Narkopolis

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2015-03-18
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788328015449
Liczba stron: 320

Ocena: 4.5 (4 głosów)

Halucynogenna opowieść, w której w oparach opiumowej fajki poruszamy się po zakazanych dzielnicach Bombaju. Miasta pełnego seksu, perwersji, uzależnienia, śmierci, ale także miłości i szaleńczej namiętności.

To obraz Indii, jakich do tej pory nie poznaliśmy. Dla miłośników „Slumdoga. Milionera z ulicy”.

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Narkopolis

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Narkopolis

Avatar użytkownika - Sweetcoala
Sweetcoala
Przeczytane:2016-05-04, Ocena: 4, Przeczytałam, 12 książek - 2016, Mam,
,,Narkopolis" Jeeta Thayila, ze swoją psychodeliczną okładką, przyciągała mnie i odpychała jednocześnie, podobnie jak reklamujące ją epitety (halucynogenna, narkotyczna, hipnotyzująca). I kiedy wreszcie przeczytałam pierwsze, ośmiostronicowe (!) zdanie stwierdziłam, że oto przyszło mi się zmierzyć z jedną z najdziwniejszych książek w życiu. Z początku ciężko było mi się połapać w dziwnych narkotycznych wizjach bohatera-narratora, mnogości indyjskich terminów i szybko zmieniających się postaci w poszczególnych rozdziałach. Z czasem wciągnęłam się i... popłynęłam w tę powieść całkowicie. ,,Narkopolis" to książka pełna egzotycznych - choć niestety zazwyczaj przykrych - wrażeń zmysłowych. Smaki, zapachy, dźwięki i obrazy Bombaju są odczuwane przez bohaterów najmocniej i najpełniej po narkotykach. Opium, kokaina, haszysz, heroina są wszechobecne, łatwo dostępne i stanowią nieodłączną część życia bohaterów. Czytając, sama czułam się jak ,,na haju". Świat "Narkopolis" to raczej półświatek, pełen prostytutek, dilerów, alfonsów i narkomanów. transseksualna prostytutka Dimple, właściciel palarni opium Rashid, sadystyczny narkoman Rumi, stary Chińczyk,,panu Lee" czy ekscentryczny malarzu Newton Xavier. Ich historie, zachowania, sny i wizje bulwersują, wzruszają i bardzo często szokują, zwłaszcza że pisane są w mocnym, naturalistycznym stylu. Dodatkowo, naprawdę ciężko było mi się przebić przez hinduską mentalność lat 70. XX, ich filozofię, religię i kulturę tak bardzo różną od tej zachodniej. Dlatego chyba przy czytaniu żadnej z dotychczasowych książek tyle czasu nie wertowałam internetu w wyjaśnieniu znaczenia niezrozumiałych słów, czy po prostu chcąc zgłębić poruszone w powieści tematy. Tak było na przykład z ,,hidżrą", czyli określeniem osoby trzeciej płci w Indiach. Szkoda, że w książce nie zamieszczono przypisów, z pewnością bardzo ułatwiłoby to lekturę. Nastrój w ,,Narkopolis" jest przygnębiający, mroczny i pełen brutalności, ale pod koniec w słowach jednej z bohaterek można odnaleźć coś, co nastraja optymizmem: ... zrozumiałam, ile szczęścia dano mi w życiu, i wszystko pojęłam: dokładne znaczenie słońca na nieskończonym niebie i drzew drżących dookoła nas, i ludzi głodnych miłości, i wreszcie zrozumiałam, jaką głupotą są duma i gniew, a przede wszystkim jak nikczemnie jest odmawiać miłości tym, którzy najbardziej jej potrzebują, czyli każdemu. I tyle. Książka godna polecenia tym, którzy chcą się zmierzyć z naprawdę... dziwną powieścią.
Link do opinii
Avatar użytkownika - ot
ot
Przeczytane:2019-01-12, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam,

Są książki, które potrafią tłumaczyć np. "Good morning" i inne trywialne rzeczy, a są też takie, które nie tłumaczą niczego, mimo nagromadzenia słów w niezbyt popularnych w Polsce językach. Ta książka należy do tej drugiej grupy, a że jest ona w takim narkotykowym tonie, to nawet nie jestem przekonana, czy takie słowa istnieją, czy ktoś je dopiero wymyślił na haju. Poza tym: narkotyki, brud, seks w złym wydaniu, przemoc, zabijanie - no, trochę mnie to zmęczyło.
Skusiła mnie okładka, opis i cena - 7,99 zł, ale baaardzo długo to trwało zanim dobrnęłam do końca.

Link do opinii
Avatar użytkownika - edytka222
edytka222
Przeczytane:2016-11-05, Ocena: 5, Przeczytałam, Literatura indyjska, Mam,
Recenzje miesiąca
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę
Emilia Kiereś, Małgorzata Musierowicz
Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę
Księżniczka Zoja
Marcin Szmel
Księżniczka Zoja
Powrót na Zaginiony Kontynent
Przemysław Hytroś
Powrót na Zaginiony Kontynent
Zimne wody Wenisany
Linor Goralik
Zimne wody Wenisany
Retorsja
Tomasz Brewczyński
Retorsja
150 wesel i grób
Magdalena Kubasiewicz
150 wesel i grób
Kufer tajemnic
Anna Bichalska
Kufer tajemnic
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy