Nałkowska i jej mężczyźni

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2015-04-16
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788311135772
Liczba stron: 340

Ocena: 5 (1 głosów)

Zofia Nałkowska to postać w naszej literaturze niezwykła, nie tylko dlatego, że jej twórczość objęła swym zasięgiem aż trzy epoki: modernizm, dwudziestolecie międzywojenne oraz czasy PRL-u. Jako pierwsza kobieta w Polsce miała odwagę domagać się równouprawnienia, nie tylko w kwestii prawa kobiet do pracy, głosowania i równości w świetle prawa, ale przede wszystkim - wyzwolenia kobiecego erotyzmu i seksualności.

Ta urodzona feministka zupełnie nic sobie nie robiła ze skandalu, jaki wywołała wypowiadając głośno to hasło na Zjeździe Kobiet w 1907 roku. Ona sama konsekwentnie realizowała swoje prawo do miłości, a przede wszystkim - prawo do przyjemności i rozkoszy seksualnej. Rozczarowana dwoma nieudanymi małżeństwami, rzuciła się w wir romansów, zmieniając mężczyzn jak rękawiczki i nie zmieniła się pod tym względem do końca życia.

Kim była naprawdę? Tylko wielką pisarką spragnioną męskiej adoracji? Ile jest prawdy w twierdzeniu Miłosza, który pisał o "komicznej samiczości" Nałkowskiej, "oglądającej się bez ustanku na spojrzenia mężczyzn i ich komplementy, ze swoją listą byłych mężów i kochanków"? Czy rzeczywiście, pod koniec życia była jedynie obiektem drwin? W swojej publikacji Iwona Kienzler pochyla się nad życiem osobistym pisarki, a przede wszystkim nad jej skomplikowanymi związkami z mężczyznami.

Kup książkę Nałkowska i jej mężczyźni

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Nałkowska i jej mężczyźni

Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2019-06-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,
Inne książki autora
Czerwone księżniczki PRL-u. Żony, diwy, towarzyszki
Iwona Kienzler0
Okładka ksiązki - Czerwone księżniczki PRL-u. Żony, diwy, towarzyszki

Która z żon partyjnych dygnitarzy nazywana była towarzyszką królową?Czyja tapirowana fryzura zyskała status ludowej legendy?Jak zostawało...

Słownik terminologii gospodarczej polsko-angielski
Iwona Kienzler0
Okładka ksiązki - Słownik terminologii  gospodarczej polsko-angielski

SŁOWNIK TERMINOLOGII GOSPODARCZEJ BANKOWOŚĆ. FINANSE. PRAWOzawiera ok. 20000 haseł z dziedziny:? prawa karnego, administracyjnego i międzynarodowego,?...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Reklamy