Nastolatki na krawędzi

Ta książka zawiera praktyczny zestaw narzędzi, w które rodzic powinien wyposażyć swoje nastoletnie dziecko, by potrafiło radzić sobie z rzeczywistością i wiedziało, jak zbudować zdrową dorosłą tożsamość.

W czasach, w których żyjemy, dorośli składają swoim nastoletnim dzieciom obietnice, których nie są w stanie dotrzymać. Stwarzają iluzję dostępności i nieograniczonych możliwości, których nie da się zrealizować. Ogłaszają: ,,możecie być kim chcecie". Przestają wyznaczać granice. Obiecują dobrą edukację, a fundują szkolny chaos, brak uwagi i nierealne oczekiwania. Do tego dorzucają niepewność i świat na skraju katastrofy klimatycznej.

W pełnej niepokoju rzeczywistości nastolatki szukają potwierdzenia swojej wartości w mediach społecznościowych. Padają ofiarą seksualizacji i nadużyć. Zmagają się z depresją i myślami samobójczymi. Nie śpią. Cierpią na ADHD. Popadają w konformizm. Mają problemy z identyfikacją płci. Nie umieją dogadać się z dorosłymi.

O konfrontacji z lękiem, goryczą i rozczarowaniem. O niewidzialnym i niemym buncie przeciwko swoim ciałom i samym sobie. O zaburzeniach psychicznych i wyzwaniach codzienności. O zdroworozsądkowym wychowaniu nastolatek w skomplikowanym świecie rozmawiają dwie doświadczone lekarki i terapeutki oraz dziennikarka.

Informacje dodatkowe o Nastolatki na krawędzi:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2023-01-25
Kategoria: Medycyna i zdrowie

Tagi: Rodzina i zdrowie

Kup książkę Nastolatki na krawędzi

Nastolatki na krawędzi - opinie o książce

Książka dla rodziców i osób pracujących z młodzieżą

"Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek" to książka w formie rozmowy dziennikarki i pisarki (Krystyny Romanowskiej) z dwoma doświadczonymi lekarkami i psychoterapeutkami (dr Agnieszką Dąbrowską i dr Martą Niedźwiedzką). Jest napisana prostym, zrozumiałym językiem, pomimo tego, że niejednokrotnie są w niej poruszane trudne i skomplikowane kwestie. Rozmówczynie nie stawiają siebie w pozycji ekspertów, a bardziej dzielą się doświadczeniami i uświadamiają, z jakimi przypadkami spotykają się w codziennej pracy. Podkreślają jak ważna jest wiedza dotycząca poruszanych problemów, gdzie się udać po pomoc, a także zaznaczają rolę współpracy specjalistów, rodziców i nauczycieli, by móc kompleksowo zadbać o dorastające i często naprawdę bardzo zagubione nastolatki. Lekarki bez ogródek wytykają, jakiej pomocy brakuje im jako specjalistkom ze strony nadrzędnych instytucji. Wskazują, czym mogą takie braki skutkować w przypadku, gdy pacjent trafi do niedoświadczonego w danym temacie specjalisty, który nie ma wytycznych co do postępowania w konkretnej sytuacji. Piszą też o nieodwracalnych, a czasem wręcz tragicznych konsekwencjach zbyt pochopnie wydawanych opinii i zaświadczeń przez takie osoby.

"To dorosły powinien wiedzieć, że to, co się dzieje w głowie dziecka, nie zawsze jest prawdą i powinno podlegać weryfikacji przez specjalistów."

Podtytuł sugeruje, że publikacja jest skierowana przede wszystkim do rodziców, ale z uwagi na ogromny zakres tematyczny to osobiście polecam tę pozycję wszystkim osobom na co dzień pracującym z młodzieżą, a nawet nastolatkom próbującym zrozumieć samych siebie. Zastanawiam się nawet czy nie byłoby warto stworzyć wersji skierowanej właśnie bezpośrednio do młodzieży, która w ten sposób miałaby możliwość zdobycia rzetelnej wiedzy na temat problemów, z którymi się spotyka i gdzie może szukać pomocy.

Książka "Nastolatki na krawędzi" jest źródłem wiedzy m.in. o:
- depresji,
- autyzmie,
- ADHD,
- uzależnieniach,
- problemach z identyfikacją płci.

Uważam, że warto sięgnąć po tę książkę. Choć szybko się ją czyta to radziłabym jednak z uwagą przysiąść do poszczególnych rozdziałów, by móc choć chwilę zastanowić się nad każdym z omawianych zagadnień. Jeśli ktoś szuka gotowych rozwiązać i jednoznacznych odpowiedzi na postawione pytania może być lekko rozczarowany, ale omawianych problemów po prostu nie da się rozwiązać według jednego schematu, dlatego właśnie ważna jest szczegółowa obserwacja, odpowiednia diagnoza i współpraca specjalistów, nauczycieli i bliskich.

"Czas między 12. a 17. rokiem życia to okres maksymalnego chaosu neurobiologicznego. To jest także czas największej wrażliwości i co za tym idzie, największego ryzyka występowania zaburzeń psychicznych. Młodzi ludzie są bardzo niestabilni, podatni na zaburzenia lękowe, a także poważne choroby psychiczne w rodzaju schizofrenii. Często pierwsze epizody psychotyczne występują właśnie w tym okresie."

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Avatar użytkownika - aneta_w_trasie
aneta_w_trasie
Przeczytane:2023-03-05,

Nastolatki na krawędzi to nie jest łatwa książka, poruszająca lekki i przyjemny temat. To książka o ważnych problemach, które pojawiają się w obecnych czasach. Nie mam co prawda dzieci, ale będąc blisko dorastającej nastolatki często słyszę to z czym musi się zmagać rodzic. I nie zazdroszczę ani na moment.
Oczywiście też sami byliśmy młodzi i nie pamiętamy naszych wybryków (albo tez nie chcemy pamiętać) jednak mam wrażenie, że obecnie jakby tych problemów jest więcej. I są one większe.

Książka, która została napisana przez tak dobrze dobrany zespół i osadzona w polskich, nie amerykańskich realiach próbuje nam zrozumieć dzisiejszą młodzież.
Autorki poruszają tak ważne kwestie jak depresja, ADHD, używki, seksualność czy na próbach samobójczych kończąc.
Książka napisana jest w formie wywiadu w bardzo przystępny sposób więc myślę, że trafi do większości rodziców. Bardzo często psycholożki podpierają się przykładami z jakimi spotkały się w swojej karierze co tylko pomaga zobrazować daną sytuację i problem.
Nie znajdziemy tam złotych rad w stylu zrób taki i tak a jedynie podpowiedzi jak moglibyśmy się zachować.
Pamiętajmy, że każdy z nas jest inny!

A ksiązkę polecam!!!

Nie przepadam za poradnikami ale tę pozycję obowiązkowo musiałam mieć w swojej biblioteczce. Czemu? Ano z racji tego, że moje córka właśnie wkroczyła w wiek nastoletni i jaki 11-12 latko zaczyna dojrzewać. Umysł nastolatków nie tylko dziewczynek w czasie dojrzewania do dużo skok rozwojowy. Dzieci nie radzą sobie z nadmiarem zmian, a jeśli dodamy nadmiar nauki i wszystkich współczesnych problemów mamy mieszankę wybuchową. W dodatku moja córka oprócz typowych nastoletnich kłopotów ma też ASD i ADHD co potęguje wszystkie problemy. Dlatego taki poradnik jest idealny zanim kłopoty nas dopadną na dobre.

Autorkami są trzy kobiety, które zrobiły kawal dobrej roboty. To nie są tylko suche fakty a autorki poruszają szereg trudnych tematów. Całość ujęta w formie pytań lub zagadnień oraz wyjaśnienie, lub odpowiedzi. Dzisiejszy świat nastolatków jest silnie przebodźcowany. Era smartfonów, komputerów gdzie świat kreowany jest przez media społecznościowe a każda odmienność wytykana. Ktoś powie, że dawnej tez tak było. Owszem, to zjawisko stare jak świat. Jednak dawniej ktoś wyróżniający się był co najwyżej wyśmiewany na forum klasy, szkoły czy lokalnej społeczność a dziś leci to w świat. Jako nastolatka nie musiałam się obawiać, że ktoś mi zrobi zdjęcie czy filmik i puści w świat z odpowiednim # na ig, czy fb. Co najwyżej wyśmieje przy kolegach itp.

Nastolatkowie bywają trudni. Ciężko im się komunikować z otoczeniem a zabiegani rodzice nie ułatwiają tego zadania. Dodatkowo nie każdy rodzic potrafi poruszyć trudny temat. Obecnie wielu z rodziców unika problemów wypierając je bo boją się zaszufladkowania dzieci. Depresja, ADHD, autyzm, zaburzenia odżywiania, problem z intensyfikacją płci i wiele innych tematów, których my jako rodzice albo boimy się poruszać, albo po prostu nie wiemy, jak o nich rozmawiać. Autorki w przystępny sposób wyjaśniają nam. Ten poradnik, mimo że jak tytuł mówi skierowany jest do mam dziewczynek, to z powodzeniem będzie dobry także dla mam chłopów. Autorki pokazują nam szereg narzędzi, które pomogą nam zrozumieć świat i problemy współczesnych nastolatków

Poradnik to dwanaście rozdziałów, napisanych w formie rozmowy dziennikarki z dr Martą, która jest psychiatrą dzieci i młodzieży i terapeuta  i z dr. Agnieszką, która jest psychiatrą także dla dorosłych. Obie panie przybliża nam czym zajmuje się psychiatria. To nie tylko jak sądzi dużo ludzi lekarz od czubków. To także lekarz leczący zaburzenia odżywiania, depresje, zaburzenia snu, spectrum autyzmu, leczy z uzależnień i wiele innych. Polecam wszystkim nie tylko rodzicom nie tylko nastolatek.

Avatar użytkownika - yoloczytam
yoloczytam
Przeczytane:2023-02-12, Ocena: 6, Przeczytałem,

Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek." Krystyna Romanowska, dr Agnieszka Dąbrowska, dr Marta Niedźwiedzka

,, Ta książka zawiera praktyczny zestaw narzędzi, w które rodzic powinien wyposażyć swoje nastoletnie dziecko, by potrafiło radzić sobie z rzeczywistością i wiedziało, jak zbudować zdrową dorosłą tożsamość".

W aktualnych czasach na dojrzewające kobiety czyha o wiele więcej zagrożeń niż sama pamiętam z mojego nastoletniego okresu, a będąc mamą dwóch dziewczyn - jednej wychodzącej z nastoletniego życia, a drugą dopiero wkraczającą na tą ścieżkę kobiecości - też nieraz odczuwałam, i odczuwam, twardy orzech do zgryzienia.

Nastolatki tych czasów są strasznie przebodźcowane, bombardują je informacje z smartfonów (przyklejonych do rąk ;) ), oraz różne otaczające nas billboardy czy środki przekazu informacji. Trend trendy wręcz pogania, sprawiając frustracje i niską samoocenę u młodzieży (tym bardziej, kiedy taka nastolatka porównuje się do dorosłej aktorki, która na ekranie wygląda wręcz jak ideał).

Ta książka jest naprawdę miłą odskocznią od typowych poradników dla rodziców, szczerze to spodziewałam się odgrzewanego kotleta jeśli chodzi o informacje, jednak zostałam miło zaskoczona aktualizacją odnośnie obecnych czasów.

Jako dorosła kobieta z dwójką dzieci wiele przeżyłam i wiele rzeczy rozumiem, jednak mimo to od tej książki sama nauczyłam się wielu rzeczy, mogłam bardziej zrozumieć z czym moje dzieci się borykają (bo wiadomo, same nie powiedzą), dlatego czuję, że dostęp do takich publikacji nie tylko wzbogaca świadomość czytających, ale jednocześnie otwiera oczy i daje rady co począć w trudnych momentach.

Polecam tą książkę nie tylko rodzicom, ale także nauczycielom, oraz ogólnie osobom pracującym z młodzieżą. W końcu to oni są przyszłością tego świata, a nasza rola jest w tym, żeby ich poprowadzić, wysłuchać i wspomóc.

Przyglądając się dzisiejszemu pokoleniu, a czasach, kiedy to ja byłam nastolatką, niejednokrotnie można nabawić się bólu głowy.

Ostatnio na jednym z większych portali, weszłam na transmisje na żywo, jednego z młodocianych osób i byłam w szoku, bo biedny mało się nie popłakał, kiedy to ludzie niechętnie reagowali na jego prośbę o pomoc, aby on mógł wejść do topowego rankingu. Wtedy pomyślałam sobie, gdzie jest granica. Z jednej strony mu współczułam, natomiast z drugiej chciałam nim potrząsnąć, aby wybudzić go z tego letargu.

Czytając ten poradnik, miałam przed oczami tę historię, jak i jeszcze jedna.

Patrząc na zdjęcia wymodelowanych dziewcząt, wiele z nich dąży do takiego samego chorego ,,perfekcjonizmu", często gubiąc w tym siebie, sięgając po środki, które mają pomóc im osiągnąć ,,odpowiednią" figurę, kosztem własnego zdrowia. Leki te przystosowane są do leczenia innej choroby, a nie do takiego celu, jak przez wielu jest traktowany.

Zatrzymajmy się na chwilę i spójrzmy w którą stronę to wszystko zmierza. Jak daleko możemy się posunąć, gdzie jest koniec.

Książka jest jak najbardziej pomocna. Każdy rodzic czy osoba mająca kontakt z nastolatkami powinna przeczytać ten poradnik, dzięki któremu otworzy swoje spojrzenie na problemy, które dla nich są wielkie.

Zdroworozsądkowe wychowanie, które może okazać się cierniem, ujrzysz w tej powieści. Może to one nakierują cię, na odpowiednią drogę w kontaktach z nastolatkiem.

Avatar użytkownika - Mirela

dr Agnieszka Dąbrowska
dr Marta Niedźwiedzka
@autorka.na.krawedzi

WYDAWNICTWO: Wydawnictwo MUZA SA

"...dziewczynkom jest dzisiaj trudniej dorosnąć. Dlaczego? Ponieważ to jednak dziewczynki są membraną życia społecznego. I tak jak drgająca membrana akustyczna, ich zachowania i emocje są odzwierciedleniem niesprawiedliwości, niedociągnięć i błędów dorosłych..."

Książka jest zapisem rozmów, które przeprowadziły i efektem ponad dwuletniej pracy dziennikarki i dwóch doświadczonych psychiatrek dziecięcych.

Skupiają się na dorastaniu i problemach współczesnych dziewcząt.

Krystyna Romanowska, dziennikarka, pisarka.
Agnieszka Dąbrowska lekarz psychiatra, z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu zaburzeń psychicznych dorosłych, dzieci i młodzieży.
Marta Niedźwiedzka lekarz psychiatra dzieci i młodzieży, psychoterapeuta z wieloletnim doświadczeniem.

Czy każde samookaleczanie prowadzi do samobójstwa? Jak nastolatki korzystają z technologii i co z tego wynika? Czy zaburzenia psychiczne mogą być ucieczką przed rzeczywistością? Jak zareagować, kiedy córka prosi, aby zwracać się do niej ,,on"?

Zagadnienia, które poruszyły w tej książce, zostały podparte badaniami.

Książka składa się z dwunastu rozdziałów, prowadzone są w postaci dialogów.

Całość napisana jest w zrozumiały i ciekawy sposob, zachęcając nas tylko do czytania.

NASTOLATKI NA KRAWĘDZI to poradnik, który przybliży nas rodziców i pokaże,  czym zmagają się nasze nastoletnie dzieci.
Dostajemy w tej książce wiele przydatnych narzędzi i wiedzę, aby nasze dzieci potrafiły poradzić sobie z otaczającą je rzeczywistością i umiało zbudować swoją tożsamość.

Autorki w ciekawy sposób odnoszą się do problemów nastolatek i uświadamiają rodzicom problemy, ale również podpowiadają,  jak powinnyśmy rozmawiać, postępować i pomagać naszym dzieciom w tym ważnym procesie, jakim jest dorastanie.
Autorki poruszają bardzo trudne tematy.

Bycie nastolatkiem w trakcie dojrzewanie, to nie lada wyzwanie, jednakowo dotyczy ich samych, jak nas rodziców. Młodzież zmaga się z mnóstwem problemów, dojrzewaniem, swoją seksualnością, rówieśnikami i wieloma innymi rzeczami. Na dodatek pandemia zamknęła wszystkich, odcinając kontakty z rówieśnikami, dając większy wpływ na media społecznościowe i zagrożenia w sieci. Do tego dochodzi depresja, zaburzenia z seksualnością, różne używki, po które sięgają, zaburzenia odżywiania, zaburzenia psychiczne.

Książka mówiąca o konfrontacji z lękiem i rozczarowaniem, o wyzwaniach dnia codziennego nastoletnich dzieci. I wychowaniu nastolatek w dzisiejszym skomplikowanym świecie.

My rodzice mamy trudności z porozumiewaniem się z dorastającymi dziećmi. Wyznaczanie granic stało się dla nas problemem, z którym ciężko sobie nam poradzi i wycofujemy się z funkcji wychowawczych.
A  ta książka pozwoli nam spojrzeć szerzej na to, co przeżywają, z czym przyszło im się zmierzyć i pomóc im i nam się porozumieć. Pomóc im z ich problemami.

Tę pozycję musi przeczytać, każdy rodzić.
To bardzo wartościowy poradnik.

Polecam.

[współpraca reklamowa] Wydawnictwo Muza

Muszę przyznać, że ten poradnik bardzo mnie pozytywnie zaskoczył. Nie jest bardzo ,,duża" książką, ale w bardzo obszerny sposób opisuje problemy z jakimi borykają się dzisiaj nastolatki. Uzmysłowił mi również, że wiele tych problemów, nie było gdy sama miałam naście lat.

Poradnik składa się z dwunastu rozdziałów, które są rozmową Krystyny Romanowskiej z doktor Agnieszką Dąbrowską i doktor Martą Niedźwiedzką. Padają tutaj trudne pytania i równie ciężki, ale dokładne odpowiedzi. Autorka porusza typowe tematy tj.: dorastanie, burza hormonów podczas dojrzewania, bunt, ale również depresja, zaburzenia odżywiania, przebodzcowanie i wiele innych.

To co mnie najbardziej poruszyło to problemy z rówieśnikami i kontakty nie przez różne media społeczne i komunikatory, ale twarzą w twarz. O ile problemu większe lub mniejsze zawsze były, to nie było tego drugiego. Internetu i ukrywaniu się za monitorem. Drugą sprawą, przy której zatrzymałam się na dłużej to przerażające statystyki. Ile nastolatków jest uzależnionych od mediów społecznościowych, ilu upija się w wieku 16-18 lat.

Książka przybliża nam dorosłym, z czym dzisiaj muszą się zmierzyć nastolatki. A problemów jest naprawdę bardzo dużo. Poradnik pomaga je dostrzec, przeanalizować oraz podpowiada jak pomóc swoim prawie dorosłym dzieciom. Jest na pewno wartościową książką i myślę, że bardzo potrzebną w dzisiejszym świecie. Nam dorosłym wydaje się, że to tylko hormony, ale naprawdę warto na chwilę zatrzymać się i zastanowić się jaki dzisiaj wpływ ma młodego człowiek Internet, brak kontaktów na żywo, łatwy dostęp do stron pornograficznych i wiele innych czynników.

Dodam jeszcze, że na rynku są różne poradniki, które są mniej lub bardziej zrozumiałe. Ten napisany jest prostym językiem, który jest zrozumiały dla każdego. Bardzo polecam!