ci trudno powiedzie, czy to rzeczywi軼ie niedopatrzenie czy mo瞠 taktyka trylogii, tak wi璚 na razie milcz i si nad tym nie rozwodz. Poza tymi wpadkami czuj si usatysfakcjonowana z lektury. ,,Mroczne umys造" wci庵n窸y mnie w sw鎩 鈍iat i po ka盥ej przerwie ochoczo podejmowa豉m dalsz w璠r闚k wraz z bohaterami. A musicie wiedzie, 瞠 Ruby, Zu, Liam i Chubs to fantastyczna paczka. Przebywanie w ich towarzystwie nie jest udr瘯 dla czytelnika, powiedzia豉bym nawet, 瞠 wr璚z przeciwnie. Ka盥e z nich ma w豉sne cechy, w豉sn osobowo嗆 a nawet w豉sny spos鏏 wyra瘸nia si. Ruby pr鏏uje pogodzi dwie strony swojej natury, co w normalnych warunkach nie by這by 豉twe, a co dopiero po tak traumatycznych prze篡ciach. Z jednej strony jest nastolatk, kt鏎a pragnie tego, co ka盥a nastolatka, ale z drugiej - sze嗆 lat pobytu w obozie zostawi這 w niej skaz i dziewczyna nie potrafi tych pragnie uporz康kowa. Mnie chyba najbardziej poruszy豉 posta Zu. Nie trzeba wiele, by zrozumie, jak wyobcowana i zaszczuta by豉 ta dziewczynka. Je郵i chodzi o m瘰kich bohater闚, czyli mi璠zy innymi Liama i Chubsa, to autorka na ca貫 szcz窷cie unikn窸a si g堯wnego grzechu Young Adult w domy郵e kierowanego do nastolatek, czyli t逝maczenia w k馧ko, jak przystojny/gor帷y/s這dki/boski jest bohater. Ruby nie rozp造wa si i nie 郵ini na widok ka盥ego rozporka i nie molestuje go w my郵ach. Brzmi to brutalnie, ale po wielu zderzeniach z p造tko軼i 瞠雟kiej cz窷ci bohaterek, docenia si takie dziewczyny jak ona. Alexandra Bracken s逝sznie skupi豉 si na tym, by postacie by造 rozpoznawane po czym wi璚ej ni tylko urodzie - tutaj mamy i wielkie serce, i nietypowe zainteresowania, i ci皻y humor, odwag oraz r騜nego rodzaju przywary. Bo powiedzmy sobie szczerze, o ilu ksi捫kowych ch這pakach jeste軼ie w stanie powiedzie co wi璚ej ni tylko to, 瞠 byli zaborczy i przystojni? Tak w豉郾ie my郵a豉m. Jasne, nie mamy tutaj wybitnie g喚bokich portret闚 psychologicznych, ale jak na ,,m這dzie鄴wk" to i tak autorka poradzi豉 sobie ca趾iem dobrze. Co jest jeszcze ciekawe to fakt, 瞠 w ,,Mrocznych umys豉ch" pozbawiono bohater闚 bezpiecznej przystani. Rodzina przesta豉 by ostoj, rz康 chce ich po cichu wyt瘼i, a ruch oporu... Zazwyczaj w tego typu ksi捫kach podzia jest jasny - mamy sojusznik闚 i wrog闚. System i tych, kt鏎zy z nim walcz. Tutaj okazuje si, 瞠 dewiza ,,wr鏬 mojego wroga jest moim przyjacielem" wcale nie jest taka oczywista. Mroczne umys造 nie zawsze nale膨 do tych, kt鏎ych si o to oskar瘸. Najpi瘯niejsze s這wa i g這szenie najwznio郵ejszych idei nie musi i嗆 w parze z dobrymi czynami. ,,Mroczne umys造" ods豉niaj brutalny 鈍iat, kt鏎emu to kolory dodaj szaro軼i, a na dzieci czeka niewola b康 鄉ier. Dzi瘯i tej ksi捫ce dowiecie si, co skrywa si w zakamarkach mrocznych umys堯w. Pami皻ajcie jednak, 瞠 poznaj帷 ich my郵i, mo瞠cie te pa嗆 ofiar ich mocy. A wtedy wasz umys b璠zie pos逝szny komu innemu. I ju nie b璠zie ratunku.
Na 鈍iecie wybucha dziwna epidemia, a jej ofiarami padaj jedynie dzieci. Pierwsze symptomy pojawiaj si najcz窷ciej po uko鎍zeniu 10 roku 篡cia. Nadano jej nazw OMNI, co oznacza ostr m這dzie鎍z neurodegeneracj idiopatyczn. Wi瘯szo嗆 dzieci umiera, a te, kt鏎ym udaje si prze篡 zaczynaj odznacza si niezwyk造mi zdolno軼iami. Ze wzgl璠u na nie dzieci podzielono na pi耩 grup: Zielonych, Niebieskich, 草速ych, Pomara鎍zowych i Czerwonych. Rz康 wprowadza ostre restrykcje, zgodnie z kt鏎ymi powinni post瘼owa rodzice, kt鏎zy zauwa膨 zmiany w zachowaniu w豉snych dzieci. Ci, kt鏎zy prze篡li OMNI, przewo瞠ni s do specjalnych oboz闚, w kt鏎ych zgodnie z obietnicami w豉dz maj zosta poddani rehabilitacji, dzi瘯i kt鏎ej z powrotem stan si normalnymi dzie熤i. Jednak瞠 to jedynie przykrywka dla koszmaru, kt鏎y rozgrywa si w tego typu miejscach. Za ich murami staj si wi篥niami, poddawanymi eksperymentom, kt鏎ym zakazuje si m闚i oraz dotyka innych. A je郵i znajdzie si kto, kto postanowi si buntowa przeciwko obowi您uj帷ym zasadom, kara spada nie tylko na niego, ale na wszystkie dzieci przebywaj帷e w obozie. W ruch idzie Paralizator wydaj帷y Bia造 Szum, kt鏎y skutecznie obezw豉dnia ka盥ego, kto posiada nadnaturalne zdolno軼i. W obozach dzieci pozbawiane s w豉snej to窺amo軼i, poczucia warto軼i, obdzierane s z marze, a ich nadzieje na lepsz przysz這嗆 zostaj brutalnie zdeptane. Zaczynaj wierzy, 瞠 nie zas逝guj na nic wi璚ej, bo przecie s potworami, odmie鎍ami, mutantami, od kt鏎ych nale篡 trzyma si z daleka. Do jednego z takich oboz闚 w dniu swoich dziesi徠ych urodzin trafia Ruby. Mimo m這dego wieku szybko orientuje si, 瞠 dla takich jak ona nie w nim miejsca. Bo ci, kt鏎zy odznaczaj si podobnymi zdolno軼iami do jej, zostaj wywo瞠ni i wszelki 郵ad po nich ginie. Ruby jest Pomara鎍zowa, co w praktyce odznacza, 瞠 potrafi manipulowa umys豉mi innych. Mo瞠 nawet sprawi, 瞠 ca趾owicie utraci si pami耩. Dlatego te aby zachowa 篡cie, zmuszona jest zafa連zowa rzeczywisto嗆, przez co zostaje przydzielona do Zielonych. Chwilowo jest bezpieczna. Musi jednak pami皻a, aby na ka盥ym kroku uwa瘸 na to co m闚i i co robi, aby nie tylko nie zosta wykryt, ale 瞠by nie powt鏎zy豉 si sytuacja, kt鏎a wydarzy豉 si na kr鏒ko przed tym, jak trafi豉 do obozu, i kt鏎a na zawsze z豉ma豉 jej serce... Alexandra Bracken napisa豉 ksi捫k, kt鏎a jest nie tylko niepokoj帷a, ale r闚nie w sw鎩 spos鏏 przera瘸j帷a. Daje jasny przekaz dotycz帷y tego, w jaki spos鏏 cz這wiek zachowuje si w obliczu nieznanego. A wiadomo, 瞠 je郵i czego nie rozumiemy, nie potrafimy tego w racjonalny spos鏏 wyt逝maczy, to ogarnia nas przera瞠nie i strach bierze g鏎 nad naszymi czynami i podejmowanymi decyzjami. Przestajemy my郵e w rozumny spos鏏, g鏎 bior emocje. Dok豉dnie to samo dzieje si w "Mrocznych umys豉ch". Wybucha epidemia, na kt鏎 ludzko嗆 nie potrafi znale潭 lekarstwa. W zastraszaj帷ym tempie umieraj kolejne dzieci, a te, kt鏎e cudem prze篡waj zaczynaj wykazywa i軼ie paranormalne zdolno軼i jak w豉danie elektryczno軼i, telekineza czy przenikanie do umys堯w innych os鏏. Ludzie zaczynaj si ba "odmie鎍闚". Zamiast stara si im pom鏂, szuka jakiego wyj軼ia, b康 po prostu zaakceptowa ich odmienno嗆, wol odes豉 ich do oboz闚, zamkn望 z dala od siebie, zrzuci odpowiedzialno嗆 za ich los na innych, co w praktyce oznacza, 瞠 zostaj po prostu odseparowani od spo貫cze雟twa. Dzieci s "rehabilitowane", ich rodzice ju d逝瞠j nie musz si martwi ani o nie, ani o swoje bezpiecze雟two, a rz康 udowadnia, 瞠 stan掖 na wysoko軼i zadania. Jednym s這wem wszyscy s szcz窷liwi i zadowoleni. Szkoda tylko, 瞠 nikt nie pyta o to tych, kt鏎zy zostaj zamkni璚i za murami oboz闚... Historia napisana przez autork jest niesamowita, cho to i tak za ma這 powiedziane. Z uwag 郵edzi豉m losy g堯wnej bohaterki, a ju zw豉szcza od momentu, w kt鏎ym w jej 篡ciu pojawili si Liam, Pulpet i Suzume. Tej ostatniej nie spos鏏 nie pokocha. S這dka, ma豉 dziewczynka, kt鏎 mimo m這dego wieku los okrutnie do鈍iadczy, przez co w swoisty spos鏏 zamkn窸a si w sobie i przesta豉 m闚i. Mimo to potrafi by radosna i z niebywa陰 豉two軼i nawi您uje nowe znajomo軼i. Z kolei Pulpet to osobnik, kt鏎y potrafi zar闚no irytowa, jak i rozbawi do 貫z. Wiecznie z ksi捫k w r瘯u, zaczytany w powie軼i Richarda Adamsa "Wodnikowe Wzg鏎ze". S這wami potrafi dotkliwie rani, ale kiedy wymaga tego sytuacja staje si tym, na kt鏎ego mo積a zawsze liczy. A je郵i chodzi o Liama... Ach Liam! To ch這pak, do kt鏎ego wzdycha b璠 rzesze nastolatek, ale pewnie i starsze Czytelniczki r闚nie. Przystojny, s這dki, wra磧iwy, uroczy, romantyczny, odwa積y, oddany przyjaciel, podpora dla s豉bszych, typ przyw鏚cy, kt鏎y nie zwa瘸j帷 na w豉sne bezpiecze雟two zawsze stara ratowa si tych, na kt鏎ych mu zale篡. Czasem te naiwny, ale to jedynie dodaje mu uroku. ζtwo mo積a si domy郵e, i pomi璠zy nim a Ruby nawi捫e si ta szczeg鏊na ni porozumienia, kt鏎a z czasem b璠zie si rozwija, ewoluowa, a doprowadzi do... Nie, wi璚ej Wam nie zdradz. O tym trzeba po prostu przeczyta, bo nie spos鏏 odda tego wszystkiego s這wami. O czym w豉軼iwie s "Mroczne umys造"? To historia o prawdziwej przyja幡i, lojalno軼i, m這dzie鎍zej mi這軼i, oddaniu sprawie, poszukiwaniu w豉snej to窺amo軼i, miejsca na Ziemi i poczucia bezpiecze雟twa. Ale nie tylko. R闚nie o samotno軼i, rozdzieraj帷ym wewn皻rznym b鏊u, poczuciu winy, utraconych nadziejach, bezsilno軼i w obliczu nieznanego oraz d捫eniu do w豉dzy za wszelk cen. Ksi捫ka wci庵a od samego pocz徠ku, a kiedy dociera si do zako鎍zenia, ma si ochot natychmiast si璕n望 po kontynuacj. Ko鎍zy si bowiem w taki spos鏏, 瞠 nie tylko rozdziera cz這wiekowi serce, ale r闚nie stawia mn鏀two pyta o dalsze losy bohater闚, z kt鏎ymi z篡li鄉y si podczas lektury. "Mroczne umys造" polecam ka盥emu kto szuka interesuj帷ej i niebanalnej historii, kt鏎a Was nie zawiedzie. Pewna jestem, 瞠 powie嗆 Alexandry Bracken spe軟i wszystkie Wasze oczekiwania i na ko鎍u mi jeszcze podzi瘯ujecie, 瞠 po ni si璕n瘭i軼ie. Moja ocena: 6/6 recenzja z mojej strony: http://magicznyswiatksiazki.pl/mroczne-umysly-alexandra-bracken-recenzja-457/
Avatar u篡tkownika -

Przeczytane:2014-04-02,
Je郵i twoje dziecko zachowuje si dziwnie, nienormalnie i podejrzanie, to wiedz, 瞠 co si dzieje! Sparafrazowanymi s這wami s豉wnego ksi璠za najpro軼iej rozpocz望 opis wra瞠 z lektury ksi捫ki, kt鏎a ostatnio zajmowa豉 moje wolne chwile. Chodzi o bestsellerow powie嗆 m這dej, bo zaledwie dwudziestokilkuletniej pisarki, Amerykanki, Alexandry Bracken, pt. ,,Mroczne umys造" - pierwszy tom trylogii. Dzieje si tu, oj dzieje, nie tylko z dzie熤i (czy raczej m這dzie膨), czyli g堯wnymi bohaterami powie軼i, ale i z pa雟twem, w kt鏎ym toczy si akcja, czyli USA. Po dobrobycie, z kt鏎ym zawsze by這 kojarzone, nie ma ju najmniejszego 郵adu - Ameryka jest bankrutem. Najwi瘯sze i najwa積iejsze firmy splajtowa造, procent bezrobocia ro郾ie z dnia na dzie, a politycy zdaj si zamartwia bardziej tym, czy uda im si utrzyma stanowisko ni tym, czy w kolejnych wyborach b璠zie komu i嗆 do urn. Tym bardziej, 瞠 na skutek tajemniczej choroby zwanej OMNI- odsetek zdrowych a przede wszystkim 篡j帷ych dzieci drastycznie maleje. Z kolei te, kt鏎e 篡j, zaczynaj zdradza fakt posiadania nadnaturalnych zdolno軼i np. potrafi czyta w my郵ach, si陰 umys逝 zmusza kogo do wykonania jakiej czynno軼i (na przyk豉d w這瞠nia do ust na豉dowanej broni i oddania strza逝) czy wyrwania drzewa z korzeniami. Dla nich rz康 stworzy specjalne miejsca, kt鏎e oficjalnie s o鈔odkami rehabilitacyjnymi, a naprawd - obozami dla nieletnich. Ruby - pierwszoplanowa posta ksi捫ki - mia豉 zaledwie dziesi耩 lat, gdy trafi豉 do obozu w Thurmond. By豉 jednym z wielu bezimiennych dzieci oznaczonym kolorem - dzieli si je wed逝g barw, kt鏎e oznaczaj konkretne zdolno軼i, np. Zieloni - to dzieci ponadprzeci皻nie inteligentne, a Pomara鎍zowi - potrafi wnika w umys造 innych ludzi. S te Niebiescy, Czerwoni i 草販i. Wszyscy razem sk豉daj si na tzw. mroczne umys造 - do nich zalicza si tak瞠 Ruby. Cho podczas pierwszej selekcji uda這 si jej oszuka pracownik闚 obozu, kt鏎zy zakwalifikowali j jako Zielon, to jednak znalaz si kto, kto wiedzia, kim Ruby naprawd jest, kto, kto postanowi da jej nowe 篡cie i wyzwoli z obozu. Jednak czy w 鈍iecie tak pod造m i brutalnym, w kt鏎ym liczy si tylko w豉dza i w豉sne dobro, mo積a w pe軟i zaufa komukolwiek? Czy kto, kto wyci庵a pomocn d這, rzeczywi軼ie chce pom鏂, czy jedynie ugra na tym co dla siebie? Odpowiedzi na te pytania Ruby poznaje do嗆 szybko. Kiedy w towarzystwie innych m這dych ludzi zmierza do miejsca, w kt鏎ym chc odnale潭 cz這wieka, kt鏎y ma zapewni im schronienie, wie ju, kto jest jej przyjacielem, a kto wrogiem, komu mo瞠 ufa, a przed kim musi si ukrywa. Najbardziej jednak boi si samej siebie i tego, co w niej tkwi - potwora - jak sama go nazywa. Przyznacie, 瞠 Alexandra Brocken nie wykreowa豉 鈍iata pe軟ego szcz窷cia i przyjaznych ludzi, wr璚z przeciwnie - proponuje jedn z wielu ponurych wizji, kt鏎e oferuj autorzy powie軼i fantastycznych. W dodatku szybko daje si w tej wizji zauwa篡 tak cz瘰to powielany schemat, w kt鏎ym mamy do czynienia z jak捷 kl瘰k, kt鏎a drastycznie wp造wa na losy danego pa雟twa czy ca貫go globu, a g堯wny bohater, pr鏏uj帷 wyrwa si z tej szarej rzeczywisto軼i, odbywa d逝g podr騜 w kierunku miejsca, kt鏎e ma przynie嗆 tak zwane ,,lepsze jutro". Negatywnie zaskoczy這 mnie te to, 瞠 autorka bardzo pobie積ie potraktowa豉 kluczowe dla powie軼i kwestie, tj. tajemnicz chorob OMNI- czy pobyt bohaterki w obozie (na pocz徠ku opowiada, jak Ruby do niego trafi豉, a potem - ot tak, po prostu - przeskakuje kilka lat do przodu). Nie wiemy te, co konkretnie wywo豉這 kryzys w Ameryce. Oczywi軼ie istnieje prawdopodobie雟two, 瞠 pisarka nadrobi te niedoci庵ni璚ia w kolejnym tomie, ale i tak po lekturze pierwszego pozostawia to pewien niedosyt. W prostym stylu i potocznym j瞛yku, kt鏎ymi pos逝guje si ta m這da i pocz徠kuj帷a dopiero pisarka, wyra幡ie wida, 瞠 ,,Mroczne umys造" skierowane s do czytelnik闚 m這dych i nie w徠pi, 瞠 przez wielu nastolatk闚 powie嗆 zostanie odebrana bardzo pozytywnie i entuzjastycznie (co zreszt ju si dzieje, jak wynika z tego, co zd捫y豉m zaobserwowa). Na koniec s這wo odno郾ie stwierdzenia umieszczonego na ok豉dce, jakoby ksi捫ka by豉 najbardziej niepokoj帷 powie軼i od czas闚 ,,Igrzysk 鄉ierci". Fanom trylogii Collins 酥iesz z informacj, by nie spodziewali si historii podobnej do tej z Katniss w roli g堯wnej - to nie ten klimat, nie ten styl. ,,Mroczne umys造" to opowie嗆 zupe軟ie inna, kt鏎ej absolutnie nie nale篡 por闚nywa do ,,Igrzysk..." Zreszt, kto chce, niech sam si przekona. Na blogu: http://www.ksiazkowka.pl/2014/04/mroczne-umysy-alexandra-bracken.html
Avatar u篡tkownika - Ew
Ew
Przeczytane:2022-09-02, Ocena: 5, Przeczyta貫m, Mam, 52 ksi捫ki 2022, 26 ksi捫ek 2022, 12 ksi捫ek 2022,

Alexandr Bracken po raz pierwszy pozna豉m dzi瘯i "Lore", czyli fantasy dla m這dzie篡 z motywami mitologii greckiej. Historia bardzo mi si podoba豉, zw豉szcza jej nietuzinkowy, specyficzny klimat, dlatego z ogromn ochot si璕n窸am po "Mroczne umys造" - pierwszy tom trylogii o tej samej nazwie, w kt鏎ej kr鏊uj paranormalne zdolno軼i w dystopijnym 鈍iecie.

I wiecie co? Przepad豉m.

Kiedy nieznana choroba zaczyna zabija dzieci, Ameryka, jak i ca造 鈍iat, wpadaj w pop這ch. 畝den lek nie istnieje, nikt nie zna przyczyn pojawienia si tej anomalii... A kiedy dziecko prze篡je, odkrywa w sobie paranormalne zdolno軼i i razem z innymi zara穎nymi zostaje zes豉ne do rz康owego obozu. Cho propagandowo nazywane rehabilitacyjnymi, obozy w rzeczywisto軼i s brutalne, t豉msz nowe moce, a dzieci wychowuj si w strachu i krzywdzie.

Ruby, dzi瘯i swoim zdolno軼iom, udaje si oszuka lekarzy i zamiast do grupy Pomara鎍zowej, czyli dzieciak闚 obdarzonych parapsychicznymi umiej皻no軼iami wp造wania w czyje my郵i), trafia do Zielonych - najmniej uzdolnionych. Dzi瘯i temu prze篡wa. Do czasu. W wieku szesnastu lat jej k豉mstwo wychodzi na jaw, ale dzi瘯i pomocy piel璕niarki udaje jej si zbiec z obozu.

Od teraz dziewczyna musi radzi sobie na wolno軼i, chocia w豉dze stanowe ju wypu軼ili za ni ogon. Poznaje innych uciekinier闚-odmie鎍闚, nawi您uje znajomo軼i a wreszcie poznaje prawd. A to wstrz御a nie tylko jej 鈍iatem... Czy Ruby uda si zerwa rz康owe okowy? Zaakceptuje siebie i swoje moce? Pogodzi si z traumatyczn przesz這軼i?

"Mroczne umys造" Alexandry Bracken opowiadaj histori czasami mro膨c krew w 篡豉ch, momentami smutn, a kiedy indziej zabawn i daj帷 nadziej. Autorka idealnie wywa瘸 dynamizm narracji, a w fabu喚 wpl徠uje coraz to nowsze niewiadome, dzi瘯i czemu czytelnikowi trudno uciec z tego antyutopijnego, mrocznego 鈍iata.

Czytanie o dzieciach t豉mszonych w obozach, gdzie traktowane s gorzej ni zwierz皻a, rani serce. Sprawia, 瞠 cz這wiek ucieka w tony emocji, z篡waj帷 si z bohaterami, jednych dopinguj帷 w swych dzia豉niach, a innych strofuj帷 i 篡cz帷 najgorszego. Ruby to posta, kt鏎a wraz z prze篡tymi przygodami, nabiera do鈍iadczenia oraz dojrzewa. Zmienia pogl康y, my郵i, a przede wszystkim wydaje si prawdziwa. Autorka stworzy豉 bohater闚 z wadami, dzi瘯i czemu mo積a si z nimi uto窺amia.

Kreacja 鈍iata przedstawionego wymaga, moim zdaniem, lekkiego dopracowania. Brakowa這 mi szczeg馧闚, dzi瘯i kt鏎ym sta豚y si bardziej realistyczny. Pojawia造 si opisy aktualnej sytuacji gospodarczo-politycznej, ale zdecydowanie za ma這. Pomys stworzenia 鄉iertelnej choroby, kt鏎a jednocze郾ie tworzy z wybra鎍闚 paranormalnych odmie鎍闚, by strza貫m w dziesi徠k. Dowiedzia豉bym si jednak o niej nieco wi璚ej, bo na razie temat owiano tajemnic. Oby w drugim tomie zosta這 wyja郾ione wi璚ej.

W historii pojawi這 si kilka przewidywalnych w徠k闚, zw豉szcza pod koniec. Zako鎍zenie r闚nie, cho emocjonalne, wywo豉這 lekki zaw鏚. Spodziewa豉m si niespodziewanego, a dosta豉m banalny chwyt marketingowy.

"Mroczne umys造" to 鈍ietna, wci庵aj帷a dystopijna powie嗆, kt鏎 serdecznie polecam. Historia wci庵a od pierwszej strony, bohaterowie s lud幟i z krwi i ko軼i, a zwroty akcji zachwycaj i nie pozwalaj od這篡 ksi捫ki cho熲y na minut. Mimo paru mankament闚 "Mroczne umys造" s naprawd warte poznania - idealna ucieczka od burej rzeczywisto軼i za oknem, gwarantuj帷a paranormaln rozrywk!

Avatar u篡tkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2022-08-26, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2022, Mam,

",,Mroczne umys造" to historia o prawdziwej przyja幡i, lojalno軼i, m這dzie鎍zej mi這軼i, oddaniu sprawie, poszukiwaniu w豉snej to窺amo軼i, miejsca na Ziemi oraz poczucia bezpiecze雟twa. Ale nie tylko. R闚nie o samotno軼i, rozdzieraj帷ym wewn皻rznym b鏊u, poczuciu winy, utraconych nadziejach, bezsilno軼i w obliczu nieznanego oraz d捫eniu do w豉dzy za wszelk cen. Wci庵a od samego pocz徠ku, a kiedy dociera si do jej zako鎍zenia, ma si ochot natychmiast si璕n望 po jej kontynuacj. Ko鎍zy si bowiem w taki spos鏏, 瞠 nie tylko rozdziera cz這wiekowi serce, ale r闚nie stawia mn鏀two pyta o dalsze losy bohater闚, z kt鏎ymi z篡li鄉y si podczas lektury. Polecam j ka盥emu, kto szuka interesuj帷ej oraz niebanalnej historii i kt鏎a po prostu go nie zawiedzie. Pewna jestem, 瞠 powie嗆 Alexandry Bracken spe軟i wszystkie te oczekiwania, a na ko鎍u jeszcze mi podzi瘯ujecie, 瞠 nam闚i豉m was do jej przeczytania ?"

Ca豉 recenzja: https://magicznyswiatksiazki.pl/recenzja-mroczne-umysly-alexandra-bracken/

Nie s康zi豉m, 瞠 ta ksi捫ka a tak mnie, wci庵nie. A tu praktycznie od samego pocz徠ku by豉m ciekawa, co b璠zie dzia這 si dalej. Na pewno przeczytam kolejny tom.

Co si sta這, 瞠 dzieci posiadaj umiej皻no軼i, których wr璚z nie powinny mie? Dlaczego p豉c za to, cho wcale nie prosi造 o taki "dar"? - Takie pytania nasuwaj si od pocz彗u lektury i ka膨 my郵e, 瞠 wina tak na prawd le篡 gdzie na wy窺zym szczeblu.
Czyta si szybko i lekkko. Idealna ksi捫ka na chwilowe oderanie si od obowi您ów.

Avatar u篡tkownika - 810611Zp
810611Zp
Przeczytane:2018-08-30, Ocena: 3, Przeczyta豉m,

To by這 dziwne. Gówna bohaterka przez ca造 czas p豉cze i ma mas problemów których nie umie rozwi您a. Jest to typowa ksi捫ka dla nastolatek, o dennej fabule.  Nic nie wnosi, a przy okazji jest nudna, jedyna sensowna akcja nie trwa豉 d逝瞠j ni pi耩 stron.

Inne ksi捫ki autora
Mroczne dziedzictwo. Mroczne umys造. Tom 4
Alexandra Bracken0
Ok豉dka ksi您ki - Mroczne dziedzictwo. Mroczne umys造. Tom 4

Pi耩 lat po zniszczeniu tak zwanych oboz闚 rehabilitacyjnych, w kt鏎ych wi瞛iono i torturowano niezliczone dzieci, siedemnastoletnia Suzume ,,Zu" Kimura...

Mroczne umys造
Alexandra Bracken0
Ok豉dka ksi您ki - Mroczne umys造

Stany Zjednoczone w przysz這軼i. Ameryka雟kie dzieci i m這dzie zabija nieznany dotychczas wirus. Ci, którzy prze篡j, wykazuj zdolno軼i paranormalne...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Ksi璕a zakl耩