Nastolatki na krawędzi

Nie przepadam za poradnikami ale tę pozycję obowiązkowo musiałam mieć w swojej biblioteczce. Czemu? Ano z racji tego, że moje córka właśnie wkroczyła w wiek nastoletni i jaki 11-12 latko zaczyna dojrzewać. Umysł nastolatków nie tylko dziewczynek w czasie dojrzewania do dużo skok rozwojowy. Dzieci nie radzą sobie z nadmiarem zmian, a jeśli dodamy nadmiar nauki i wszystkich współczesnych problemów mamy mieszankę wybuchową. W dodatku moja córka oprócz typowych nastoletnich kłopotów ma też ASD i ADHD co potęguje wszystkie problemy. Dlatego taki poradnik jest idealny zanim kłopoty nas dopadną na dobre.

Autorkami są trzy kobiety, które zrobiły kawal dobrej roboty. To nie są tylko suche fakty a autorki poruszają szereg trudnych tematów. Całość ujęta w formie pytań lub zagadnień oraz wyjaśnienie, lub odpowiedzi. Dzisiejszy świat nastolatków jest silnie przebodźcowany. Era smartfonów, komputerów gdzie świat kreowany jest przez media społecznościowe a każda odmienność wytykana. Ktoś powie, że dawnej tez tak było. Owszem, to zjawisko stare jak świat. Jednak dawniej ktoś wyróżniający się był co najwyżej wyśmiewany na forum klasy, szkoły czy lokalnej społeczność a dziś leci to w świat. Jako nastolatka nie musiałam się obawiać, że ktoś mi zrobi zdjęcie czy filmik i puści w świat z odpowiednim # na ig, czy fb. Co najwyżej wyśmieje przy kolegach itp.

Nastolatkowie bywają trudni. Ciężko im się komunikować z otoczeniem a zabiegani rodzice nie ułatwiają tego zadania. Dodatkowo nie każdy rodzic potrafi poruszyć trudny temat. Obecnie wielu z rodziców unika problemów wypierając je bo boją się zaszufladkowania dzieci. Depresja, ADHD, autyzm, zaburzenia odżywiania, problem z intensyfikacją płci i wiele innych tematów, których my jako rodzice albo boimy się poruszać, albo po prostu nie wiemy, jak o nich rozmawiać. Autorki w przystępny sposób wyjaśniają nam. Ten poradnik, mimo że jak tytuł mówi skierowany jest do mam dziewczynek, to z powodzeniem będzie dobry także dla mam chłopów. Autorki pokazują nam szereg narzędzi, które pomogą nam zrozumieć świat i problemy współczesnych nastolatków

Poradnik to dwanaście rozdziałów, napisanych w formie rozmowy dziennikarki z dr Martą, która jest psychiatrą dzieci i młodzieży i terapeuta  i z dr. Agnieszką, która jest psychiatrą także dla dorosłych. Obie panie przybliża nam czym zajmuje się psychiatria. To nie tylko jak sądzi dużo ludzi lekarz od czubków. To także lekarz leczący zaburzenia odżywiania, depresje, zaburzenia snu, spectrum autyzmu, leczy z uzależnień i wiele innych. Polecam wszystkim nie tylko rodzicom nie tylko nastolatek.

Informacje dodatkowe o Nastolatki na krawędzi:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2023-01-25
Kategoria: Medycyna i zdrowie
Dodał/a opinię: lalkabloguje

Tagi: Rodzina i zdrowie

Zobacz opinie o książce Nastolatki na krawędzi

Kup książkę Nastolatki na krawędzi

Herbaciane róże