Nocna zmiana

Kategoria: Opowiadania
Tytuł oryginału: Night Shift
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Michał Wroczyński

Pierwszy i uznany za najlepszy zbiór opowiadań Stephena Kinga, opublikowanych po raz pierwszy w 1978. Zawiera 20 mrożących krew w żyłach opowiadań, nawiązujących do klasyki horroru. Ich bohaterami są ludzie zwyczajni, przeciętni Amerykanie, którzy nagle doświadczają niezwykłych zjawisk. Siedem opowiadań z ,,Nocnej zmiany" zekranizowano.

Kup książkę Nocna zmiana

Opinie o książce - Nocna zmiana

Ciekawe opowiadania. Ulubione - truskawkowa wiosna - wywarło na mnie największe wrażenie.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:, Mam,
Jest to pierwszy zbiór opowiadań Stephena Kinga po raz pierwszy wydany w 1978 roku. Znajdziemy tu 20 opowiadań, które nawiązują zarówno do klasyki horroru, a także innych jego wariacji, które wyraźnie pokazują, że ramy gatunku jakim jest horror nie są ograniczone. Siedem z tych opowiadań zostało zekranizowanych. Zbiór tych opowiadań powstał na początku kariery Kinga i to w jej szczytowym momencie. Zdaniem wielu fanów i znawców gatunku zbiór ten uważany jest za najlepszy w dotychczasowym dorobku króla literatury grozy. W "Nocnej zmianie" każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, czego szuka w twórczości Kinga. Znajdziemy tu m.in. utwory fantastyczne, które wywołują grozę: "Cmentarna szychta", "Ktoś na drodze", "Dola Jeruzalem". Duże wrażenie robią także opowiadania, które dotyczą zwyczajnych ludzi, maszyn i pojazdów. Stephen King potrafi uczynić strasznymi nawet rzeczy codziennego użytku. To znajdziemy w opowiadaniach takich jak "Magiel", "Ciężarówki", "Pole walki". Jak widzicie opowiadania dotyczą przeróżnej tematyki, jedne są dłuższe, drugie zaś tylko na kilka stron. Są wśród nich te, które można nazwać prawdziwymi brylantami. Warty uwagi jest także wstęp autora, w którym rozważa istotę grozy oraz jej odbiorców. King posiada dar, który sprawia, że jego posłowia są tak interesujące jak treść jego książek. Jest to bardzo udany zbiór opowiadań, które powstały kilkadziesiąt lat temu. Mimo to do dziś stoją na bardzo wysokim poziomie. Są one solidną porcją grozy o różnorodnej tematyce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Polecam miłośnikom grozy i twórczości Stephena Kinga.
Najlepszy zbiór. Świetne opowiadania, które zostają w pamięci. Naprawdę warto.
Avatar użytkownika - Tsular
Tsular
Przeczytane:2021-01-16, Ocena: 2, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - Malinka20
Malinka20
Przeczytane:2020-01-08, Ocena: 4, Przeczytałem,

Zbiór opowiadań, wybranych przez samego autora, składa się z najróżniejszych mrocznych historii - od paranormalnych, przez kryminalne, po dramaty codziennego ludzkiego życia - każdy znajdzie coś dla siebie. W pełnoprawnych powieściach King, jak wiadomo, uwielbia "budować tło" jak powiedzą jego najwięksi fani, a ja powiem "lać wodę". W opowiadaniach ma on jednak czasem problem odwrotny - kończą się one dość często po prostu za wcześnie. Ale to jeszcze da się przeżyć, najgorsze, że te nagłe zakończenia są niemal zawsze zwyczajnie nie wiadomo skąd wzięte (historia nagle ma nowy wątek), a przez to rozczarowujące.

Zbiór opowiadań mistrza grozy. Opowiadań jest w sumie 20 i nie potrafię ocenić całości jedną miarą. Są lepsze i gorsze, niektóre zabawne, inne przerażające, niektóre zupełnie bezsensowne. Jeśli ktoś planuje czytać opowiadania Kinga to polecam inne, zawarte w "Czarna bezgwiezdna noc".

Avatar użytkownika - kflorek
kflorek
Przeczytane:2019-06-13, Ocena: 6, Przeczytałam,
Sklepik z marzeniami
Stephen King0
Okładka ksiązki - Sklepik z marzeniami

Tajemniczy przybysz z Europy, Leland Gaunt, otwiera w Castle Rock sklep, w którym można kupić 'wszystko, o czym zamarzysz'. Ceną za zrealizowanie...

Stukostrachy
Stephen King0
Okładka ksiązki - Stukostrachy

Haven, idylliczne miasteczko w stanie Maine, przeobraża się w niebezpieczną pułapkę dla każdego nowego przybysza. Diabelską przemianę wywołuje na pozór...

Kwestia winy
Znieczulenie
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Dwa królestwa. Jedna krew
Renata Czarnecka
Dwa królestwa. Jedna krew
Klejnot z Bizancjum
Weronika Umińska