Quantcast

Nocny tygrys

Wydawnictwo: Poradnia K
Data wydania: 2020-07-15
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788366005860
Liczba stron: 504
Tytuł oryginału: The Night Tiger
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Agnieszka Walulik

Ocena: 5.13 (8 głosów)

Bystra i ambitna Ji Lin, aby spłacić długi swojej matki, dorabia jako tancerka. Życie Ji Lin wywróci się do góry nogami, gdy jeden z partnerów do tańca zostawi jej makabryczną pamiątkę. 11-letni sierota Ren ściga się z czasem, bo ma tylko 49 dni, aby spełnić ostatnie życzenie zmarłego Mistrza. Jeżeli mu się nie uda, dusza Mistrza będzie się błąkać po świecie na wieki. Grozę niewyjaśnionych śmierci w mieście podsycają plotki o mężczyznach przemieniających się w tygrysy. Ji Lin i Ren w pełnej niebezpieczeństw wędrówce wspólnie przemierzają piękne jak ze snu krajobrazy Malezji. A czas nieubłaganie mija…

 

„Nocny tygrys” Yangsze Choo to książka, w której przeplatają się czasy kolonializmu i współczesność, przesądy i ambicje, miłość i rywalizacja, a wszystko to spowite folklorem, legendą i tajemnicą. To przejmująca opowieść o dojrzewaniu i poszukiwaniu swojego miejsca na świecie.

 

Bestseller „New York Timesa”, książka Lutego 2019 Amazona, nominowana do wielu nagród, w tym do Goodreads Choice Awards, polecana przez klub książkowy zdobywczyni Oscara, aktorki Reese Whiterspoon. Wymarzona lektura dla fanów Isabel Allende.

Tagi: bóg

Kup książkę Nocny tygrys

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Nocny tygrys

Avatar użytkownika - AnnaBook
AnnaBook
Przeczytane:2020-09-19, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Za zapoznanie się z treścią książki dziękuję PORADNI K

Akcja historii osadzona jest na Malajach, czyli po prostu rozgrywa się na terenie dzisiejszej Malezji. Poznajemy miasta Ipoh i Batu Gajah położone w malowniczej dolinie rzeki Kinta. Główni bohaterowie tej magicznej historii to osoby o imionach, które uosabiają pięć cnót konfucjańskich tj. Zhi – główna bohaterka, jako cnota mądrości, jej przybrany brat Xin – lojalność, mały chłopiec Ren – dobrotliwość, jego brat bliźniak Yi – praworządność i angielski chirurg, jako Li – rytuał, porządek, etykieta.

Ji Lin to bardzo bystra młoda dziewczyna, która marzy o tym by rozpocząć naukę pielęgniarstwa i pracować w szpitalu. W momencie, w którym ją poznajemy uczy się sztuki krawieckiej, czego nienawidzi i dorabia sobie tańcem w klubie, by pomóc finansowo matce, która popadła w długi grą w madżonga i boi się do tego przyznać drugiemu mężowi. Właśnie podczas dorabiania tańczeniem walca i fokstrota zaczęła się magiczna, tajemnicza i owiana mgłą legend niesamowita przygoda Ji Lin. Podczas tańców przypadkowo stała się tymczasową właścicielką ludzkiego palca zakonserwowanego w soli w fiolce. Dziewczyna za namową przybranego brata sanitariusza chciała zwrócić palec do szpitala. Ową częścią ciała interesuje się jednak znacznie więcej osób niż można by było przypuszczać. Wśród tych osób jest między innymi mały służący Ren, który obiecał swojemu Tuan, który był lekarzem, że odnajdzie jego amputowany palec i dołączy do jego trumny w 49 dni po śmierci. Wokół bohaterów zaczynają się dziać coraz bardziej dziwne zdarzenia i wypadki, śmierć kobiety rozszarpanej przez tygrysa, otrucie, upadek ze schodów itp., Co się dzieje za murami szpitala w Batu Gajah? Czy wierzenia to jedyny sposób by wytłumaczyć coś, czego nie można ogarnąć umysłem? Czy w snach można rozmawiać ze zmarłymi?

Orientalizm, kolonializm, symbolika. Nie jestem jakoś specjalnie zaznajomiona z kulturą krajów egzotycznych. Zawsze bliżej było mi do kultury skandynawskiej a nawet amerykańskiej komercji. Jestem dodatkowo zadowolona z lektury, ponieważ z historii dowiedziałam się wielu ciekawostek, np. w kulturze chińskiej zmarłym dodawano 3 lata do rzeczywistego wieku. Jeden rok dany jest od ziemi, drugi od nieba a trzeci od ludzi. Jeśli chodzi o liczby to Chińczycy są bardzo przesądni. Największą popularnością cieszą się takie, które brzmieniem przypominają pomyśle słowa np. sukces, powodzenie. Książka dostarczyła także bogatych opisów strojów, obyczajów, wierzeń i sztuki kulinarnej.

Historia mnie wessała już od pierwszego rozdziału. Cóż za magia, cóż za egzotyka, cóż za fabuła!!! Przeplatające się wątki ze świata żywych i umarłych. Książka mimo swojej objętości (około 500 stron) wręcz się przykleiła do ręki – nie dała się odłożyć. Była tajemnica i mistycyzm i miłość i trudne relacje rodzinne i morderstwa. Rewelacja! Yangsze Choo wpisuję na swoją osobistą listę do obserwowania. Przeczytam każdą kolejną historię przez nią popełnioną.

Link do opinii

Batu Gajah to miejscowość pełna tajemnic. Gdy zaczynają ginąć tam ludzie prawdopodobnie zaatakowani przez tygrysa miejscowa ludność zaczyna się obawiać, iż w ich okolicy pojawił się tygrołak, a stąd do nieszczęścia już tylko jeden krok.

Pięciu bohaterów połączonych pięcioma konfucjańskimi cnotami stara się odkryć prawdę i wyprzedzić nieszczęścia, jakie mogą się wydarzyć. Pytanie tylko komu mogą ufać i czy wszyscy się odnajdą, żeby razem stawić czoła mitycznym stworzeniom.

***

Intrygująca historia, w której teraźniejszość przeplata się z legendami.

Autorka w genialny sposób przybliża czytelnikowi  skomplikowaną strukturę malajskich wierzeń ludowych. Książka, która wcale do cieniutkich nie należy nie powinna nas zrażać swoją objętością, ponieważ styl autorki sprawia, że każdą kolejną stronę czyta się coraz szybciej z zapartych tchem.

Podobają mi się główni bohaterowie, spośród których każdy wyróżnia się odrębnymi cechami charakteru, ale w czasie współpracy potrafią zdziałać wiele. Nie da się nie zatracić w tej historii, tak innej od większości, które czytamy. Wplatanie wątków mistycznych jedynie zwiększa jej walory czytelnicze i sprawia, że przez chwilę czujemy się, jakbyśmy sami brali udział w tych magicznych wydarzeniach.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Ze-bookiempodrek
Ze-bookiempodrek
Przeczytane:2020-09-06,

"Nocnego Tygrysa" zamówiłam dzięki @patriseria, która zapewniała, że literatura chińska jest warta przeczytania. Początkowo nie byłam przekonana do tej książki, zwłaszcza, że liczy sobie solidne 500 stron. Jednak okładka, rekomendacja Reese Witherspoon oraz ciekawy opis w końcu sprawiły, że rozpoczęłam tę magiczną przygodę. "Nocny tygrys" rozpoczyna się śmiercią lekarza w Malajach, który pozostawia po sobie zwykłego chłopca, mającego do wykonania bardzo ważne zadanie. Ren, bo tak na imię ma ów chłopiec, jest niezwykle oddany swojemu Panu, dlatego z bólem przyjmuje jego odejście oraz obiecuje sobie, że spełni ostatnią wolę swojego opiekuna.Początkowo książka może wydawać się nudna, gdyż akcja rozwija się bardzo powoli. Poznajemy Rena oraz inną, również bardzo ważną bohaterkę - Ji Lin. Obserwujemy ich życie, dowiadujemy się wielu przykrych, smutnych, ale również radosnych faktów z ich przeszłości. Poznajemy ich tak naprawdę na wskroś. W "Nocnym tygrysie" bohaterowie są ogromnym atutem, doskonale widać, że autorka pochyliła się nad nimi i skrzętnie zarysowała ich charaktery, osobowości oraz przeszłość, która wpływa na to, kim są aktualnie. W książce może nie znajdziemy szybko rozwijającej się akcji, jednak było w niej coś wciągającego, co sprawiało, że chciałam czytać ją dalej. Akcja rozgrywa się w Malajach w roku 1931. Yangsze Choo nakreśliła rewelacyjne tło historyczne, które pokazuje, jak miała się ówcześnie sytuacja Malajów, kiedy to Brytyjczycy kolonizowali tamtejsze tereny. Z pewnością jest to gratka dla osób, które fascynują się kulturą Chin. Poznajemy dużo intrygujących zabobonów, związek szczęścia i pecha z liczbami, możemy dowiedzieć się, jakie znaczenia mają dla Chińczyków imiona oraz czym są tygrołaki. Obserwujemy powiązane ze sobą wydarzenia, chcemy poznać tajemnice, jaka się z nimi wiąże.Mnie szczególnie ujęła Ji Lin, gdyż mogłam ją poznać jako małą dziewczynkę, nastolatkę oraz młodą kobietę, którą się stała. Jest to rewelacyjny przykład kobiety z dobrym sercem, która wciąż szuka swojego miejsca na ziemi. Ponadto dzięki w niej w książce pojawił się niezwykły wątek miłosny, który wywoływał wiele emocji, a jednak podczas zakończenia pozostał otwarty, podobnie jak losy Rena.Lektura "Nocnego tygrysa" była dla mnie bardzo magicznym przeżyciem, bardzo się cieszę, że sięgnęłam po tę książkę i szczerze ją Wam polecam!

Link do opinii
Avatar użytkownika - wikakos-czytaczyta
wikakos-czytaczyta
Przeczytane:2020-08-30,
Nocny Tygrys Yangsza Choo Jest to bardzo ciekawa i bardzo interesująca książka. Styl napisania jest bardzo przyjemny. Jest to książka dla fanów dziejów ludzkości chińskiej i ich legendy na temat tygrysów, liczb, imion w kulturze chińskiej. Książka ma naprwdd piękna okładkę bardzo dobrze pokazuje klimat całej powieści. Jest to wciągająca i interesująca książka mówiąca o nowych mało znanych tematach i dziedzinach,które bardzo mało jest w literaturze młodzieżowej. Poznajemy Rena ,który jest ma 11 lat i pracuje jako służący w domu angielskiego doktora John MacFarlane'a mieszkającego Ipoh w Malaje . Doktor bardzo źle się czuje i umiera lrcz daje chłopców i bardzo ważne ostatnie . Ren ma 49 dni na odnalezienie brakującego palca doktora, który stracił w jednej z swoich podróży po dżungli z innym doktorem Williamem Actonie. Więc mały udaje się do niego jako służący rozpoczyna poszukiwanie palca doktora,który powinien być w domu Williama. Drugim bohaterem naszej opowieści jest młoda chińska dziewczyna Jo Lin ,która jest bardzo mądra lecz nie stac jej na studnia ,uczy się na krawcową w zakładzie krawieckim szyjąc piękne suknie. Nie przepada za swoją pracą wolał zostać nauczycielką lub pielęgniarką le aby tego dokonać potrzebuje pieniędzy bo w tych czasach dziewczyny nie mieli takich dobrych życia jak chłopcy, aby byli szanowali musieli dużo się napracowac. A sytuacja w jej rodzinie jej na to nie pozwala. Jej matka wyszła drugi raz za mąż za niezbyt miłego mężczyznę, który ma syna w jej wielu Shina. W Ipoh zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Ludzie zaczynają znikać i znajdują ich szczątki jakby coś ich pożarło. Ludzie martwią się, że może to być tygrys. Wszyscy zaczynają się niepokoić. Jet tu wiele wątków na pewno każdy będzie zadowolony. Jest to jedna z najlepszych książek jakie przeczytałam w te wakacje 😃 Polecam Ocena 💜💜💜💜💜💜💜💜8/10
Link do opinii
Avatar użytkownika - patrycjalukaszyk
patrycjalukaszyk
Przeczytane:2020-08-30,

Do tej pory nie miałam zbyt wiele okazji, aby sięgnąć po książki tak silnie związane z kulturą orientu. Wschód pod względem literackim jest dla mnie czymś nowym i cieszę się, że mogę swoje pierwsze kroki czytelnicze w tej kategorii stawiać dzięki takim książkom, jak "Nocny Tygrys" Yangszee Choo.

Akcja powieści toczy się w Malezji, w pierwszej połowie XX wieku. To tam poznajemy naszych bohaterów, których imiona nawiązują do słynnych pięciu cnót konfucjańskich, co sprawia, że są połączeni silniejszymi więziami, niż krew. A okoliczności, które ich ku sobie usilnie przyciągają stanowią perfekcyjne połączenie wierzeń ludowych z wręcz kryminalną zagadką i odrobiną mistycznej magii. Oto najmłodszy Ren ma tylko 49 dni, aby odnaleźć i pochować zagubiony palec swojego Mistrza dla zaznania spokoju jego duszy. Ów relikwia trafia natomiast przypadkiem do młodej tancerki Ji Lin, która ze wsparciem przyrodniego brata Shina pragnie odkryć prawdę o tajemniczym znalezisku. A w tle legendy o mężczyznach zmieniających się w tygrysy i pożerające ludzi... Aż chce się czytać!

Autorka prowadzi akcję z perspektyw różnych postaci, więc mamy okazji holistycznie poznać ciąg wydarzeń. W niektórych miejscach niejasne dla jednego z bohaterów okoliczności są szybko wyjaśniane, gdy widzimy: oczami innego, więc akcja ma szybkie tempo, choć nie brakuje tutaj zaskoczeń i zwrotów. Bije z tej książki fenomenalny klimat gorącego orientu,który poznajemy za pośrednictwem wspomnianych wierzeń i legend, a także obyczajowości i kultury, które niejednokrotnie naprowadzają bohaterów na konkretne zachowania. Poza doskonałą i wciągającą opowieścią otrzymałam też niesamowitą lekcję jeszcze nie tak dawnej historii, która do tej na pewno wciąż jest żywa i obecna we współczesności. Yangsze Choo ma ponadto wspaniałą zdolność budowania swoich bohaterów i relacji między nimi - obcowanie z nimi było wręcz namacalne i żywe, uwielbiam taką naturalność, która konsekwentnie jest zachowana tak i w sytuacjach codziennych, jak i w trakcie dotykających tych ludzi trudności, czy namiętności.

Podsumowując: jestem bardzo na tak, zdecydowanie warto "Nocnego Tygrysa" przeczytać. Osoby obeznane ze Wschodem na pewno z przyjemnością przeniosą się w znane sobie regiony w trakcie czytania, a dla mniej zaznajomionych to świetne rozpoczęcie przygody z literaturą tego typu.

Link do opinii
Avatar użytkownika - bookoholik27_
bookoholik27_
Przeczytane:2020-07-26, Ocena: 5, Przeczytałem,

Jedyną przeczytaną przeze mnie książką z motywem chińskich legend, która mi teraz przychodzi do głowy jest "Zakon Drzewa Pomarańczy" a i tak nie można nazwać go pełnokrwistą literaturą z tego gatunku. Gdy nadarzyła mi się okazja na przeczytanie "Nocnego Tygrysa: Yangsze Choo sięgnąłem po niego z dozą sceptycyzmu, ale i zaciekawienia. Chińska mitologia zawsze kojarzyła mi się z magią i tajemnicą, które zdecydowanie mnie przyciągają. Czy to wszystko znajdziemy w "Nocnym Tygrysie"?

Od razu zostajemy rzuceni w wir wydarzeń, który początkowo wydaje się dość niejasny, zagmatwany. Trafiamy do pomieszczenia z umierającym starcem, który wydaje swojemu słudze polecenie odnalezienia zaginionego palca. Ma on jedynie tajemnicze 49 dni na złożenie go do grobu zmarłego. To zadanie rozpocznie ciąg wydarzeń, który połączy losy naszych bohaterów.
Owy palec trafia do rąk Ji Lin, młodziutkiej dziewczyny o wybuchowym temperamencie. Czy wszystko jest tylko przypadkowym zbiegiem zdarzeń, czy można odnaleźć w tym jakiś wzór?
Znajdziemy tu także małego, kilkuletniego chłopca z peronu. Jest on ucieleśnieniem dziecięcego, prostolinijnego poglądu na świat, ale także ogromnej mądrości.

Początkowo nie mogłem się wciągnąć w fabułę, jednak już po upływie kilkudziesięciu stron zostałem pochłonięty bez reszty. Cała powieść niezmiernie przesiąka chińskim folklorem, który jak się wcześniej spodziewałem, zaczął mnie fascynować. Chińskie legendy mają w sobie coś wyjątkowego, czego wcześniej nie dostrzegałem. Może i większa część tej książki to fikcja, ale dzięki niej możemy spojrzeć na świat z zupełnie innej perspektywy. Czasy kolonializmu zdecydowanie rzucają cień na tę historię. Ale oprócz magii, legend znajdziemy w niej także wątek romantyczny. Zdecydowanie nie spodziewałem się takiego zabiegu. Już coraz częściej dostrzegam schematy w książkach, tak było i tym razem. Pomimo tego kilka razy zostałem zaskoczony przez Yangsze Choo i bawiłem się świetnie podczas czytania. Lektura zdecydowanie idealna na lato, ale nie tylko. Polecam fanom fantastyki!

Link do opinii
Avatar użytkownika - ilona001
ilona001
Przeczytane:2020-08-15, Ocena: 5, Chcę przeczytać, Mam,


"Nocny tygrys" to powieść niebanalna, w której przeplatają się ze sobą symbolika, wierzenia i folklor wschodni, magia i tajemnica. Każdy najdrobniejszy szczegół ma tu dość istotne znaczenie: liczby, imiona, czy sny. Nastawcie się na "inność" bo niezwykle trudno połączyć wam będzie wszystkie wydarzenia w jedną całość, ciężko również wyodrębnić jednego głównego bohatera.
10 letni osierocony Ren, któremu umierający mistrz powierzył zadanie odnalezienia uciętego palca podejmuje się tego trudnego zadania, ma na jego wypełnienie tylko 49 dni, inaczej dusza starca nigdy nie zazna spokoju. Ji Lin dorabia jako tancerka, pragnie spłacić dług matki, a w trakcie jednego z takich dansingów całkiem przypadkiem wchodzi w posiadanie owego palca. Czy wierny sługa odnajdzie palec swojego pana i zwróci go na czas? Czy za brutalnym szlakiem morderstw stoi tytułowy tygrys?

Link do opinii

Od czasu do czasu sięgam po powieści z nurtu realizmu magicznego. Autorzy często wplatają w nie wierzenia ludowe, legendy i baśnie. Właśnie z tego powodu bardzo zainteresował mnie Nocny tygrys Yangsze Choo. Jest to powieść promowana przez Reese Whiterspoon, słynną aktorkę, która założyła klub książkowy na Instagramie. Polecane przez nią książki znaleźć można pod hashtagiem #RWBookClub. Jako że do tej pory w gronie wybranych przez nią opowieści znalazło się wiele, które przeczytałam lub mam zamiar przeczytać, bardzo ucieszyłam się, że wydawnictwo Poradnia K postanowiło wydać właśnie tę napisaną przez Yangsze Choo.


Ji Lin postanowiła zarabiać na życie jako tancerka w klubie. Dziewczyna bardzo dobrze się uczyła, jednak odkąd jej matka związała się z nowym partnerem, dziewczyna musi zarabiać, by spłacić jej długi. Zachęcona przez swoją koleżankę Hui, dziewczyna uczy się tańca towarzyskiego, by towarzyszyć na parkiecie spragnionym damskiego towarzystwa mężczyznom. Właśnie od jednego z tanecznych partnerów otrzymuje niezwykły podarek, zmumifikowany w soli palec. Dziewczyna przekonana, że to zły omen postanawia go odnaleźć, jednak okazuje się, że mężczyzna nie żyje.
Równolegle do historii Ji Lin pokazana została opowieść o  Renie poszukującym zaginionego palca swego pana. Chłopak jest przekonany, że zmarły mężczyzna przemienia się w tygrysa atakującego ludzi i dopiero odnalezienie zaginionej części jego dłoni i pochowanie jej razem z właścicielem spowoduje zaprzestanie tego procederu.


Fabuła powieści krąży wokół wierzeń chińskich, a konkrtetnie jednego z nich: mitu o tygrołaku. Tygrysy na teresnie Azji są zwierzętami bardzo szanowanymi. Wiara w odrodzenie duszy przodka w postaci tygrysa przetrwała m.in. w Malajach, gdzie osadzona została akcja książki. Tygrołak jest zwierzęciem w ludzkiej skórze, a nie tak jak w przyjęto w zachodniej kulturze: człowiekiem w ciele wilka, tzw. wilkołakiem. Tygrołaki według wierzeń potrafiły zabijać ludzi we właśnych domach, jednak zawsze znajdowały tego konkretny powód, motywację swoich działan, nie kierowała nimi jedynie żądza krwi.


Jednak Nocny Tygrys to nie tylko opowieść o mitach, bowiem autorka porusza wiele problemów społeczno - kulturalnych dotyczących Chin lat 30. XX wieku. Na pierwszy plan wysuwa się dominujaca rola mężczyzn w społeczeństwie. To oni sa uprzywilejowani, kobiety, choćby były najlepszymi uczennicami, często zmuszone są do porzucenia nauki i podjęcia pracy. Czasami jedynym sposobem na rozwój osobisty jest znalezienie męża o mniej konserwatywnych poglądach. Kolejnym ważnym aspektem jest pokazanie społecznego przyzwolenia na przemoc domową. Ojczym Ji Lin nieustannie agresywnie odnosi się nie tylko do swojej żony i przybranej córki, ale przede wszystkim do syna, którego raz nieomal zabija. Sąsiedzi wiedzą, że w domu odbywają się takie sceny jednak nikt nie reaguje. 


Powieść Yangsze Choo to także historia błędów i żałowania pochopnie podjętych decyzji. Ji Lin opisywana jako naprawdę mądra kobieta, by spłacić długi matki podjęła pierwszą lepszą pracę, ślepo podążyła za mniej rozważną koleżanką. Dziewczyna dopiero później zdaje sobie sprawę, jak wybór profesji tancerki może przekreślić jej szansę na lepszą przyszłość. 


Nocny tygrys to wielowątkowa i wielowymiarowa powieść przepełniona magią chińskich podań. To realizm magiczny w najlepszym wydaniu. Powieść czarująca i wciągająca, historia z gatunku tych, jakie ciężko odłożyć, bo chce się jak najszybciej zapoznać z losami bohaterów. 

Link do opinii

Niesamowita, naprawdę piękna, tajemnicza i egzotyczna lektura. Bardzo mi się podobała, choć nie siedzę w tych klimatach, jednak nieznajomość chińskich legend czy zwyczajów w niczym nie przeszkadzała. Książka posiada wszystkie cechy, które lubię. Zaczyna się mrocznie, odkąd główna bohaterka znajduje pewien odrażający przedmiot, splotem różnych przypadków giną ludzie. Przez całą powieść towarzyszy trochę niepokojący, magiczny klimat. Mamy zagadkę do rozwikłania, która jest nie do odgadnięcia, obiecuję :D Oprócz tego jest bardzo wzruszająco, genialnie poruszony temat śmierci bliskiej osoby i próba pogodzenia się z tym, to największy atut tej powieści. Jednym słowem - rewelacja.

Link do opinii
Avatar użytkownika - maitiri_books
maitiri_books
Przeczytane:2020-08-29, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2020,
Inne książki autora
The Ghost Bride. Narzeczona ducha
Yangsze Choo0
Okładka ksiązki - The Ghost Bride. Narzeczona ducha

„Pewnego wieczoru ojciec zapytał mnie, czy chciałabym zostać żoną ducha” Li Lan pochodzi ze zubożałej rodziny i nie ma większych szans na znalezienie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Reklamy