Okładka książki - Od Asiuni do Joanny. Życie pod Bajdułem patronujemy

Od Asiuni do Joanny. Życie pod Bajdułem


Ocena: 6 (3 głosów)

Chcieliśmy, aby wywiad z Panią Joanną był zapisem jej wersji zdarzeń. Opowieścią kobiety, którą los rzucił na tory historii prowadzące przez doświadczenia przeszło trzech pokoleń. (...) Czasem po obu stronach trzeba było czasu, aby zmierzyć się z własną historią i emocjami. Priorytetem była rozmowa o najważniejszych zagadnieniach: o Polsce, o rodzinie, o miłości, śmierci, cierpieniu, starości, sukcesie. Mamy nadzieję, że ten wywiad będzie inspiracją i może wskazówką, dla tych, którzy zadają sobie pytania dotyczące życiowych priorytetów.

Joanna Papuzińska otwiera czytelnika nie tylko na jej świat, jej los, jej ważności, ale też prowokuje do wędrowania ścieżką wspomnień. Poszerza się więc pejzaż opisywany o to wszystko, co w nas. Odnajdujemy tu czas miniony, a ci, których nie było tu jeszcze, poznają kontekst lat wojny, powojnia, PRL-u - tak ważny dla rozumienia współczesności. Ta książka to spotkanie z niezwykłym człowiekiem, jego dzielnością, jego wrażliwością, z mierzeniem się z wysiłkiem istnienia tak odważnie, tak pięknie, że daje to nam nadzieję, że warto się starać. Wydaje mi się piękne i ważne wychylenie Joanny Papuzińskiej ku dzieciom, ku ludziom młodym - jej myśl o tym, kto będzie tworzył po nas świat... Bliskie jest mi także pielęgnowanie pamięci - tak obecne w tej książce. Przeczytajcie koniecznie - ta opowieść jest darem.

MAJA KOMOROWSKA

Informacje dodatkowe o Od Asiuni do Joanny. Życie pod Bajdułem:

Wydawnictwo: Literatura
Data wydania: 2025-09-25
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788382083323
Liczba stron: 416

Tagi: Biografie i literatura faktu Dzieci od ok. 12 lat

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Od Asiuni do Joanny. Życie pod Bajdułem

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Od Asiuni do Joanny. Życie pod Bajdułem - opinie o książce

Książka „Od Asiuni do Joanny. Życie pod Bajdułem” to poruszająca, mądra i niezwykle potrzebna rozmowa, która wykracza daleko poza ramy klasycznego wywiadu-rzeki. Joanna Papuzińska, jedna z najważniejszych postaci polskiej literatury dziecięcej, w dialogu z Anną Sobowiec odsłania nie tylko swoją biografię, lecz także historię Polski widzianą z perspektywy jednostki – kobiety, dziecka wojny, córki, matki, pisarki i świadkini przemian społecznych obejmujących kilka pokoleń.

Największą siłą tej książki jest jej autentyczność. Rozmowa prowadzona jest z ogromnym wyczuciem, spokojem i szacunkiem dla emocji rozmówczyni. Autorki jasno deklarują, że zależało im na zapisie „wersji zdarzeń” Joanny Papuzińskiej – i ten cel zostaje w pełni osiągnięty. Czytelnik otrzymuje opowieść osobistą, niespiesznie budowaną, wolną od sensacyjności, za to pełną refleksji i cichej siły. To historia, która nie narzuca ocen, lecz zaprasza do uważnego słuchania.

Szczególnie cenne jest to, jak książka łączy perspektywę prywatną z doświadczeniem zbiorowym. Wojna, powojenne dzieciństwo, życie „pod Bajdułem”, czyli w cieniu wielkiej historii, stają się punktem wyjścia do rozważań o tożsamości, pamięci i odpowiedzialności za słowo. Papuzińska opowiada o Polsce bez patosu, ale z głębokim poczuciem więzi – jako o miejscu naznaczonym stratą, ale też zdolnym do odradzania się dzięki relacjom międzyludzkim i kulturze.

Rozmowa dotyka tematów fundamentalnych: miłości i rodziny, cierpienia i śmierci, starości, sukcesu oraz sensu twórczości. Każdy z nich pojawia się w naturalny sposób, osadzony w konkretnych doświadczeniach, bez abstrakcyjnych uogólnień. Szczerość Joanny Papuzińskiej – jej gotowość do mówienia także o trudnych emocjach, o wątpliwościach i przemijaniu – nadaje książce wymiar uniwersalny. To opowieść, w której wielu czytelników może odnaleźć własne pytania i niepokoje.

Anna Sobowiec pełni rolę rozmówczyni uważnej i dyskretnej. Jej pytania są trafne, pogłębiające, a jednocześnie nienachalne. Dzięki temu narracja zachowuje płynność i intymny charakter, a czytelnik ma poczucie uczestnictwa w prawdziwej rozmowie, a nie w wyreżyserowanym wywiadzie. Widać, że obie strony potrzebowały czasu, by zmierzyć się z własnymi historiami i emocjami – i właśnie ta dojrzałość procesu przekłada się na jakość książki.

„Od Asiuni do Joanny. Życie pod Bajdułem” to lektura inspirująca i refleksyjna, skłaniająca do namysłu nad własnymi priorytetami i miejscem w historii – tej wielkiej i tej osobistej. To książka, która nie daje gotowych odpowiedzi, ale uczy uważności, empatii i odwagi w mierzeniu się z przeszłością. Z pewnością pozostaje w pamięci na długo po zakończeniu lektury.

Link do opinii
Avatar użytkownika - wampirka44
wampirka44
Przeczytane:2025-10-03, Ocena: 6, Przeczytałam, Joanna Papuzińska, 30 książek w 2025,
Reklamy