Niewinna Inka

Ocena: 5.5 (6 głosów)

Świat mafii, więzienie i dwie silne kobiety.

Znana dziennikarka telewizyjna Anna dostaje propozycję napisania książki wspólnie z osadzoną w areszcie Inką, która od lat związana jest ze światem przestępczym - w 2001 roku wystawiła na śmierć ministra Jacka Dębskiego. W trakcie widzeń Anna odkrywa, że osadzona nie jest jej zupełnie obca. Poznając kolejne fakty z życia Inki, dziennikarka stopniowo zaczyna tracić profesjonalizm i reporterski instynkt, co wkrótce doprowadzi do niespodziewanych wydarzeń. Monika Sławecka przez ostatnie miesiące przekopała tony akt sądowych i rozmawiała z ludźmi, którzy spotkali na swojej drodze Inkę. Wszystko po to, żeby odtworzyć portret kobiety, dla której uroda i piękne ciało były niezawodną bronią.

Monika Sławecka (ur. 1987) - absolwentka filmoznawstwa i scenariopisarstwa. Od ponad dekady pracuje w branży filmowej i telewizyjnej. Współpracowała jako asystentka reżyserów Marcina Wrony, Macieja Sobocińskiego (polska edycja ,,Saturday Night Live") i Marcina Ziębińskiego. Dotychczas zajmowała się pisaniem reportaży (w tym głośnych ,,Balet, który niszczy" i ,,Porwania"), a także pracowała przy scenariuszach wielu polskich filmów. ,,Niewinna Inka" jeszcze przed premierą wzbudziła zainteresowanie producentów, którzy kupili prawa filmowe do tego tytułu.

Informacje dodatkowe o Niewinna Inka:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2024-03-26
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788383522227
Liczba stron: 224

więcej

Kup książkę Niewinna Inka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Niewinna Inka - opinie o książce

RECENZJA 

„NIEWINNA INKA”


AUTOR: MONIKA SŁAWECKA 


Współpraca Reklamowa —
WYDAWNICTWO: PRÓSZYŃSKI I S-KA 


„Koszmar dnia miesza mu w głowie.
Noc przynosi mrok i zmory, które nie chcą odejść. Poznając diabła, jakim jest Baranina, rozpoczynasz taniec ze śmiercią. Tylko on trzyma w garści sznurki, dzięki którym się poruszasz. Jesteś pieprzoną marionetką w rękach skrajnie złego człowieka”.


„Niewinna Inka” to historia, w której autorka zabiera nas w podróż tajemnic, emocji, świata 
półświatka, więziennej celi, brutalnej prawdy, nieoczekiwanych wydarzeń i książki, która zaskakuje fabułą. Książka, która niesamowicie wciąga, intryguje i absorbuje także mentalnie jak emocjonalnie.
To historia o dwóch różnych, ale bardzo silnych kobiet, które poznając siebie wzajemnie  odkrywają siebie. 
Autorka idealnie oddaje realizm więzienia dla kobiet i brutalność świata przestępczego. Ta książka jest połączeniem powieści i reportażu, co było fajnym zabiegiem zrobionym przez autorkę, ponieważ ciekawie uwiarygodnia tę historię, staje się mocniejsza i możemy inaczej spojrzeć na główną bohaterkę. 
Fabuła książki ciekawie i dynamicznie poprowadzona, z ciekawymi zwrotami akcji, no i zakończenie książki nieprzewidywalne.
Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach i historii Inki (Haliny Galińskiej), która była marionetką w rękach Baraniny i została zamieszana w zabójstwo ministra sportu Jacka Dębskiego, którego wystawiła na pewną śmierć. 
Monika Sławecka zrobiła dokładny research, na temat swojej bohaterki, docierając do wielu osób z życia Inki i przejrzała mnóstwo akt sądowych zbierając jak najwięcej informacji z jej życia.
Książka, która dosłownie mnie pochłonęła i przeczytałam ją z wielką przyjemnością. 

 


Książka napisana jest z perspektywy głównych bohaterów Inki i Anny, dzięki czemu możemy zagłębić się w ich życiu, otoczyć się ich emocjami i uczuciami, poznać ich dokładniej i zobaczyć lepszy obraz tej historię. 


Bohaterzy świetnie wykreowani, niezwykle autentycznie nakreśleni,  bardzo intrygujący i ciekawi. 
Widzimy dużą przemianę, jaką obie bohaterki przechodzą i zbliżają się do siebie niepostrzeżenie. 


Anna  zdaje się mieć wszystko, czego zapragnie, a jednak po drodze tracie wiele i to na czym jej zależało.
Anna Poniatowska, córka jednego z najlepszych mecenasów w kraju i żoną jego najlepszego przyjaciela. Angażowała się w reportaże, które poruszały problemy lokalnych społeczności, działała, robiąc dużo dobrego, nigdy nie wychodząc z cienia. Mąż był dla niej najważniejszą osobą na świecie. Kochała go tak mocno, tak bardzo, że czasami balansowała na krawędzi obłędu. Powstały chaos i trudności w życiu prywatnym sprawiają, że. 


Inka to piękna, inteligentna kobieta, silna psychicznie, zdeterminowana i bardzo szybko uczyła się języków. Nie miała łatwego życia, a cierpienie i bieda zahartowało ją. Jej bronią była uroda i idealne ciało. 
Jej charakter i determinacja sprawiły, że stała się ważna i obracała się wokół gangstera Baraniny. Stała się oddaną realizatorką woli Barańskiego, kierowana po części strachem a po części uwielbieniem. 
Inka została pozbawiona wolności i nie ma nic.
Opowiada swoją historię ze wszystkimi szczegółami i pokazuje prawdziwą siebie, ale czy tak jest naprawdę. 


„My tu wszystkie na poważnie odbywamy karę za grzechy z wolności. Nie ma śmiechu, żartów, trzeba po prostu przetrwać każdy kolejny dzień”.


Anna po długiej nieobecności wracam do domu i ukochanego męża, jednak nie była gotowa na to co zastanie w mieszkaniu i nie sądziła, że okaże się tak bolesny. Wtedy zawalił się jej świat. 
Za namową najlepszego przyjaciela postanawia napisać książkę o najpiękniejszej femme fatale Ince.
Poznając kolejne fakty z życia Inki, Anna stopniowo, nawet nie zdając, sobie sprawy z tego zaczyna tracić profesjonalizm i reporterski instynkt, co doprowadza do niespodziewanych wydarzeń. 


-Jaką cenę Anna zapłaci za miłość do swojego męża? 
-Jak zakończy się historia Anny i Inki?
-Czy Anna i Inka w jakiś sposób zbliżą się do siebie? 
-Czy Anna napisze książkę i odkryje wszystkie tajemnice Inki?
-Co zrobi Anna pod wpływem emocji, dużej ilości alkoholu i czy to wydarzenie pociągnie, za sobą niewyobrażalne konsekwencje? 
-Czy profesjonalna relacja Inki i Anny się zmieni i czy przekroczą granicę, której nie powinny?
-Czy Inka wykorzysta Annę i do czego była jej tak potrzebna?
-Czy warto ryzykować wszystko, dla kogoś, kto wydaje się nam wyjątkowy?


„Miłość to jedno najbardziej pożądanych, ale i dokuczliwych uczuć. Tutaj nie ma logiki, człowiek reaguje instynktownie, często poruszając się w schematach, które utrwalił w czasie upadków i wzlotów. Często zapominamy, jak skomplikowana i trudna do przeżywania Jest miłość”.


Monika Sławecka urodziła się w 1987 roku. Absolwentka filmoznawstwa i scenopisarstwa. 
Dotychczas zajmowała się pisaniem reportaży, pracowała przy scenariuszach wielu polskich filmów. Od dekady pracuje w branży filmowej i telewizyjnej. Do książki Inka autorka przekopała tony akt sądowych i rozmawiała z ludźmi, którzy spotkali na swojej drodze Inkę.


Polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - dianawiszniewska
dianawiszniewska
Przeczytane:2024-04-25, Ocena: 5, Przeczytałam,

Niewinna Inna, historia którą czyta się błyskawicznie ale zostaje z tobą na dłużej. Coś o czymś myślisz i co wywołuje emocje.
Znana i szanowana dziennikarka telewizyjna Anna, za namową przyjaciela postanawia napisać książkę o Ince. Inka istna femme fatale, odsiaduje wyrok w więzieniu. Wszyscy wiedzą, że była bardzo blisko Baraniny, który miał w garści ministrów i policję. O dziwo kobieta decyduje się dać wywiad Annie, ma to być jej swoiste oczyszczenie. W trakcie wywiadów jednak okazuje się że obie kobiety mają różne wspólne cechy i wtedy Anna zaczyna tracić swój profesjonalizm. Muszę przyznać, że czytając cały czas ma się wrażenie, że gdzieś tam jest drugie dno i faktycznie wychodzi ono na jaw dopiero na końcu książki. Czy Annie uda się napisać książkę? Czy okaże się, że Inka jest niewinna? Muszę przyznać że sama końcówka zaskakuje. Zdecydowanie polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - FascynacjaKsiazk
FascynacjaKsiazk
Przeczytane:2024-04-13, Ocena: 6, Przeczytałam,

🔥 W tej książce mamy dwie mocne i silne osobowości:
🌟Annę dla której praca jest spełnieniem marzeń.Zawirowania w życiu prywatnym daje początek zmian i nieodwracalnych konsekwencji.
🌟Inkę-niezwykle piękna,wyrachowana i przebiegła kobietą,która swoją manipulacją osiąga to,co chce.To bardzo ciekawa i barwna osoba.Ciężko zobaczyć jej prawdziwe oblicze.Jej zachowanie doprowadza do upadku wiele osób.

🔥Poprowadzona fabuła z dwóch perspektyw-Anny i Inki daje nam pełny obraz historii.Możemy towarzyszyć im w czasie chwil w zakładzie karnym oraz odkryciu prawdy,która łamie serce.Na przemian przenosimy się do świata za murami więzienia i poza nim.Widzimy i słyszymy od Inki co dzieje się na codzień za kratami oraz życie prywatne Anny,które jest dalekie od ideału!

🔥Powieść nie tylko pokazuje nam świat w zakładzie karnym,ale także udowadnia,że znane osoby mają normalne życie,które wygląda zwyczajnie,obfitując w łzy i samotność.Nie dajmy sobie oczy mydlić,że mając pieniądze będziemy szczęśliwsi.Nawet kasa i znajomości nie uchronią przed zdradą,smutkiem i brakiem zrozumienia.

🔥Historia dostarczyła mi mnóstwa emocji,zaskakujących zwrotów akcji oraz niebezpiecznych momentów.Poznawane działania mafijne mroziły krew w żyłach,bo dla mich nie liczy się dla ludzkie życie!

🔥Spędziłam z książką niezwykły czas.i dlatego gorąco wam ją polecam

Link do opinii

„-Była ich zabawką, ale i wierną marionetką. Pewnie też świetną kochanką…
-Czasami nie mamy innego wyboru…”

Dwie kobiety z dwóch skrajnie różnych światów, których spotkanie, ma zaowocować świetną książką, swego rodzaju autobiografią, a może nawet spowiedzią Haliny G. pseudonim Inka.

Anna Poniatowska, to nie obawiająca się trudnych i niebezpiecznych tematów, rozpoznawalna przez warszawską śmietankę i nie tylko dziennikarka.
Ciąg nieprzewidywalnych wydarzeń i namowa przyjaciela sprawia, że Anna decyduje się na spotkanie z „Inką”. Kobieta, która brała udział w ułatwieniu morderstwa byłego ministra sportu, od lat się siedzi w warszawskim areszcie. Dziennikarka , z wizyty na wizytę, zaczyna czuć niezrozumiałą więź z osadzoną, której uroda, charyzma i ponadprzeciętna inteligencja, nie dały się przyćmić, przez całe okrucieństwo dziejące się za murami więziennymi.

Co stanie się gdy ta dziwna więź zostanie przekroczona, w sposób w jaki nie powinna i co na prawdę stoi, za tym wszystkim co dzieje się wokół Anny? Jedno jest pewne, nawet jeśli wszystko wydaje się oczywiste, choć przerażające, to i tak zakończenie może zaskoczyć i wbić w fotel.

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Moniki Sławeckiej, ale cieszę się, że dzięki „Ince” mogłam poznać jej świetny i nieszablonowy styl pisarski. Od pierwszych stron, z impetem wchodzimy w brutalny świat mafii, bez żadnych zasad moralnych i społecznych. Żądza niewyobrażalnych pieniądzu, luksusu i poczucia bezpieczeństwa, dla kobiet często staje się drogą do piekła, taką długą, żmudną i bez powrotu, szczególnie jeśli się „wdepnie”, nawet najdroższą szpileczkę, w bezwględny świat mafii. Zaskakujące jest jak cienka linia jest pomiędzy postrzeganiem dobra i zła, bo po jakimś czasie, niezrozumiałe uczucia, mogą zaburzyć i przewartościować priorytety, a przede wszystkim wartości, jakimi kierujemy się od lat.

Nie da się nie zauważyć, że zarówno Anka jak i Inka, to kobiety, o silnych i mocnych charakterach, ale ich słabości sprawiły, że w sumie to do obu, suma summarum, poczułam sympatię i…zrozumienie.

Reasumując, jeśli lubicie tematykę brutalnego świata mafii, polskie klimaty, choć z zaskakującymi zagranicznymi powiązaniami, nie zawsze bajkowy świat warszawskiej śmietanki i nie tylko, a sprawa „Inki” obiła Wam się o uszy, to polecam gorąco pozycję „Niewinna Inka”, bo ta książka, na pewno przeniesie Was, w ten nie rzadko okropny, choć usłany ogromnymi pieniędzmi, ale i zwłokami świat.

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - z_ksiazka_w_plec
z_ksiazka_w_plec
Przeczytane:2024-04-20, Ocena: 5, Przeczytałem,

Anna to dziennikarka, która dostaje propozycje napisania książki wraz z przebywającą w areszcie Inką. Kobieta od lat igrała z prawem. W 2001 roku przyczyniła się do śmierci ministra Jacka Dębskiego. W trakcie wspólnych rozmów, Anna szybko wyłapuje fakty, które wskazują na to, że Inka nie jest jej obca. Traci swój reporterskich instynkt czego efektem będą pewne wydarzenia.

 

Inka to piękna kobieta, która przez lato wykorzystywała swoją urodę do otrzymania tego czego chce. Wyrachowana i przebiegła. Je postępowanie potrafiło doprowadzić do upadku wielu osób.

 

Książka nie jest gruba i czyta się bardzo szybko. Autorka w bardzo ciekawy sposób wykreowała zarówno Annę jak i Inkę. Zwłaszcza ta druga potrafiła dostarczyć wielu emocji. Ciężko powiedzieć czy się lubi czy nie.

 

Akcja książki opisana jest z perspektywy dwóch bohaterek, dzięki czemu czytelnik ma pełen obraz na cała historię. Książka potrafiła zmrozić krew żyłach. Zwłaszcza opisy działań mafijnych. Znajdziemy tutaj wiele zaskakujących zwrotów akcji i zakończenie, którego w życiu nie spodziewałam się.

 

Link do opinii

" [...] Cała się trzęsłam, ale musiałam zmyć z siebie ślady ostatnich godzin, podczas których byłam przy nim, wiedząc, że tej nocy stanie się trupem. [...]"

"Niewinna Inka" jest dziełem literackim Moniki Sławeckiej. Jest to bardzo dobra obyczajówka, dzięki której poznałam losy dwóch silnych kobiet, których życie nie oszczędzało. Pierwszą z nich jest Halina "Inka" Galińska. Zabójczo piękna dziewczyna, która w areszcie oczekuje na wyrok. Co takiego zrobiła? Tego dowiecie się podczas czytania. Dorastała w złym środowisku. Związana była ze światem przestępczym. Do czego to ją doprowadziło? Czy zostanie uniewinniona? Pod fasadą piękna ukrywa swoje prawdziwe ja. Dzięki Ince możemy wejść w zakazany świat aresztu dla kobiet. Poznajemy, od jakie środka tam panują zasady i warunki. Czy Inka jest szczęśliwa? Czy grozi jej niebezpieczeństwo?
Drugą bohaterką jest znana i podziwiana dziennikarka Anna Poniatowska. Jej życie również nie jest usłane różami. Ma problemy osobiste, ale o nich musicie się sami dowiedzieć.
Czy wspólne pisanie książki zbliży obie panie? Czy będzie, to dla nich niebezpieczne?
Jeżeli chcecie zobaczyć, jak działa mafia, to zapraszam do przeczytania tej książki. Momentami możecie być przerażeni i wstrząśnięci. Cieszę się, że autorka napisała powieść z dwóch perspektyw: Inki i Anny.
Spotkałam tutaj znane z telewizji nazwiska i pseudonimy, między innymi Dębski i Baranina. Ciekawe, czy autorka pisząc tę historię inspirowała się prawdziwymi -- tragicznymi wydarzeniami? Niestety na końcu książki nie znalazłam odpowiedzi na to pytanie.
Książka "Niewinna Inka" wciągnęła mnie od samego początku. Porwała mnie jej tematyka. Lubię czytać o tym, co się dzieje w areszcie. Fabuła jest bardzo dobra. Ciekawe zwroty akcji. Bohaterki jak już wiecie, to silne kobiety, które nie dają sobie w kaszę dmuchać.
Czy jesteście gotowi na poznanie historii Inki i Anny?
Co do zakończenia mam mieszane uczucia. Zastanawiam się, czy autorka zostawiła sobie otwartą furtkę, żeby kontynuować tę historię.
"Niewinna Inka" to krótka historia, którą można przeczytać w ciągu jednego dnia.
Jeżeli jesteście czytelniczymi srokami, to okładka tej książki powinna przypaść wam do gustu.
Ze względu na niektóre sceny polecam tę powieść jedynie dorosłym czytelnikom.

Link do opinii
Inne książki autora
Hejt
Monika Sławecka0
Okładka ksiązki - Hejt

Ludzie często piszą na przykład, że takich jak ja powinno się zabić. Kiedyś próbowaliśmy docierać do osób, które pisały takie komentarze. Znajdowaliśmy...

Alkohol. Piekło kobiet
Monika Sławecka0
Okładka ksiązki - Alkohol. Piekło kobiet

"Jak to - ja alkoholiczką? Przecież mam pracę, w której jestem szanowana, świetnie zarabiam, moje dzieci uczą się w elitarnej szkole, którą sama opłacam...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Strefa interesów
Martin Amis
Strefa interesów
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy