Mroczne umys造

rok: 2014

str. 456

Ocena: 5/6

If I should stay,
I would only be in your way.
So I'll go, but I know
I'll think of you ev'ry step of the way.*

Pustka w g這wie. Absolutny brak czucia w ko鎍zynach. Uczucia jakby skute lodem. Nie mo積a patrze w przesz這嗆. Bo jej ju nie ma. I nie b璠zie. Tak jest dobrze, musi by. Wystarczy zapomnie.

Ruby jest jeszcze dzieckiem, gdy w Stanach Zjednoczonych wybucha epidemia dziesi徠kuj帷a dzieci w wieku szkolnym. Jedna z pierwszych ofiar w szkole Ruby umiera na oczach dziewczynki. W jednej chwili rozwodzi si nad much w jej jedzeniu, a w nast瘼nej ju jej nie ma. Wkr鏒ce 鈍iat ogarnia panika. Buduje si o鈔odki, do kt鏎ych odsy豉ne s potencjalnie chore dzieci. Rodzice dopatruj si u swoich pociech cho熲y najmniejszych dowod闚 na to, 瞠 co jest z nimi nie tak. A gdy to widz - natychmiast reaguj i przekazuj chorych w r璚e Si Specjalnych Psi. Rehabilitacja - tak rz康 nazywa plan naprawy m這dzie篡 wysy豉nej do nowo powsta造ch o鈔odk闚. Jak to wygl康a w rzeczywisto軼i wiedz tylko ci, kt鏎zy tam trafili.

W dniu swoich dziesi徠ych urodzin Ruby zostaje zabrana z domu. Jeszcze w pi瘸mie, 豉dowana jest wraz z dziesi徠kami innych dzieci do szkolnego autobusu, kt鏎y kieruje si do Thurmond. Ju sama podr騜 jest do嗆 wyczerpuj帷a i przera瘸j帷a, ale to, co dzieje si na miejscu, przechodzi wszelkie oczekiwania. Dzieci w maskach, dzieci wp造waj帷e na decyzj doros造ch. Dzieci rzucaj帷e przedmiotami... i to nie wszystko. Ruby nie jest w stanie przej嗆 nad tym do porz康ku dziennego, modli si by nie by Pomara鎍zow. Nie chce, nie chce, nie chce... i nie jest. Zostaje zaklasyfikowana jako Zielona, ale czy w豉軼iwie?

Sze嗆 lat p騧niej, niespodziewanie dla samej siebie, Ruby l康uje w Infirmerii. Ca豉 zakrwawiona badana i przepytywana jest przez doktor Begbie. Co jest nie tak, zdecydowanie. Jak dosz這 do tego, 瞠 trafi豉 w to miejsce? To by Bia造 Szum, ale jaki taki... inny. Ta wyj徠kowo nieprzyjemna forma perswazji stosowana przez w豉dze Thurmond, zawsze 幢e dzia豉豉 na Ruby, ale tym razem spowodowa豉 znacznie wi瘯sze szkody. W Infirmerii okazuje si, 瞠 dziewczynie grozi niebezpiecze雟two, otrzymuje tabletki, kt鏎e ma za篡 przed snem i... po tym wszystko w jej 篡ciu si zmienia. Czy na lepsze? By si tego dowiedzie koniecznie nale篡 si璕n望 po Mroczne umys造.

Przyznam, 瞠 obawia豉m si tej powie軼i, a jednocze郾ie niezmiernie pragn窸am jak najszybciej si w ni zag喚bi. Podczas samej lektury ca造 czas si zastanawia豉m, czy b璠 kolejne cz窷ci, czy te jest to zamkni皻a historia. Szczerze powiedziawszy kibicowa豉m tej drugiej opcji, bo chcia豉bym w ko鎍u przeczyta co, co po zako鎍zeniu nie powodowa這by 軼iskania w do趾u. Niestety, pod sam koniec zorientowa豉m si, 瞠 na grzbiecie dzier穎nej lektury widnieje wielka jedynka. To jasno przes康zi這 o tym, czy mam do czynienia z seri, czy te nie...

Najnowsz powie嗆 Alexandy Bracken czyta si fenomenalnie. Ca這嗆 utrzymana jest w klimacie sensacji. S po軼igi, gin帷y ludzie i strach przed tym, co czyha tu za rogiem. Czytelnik zag喚bia si w opowie嗆 Ruby, kt鏎a bardzo d逝go nie ujawnia, ani co czuje, ani co potrafi. Boi si sama siebie i obawia si, 瞠 mo瞠 zrobi krzywd otaczaj帷ym j ludziom. Zreszt, nie jest to nieuzasadniony strach.

Mroczne umys造 mnie przygniot造, przyt這czy造 i zaw豉dn窸y mn ca陰. Ko鎍zy豉m czyta p騧no w nocy i... p豉ka豉m. P豉ka豉m, bo wiedzia豉m jak post徙i na ko鎍u Ruby. Wiedzia豉m, 瞠 nie ma innego wyj軼ia, ale r闚nocze郾ie strasznie by這 mi jej 瘸l. Bo..., nie, nie mog zdradzi, jak zako鎍zy豉 si ta powie嗆. Jedno jest pewne - ksi捫ka wgniata w fotel i nie pozwala o sobie zapomnie. Ju nie mog doczeka si jej kontynuacji, oby nie trwa這 to zbyt d逝go. Z ca貫go serca polecam, naprawd warto przeczyta.

Sil

*Whitney Houston - I will always love you

Kup ksi捫k Mroczne umys造

Zobacz tak瞠

Zobacz opinie o ksi捫ce Mroczne umys造
Inne ksi捫ki autora
W sid豉ch losu
Alexandra Bracken0
Ok豉dka ksi您ki - W sid豉ch losu

Mam na imi Gabe. Zawsze by貫m tym, który zostaje w tyle. Chc si wyrwa z pogr捫onego w beznadziei miasta i zapomnie o potworno軼iach, które...

Po zmierzchu
Alexandra Bracken0
Ok豉dka ksi您ki - Po zmierzchu

Mam na imi Ruby. Nie mog ogl康a si za siebie. Wraz z tymi, którzy przetrwali, kieruj si na pó軟oc, aby uwolni tysi帷e wi瞛ionych dzieci...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Cytaty z ksi捫ki

Oczy zasz造 mi si 透ami. Brakowa這 mi tchu. Wystarczy這 jedno

spojrzenie przez rami, bym zrozumia豉, 瞠 kilkoro starszych dzieciaków,

zarówno ch這pcy, jak i dziewcz皻a, wynosi ze swoich pokoi niebieskie szafki i barykaduje nimi podwójne metalowe dzrzwi po drugiej stronie korytarza.

To nie by豉 ewakuacja. To by豉 ucieczka.

Wi璚ej
Recenzje miesi帷a