Nocna zmiana

Kategoria: Opowiadania
Tytuł oryginału: Night Shift
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Michał Wroczyński

Opowiadania zawarte w tym zbiorze powstały, kiedy Stephen King był dopiero u progu wielkiej kariery, a krytycy wyrażali się o jego twórczości sceptycznie. Niespodziewany sukces komercyjny i literacki pierwszej powieści, Carrie (jej filmową wersję przyjęto entuzjastycznie), potwierdzony rychło przez Miasteczko Salem, zapewnił autorowi miejsce wśród najpopularniejszych obecnie pisarzy świata. Wydany później tom opowiadań Nocna zmiana zachwycił czytelników oryginalnością i natychmiast trafił na listy bestsellerów. Dla wielbicieli superhorrorów, którzy szukają naprawdę mocnych wrażeń, jest to nie lada gratka - po prostu prawdziwa uczta. Takie emocje może wywoływać tylko niekwestionowany mistrz grozy i wielki znawca ludzkiej duszy, czyli... King. W każdym z tych kunsztownie budowanych opowiadań mamy niespodziewane zwroty akcji potęgujące i tak gęste napięcie i niepokój. Mistrzostwo autora sprawia, że niepostrzeżenie stajemy się niemal uczestnikami niesamowitych zdarzeń, znajdujemy się w świecie, który zdumiewa i fascynuje swoją osobliwością.

Kup książkę Nocna zmiana

Opinie o książce - Nocna zmiana

Avatar użytkownika - magdalena_emilka
magdalena_emilka
Przeczytane:2017-02-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2017,
Ciekawe opowiadania. Ulubione - truskawkowa wiosna - wywarło na mnie największe wrażenie.
Jest to pierwszy zbiór opowiadań Stephena Kinga po raz pierwszy wydany w 1978 roku. Znajdziemy tu 20 opowiadań, które nawiązują zarówno do klasyki horroru, a także innych jego wariacji, które wyraźnie pokazują, że ramy gatunku jakim jest horror nie są ograniczone. Siedem z tych opowiadań zostało zekranizowanych. Zbiór tych opowiadań powstał na początku kariery Kinga i to w jej szczytowym momencie. Zdaniem wielu fanów i znawców gatunku zbiór ten uważany jest za najlepszy w dotychczasowym dorobku króla literatury grozy. W "Nocnej zmianie" każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, czego szuka w twórczości Kinga. Znajdziemy tu m.in. utwory fantastyczne, które wywołują grozę: "Cmentarna szychta", "Ktoś na drodze", "Dola Jeruzalem". Duże wrażenie robią także opowiadania, które dotyczą zwyczajnych ludzi, maszyn i pojazdów. Stephen King potrafi uczynić strasznymi nawet rzeczy codziennego użytku. To znajdziemy w opowiadaniach takich jak "Magiel", "Ciężarówki", "Pole walki". Jak widzicie opowiadania dotyczą przeróżnej tematyki, jedne są dłuższe, drugie zaś tylko na kilka stron. Są wśród nich te, które można nazwać prawdziwymi brylantami. Warty uwagi jest także wstęp autora, w którym rozważa istotę grozy oraz jej odbiorców. King posiada dar, który sprawia, że jego posłowia są tak interesujące jak treść jego książek. Jest to bardzo udany zbiór opowiadań, które powstały kilkadziesiąt lat temu. Mimo to do dziś stoją na bardzo wysokim poziomie. Są one solidną porcją grozy o różnorodnej tematyce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Polecam miłośnikom grozy i twórczości Stephena Kinga.
Avatar użytkownika - cod
cod
Przeczytane:2010-03-21, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Najlepszy zbiór. Świetne opowiadania, które zostają w pamięci. Naprawdę warto.

Zbiór opowiadań, wybranych przez samego autora, składa się z najróżniejszych mrocznych historii - od paranormalnych, przez kryminalne, po dramaty codziennego ludzkiego życia - każdy znajdzie coś dla siebie. W pełnoprawnych powieściach King, jak wiadomo, uwielbia "budować tło" jak powiedzą jego najwięksi fani, a ja powiem "lać wodę". W opowiadaniach ma on jednak czasem problem odwrotny - kończą się one dość często po prostu za wcześnie. Ale to jeszcze da się przeżyć, najgorsze, że te nagłe zakończenia są niemal zawsze zwyczajnie nie wiadomo skąd wzięte (historia nagle ma nowy wątek), a przez to rozczarowujące.

Avatar użytkownika - centka3
centka3
Przeczytane:2019-06-27, Ocena: 4, Przeczytałam,

Zbiór opowiadań mistrza grozy. Opowiadań jest w sumie 20 i nie potrafię ocenić całości jedną miarą. Są lepsze i gorsze, niektóre zabawne, inne przerażające, niektóre zupełnie bezsensowne. Jeśli ktoś planuje czytać opowiadania Kinga to polecam inne, zawarte w "Czarna bezgwiezdna noc".

Avatar użytkownika - kflorek
Przeczytane:2019-05-25, Ocena: 5, Przeczytałam,
Dolores Claiborne
Stephen King0
Okładka ksiązki - Dolores Claiborne

Mieszkańcy Little Tall Island czekali blisko 30 lat, by dowiedzieć się, co przydarzyło się mężowi Dolores Claiborne pewnego dnia latem 1963 roku podczas...

Der Gesang der Toten
Stephen King0
Okładka ksiązki - Der Gesang der Toten

So unterschiedlich die Geschichten in diesem Band auf den ersten Blick erscheinen – sie alle demonstrieren, wie Stephen King es schafft, mit verborgenen...

Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler