Najsłynniejsze opowiadania wigilijne

Opowiadania wybitnych pisarzy, które łączy świąteczna atmosfera i niepowtarzalny wiktoriański styl.

Ta niezwykła książka jest idealnym prezentem dla wszystkich miłośników tradycyjnych świątecznych opowieści. Zawiera najsłynniejszą opowieść wigilijną wszech czasów autorstwa Charlesa Dickensa oraz dwa słynne świąteczne utwory Anthony'ego Trollope'a, ukazujące zabawny, a zarazem wnikliwy portret wiktoriańskiej Anglii.

Informacje dodatkowe o Najsłynniejsze opowiadania wigilijne:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2021-11-23
ISBN: 9788382024012
Tytuł oryginału: Najsłynniejsze opowiadania wigilijne

Kup książkę Najsłynniejsze opowiadania wigilijne

Najsłynniejsze opowiadania wigilijne - opinie o książce

Avatar użytkownika - Czytomanka
Czytomanka
Przeczytane:2022-01-09,

Święta, święta i po świętach! Idealna okazja do czytania klasyków i nowych książek, które pasują na święta! Uwielbiam klimat świąteczny i otoczkę z nimi związaną. Książki świąteczne idealnie pasują i co rok czytam w grudniu praktycznie same świąteczne pozycje.,

IG: Czytomanka

👉Ta niezwykła książka jest idealnym prezentem dla wszystkich miłośników tradycyjnych świątecznych opowieści. Klasyki zawsze są w modzie i warto do nich wracać szczególnie w tym wyjątkowym czasie! Jest to zbiór opowiadań, który łączy w sobie wiktoriański styl pisarzy z klimatem świąt.

👉To książka do której będę wracać w każde Święta! Idealnie pozwala poczuć klimat Świąt, otoczkę i poczuć się magicznie. Niezwykła książka, niezwykłe opowiadania i fantastyczne historie w klimacie świątecznym. Piękne wydanie! Szczerze polecam. Najsłynniejsze opowiadania wigilijne” autorstwa dwóch wybitnych pisarzy - Charlesa Dickensa i Anthony’ego Trollope’a!

❗Ocena: 10/10

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2022-01-02,

„Najsłynniejsze opowiadania wigilijne” autorstwa dwóch wybitnych pisarzy - Charlesa Dickensa i Anthony’ego Trollope’a to książka idealna na okres świąt Bożego Narodzenia. Jest to zbiór opowiadań, który łączy w sobie wybitny wiktoriański styl pisarzy z niesamowitym klimatem świąt. Pochodzą one z przełomu XVIII i XIX wieku jednak ich przekazy są jak najbardziej wciąż aktualne. Do tego cudowny i plastyczny język autorów sprawia, że od lektury bardzo ciężko się oderwać.

Nie będę tutaj opisywać szczegółowo każdego z opowiadań, ale jedno z nich zna na pewno każdy. Mowa tutaj o „Kolędzie prozą”, którą znacie zapewne pod słynniejszą nazwą „Opowieść wigilijna”. Jest to prawdziwy klasyk, który ukazuje nam czym jest magia świąt i ogromną metamorfozę głównego bohatera skąpca Scroogena.

Drugie opowiadanie okazało się być dla mnie zupełną nowością. Dostarcza ono czytelnikowi ogromną dawkę śmiechu i niesamowitych zwrotów akcji.

Natomiast trzecie wzbudza niesamowite emocje i porusza.

Na szczególną pochwałę zasługuje nie tylko sama okładka, ale i ilustracje które możemy znaleźć w środku.

Także kochani jeżeli chcecie przedłużyć sobie święta i dalej czuć ten niesamowity klimat to koniecznie sięgnijcie po „Najsłynniejsze opowiadania wigilijne”. Osobiście wiem, że będę wracać do tej książki regularnie w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Chociaż od świąt minął miesiąc nie znaczy to, że wraz z rozebraniem choinki musimy porzucać klimat, który niektórym gra w sercach cały rok (w tym mnie). Poza tym, kto powiedział, że książki o tematyce stricte świątecznej są przeznaczone do czytania tylko w święta? No właśnie.

"Najsłynniejsze opowiadania wigilijne" zabierają odbiorców w świąteczną podróż po wiktoriańskiej Anglii. Oddają jak nic innego jej niepowtarzalny klimat, niekiedy surowość, namacalnie ukazują ludzkie przywary, ale także ociekają humorem sytuacyjnym i ukazują absurdy w sposób delikatny acz dosadny.

"Opowieści wigilijnej" tutaj przedstawionej pod tytułem "Kolęda prozą" raczej nie trzeba nikomu przybliżać. Któż nie zna historii Ebenezera Scroge'a - nienawidzącego świąt i ludzi starszego jegomościa, który swoim byciem uprzykrza wszystkim życie (rym niezamierzony), a pod wpływem odwiedzin trzech duchów diametralnie zmienia swoje życie? "Kolęda prozą" pokazuje, że każdy zasługuje na drugą szansę i nie ważne, w jakim wieku się jest, nigdy nie jest za późno na zmianę swojego postępowania i nawrócenia na dobrą drogę.

"Boże Narodzenie u Thompsonów" to pełna humoru i gagów sytuacyjnych opowieść o podróży państwa Brown do rodzinnej posiadłości pani Brown znajdującej się w Stratford-le-Bow w Anglii. Niechęć pana Browna do podróżowania zimą po Europie, tym razem przegrywa z tęsknotą jego żony za ojczyzną. Kobieta za wszelką cenę postanawia dotrzeć na święta do domu i nie przeszkodzi jej w tym nawet ,,choroba" męża.

Natomiast "Boże Narodzenie na plebanii Kirby Cliffe" przybliża czytelnikom historię dwojga zakochanych, którym grozi rozstanie przez nieopatrzną wypowiedź młodzieńca na temat Bożego Narodzenia. Autor w doskonały sposób pokazuje, do czego może doprowadzić brak należytej komunikacji i szczerej rozmowy.

Charles Dickens i Anthony Trollope serwują odbiorcom prawdziwą, czytelniczą uczę. Każdy dobrze przeżyty dzień zasługuje na wyjątkową oprawę, a ta pozycja jest wyjątkowa w każdym calu. W dodatku przepięknie wydana, z obwolutą oraz ilustracjami ukazującymi cudowność Bożego Narodzenia sprawia, że warto po nią sięgnąć niezależnie od pory i dać się porwać nie raz, ani nie dwa niepowtarzalności płynącej ze stronic "Najsłynniejszych opowiadań wigilijnych".

Avatar użytkownika - karolinaosewska
karolinaosewska
Przeczytane:2022-01-16, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2022,

W świątecznym klimacie

Co prawda święta minęły w mgnieniu oka, ale ja nadal pozostaję w świątecznym nastroju, wszak do drugiego lutego jeszcze daleko, więc dopóki choinka przystraja mój pokój to czytam świąteczne opowieści.

Idealnie w nie wpisuje się zbiór najsłynniejszych opowiadań wigilijnych wydanych przez wydawnictwo Zysk i S-ka. Zbiór zawiera trzy opowiadania, klasyk świąteczny, czyli "Kolęda prozą czyli Bożonarodzeniowa opowieść o duchach" Charlesa Dickensa, której nikomu nie trzeba przedstawiać, bo to historia, którą zna każdy w każdym zakątku świata. Ebenezer Scrooge i jego spotkanie z duchami porusza najdelikatniejsze struny w duszy czytelnika, a jego nawrócenie i diametralna zmiana po tych nieziemskich wizytach wzrusza za każdym razem. Przynajmniej mnie, zawsze w oczach mam łzy, a serce ściska wzruszenie.

Kolejnym opowiadaniem jest "Boże Narodzenie w rezydencji Thompsonów" Anthony'ego Trollope'a, które na pewno wprawi czytelnika w dobry nastrój, a zabawna pomyłka i zawirowania z nią związane, o których tutaj przeczytamy rozbawią Was, tak jak mnie.

Ostatnim opowiadaniem w tym zbiorze jest także pióra Trollope'a, a mianowicie: "Boże Narodzenie na plebanii w Kirkby Cliffe". Ta historia będzie idealną gratką dla wszystkich miłośników opowieści romantycznych, historii miłości pełnych drobnych nieporozumień, dumy i uprzedzenia. Ja jako niepoprawna romantyczka byłam zachwycona tym opowiadaniem.

Na uwagę zasługuje cudowne wydanie zbioru, w twardej okładce, z obwolutą, piękny papier w środku, klimatyczne ilustracje czarno-białe, które na szarym papierze stanowią swoiste przerywniki przed każdym rozdziałem czy opowiadaniem i przybliżają zwyczaje czy tradycje świąteczne, zachęcają do lektury i bez wątpienia ją uprzyjemniają. Taki zbiór sprawdzi się jako idealny prezent na święta. Jest to przepiękna książka zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Polecam Wam z całego wzruszonego serducha !

Za egzemplarz do recenzji bardzo, bardzo dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka.