Najgorsze dopiero nadejdzie

Tom 1 cyklu Marek Bener.

Mistrzowska intryga. Charyzmatyczny i bezkompromisowy bohater. Polski kryminał w najlepszym wydaniu. Zgliszcza spalonego domu kryją w sobie ponurą tajemnicę. Marek Bener ma przed sobą ostatnie dziennikarskie zadanie. Nie wie jednak, że to początek kryminalnej gry, w którą zostaje uwikłany. Przeszłość daje o sobie znać, gdy okazuje się, że ofiarą pożaru jest dawny przyjaciel Benera, który przed laty uwiódł mu narzeczoną. Najgorsze dopiero nadejdzie. Wkrótce kobieta również znika bez śladu. Dziennikarz nie przypuszcza nawet, że z pozoru zwykły dzień przerodził się w walkę o życie. Czy Marek Bener wygra wyścig z czasem.

Informacje dodatkowe o Najgorsze dopiero nadejdzie:

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2016-10-01
ISBN: 978-83-7976-518-8

Kup książkę Najgorsze dopiero nadejdzie

Najgorsze dopiero nadejdzie - opinie o książce

Avatar użytkownika - klaudiahanczuk
klaudiahanczuk
Przeczytane:2023-12-30, Ocena: 4, Przeczytałem,

❄️ W Toruniu, pierwszego listopada wychodzi z domu ciężarna Agata Bener, żona Marka Benera dziennikarza śledczego. Postanawia udać się na cmentarz w celu zrobienia zdjęć. Nigdy do domu już nie wraca, a zrozpaczony mąż nie poprzestaje w poszukiwaniach. W końcu zostaje zwolniony z gazety, a jego ostatnim zleceniem jest relacja z pożaru, w którym zginął jego przyjaciel. Marek rozpoczynając to śledztwo, nie wie jeszcze, co go tak naprawdę czeka. ❄️
Pierwsza część książki poprowadzona jest wolniejszym tempem, mniej jest zwrotów akcji, brakuje napięcia i dynamiki, autor zawarł za dużo niepotrzebnych opisów. Dopiero w pozostałej części to tempo przyśpiesza i nabiera prędkości, dokładając więcej napięcia i emocji, których na początku brakowało. Nowe wątki co, raz bardziej się nawarstwiały, wypływały, co chwila nowe fakty, tym samym ciągle gubiłam trop mordercy i nie byłam w stanie go wytypować. Książka wciągająca i zachęcająca do sięgnięcia po kolejną część, chociaż nie będzie moją ulubioną.
Nie lubię, kiedy głównym bohaterem jest dziennikarz śledczy, zajmujący się sprawami przestępstw na własną rękę. Tworzenie takich bohaterów, jak z koziej dupki trąbka od razu pozostawia mi niesmak i bardziej krytycznie patrzę na powieść. Bo dziwnym trafem, zawsze udaje się im dojść do prawdy i rozwiązania sprawy, nawet bez pomocy policji, która pracuje całym zespołem, a tutaj jeden człowiek prowadzi śledztwo i mu się to udaje. Czyżby to pokazywało, jak policja jest niekompetentna?🤔 Albo mam inną teorię, że to musi być Clark Kent, który w razie jakiejkolwiek niebezpieczeństwa zakłada pelerynę Supermena i walczy ze złem. Dobra, dosyć tego narzekania na głównego bohatera, może on i jest jakimś superbohaterem, nie wiem🤷ale nie oznacza to, że książka jest zła. Nie skreślam ją jedynie za postać, wręcz przeciwnie, bardzo ją polecam. Przeczytajcie i sami się przekonajcie czy Marek Bener jest Supermanem, Batmanem, a może Spidermanem, chociaż widziałam porównania go również do Jamesa Bonda, sami wybierzcie👍

Avatar użytkownika - Maggiewksiazkach
Maggiewksiazkach
Przeczytane:2021-05-13, Ocena: 4, Przeczytałam, Kryminał/sensacja ,

Tym razem na swój prywatny warsztat wzięłam twórczość Roberta Małeckiego.

Bohaterem książki jest reporter Marek Bener, który zmaga się ze swoją prywatną tragedią. Trzy lata wcześniej jego ukochana żona Agata zniknęła, a wraz z nią ich nienarodzona córeczka. Ślad po Agacie zniknął i tak naprawdę nikt nie wie co się z nią stało. Marek po tym jak się otrząsnął, żył tylko dla jakiejkolwiek informacji o ewentualnym pobycie żony. Kiedy dostał taką wiadomość, dosłownie rzucał wszystko i sprawdzał jej wiarygodność, z nadzieją że odnajdzie Agatę. Niestety póki co żadna z dotychczasowych informacji nie była prawdziwa.

Po powrocie z kolejnej takiej podróży, szefowa wysyła Marka na miejsce tragedii, o którym ma napisać artykuł. W nocy płonie dom, a wraz z nim człowiek, młody mężczyzna. Kiedy Marek poznaje nazwisko ofiary, tragedia staje się poniekąd dla niego osobista. Bowiem ofiarą był jego dawny przyjaciel. Bener rozpoczyna prywatne śledztwo. W momencie kiedy znika żona ofiary robi się już zupełnie tajemniczo i niebezpiecznie. A wszystkie tropy prowadzą ku przeszłości.

Kto jest odpowiedzialny za pożar? Gdzie podziała się żona ofiary? W jaki sposób przeszłość oddziałowuje na teraźniejszość? Co stało się z Agatą?

To moje pierwsze spotkanie z autorem, a na dodatek zaczęłam od jego debiutanckiej książki. Zaczynając ją czytać nie bardzo wiedziałam czego się spodziewać. No ale tak jest przy każdym pierwszym spotkaniu z nowym dla mnie autorem.

Książka napisana jest w pierwszej osobie. Dzięki pierwszoosobowej narracji bliżej poznajemy głównego bohatera, jego myśli i przemyślenia. Książka jest napisana dość przystępnym językiem, czyta się to w miarę szybko. Akcja rozwija się powoli. Tak naprawdę to przez pierwsze 100 stron nie działo się nic specjalnego, dopiero potem akcja przyspieszyła, nabrała tempa. Wtedy też już z ogromnym zainteresowaniem czytałam kolejne strony. W zakończeniu nie było jakiego wielkiego wow, mimo że prawie wszystkie tajemnice zostały odkryte. Pozostała tylko jedna najważniejsza, która przewijała się przez całą książkę. I właśnie ona daje nam wyraźny sygnał, że będzie kontynuacja książki.

Powieść jest dobra, bez fajerwerków, ale można przeczytać i nie uważam, żeby czas spędzony przy niej był czasem straconym. Nie pozostaje mi nic innego jak zabrać się za kolejny tom, który mam nadzieję okaże się dużo lepszy niż pierwszy.

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2021-09-08, Ocena: 5, Przeczytałam,

Od tego wszystko się zaczęło… No właśnie, a ja dopiero teraz poznaję losy Marka Benera, reportera toruńskiej gazety. Zmobilizowało mnie wznowienie wydane przez Czwartą Stronę Kryminału. Znając już jednak późniejszą twórczość Roberta Małeckiego mogę stwierdzić, że autor bardzo rozwinął swój warsztat pisarski, choć i tu czuć tą charakterystyczną lekkość stylu, inteligentny humor i naturalność dialogów. Sporadycznie wkradający się chaos rekompensuje fascynująca fabuła, w której „wszystko, co do tej pory wydawało się prawdą, było kłamstwem, a co mogło być kłamstwem, okazywało się prawdą”.

Na równe uznanie zasługuje kreacja głównego bohatera, doświadczonego boleśnie przez los, niepogodzonego ze stratą ciężarnej żony, niepokornego idealisty, niewolnego jednak od zwykłych ludzkich wad i potknięć.

W pożarze, którym Marek Bener się zajmuje w ramach reporterskiego śledztwa, ginie jego dawny przyjaciel, a od kiedy odbił mu narzeczoną, wróg. Przeszłość rodziny Benera, na którą ofiara wywarła olbrzymi wpływ, otwiera się niczym niezagojona rana, jątrząca z każdym dniem bardziej i bardziej. Wątki sprzed lat zaczynają łączyć się niespodziewanie z kolejnymi tragediami, a sam Bener zostaje wkręcony w kampanię przedwyborczą jednego z kandydatów na prezydenta miasta Torunia.

Bener nieustępliwie dążący do celu musiał komuś dotkliwie nadepnąć na odcisk, bo ktoś ewidentnie na niego poluje. Nie spodziewa się jednak, że najgorsze dopiero nadejdzie.

Niektóre wątki zyskują zaskakujące, momentami wręcz szokujące wyjaśnienie. Dalszy ciąg innych z pewnością znajdę w drugim tomie przygód niezłomnego reportera, który z przyjemnością przeczytam. I to już wkrótce.

Avatar użytkownika - Wolinska_ilona
Wolinska_ilona
Przeczytane:2021-08-08,

Dzisiaj będzie o debiucie jednego z moich ulubionych autorów. Tak się jakoś złożyło, że przeczytałam wszystkie książki Roberta Małeckiego a o debiutanckiej powieści troszkę mi się zapomniało 🤭 dobrze, że wydawnictwo wydało książki w nowych pięknych szatach graficznych i tym samym nadarzyła się okazja do nadrobienia zaległości 🖤

Poznajmy Marka Benera, dziennikarza miejskiej gazety, którego życie nie jest kolorowe. Od lat poszukuje on zaginionej żony. Przed nim ostatnie dziennikarskie zadanie, Marek przyjeżdża na teren spalonego domu, w którym jak się okazuje zginął jego dawny znajomy. Przeszłość daje o sobie znać. Dziennikarz zostaje uwikłany w kryminalną zagadkę, w której toczy się walka na śmierć i życie.

W stu procentach muszę zgodzić się z tym co napisał Mariusz Czubaj: "Pełnokrwisty kryminał, porywająca fabuła. To nie może być debiut!".
Ale debiut to jest i to naprawdę bardzo dobry!
Mamy tutaj do czynienia z typowym, trzymającym w napięciu kryminałem, pełnym zwrotów akcji, trupów i krwi. Trudno jest się do czegokolwiek przyczepić, książka idealnie trafiła w mój gust. Przede wszystkim świetnie wykreowany główny bohater, którego polubiłam od pierwszej chwili i kibicowałam mu na każdym jego kroku. Akcja rozgrywa się w niesamowitym tempie, napięcie stale rośnie i nie pozwala oderwać się od czytania. Robert Małecki stworzył naprawdę dobry kryminał z dużą dawką sensacji. Na uwagę zasługuje rownież styl, autor pisze prosto i na temat.
Wielki plus za Dżem❤🖤

Nie wszystko jednak jest takie kolorowe😎 Autor pozostawił mnie z wieloma pytaniami.. Kim jest Szaman ? Co stało się z Agatą? Gdzie jest Weronika ? Co jeszcze czeka Marka ? Na te i wiele innych pytań mam nadzieję, że poznam odpowiedzi w kolejnych częściach.

Gorąco polecam tę książkę wszystkim, którzy lubią mnóstwo akcji, zapewniam że nie będziecie się nudzić 😎

Dziękuję @czwartastronakryminalu za możliwość przeczytania książki 🖤

Avatar użytkownika - Eli1605
Eli1605
Przeczytane:2017-10-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,

Na liście moich ulubionych, polskich autorów kryminałów umieściłam dzisiaj Roberta Małeckiego. Trudno mi uwierzyć, że to debiutancka powieść tego autora. To bardzo dobry kryminał lub nawet książka sensacyjna, mistrzowska intyryga, narastające napięcie i bezkompromisowy bohater. Polubiłam Marka Benera, łącznie z jego wadami i fobiami. Z niecierpliwością szukam kolejnego tomu aby móc kibicować głównemu bohaterowi w dalszym, jak każe przypuszczać dość zaskakujące zakończenie, poszukiwaniu zaginionej żony.

Avatar użytkownika - slpablos
slpablos
Przeczytane:2017-06-29, Ocena: 6, Przeczytałem, 26 książek 2017, Mam,
Po udanym spotkaniu autorskim z Robertem przyszedł czas, żebym sięgnął po Jego książkę, robiąc sobie przerwę od grozy. Ale myląca to przerwa, bo napięcie i tempo akcji są tu ogromne! Po dyskusji na temat książki wiedziałem już, że powieść dotyka tematyki zaginięcia, czyli dla mnie novum. To jednak wątek dotyczący głównego bohatera, dziennikarza toruńskiej gazety, Marka Benera. Trup się znajdzie, a komplikacje wokół niego boleśnie rozdrapią stare rany. Zaginięcie - to ciężarna żona Benera. Od trzech lat nieustannie jej szuka, rozbijając się o mur niewiedzy, fałszywych nadziei i mylnych tropów - o ile w ogóle wie, w jakich okolicach zacząć szukać. Wracając z kolejnej wyprawy Bener dostaje sprawę pożaru, w którym zginął człowiek. Dostaje też przy okazji perspektywę opuszczenia gazety, co czyni go, mam wrażenie, silniej zmotywowanym by iść pod prąd. Spłonął remontowany dom, w środku zwęglone zwłoki. Dlaczego do Benera od rana wydzwania jego była? Co ona ma wspólnego z tą sprawą? Dlaczego lokalny polityk wywiera wpływ na wydawcę i próbuje wciągnąć do współpracy niezbyt skorego do tego dziennikarza? Szemrany lokalny biznesmen, zasadzka, tortury, ucieczka ułatwiona przez nieznajomego wybawcę, śmierć szefowej fundacji, która narażała się władzom - a to tylko początek skomplikowanej intrygi. Ta powieść ma sporo mocnych punktów, aż trudno uwierzyć że to debiut. Zawrotne tempo akcji nie zwalnia jej uczestników z racjonalnego zachowania, opisy ucieczek kipią wręcz od szczegółowej obserwacji otoczenia i błyskawicznej analizy opcji. Wysokie wysycenie szczegółami zarówno technicznymi (sławetna winda ;) ), jak też z zakresu urbanistyki i topografii Torunia i okolic, wskazuje na to, jak uważnym obserwatorem jest Robert. Nie natknąłem się na żaden szczegół, który by nie pasował albo był w konflikcie z logiką i fabuła - przynajmniej takiego nie zauważyłem - a to ogromnie podnosi jakość lektury. Zwroty akcji to osobny temat, bo Bener zmuszony jest do udziału w grze, której reguł i celu nie zna, a zagrożenia czają się za każdym rogiem. W tym pięknym Toruniu tak groźnie, bardzo to kontrastowe. Rozłożenie fabuły na wiele postaci i sprzeczne interesy nie pozwala od razu odgadnąć całości obrazu - a dodatkowo ma on korzenie w przeszłości Marka. Nic tu nie jest oczywiste, a zaskoczenia przychodzą nawet w zakończeniu książki, zaostrzając apetyt na kolejnym tom planowanej trylogii (premiera już 30.08.2017). Styl - precyzyjny, brak dłużyzn, cięty dowcip. Świetnie zarysowane postaci - nie przerysowane, chociaż w jakimś stopniu korzystają z typów charakterologicznych. Cechy zarówno fizjonomii, jak i charakteru czy to Dymajki, Raka, czy biznesmena-oprycha Butrycha bardzo ich urealniają, odzierają z szat zmyślonych postaci. Poza samą treścią - świetna okładka, spójna dla całej trylogii. Ciekawostka - Marek Bener pojawia się jako jedna z postaci w debiutanckiej powieści Marcela Woźniaka "Powtórka". Sprawnie poprowadzona akcja, dbałość o szczegóły, postaci które łatwo "wyczuć", spajająca trylogię historia zaginionej żony. Przecież to się prosi o ekranizację, czego nie można powiedzieć o wielu kryminałach/thrillerach. Bardzo silny debiut, z niecierpliwością czekam na kolejną część (oby zdążyć skończyć do tego czasu cegłę, czyli Terror Simmonsa). Ba, zyska pierwszeństwo przed innymi kryminałami, które mimo przynależności do cykli czekają na swoją kolej.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2017-01-21,
W „Najgorsze dopiero nadejdzie” autor powiela różne schematy charakterystyczne dla prozy kryminalnej, a gdy powieści z tego gatunku czyta się po kilka miesięcznie, trudno być zachwyconym sztampowością. Nie twierdzę jednak, że debiut Małeckiego jest zły, bo jego książkę czyta się bardzo szybko i lekko, można nawet natrafić na zaskakujące zwroty akcji. Zatem powieść Małeckiego jest niepozbawiona debiutanckich przywar, ale zapowiada ona całkiem obiecującego pisarza. Cała recenzja: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2016/12/graviora-manent.html
Avatar użytkownika - IlonaAnoli
IlonaAnoli
Przeczytane:2016-12-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Marek Bener wraca do Torunia po podróży do Berlina, gdzie wyjechał na poszukiwania swojej żony, która zaginęła. Idzie od razu do redaktorki naczelnej Majki Dymowskiej, a ta daje mu rozwiązanie umowy. Jest to ,,Gazeta Miejska". Potem rozmawia z Radosławem Rakiem, fotoreporterem gazety, a Aldona Terlecka jest na stażu. Mają jechać do pożaru, w którym zginął mężczyzna. Marek dostaje wiadomość od Weroniki Holtz, z którą widział się ostatnio dziesięć lat temu. Ofiara pożaru to Wojciech Holtz. Gday Marek idzie do domu, czeka tam na niego Weronika. Żona Marka zniknęła bez wieści i była w 6. miesiącu ciąży. Potem dochodzi do zabójstwa i znika również Weronika. Problematyka: o morderstwo, o gwałt, o praca dziennikarza, o zawiła intryga. Jest to moim zdaniem naprawdę udany debiut, kryminał taki jak lubię. Oczywiście na samym końcu dowiadujemy się, kto jest tak naprawdę sprawcą wszystkiego. I też dowiemy się, czy Markowi udało się odnaleźć żonę.
Avatar użytkownika - Stenka
Stenka
Przeczytane:2024-03-22, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2024,

Głównym bohaterem jest Marek Bodnar, dziennikarz śledczy, który poprzez swoje artykuły wielu osobom się naraził. Pracuje w gazecie "Miejskiej" w Toruniu. Ale przyczyną jego problemów   nie jest tylko dziennikarstwo. Poszukuje żony, będącej w czasie zaginięcia w zaawansowanej ciąży. Jak się okazuje to nie jedyny jego problem, "najgorsze dopiero nadejdzie." Uwikłuje się w niebezpieczne akcje, z trudem wychodzi z wieku opresji zagrażających jego życiu. Dobry kryminał z wieloma zwrotami akcji, bohaterowie nie są takimi, jak początkowo są przedstawiani.

Avatar użytkownika - losar
losar
Przeczytane:2022-08-15, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2022,

Zgliszcza spalonego domu kryją w sobie ponurą tajemnicę. Marek Bener ma przed sobą ostatnie dziennikarskie zadanie. Nie wie jednak,że to początek kryminalnej gry, w którą zostaje uwikłany. Przeszłość daje o sobie znać, gdy okazuje się,że ofiarą pożaru jest dawny przyjaciel Banera,który przed laty uwiódł mu narzeczoną.  Najgorsze dopiero nadejdzie (Graviora manent). Wkrótce kobieta również znika beż śladu. Dziennikarz nie przypuszcza nawet,że z pozoru zwykły dzień przerodzi się w walkę o życie.

Bądź czujny,zło nie śpi.

Dziennikarz Marek Bener po powrocie z Niemiec, gdzie szukał swojej zaginionej żony, dowiaduje się, że czeka go zwolnienie z pracy. Ostatnim jego zadaniem ma być artykuł o spalonym domu. Podczas dziennikarskiego śledztwa okazuje się, że ofiarą pożaru jest dawny przyjaciel Benera. Sprawa zaczyna się komplikować.

Sięgam po trochę starszą pozycję Roberta Małeckiego i po poprzednika Grossa, nijakiego Marka Benera i jak głosi tytuł "Najgorsze dopiero Nadejdzie". A skoro tak jest i oceniajac te słowa z perspektywy detektywa znad chełżyńskiego jeziora to jest to całkiem udany debiut literacki...
Nic tylko zabierac się do czytania....

Historia dziennikarza, ktora nie ma wyjaśnienia w tym tomie. Intryguje sprawa zaginionej żony, która sie nie wyjaśnia. Sporo wątków, wiele postaci.