Odwróć wzrok

Tom 10 cyklu Tom Douglas

Nie pozwól mu się do siebie zbliżyć, bo cię zniszczy.

Nie walcz z nim, bo cię pokona.

Uciekaj. Nigdy nie pozwól mu się odnaleźć.

Myślałam, że jestem bezpieczna, ale się myliłam. Jestem już tutaj stanowczo zbyt długo. Teraz Genevieve nie żyje, a policja jest już w drodze. Czas ruszać w drogę. Muszę trzymać się planu, który opracowałam po przybyciu do tego miasta. Torbę mam już spakowaną. Zawsze tak robiłam. Zniszczę każdy dowód mojego istnienia. Policja nigdy nie może mnie odnaleźć. Jeśli im się to uda, to jemu również. Popełniłam błąd i ktoś musiał umrzeć. Ale to ja doprowadziłam do jej śmierci.
Muszę dokonać wyboru. Jeśli będę dalej uciekać, nigdy się nie zatrzymam. Jeśli wrócę, on każe mi cierpieć. Ile ludzkich żyć może zrujnować jeden człowiek?yć może zrujnować jeden człowiek?

Informacje dodatkowe o Odwróć wzrok:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2021-05-19
ISBN: 9788381954754
Tytuł oryginału: Close Your Eyes
Tłumaczenie: Adrian Napieralski

Tagi: Literatura kryminalna i detektywistyczna bóg

Kup książkę Odwróć wzrok

Odwróć wzrok - opinie o książce

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2021-05-21, Ocena: 5, Przeczytałam,

Wygrana na loterii? Kto o tym nie marzy? Tylko czy zawsze przynosi szczęście?

Pewnym jest, że same pieniądze szczęścia nie dają, szczególnie gdy dla nich zmuszeni jesteśmy odciąć się od dotychczasowego życia i przyjaciół. Wybrać ucieczkę i anonimowość. Łatwo wówczas o utratę sensu życia i podjęcia błędnych decyzji. Tylko w jaki sposób ta historia z przeszłości pewnej rodziny może wiązać  się z wydarzeniami współczesnymi w thrillerze „Odwróć wzrok”?

A obecnie dochodzi do zbrodni. Zamordowana zostaje ponadtrzydziestoletnia kobieta i wszystko wskazuje na to, że z jej śmiercią mogła mieć coś wspólnego Martha, kierowniczka biura w firmie męża ofiary. Bo przecież jeśli ktoś jest niewinny, to nie ucieka przed policją. A Martha znika. Co więcej, wydaje się być dobrze do ucieczki przygotowana, zacierając za sobą wszelkie ślady.

Prowadzący śledztwo, wraz ze swoim zespołem, nadinspektor Tom Douglas, nie jest jednak przekonany o winie Marthy. Dlaczego jednak kobieta ucieka? Co ma do ukrycia? I kim tak naprawdę jest?

"Każde jej działanie mówiło o winie, ale czego tak naprawdę była winna?"

Ta zawiła intryga pochłonęła mnie bez reszty ze względu na klimat niepewności i niepokoju, który budzi tajemnicza postać głównej bohaterki. Zszokował mnie również obnażony system manipulacji i dominacji, prowadzący do pobawienia ludzi poczucia własnej wartości i wolnej woli. Poruszony został również ciekawy wątek związany z rozwojem sztucznej inteligencji. Wszystkie te elementy złożyły się na tak pasjonującą lekturę, że nie byłam w stanie odłożyć książki nawet na moment, a dynamiczna akcja i nagłe jej zwroty trzymały mnie w ciągłym napięciu, aż do ostatniej strony.

Jeśli lubicie zaskakujące thrillery z rozbudowaną psychologią postaci, poruszające kontrowersyjne i ważne społecznie tematy, to ta powieść będzie dla Was idealną rozrywką.

Avatar użytkownika - angelikaserweta-dziuba
angelikaserweta-dziuba
Przeczytane:2021-05-30,

Nadinspektor Tom Douglas zostaje wezwany na miejsce zbrodni.
Zamordowano żonę Nialla Strachana, właściciela firmy produkującej systemy sztucznej inteligencji. Ciało kobiety zostało odnalezione w pobliżu jej domu.
Policja rozpoczyna śledztwo od przesłuchania pracowników firmy Strachana. Na miejscu okazuje się, że jedna z pracownic - Martha Porter - wyszła z firmy i zniknęła bez śladu. Szybko okazuje się, że nikt nic nie wie, o życiu Marthy. Kobieta od lat zaciera za sobą ślady i posługuje się nową tożsamością, co kieruje podejrzenia policji w jej kierunku.
Tom Douglas nie zdaje sobie sprawy, przed czym tak naprawdę ucieka Martha... Jej przeszłość powoli ją dogania, depcząc bez litości po piętach. Ucieczka to dla niej jedyny ratunek przed złem, które może ją zniszczyć.

To już dziesiąty tom serii z nadinspektorem Tomem Douglasem. Przyznaje się bez bicia, że nie przeczytałam wszystkich części, ale te, po które udało mi się sięgnąć, nigdy mnie nie zawiodły. Rachel Abbott to prawdziwa mistrzyni kryminalnych zagadek, która potrafi poprowadzić fabułę w taki sposób, że czytelnik nigdy nie może być niczego pewnym.
Tym razem akcja kręci się wokół tematu sekt. To chyba moje ulubione zagadnienie w thrillerach - czym bardziej porąbane wspólnoty, tym lepiej! Autorka, na potrzeby tej książki, wykreowała społeczeństwo, które żyło odizolowane od innych ludzi, posługując się własnymi zasadami i przyjętymi normami, a przewodził im pewien mężczyzna, który w teorii miał im pomóc w odnalezieniu sensu życia. W praktyce okazuje się on prawdziwym maniakiem, krętaczem i oszustem.
Dzieciństwo Marthy Porter, która należała właśnie do tej sekty, to jeden z głównych wątków tej powieści. Oczywiście nie możemy zapomnieć o morderstwie, od którego wszystko się zaczyna.
Martha, uciekając przed przeszłością, staje się główną podejrzaną dla policji. Jej dziwne zachowanie i pospieszna ucieczka sugerują, że kobieta ma coś wspólnego z zabójstwem żony swojego szefa.
Co tak naprawdę zmusiło Marthę do ucieczki i ukrywania się? Dlaczego tak skrzętnie zamiatała pod dywan swoje poczynania? Kto chce ją dopaść? Czy to ona jest mordercą?
Odpowiedzi na te pytania poznacie, gdy sięgnięcie po "Odwróć wzrok".
Początkowo nie potrafiłam wkręcić się w akcję tej powieści. W pewnym momencie wydawała mi się wręcz monotonna i nudna. Jednak po kilku rozdziałach wydarzenia nabierają tempa i nie zwalniają aż do ostatnich stron, także nie zrażajcie się początkiem, który nie wydaje się za ciekawy.
Rachel Abbott wykreowała w tej książce kilka naprawdę charakterystycznych postaci. Na długi czas zapamiętam fanatyków należących do sekty, a w szczególności matkę Marthy, która zachowywała się jakby była niespełna rozumu.
Podsumowując - "Odwróć wzrok" to kolejny świetny thriller kryminalny autorstwa Rachel Abbott. Pozostaje mi tylko go wam polecić!

„Odwróć wzrok” to dziesiąty tom przygód nieustraszonego nadinspektora Toma Douglasa i moje pierwsze z nim spotkanie. Myślałam, że skoro jest to już któraś z kolei część, nie odnajdę się w tej powieści. Myliłam się, bo to jest odrębna historia, w której bez problemu można się odnaleźć. Jeśli nie czytaliście poprzednich tomów cyklu, swoją znajomość z Tomem i prowadzonymi przez niego sprawami możecie zacząć od tego tytułu.

Tom Douglas zostaje wyrwany z łóżka o nieludzkiej porze. Musi przyjechać na miejsce zbrodni. Okazuje się, że zamordowano Genevieve, żonę wpływowego i bogatego Nialla Strachana, właściciela firmy projektującej systemy sztucznej inteligencji. Policja rozpoczyna śledztwo. W tym celu udaje się do firmy Nialla, tam ma zamiar dowiedzieć się kilku rzeczy od niejakiej Marthy Porter, prawej ręki szefa. Okazuje się, że kobieta po informacji o śmierci Genevieve potajemnie opuściła miejsce pracy. Nikt nie wie, gdzie jest, nikt nie wie nawet, gdzie mieszka. Kobieta jest jak duch, nikt nie może jej znaleźć. Dlaczego uciekła? Czy ma coś wspólnego z tym morderstwem?

Nie dziwi mnie już teraz, że autorka reklamowana jest jako królowa psychologicznego suspensu. Zgadzam się z tym twierdzeniem w całej rozciągłości. Jeśli chodzi o aspekt psychologiczny, ta książka to majstersztyk. Genialnie pokazane mechanizmy dominacji i manipulacji, a także uzależnienia od siebie drugiego człowieka do tego stopnia, że sam nie wie już, kim jest. Wspaniale scharakteryzowani, wielowymiarowi bohaterowie, ich lęki, obawy, a nawet przerażenie, które skłania ich do postępowania w ten, a nie inny sposób. Misternie uknuta intryga, szczątkowe ślady i mylące tropy, umiejętnie dozowane napięcie i wiele tajemnic od samego początku. To tylko niektóre z zalet tego wciągającego, świetnie napisanego thrillera.

Powieść rozpoczyna się mocnym prologiem, z którego tak naprawdę niewiele wynika, jednak wstęp ten sprawia, że w umyśle czytelnika wygodnie rozgaszcza się bliżej nieokreślony niepokój. Którego zresztą nie możemy (i nawet nie chcemy) pozbyć się do samego końca. Później jest jeszcze lepiej. Zostaje zabita kobieta, żona szefa pewnej dużej firmy. Nie wiadomo w tej sprawie zbyt wiele, a śledztwo nieoczekiwanie zostaje utrudnione. Właściwie przez przypadek. Powiązana z firmą męża denatki jest niejaka Martha, matka samotnie wychowująca małego chłopca, perfekcjonistka w tym, co robi. Kobieta potrzebna jest policji jedynie po to, aby funkcjonariusze mogli dostać się do telefonu ofiary. Telefon był służbowy, zabezpieczony hasłem, a Martha ma dostęp do kodów, które mogą policji pomóc odblokować telefon. Jednak kobieta niespodziewanie znika, co może oznaczać, że ma coś na sumieniu. Nieoczekiwanie to ona właśnie staje się główną bohaterką powieści. Poznajemy jej przeszłość i teraźniejszość, w której razem z synkiem ucieka przed policją. Rozdziały poświęcone kobiecie przeplatane są tymi dotyczącymi poczynań Toma Douglasa. Dość szybko dowiadujemy się, że Martha od dawna się ukrywa i obawia się tego, co przy okazji tej sprawy na jej temat mogłaby odkryć policja. Boi się konsekwencji, jakie mogłyby z tego wyniknąć. A powiedzieć, że przeszłość miała barwną, to jak nie powiedzieć nic. Więcej zdradzić nie mogę, bo bardzo chciałabym, abyście sami odkryli prawdę dotyczącą Marthy i jej związku ze sprawą. Bo naprawdę warto. Autorka podeszła do poruszonego w książce tematu w sposób oryginalny, z otwartą głową i masą ciekawych rozwiązań. Ciężko nawet opisać emocje, jakie wzbudza ta powieść, zarówno to, co dzieje się w teraźniejszości, jaki i retrospekcje, które przenoszą czytelnika do poruszającej historii pewnej rodziny, która wygrała wielkie pieniądze na loterii. W pakiecie z przejażdżką emocjonalnym rollercoasterem, otrzymujemy też okazję do wielu przemyśleń. A przede wszystkim bardzo dobrą historię, napisaną lekko, ale z rozmachem, przez którą dosłownie się płynie.

„Odwróć wzrok” to wielowątkowa, oryginalna i przemyślana opowieść, od której nie można się oderwać. Ze świetnie przedstawionymi bohaterami i powiązaniami między nimi, z dynamiczną akcją i intrygującą historią, która miesza w głowie. Autorka umiejętnie gra na emocjach czytelnika, zwodzi go i nie pozwala odetchnąć nawet na moment. Zarwałam dla tej książki noc i uważam, że było warto. Serdecznie polecam!

Avatar użytkownika - Poczytajzemna
Poczytajzemna
Przeczytane:2021-05-17, Ocena: 6, Chcę przeczytać, Mam,

Rachel Abbott jest bardzo znaną i lubianą autorką przez wielu czytelników. A ja ją po prostu uwielbiam. Każdą jaj książkę czytam z wielkim zachwytem, nie mogąc się od niej oderwać. Tematy, jakie porusza, są niezwykle ciekawe, a akcja zawsze mknie w zawrotnym tempie i nie sposób się przy nich nudzić.

Książka pochłonęła mnie bez reszty i świadomie wzięłam się za jej czytanie w weekend, wiedząc, że będę miała na nią czas. O matko, co tam się działo… Ciężko będzie opisać jakie emocje wywołała na mnie zawarta historia rodziny, która mając szczęście w loterii, straciła wszystko, co najcenniejsze w życiu.

„Odwrócić wzrok” to dziesiąty tom serii „Mroczna strona”, każda z tych książek to super napisany thriller z intrygującą historią, o której nie mogę za dużo napisać, aby nie zdradzić więcej niż opis na książce. Zapewniam, że to mistrzostwo, a temat, który poruszy serca raz z bólu, a raz z trwogi.

W książce poznamy główną bohaterkę Martha, która znalazła się nie w tym miejscu i nie w tym czasie co powinna i temu jej życie legnie w gruzach. Poświęciła tyle lat, aby otrząsnąć się po bardzo ciężkim dzieciństwie i nastoletnim życiem, ale pech za nią krąży niczym cień.

Martha myślała, że udało jej się zapanować przed przeszłością, poczuła się nawet przez chwile bezpieczna. Niestety przeszłość powraca i znów trzeba uciekać lub może się z nią zmierzyć, aby odzyskać wolność. Na taką chwilę była przygotowana, torba zawsze spakowana.

Jedna osoba zrujnowała życie tak wielu osobą, mając nieprzeciętny do tego dar. Ona popełniła błąd, a on to wykorzystał. Ktoś przez to stracił życie. Policja jak ją znajdzie On znów zwycięży.

Autorka będzie nas przenosiła w czasie, przybliżając nam wcześniejsze życie głównej bohaterki. Poznając jej wcześniejsze życie, pozwoli nam wczuć się w sytuację i zrozumieć, o co walczy.

Tak wiele bym Wam chciała napisać, a tak mało mogę. Zapewniam Was, że poruszony temat w tej książce jest niesamowity, autorka zgra na naszych uczuciach od pierwszej strony do ostatniej kartki. Tak wiele osób może w jakiś sposób, być w coś podobnego zamieszanym, nie wiedząc jak od tego uciec. Temu czytało się o tym z tak dużym zainteresowaniem. Chcesz się dowiedzieć o czym piszę? Nie zwlekaj, się przekonaj sam, bo warto.

Avatar użytkownika - zaczytanalala
zaczytanalala
Przeczytane:2021-05-16,

Niesamowicie wciągający thriller, od którego nie sposób się oderwać. Sposób poprowadzenia fabuły to mistrzostwo. Książka zdecydowanie godna uwagi :)

Avatar użytkownika - codzienna
codzienna
Przeczytane:2024-03-03, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 ksiązki 2024, Posiadam, ulubione,

Rewelacyjnie napisana książka,pełna intryg ,tajemnic ,kłamstw i niesamowitych zwrotów akcji.Ten thriller psychologiczny wciąga czytelnika od pierwszych stron,gdzie od samego poczatku jesteśmy wciągnięci w wir zagadkowej śmierci żony znanego biznesmena oraz zniknięcia młodej pracowniczki firmy.

Dlaczego India musiała uciekać zacierając za sobą ślady ,by nikt nie dowiedział się o jej przeszłości i kto zabił żonę właściciela firmy ?Tego wszystkiego dowiecie się po przeczytaniu "Odwróć wzrok",a uwierzcie mi jak zaczniecie czytać trudno będzie się oderwać ,bo autorka nie zwalnia tempa do samego końca ,a zakończenie jak zawsze u Rachel Abbott jest zaskakujące.

Ostatnia część serii z Tomem Douglasem. Bardzo ciekawe spotkanie z sektą Swietna ksiazka..

Przyznac? sie? kto z Was czekał na najnowsza? Rachel Abbott?
Nie ukrywam,z?e autorka ma przyjemny styl a jej historie? potrafia? wcia?gna?c? czytelnika na wiele godzin.Natomiast jes?li chodzi o jej s?wiez?utki nabytek ODWRO?C? WZROK to niestety ta pozycja mnie nie kupiła.Akcja dla mnie za bardzo rozwleczona,brak tu jakiegokolwiek dynamizmu i wyczuwalnego napie?cia,kto?re tak w tych ksia?z?kach lubie?.Dodatkowo przez wie?kszos?c? czasu wszystko toczyło sie? tu zbyt mozolnie,monotonie i okropnie przewidywanie.Wa?tek kryminalny poszedł całkowicie w odstawke? zasta?piony retrospekcjami loso?w gło?wnej bohaterki.
6/10?
Ogo?lnie cała fabuła została tu całkiem ciekawie przedstawiona.Z jeden strony mamy wyczuwalny głe?boki smutek,melancholie oraz lekki dramatyzm.Z drugiej zas? nie mogła zrozumiec? takiej naiwnos?ci i biernego zachowania pozostałych bohatero?w.Choc? autorka podje?ła sie? dos?c? trudnego tematu,to jednak ksia?z?ka ta nie zbudził we mnie szczego?lnych zachwyto?w.Przyznam,z?e były w niej tez? takie momenty,przy kto?rych sie? nieco nudziłam.W sumie to nic takiego mnie w niej nie zaskoczyło.Dobre czytało,ale chyba nic poza tym.
@wydawnictwofilia @filiamrocznastrona

„ODWRÓĆ WZROK”

Rachel Abbott Wydawnictwo Filia

Brytyjska mistrzyni thrillerów powraca. Rachel Abbott to niesamowita pisarka. Jak jeszcze jej nie znacie, to zachęcam do nadrobienia. Jej powieści na długo pozostają w pamięci.
Nie pozwól mu się zbliżyć, bo cię zniszczy. Każde jego słowo sprawia, że ludzie przestają samodzielnie myśleć.
Czy jesteście w stanie uwierzyć, że jedna osoba potrafi tak zmanipulować grupą ludzi, którzy oddadzą wszystko co mają? Ludzie ci mają wyprane mózgi i doskonale wykonują polecenia. Na takiego człowieka mówią guru – przywódca, a taka społeczność to sekta. Co stanie się z członkiem sekty, który chce z niej wyjść? Przez całe swoje życie musi się ukrywać. Tak właśnie się dzieje z naszą główną bohaterką. Czy będzie potrafiła normalnie żyć? Musi pokonać demona z przeszłości. Czy jej się to uda? Spada z deszczu pod rynnę. Czy w końcu będzie mogła żyć bez strachu?
Martha Porter i jej syn Alfi prowadzą spokojne życie. W pracy dziewczyna nie przyznaje się, że ma dziecko. Nie lubi mówić o sobie. Nie ma żadnych przyjaciół. Chce być anonimowa. Niestety kolejny raz musi się ukrywać. Dlaczego? Podejrzana jest o zabójstwo. Czy uda jej się wyjść z tego cało?
Doskonałe śledztwo nadinspektora Toma Douglasa. Autorka bardzo dobrze opisuje każdego bohatera, dlatego lepiej poznajemy wszystkie postacie. Czytając tą powieść momentami stawało mi serce. Doskonały thriller. Rewelacyjna fabuła. Wartka akcja. Książka na długo pozostaje w pamięci. Niesamowity obraz powstającej sekty. Możemy obserwować ją od środka. Ten temat jest bardzo kontrowersyjny. Ludzie oddają własne majątki, często opuszczają własne rodziny i idą za swoim przywódcą. Nieraz do takiej sekty należą wyuczeni ludzie.
Poczytajcie „Odwróć wzrok” i zobaczcie, jak guru namieszał w życiu pewnej rodzinie. Jestem w głębokim szoku, że ludziom nie zapaliły się czerwone lampki. Ktoś jednak przejrzał na oczy, jak na tym wyszedł?
Zachęcam do przeczytania tej powieści.
„Odwróć wzrok” jest 10 tomem serii o „Tomie Douglasie”. Nie trzeba czytać każdej części po kolei.

Avatar użytkownika - gania
gania
Przeczytane:2024-03-21, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 104 książki 2024, 52 książki 2024,
Idealne kłamstwo
Rachel Abbott0
Okładka ksiązki - Idealne kłamstwo

Wczoraj Scott był martwy. Dzisiaj wrócił. Ale Anna nie wierzy w duchy. Scott był chłopakiem Anny. Kochała go, ale on zrujnował jej życie. Kiedy umarł...

Śpij spokojnie
Rachel Abbott0
Okładka ksiązki - Śpij spokojnie

Jak daleko się posuniesz, by zatrzymać przy sobie ukochane osoby? Kiedy Olivia Brookes dzwoni na policję, by zgłosić zaginięcie męża i dzieci, boi się...