Niemiecki bękart

Jakie tajemnice z przeszłości mogą tłumaczyć dzisiejsze złe postępki? Dlaczego matka Eriki Falck wśród rupieci na strychu zachowała hitlerowski medal? To pytanie nie daje spokoju Erice, która postanawia odwiedzić emerytowanego nauczyciela historii, aby dowiedzieć się czegoś więcej o tym medalu. Jednak mężczyzna zachowuje się dziwnie, nie potrafi odpowiedzieć na jej pytania, a dwa dni później zostaje zamordowany.

Camilla Läckberg zręcznie splata współczesne wydarzenia z przejmującą opowieścią o losach młodej Szwedki żyjącej w pierwszej połowie lat czterdziestych ubiegłego stulecia. Szwecji udało się uniknąć losu sąsiedniej, okupowanej Norwegii, a społeczeństwo szwedzkie było podzielone na tych, którzy pomagali swoim pobratymcom, i tych, którzy sprzyjali niemieckim okupantom.

Saga kryminalna Camilli Läckberg osiągnęła światowy sukces czytelniczy. To nie tylko mroczne thrillery, ale również doskonałe powieści obyczajowe, znakomicie oddające klimat współczesnej szwedzkiej prowincji. Od lat zajmują czołowe miejsca na europejskich listach bestsellerów. Książki Läckberg przetłumaczono na ponad 35 języków. Jesienią 2011 roku rozpoczęły się zdjęcia do międzynarodowej produkcji filmowej ,,Morderstwa we Fjällbace", osnutej na kanwie jej powieści.

Camilla Läckberg, jedna z najciekawszych szwedzkich pisarek, uznawana za mistrzynię skandynawskiego kryminału. Jest także autorką książeczki dla dzieci i dwóch książek kulinarnych.

Informacje dodatkowe o Niemiecki bękart:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2016-06-24
Tytuł oryginału: TYSKUNGEN

Kup książkę Niemiecki bękart

Niemiecki bękart - opinie o książce

Mega wciagajaca ksiazka, jak zreszta cala seria..
Avatar użytkownika - Stenka
Stenka
Przeczytane:2016-10-30,
Nie zawiodłam się na piątej części sagi kryminalnej Camilli Läckberg. Jak zwykle zaskakujące zakończenie
Kolejna książka tej autorki, którą pokochałam. "Niemiecki bękart" to książka, która spodoba się każdemu, kto lubi dobry kryminał. Oprócz tego, co zadziwiające w moim przypadku, ciekawy wątek historyczny. Zakończenie jak zawsze niespodziewane, a fabuła niesamowita!
Czytam całą sagę o Erice Falck, ale ta narazie najmniej mi się podobała. Może ze względu na to, że jest też o czasach wojny (chociaż lubię, gdy książka jest pisana w dwóch historiach), a może ze względu na to, że wszystkimi sprawami policji zajmuje się już tylko żona policjanta z dzieckiem.. Co jest dla mnie zbyt fantastyczne. Ale ogólnie historia ciekawa, a Lackberg potrafi sprawić, że dużo się dzieje.
Avatar użytkownika - Eirene
Eirene
Przeczytane:2015-09-08,
C. Lackberg znowu na wysokim poziomie. Kontynuując opowieści z poprzednich książek, tym razem decyduje się opisać historię powiązaną z wydarzeniami wojennymi. Patrick, młody policjant, jest na urlopie rodzicielskim. Niezbyt jednak może pogodzić się z tą sytuacją i dlatego, kiedy nadarzy mu się okazja pomagania w śledztwie dotyczącym morderstwa, chętnie się do tego zabiera. Tymczasem Erika, pisarka i jego żona znajduje na strychu pamiątki po zmarłej matce - w tym pamiętnik i zakrwawiony dziecięcy kaftanik. Czy jej matka miała jakiś historyczny związek z osobą, którą zamordowano? Dlaczego zostało popełnione kolejne morderstwo i zginęła starsza kobieta? Czy te osoby kryły jakąś tajemnicę z przeszłości i kto gotów jest zabijać, aby nie wyszła na jaw? Bardzo dobrze poprowadzona intryga, choć udało mi się dość szybko odgadnąć jakie tajemnice kryła przeszłość. Niemniej polecam.
Matka pisarki Eriki ukrywała na strychu wśród rupieci hitlerowski medal. Erika próbuje dowiedzieć się jaka historia wiąże się z tym znaleziskiem. Postanawia udać się z tym medalem do miejscowego nauczyciela historii, który pasjonuje się czasami II wojny światowej. Mężczyzna jednak bardzo dziwnie się zachowuje, a wkrótce potem zostaje zamordowany. W trakcie śledztwa na jaw wyjdą liczne tajemnice skrywane od czasów wojny przez mieszkańców Fjallbacki. Gorąco polecam.
Avatar użytkownika - atena
atena
Przeczytane:2015-07-08,
Kolejna dawka skandynawskiego kryminału, oczywiście czytana przeze mnie jak popadnie, a nie w odpowiedniej kolejności (co sprawia, że czasami zaczynam się gubić w losach Eriki i Patryka). Jednak sama akcja kryminalna - znalezienie trupa, dochodzenie co, kto i po czemu - jak najbardziej przypadła mi do gustu. Oczywiście do końca nie wiedziałam kto zabił, a to chyba w tym gatunku bardzo ważne. Polecam
Wczoraj późnym wieczorem dokończyłam czytanie ,,Niemieckiego bękarta" i bez większego namysłu stwierdzam, że książka została utrzymana na tak samo dobrym poziomie, jak poprzednie cztery części. Mamy do czynienia z kolejną zbrodnią, a po pewnym czasie - następną. Intuicyjnie razem z śledczymi czujemy, że sprawy są ze sobą mocno powiązane i dążymy do wyjaśnienia zagadki z przeszłości. Podobnie jak w ,,Kamieniarzu" mamy do czynienia z dwiema sferami czasowymi, lecz tym razem autorka od początku jawnie przedstawia bohaterów z przed lat i łączy ich z ich ,,odpowiednikami" w teraźniejszości. Krok po kroku obserwujemy świat widziany oczami młodych bohaterów w trakcie trwania II Wojny Światowej, a ich emocje podane są nam jak na tacy. Jedną z tych bohaterek okazuje się mama Eriki - Elsy, której losy, emocje i przeżycia poznajemy (częściowo domyślając się) szybciej niż nasza główna bohaterka. Co mnie urzekło w ,,Niemieckim bękarcie"? Najbardziej chyba fakt, że autorka przywróciła do łask Erikę i to ona, podobnie jak w ,,Księżniczce z lodu", miała bardzo duży wpływ na toczące się śledztwa, głównie ze względu na osobistą chęć poznania losów własnej rodziny. To, w jaki sposób Camilla Läckberg ukazała różne oblicza okrutnej i brutalnej wojny (wspólny wątek Hansa i później Axela), a także późniejsze odmienne poglądy Axela i Fransa, zasługuje dla mnie na uznanie. Na oklaski zasługuje też wykreowanie barwnej postaci, jaką jest Bertil Mellberg, z początku bufon i szef, któremu lepiej nie wchodzić w drogę, a który z każdą kartką okazywał się truchlejący i pokazujący swoje bardziej raźne, ułożone, a czasami wręcz porażająco śmieszne oblicze. Z mniejszą aprobatą podeszłam do Karin i jej ,,spacerowych" propozycji. Wątek powracającej po latach, wielce nieszczęśliwej ex żony, był dla mnie zbędny i dość oklepany. Swoją drogą trudno wierzyć w aż tak dużą dozę zaufania, jakim Erika darzyła Patrika pozwalając mu na spacery z byłą żoną. Może i minęło wiele lat, ale bądź co bądź, spędzili jako para trochę czasu i niezrozumiałym było dla mnie zachowanie głównej bohaterki. Uważam też, że brak emocji i matczynych uczuć Elsy, był trochę naciągany. Nie łatwo jest wierzyć, że jakiekolwiek postanowienie czy obietnica z przed lat mogłaby spowodować obojętność i brak jakiejkolwiek nuty empatii w wychowaniu własnych dzieci. ,,Niemiecki bękart" był dla mnie lekturą poprawną, którą sprawnie wchłonęłam, a rozwiązanie zagadki, jak dla mnie niespodziewane i ciekawie zaaranżowane, nie miało jednego wspólnego mianownika, a kilka wątków uplecionych w jedną naprawdę wciągającą czytelnika historię.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2015-05-28,
Kolejna część sagi Camilli Lackberg, która mnie urzekła! Zanim sięgnęłam po książkę przeczytałam wiele pozytywnych opinii na jej temat. Rzekomo najlepsze z dotychczasowych jej dzieł... w końcu dostałam książkę na urodziny i przeczytałam! Tak. Zdecydowanie najlepsza z jej książek. Fabuła jak najbardziej przemyślana, co można stwierdzić chociażby po tym, że we wcześniejszej części (Ofiara Losu) Erika znajduje medal na strychu. W książce jak w każdej z części sagi Camilli poznajemy dalsze losy głównych bohaterów i usiłujemy rozwiązać zagadkę morderstw będących skutkiem wydarzeń z przeszłości. Książka bardzo wciąga a z racji tego, że dotyczy także Eriki, która jest moją ulubioną postacią w tej sadze, byłam absolutnie zachwycona. Oprócz wątku śledztwa i tradycyjnego obyczajowego znalazły się też portrety psychologiczne postaci. Czytając książkę człowiek jest w stanie utożsamić się z każdym z bohaterów przez co mi podczas lektury przynajmniej dwa razy zdarzyło się rozpłakać. W książce było wiele zaskakujących momentów ale wszystko było tak spójne i uporządkowane, że nie mogę wyjść z podziwu nad talentem autorki i pogodzić się z tym, że już skończyłam czytać. Mam nadzieję, że kolejny tom będzie równie genialny! Polecam! :)
Niemiecki bękart... Przyznam że tytuł mnie mocno zaintrygował , a że bardzo lubię tą pisarkę pomimo ponad 500 stron postanowiłam zagłębić się znowu. I kolejny raz było warto ;) Trzeba być uważnym w czytaniu, ale z pewnością osoby które lubią kryminały lekko mroczne, które zawsze są zakorzenione gdzieś w dalekiej przeszłości na pewno nie będą znudzone. Ta książka jakby wraca do losów gromadki dzieci, które żyły w czasie wojny więc tematyka wojny dotykała pośrednio ich jak i rodzin tej gromadki, ale zdecydowanie nie jest to książka wojenna. Raczej opowiada o przyjaźni, miłości i konflikcie, który po 60 latach jakby wychodzi na światło dzienne. bardzo polecam osobom, które są zaczytane w kryminałach. Warto dotrwać do końca, bo jak wiadomo wszystko wtedy dopiero zostanie wyjaśnione- ale nie tylko. Polecam także dlatego że osobiście czułam lekkie ukłucie w sercu kiedy wreszcie skrywana wiele lat tajemnica jakby oczyszcza niektóre relacje i pozwala zrozumieć postacie. Ale przede wszystkim polecam przeczytać bo jest to typ książki w która się wsiąka i nie można się oderwać:)

Jakie tajemnice z przeszłości mogą tłumaczyć dzisiejsze złe postępki? Dlaczego matka Eriki Falck wśród rupieci na strychu zachowała hitlerowski medal? To pytanie nie daje spokoju Erice, która postanawia odwiedzić emerytowanego nauczyciela, aby dowiedzieć się czegoś więcej o tym medalu. Jednak mężczyzna zachowuje się dziwnie, nie potrafi odpowiedzieć na jej pytania, a dwa dni później zostaje zamordowany.

Piąta część bestsellerowej sagi o Fjällbace.

Camilla Läckberg to współczesna, szwedzka pisarka. Autorka powieści kryminalnych, książeczek dla dzieci oraz książek kryminalnych. Za jej debiut uważa się Księżniczkę z lodu.
Język książki jest lekki i spójny. Czyta się przyjemnie i błogo najlepiej na długie, jesienne wieczory. Styl autorki jest na swój sposób oryginalny.

"Kto nie kocha,nie musi się obawiać utraty."

Ta część nie zachwyciła mnie zbytnio, bo ukazuje mniej więcej to, co było w poprzednich częściach, czyli w podobny sposób dochodzą do rozwikłania zagadki. Oczywiście są – tak jak zwykle – momenty, w których stwierdzają, że za długo śledztwo. trwa. Aby skończyć całą serię, trzeba przeczytać także tę część, więc nie zniechęcajcie się, bo może ja coś źle zrozumiałem.

(...) serce pamięta dłużej niż głowa.

Dwaj chłopcy włamują się do starego domu historyka. Matka jednego z nich miała klucz do domu. Od dłuższego czasu odbierała ich pocztę. To, co znajdują na miejscu, zapamiętają do końca życia... W komisariacie jest nowa policjantka. Mellberg nie cieszy się, że przydzielili im kobietę, bo uważa, że to nie dla nich zawód. Patrik jest na urlopie ojcowskim. Próbuje odciążyć Erikę z części obowiązków domowych oraz przy Mai, aby mogła powrócić do pisania. Gdy jest z nią na spacerze, widzi radiowozy policyjne. Zaczyna po kryjomu pomagać w śledztwie.

W tej części bardzo dużo dowiadujemy się o młodości matki Eriki.
(...) nie wolno kochać za mocno. Płaci się za to zbyt wysoką cenę.
Patrik Hedström to policjant z komisariatu z Tanumschede. Jest młody, przystojny i... wybitnie inteligentny oraz obdarzony dużym talentem rozwikływania spraw kryminalnych. Jest przyszłością komisariatu...
Bertil Mellberg to oddelegowany z Göteborga szef policji. Jest cyniczny, leniwy i nieznośny. Wszystkie zasługi Patrika, a także innych "kolegów" z pracy, przypisuje sobie. Najlepiej wychodzi jemu wypowiadanie się przed kamerami.

Książkę polecam "koneserom" kryminałów. Jest trochę gorsza w porównaniu z poprzednimi częściami.
pierwsza ksiązka z serii która mowi o członkach rodziny Eriki, bardzo mi się podobała ta historia, pojawiła się odrobina ciepła w tych zazwyczaj mrocznych i zimnych historiach zbrodni.nie sądziłam że coś mnie zaskoczy w kolejnej ksiązce z serii, ale historia była oryginalna, ciekawa, udało się autorce nie wpaśc w tory wyznaczone przez poprzednie ksiązki tylko stworzyć coś nowego. nadal podoba mi się specyfika dwóch historii przeplatających się, teraźniejszość i przeszłość to takie zaciekawienie razy 2.
Kolejna bardzo dobra część sagi nie tylko kryminalnej. Wątek obyczajowy przedstawiony w ciekawy i przystępy sposób jest ogromnym plusem powieści pani Camilli. Moment humorystyczny, który w tej części najbardziej mi się podobał, to teściowa Eriki opowiadająca, jak jej mąż zajmował się któregoś dnia ich córką i "podpaski wziął za jej pieluszki. I chciał jej założyć, ale w żaden sposób nie potrafił. Wchodzę do domu, patrzę, a on stoi i owija dziecko taśmą izolacyjną" ;)
Żona Patrika znajduje na strychu, w rzeczach swojej matki zakrwawiony kaftanik i medal z czasów drugiej wojny światowej. Kobieta za wszelką cenę chce odkryć tajemnice rodzicielki i dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Zanosi więc medal do pewnego historyka, a on później zostaje zamordowany. Czy sprawa ta ma coś wspólnego z matką Eriki? A może to tyko zbieg okoliczności? "Niemiecki bękart" jest na pewno lepszy od poprzedniej części, czyli od "Ofiary losu", ale i tak nie zrobił na mnie jakiegoś piorunującego wrażenia. Powiedziałabym raczej, że jest to taki przeciętny thriller przepełniony wątkiem obyczajowym. W książce przeszłość miesza się z teraźniejszością, poznajemy historię Szwecji. Udało mi się samodzielnie odkryć niektóre tajemnice, domyśliłam się, kto jest mordercą. Momentami książka mnie nudziła, później znowu wciągała. Początek jest bardzo nudny, potem jednak wszystko powoli się rozkręca. Bardzo polubiłam Patrika i Erikę, ale trochę zaczyna przeszkadzać mi taka zbytnia "cukierkowość". Ten wątek zaczyna się robić miejscami zbyt nieprawdopodobny i nie ukrywam, że powoli zaczyna mnie to męczyć i irytować. Myślę, że książki pani Läckberg są bardziej skierowane dla kobiet właśnie ze względu na wątki poboczne. kingaczyta.blogspot.com
W najbliższym czasie na pewno nabędę.
Zimni Szwedzi i mroczna historia wojenna. Dzieci na tropie ojców.
Autorka umiejętnie połączyła kryminalną intrygę z wciągającymi wątkami psychologiczno-moralnymi. Wątek kryminalny to zagadka morderstwa emerytowanego historyka. Komu przeszkadzał ten spokojny, starszy pan? Czy ma to związek z przeszłością wojny? Dlaczego zginął, czyżby wiedział o czymś
Avatar użytkownika - amalka
amalka
Przeczytane:2013-02-10,
"Niemieckim bękartem" Lackberg rehabilituje się po dużo słabszej poprzedniej części. Tym razem kluczem do rozwiązania zagadki są pamiętniki matki Eriki. Smaczkiem jest niespodziewana przemiana Mellberga:) Polecam.
Znów zachwycający język Camilli Lackberg zawładnął moje serce. Pełen zawiłości kryminał trzymający w napięciu do ostatniej strony. Zagadka, która nie pozwala nam zasnąc, aż do jej rozwikłania. Przeczytane jednym tchem
Saga Kryminalna Camilli Lackberg to nie tylko powieści kryminalne. W każdej historii interesują nas zarówno morderstwa, jak i problemy, troski oraz radości Eriki, Patrika i ich przyjaciół. Martwimy się, gdy mają kłopoty, cieszymy się, gdy wszystko się im układa. „Niemiecki bękart” czyta się dobrze, napisany tak jak na kryminał przystało prostym językiem, bez udziwnień i zbędnych metafor czy przenośni. I wszystkie te elementy sprawiają, że Lackberg, okrzyknięta szwedzką królową kryminału, jest jedną z najchętniej czytanych autorek.
Avatar użytkownika - mictatencuhtli
mictatencuhtli
Przeczytane:2023-10-26, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2023,

Interesująca, dobrze skonstruowana historia obejmująca teraźniejszość przeplatającą się z tajemnicami z przeszłości. Oczywiście są morderstwa, skrywane sekrety i chociaż zakończenie mnie nie zaskoczyło, to jednak była to udana lektura.

Avatar użytkownika - ewalub
ewalub
Przeczytane:2023-08-19, Ocena: 5, Przeczytałam,

Miałam kilkuletnią przerwę w lekturach Camilii. Kiedyś czytałam z przyjemnością i tym razem też tak było. To bardzo dobra książka. Czyta się szybko, bo wciąga. Bohaterowie dają się lubić. Zakończenie jest mocne.

Avatar użytkownika - edytaj7
edytaj7
Przeczytane:2023-05-01, Ocena: 6, Przeczytałam,

Kolejna mocna lektura. W poprzednim tomie Erica znajduje rzeczy matki a wśród nich niemiecki medal, zakrwawiony niemowlęcy kaftanik  i pamiętniki.  Z tych ostatnich  poznaje swoją matkę.

Jednocześnie w jednym z domów młodociani włamywacze znajdują zwłoki specjalisty od czasów  II wojny światowej.  Okazuje się,  że jego przeszłość  jest silnie związana z przeszłością  matki Eriki.

Powieść jest rewelacyjna  ale ciężko się mi ją czytało. Bo porusza ciężkie tematy. Czas wojny jest okrutny. Pisarka bezlitośnie  przedstawia ludzkie postawy wobec okrucieństwa. Szwecja uniknęła losu sąsiedniej Norwegii  czy innych państw podbitych przez hitlerowskie Niemcy. Ale i tu ludzie podzielili się na  dwa przeciwne sobie obozy. Książka porusza też temat rasizmu i ksenofobii, tak bardzo obecnych w naszych  czasach.

Sama intryga jest mistrzowsko skonstruowana. Jest wiele  wątków,  które  przeplatają się  by w końcu  scalić się  w jeden. Zakończenie  chyba trochę  cukierkowe.  Ale z drugiej  strony trzeba  było osłodzić hakos całą historię.  Bardzo  mi się  podobało. Jak do tej pory najlepszy  dla mnie tom.

Avatar użytkownika - lenka94
lenka94
Przeczytane:2023-03-23, Ocena: 5, Przeczytałam,

W tej części sagi autorka skupia się  w dużym stopniu na prywatnym życiu jednej z głównych bohaterek - Eriki. Zbrodnia, stanowiąca przedmiot dochodzenia, wiąże się ściśle z historią matki Eriki, którą ta akurat postanowiła odkryć. Prywatne dochodzenie przeplata się z oficjalnym śledztwem, dzięki czemu udaje się rozwikłać historię.

Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2022-03-17, Ocena: 4, Przeczytałam,

U pani Läckberg, w tej części sagi o Fjällbace, można powiedzieć, że dominuje standard. Jest to piąta część tej serii i nosi tytuł "Niemiecki bękart". Dwie płaszczyzny czasowe, dwa rodzaje wątków, kryminalny według mnie nieźle przeprowadzony i prywatny, miejscami mocno nadużywany.

A więc standardowo, znowu "sprawy" Eriki, związane ze znaleziskiem na strychu domu po matce i śledztwo Patryka, który je prowadzi i nie prowadzi jednocześnie, w pewnym momencie akcji się łączą, a nawet mocno zazębiają. Znowu mamy sporo różnych, trochę dziwnych zbiegów okoliczności, chociaż nie tak do końca, niemożliwych. Oraz znowu mamy różne ciąże, porody i rozprawianie o tym. Jak to ciężko jest być kobietą, a już w szczególności kobietom w ciąży i potem matką małego dziecka.

Maja, córeczka Eriki i Patryka ma już (albo dopiero?) rok i jak wie każda matka, dziecko w tym wieku to żywe srebro i trzeba przy nim mieć oczy dookoła głowy, jak mawiała kiedyś moja sąsiadka. Patryk, biedaczek, zupełnie nie miał o tym wszystkim pojęcia, a że teraz on jest na urlopie "tacierzyńskim" w te pędy musi tę wiedzę posiąść i zgłębić. Nie powiem wam, kto go w tej kwestii uświadamia...i nie jest to Eryka :)

Autorka niczym mnie nie zaskoczyła, sprawcy i całej tej zawiłej sprawy z przeszłości domyśliłam się sporo wcześniej. Maja już mi zaczynała bokiem wychodzić, a humory Eriki zaczynały na poważnie irytować. W poprzednich częściach miałam wrażenie, że nikt prócz Eriki, żadna kobieta nigdy wcześniej nie była w ciąży. Teraz odnoszę wrażenie, że żadna kobieta nie ma pojęcia, co to znaczy małe dziecko. Maja jest obecna niemal na każdej stronie książki.

Za to w tej części podobał mi się Melberg i jego osobiste "potyczki" z życiem, Ernstem i....z tańcem, chociaż i tutaj zaistniał pewien dość dziwny zbieg okoliczności. Jednak mimo tych uwag i minusów, wciąż lubię tę sagę i pewnie sięgnę po kolejny odcinek serialu o Erice i Patryku, z nadzieją, że z niej zrobi się mniejsza zołza, a z niego trochę mniejsze ciepłe kluchy ?

Kamieniarz. Audiobook
Camilla Läckberg0
Okładka ksiązki - Kamieniarz. Audiobook

Audiobook w interpretacji Marcina Perchucia Październikowy poranek we Fjällbace. Rybak Frans Bengtsson wypłynął łódką, aby opróżnić...

Kaznodzieja. Audiobook
Camilla Läckberg0
Okładka ksiązki - Kaznodzieja. Audiobook

Pewnego letniego ranka mały chłopiec w czasie zabawy w wąwozie leżącym nieopodal Fjällbacka odnajduje nagie zwłoki młodej dziewczyny. Patrik Hedström...