Okaleczone

Takiej zbrodni mogła dokonać tylko bestia. A ofiar będzie więcej...

Prokurator Hanna Osul wraca do pracy po półrocznej przerwie spowodowanej tragicznymi wydarzeniami w jej życiu - w niewyjaśnionych okolicznościach straciła męża i córeczkę. Choć policja przyjęła za prawdopodobną tezę o rozszerzonym samobójstwie, Hanna do tej pory nie może w to uwierzyć.

Tego samego dnia pod Wrocławiem zostaje znalezione ciało pięcioletniej dziewczynki, która zmarła w wyniku niezwykle brutalnego okaleczenia. Mimo odnalezienia narzędzia zbrodni nie udaje się ująć sprawcy. Biegli niezależnie od siebie ostrzegają, że morderca nie poprzestanie na jednym zabójstwie, a ofiar będzie więcej...

Hanna bez reszty angażuje się w śledztwo. Czy wytropienie zabójcy przyniesie jej wyczekiwane katharsis?

Informacje dodatkowe o Okaleczone:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2023-03-08

Kup książkę Okaleczone

Okaleczone - opinie o książce

Avatar użytkownika - zakochanawksiazk
zakochanawksiazk
Przeczytane:2023-07-17, Ocena: 4, Przeczytałem,

Książka "Okaleczone" jest debiutancką powieścią autorki, a jak już pewnie wiecie bardzo lubię poznawać nowych pisarzy, dlatego też nie mogłam przejść obojętnie obok tego tytułu. Stylistyka i język jakim posługuje się autorka jest lekki i przyjemny w odbiorze co sprawia, że książkę czyta się niesamowicie szybko, z dużym zainteresowaniem oraz zaangażowaniem. Fabuła została w interesujący sposób nakreślona, przemyślana, dobrze poprowadzona i chociaż jest przewidywalna (dość szybko odkryłam kto jest mordercą) to nie odebrało mi to radości z czytania. Bohaterowie tej powieści zostali w bardzo autentyczny sposób wykreowani i myślę, że z powodzeniem moglibyśmy utożsamić się z nimi podzielając podobne troski i dylematy moralne. Postać prokurator Hanny w zasadzie od początku zyskała moją sympatię i byłam bardzo ciekawa jej historii oraz tego jak kobieta poradzi sobie z tak zatrważającą zbrodnią jaką jest morderstwo dziecka zważywszy na jej przeszłość. Muszę przyznać, że autorka w pobudzajacy wyobraźnię sposób obrazuje wszystkie wydarzenia, wielokrotnie czułam się tak jakbym razem z bohaterami uczestniczyła w śledztwie. Czułam deszczyk niepokoju oraz ogrom skrajnych emocji. Autorka w świetny sposób kreśli portrety psychologiczne postaci i umiejętnie buduje napięcie. Miło spędziłam czas z tą książką i chętnie w przyszłości ponownie sięgnę po powieść spod pióra autorki. Polecam!

Avatar użytkownika - etiudyliterackie
etiudyliterackie
Przeczytane:2023-04-09,

Zabójstwo z lubieżności - wiecie co oznacza ten termin? „ To czyn zabroniony, który dostarcza sprawcy podobnej satysfakcji, a jest popełniany zamiast stosunku płciowego, inaczej nazywany zabójstwem ewkiwalentnym”. Wbija w fotel prawda? A to właśnie z takim zabójstwem musi się zmierzyć prokurator Hanna Osul, która pół roku wcześniej straciła męża i córkę.
Sprawa jest o tyle trudna, że ofiarą jest pięcioletnia dziewczynka, której ciało okaleczono w brutalny sposób. Co więcej konsultacje z policyjnym psychologiem wskazują na to, że morderstw może być więcej…
Czy pani prokurator znajdzie sprawcę, zanim ten wykona kolejny bestialski krok? Czy praca pomoże jej, choć na chwilę, oderwać się od spraw prywatnych, które tak bardzo ciążą jej na sercu?

Uwielbiam sięgać po debiuty! I jak się okazało w tym przypadku to był bardzo dobry wybór. Co prawda dość szybko miałam swoje przypuszczenia, kto może stać za tym wszystkim, a te później okazały się tymi właściwymi to mój entuzjazm do poznania wszelkich zawiłości i tego jak to wszystko zostanie ukazane przez autorkę nie zgasł ani na jedną chwilę. Spowodowane to było między innymi umiejscowieniem akcji - Wrocław i okolice. Jako rodowita wrocławianka, na samą myśl o tym, że będę kojarzyła miejsca wspomniane w historii czuję jeszcze większe zaaferowanie. Oczywiście to fikcja literacka, ale myślę sobie wtedy: „o rany, wiem dokładnie gdzie to jest, a morderca chadza tymi samymi ulicami, co ja, jak jeszcze mieszkałam w tym mieście.” Sami przyznajcie, że to jest ekstra!

A Hanna Osul… życie mocno ją doświadczyło, polubiłam tę bohaterkę i trzymałam za nią kciuki, za to aby potrafiła odnaleźć w życiu nowy cel. Utrata najbliższych to największy ból… i bardzo spodobał mi się jej pomysł na spędzanie wolnego czasu 😉

Choć to mocna i zatrważająca sprawa to książkę czyta się lekko i bardzo miło można spędzić przy niej czas. Na nadchodzące wiosenne wieczory - idealna! 🙂

Avatar użytkownika - klaudiahanczuk
klaudiahanczuk
Przeczytane:2023-03-15, Ocena: 5, Przeczytałem,

Lubicie czytać debiuty, czy raczej sięgacie po sprawdzonych autorów?
🌿 Mija pół roku od tragicznych wydarzeń, które osobiście naznaczyły prokurator Hannę Osul. Kobieta próbuje stanąć na nogi i ma jej w tym pomóc powrót do pracy. Pierwszą sprawą, jaką się zajmie, będzie brutalne morderstwo na pięcioletniej dziewczynce, która w niewyobrażalny sposób została pozbawiona narządów wewnętrznych. Prokurator Hanna zrobi wszystko, aby odnaleźć mordercę, ale brak jakichkolwiek dowodów nie pomaga jej w tym. Czy kolejne morderstwo to tylko kwestia czasu?🌿
Uwielbiam takie debiuty, które potrafią mnie zaciekawić od pierwszych stron i zatrzymać na dłużej. Książki te zazwyczaj są dla mnie takim powiewem świeżości, czymś nowym i nieodkrytym. Jestem wtedy w stanie poznać nową historię z ciekawą fabułą oraz samą autorkę, poprzez jej styl i sposób pisania, wplatanie wątków, zwroty akcji, czy wykreowanie bohaterów. Najczęściej są to mocne thrillery, niepodlegające żadnym zasadom, żyjące swoimi prawami. Takimi prawami, aby zaskoczyć czytelnika, wbić go w ziemię, pozostawić z mieszanymi uczuciami i najczęściej z chęcią na więcej.
Przestępstwa dokonane na dzieciach zawsze wywołują wiele emocji i skrajnych uczuć. Czytanie o takich historiach najbardziej działa na naszą wyobraźnię, to wtedy pracuje ona na najwyższych obrotach. W tym przypadku akcja trzyma w napięciu już od samego początku i nie odpuszcza aż do końca. Książkę szybko się czyta, ze względu też na sporą ilość dialogów. Ja akurat bardziej preferuję więcej dialogów niż samych opisów, wtedy książka nie przynudza, a akcja jest bardziej dynamiczna. Niestety niektórzy czytelnicy mogą poczuć się trochę zawiedzeni, gdyż sprawcę jesteśmy w stanie dosyć szybko wytypować już na samym początku. Z kolei mi to kompletnie nie przeszkadzało, potrafię przymknąć na to oko, przy kolejnej powieści z pewnością autorka dołoży więcej tajemniczości. Jako debiut uważam za bardzo udany i będę wypatrywać kolejnych książek autorki.

Napisać dobry kryminał to wielka sztuka. Zadebiutować dobrym kryminałem to mistrzostwo świata. Jak udało się to autorce książki "Okaleczone"? Czy sprostała temu zadaniu?

Książka zaczyna się dość mocno. Jest straszna zbrodnia, ofiarą jest dziecko. Takie przestępstwa są najgorsze i bardzo emocjonalne, zwłaszcza dla głównej bohaterki prokurator Hanny Osul, która niespełna  pół roku temu straciła swoją małą córeczkę, Po opisie oraz okładce spodziewałam się bardzo krwawego kryminału. Ale nic z tych rzeczy. To prawda, zbrodnia jest straszna, ale autorka oszczędza czytelnikom krwawych opisów, co dla mnie jest na plus. Chociaż historia ma mocne wejście, później akcja zwalnia, nawet trochę się dłuży. Śledztwo stoi w miejscu. Muszę przyznać, że spodziewałam się pod koniec jakiegoś wielkiego wydarzenia, ale się przeliczyłam. Wszystko odbyło się spokojnie. Czy był element zaskoczenia? Niewielki.
Książka miała bardzo duży potencjał ,ale nie do końca został wykorzystany. Jednak trzeba wziąć  pod uwagę, że jest to debiut. Autorka ma lekkie pióro i dobrze się ją czyta. Na plus duża ilość dialogów. Książkę zaliczyłabym do lekkich kryminałów z wątkiem obyczajowym.
Moim zdaniem jest to udany debiut. Autorka ma talent i myślę, że jej kolejne książki będą tylko lepsze.

Avatar użytkownika - kotoksiazka
kotoksiazka
Przeczytane:2023-03-12, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

OKALECZONE to lekki kryminał aniżeli thriller psychologiczny, bowiem mamy tu śledztwo o najokrutniejszej zbrodni, bo o okaleczeniu ciała dziecka.

Zacznę od świetnej szaty graficznej, bardzo mi się podoba 😍. Mroczna i budzącą niepokój. Jednak sama w sobie historia nie wywołała u mnie napięcia jakiego się spodziewałam, pomimo intrygującego i dobrze zapowiadającego się początku. Autorka trochę pomieszała kryminał, thriller z wątkiem obyczajowym, co sprawiło, że powieść czyta się wyjątkowo przyjemnie, lecz nie odczuwałam przy tym porządnego uczucia poruszenia.

Postacie prokurator Hanna Osul i podkomisarz Mirek Hetski co prawda wzbudzili moją sympatii, ale prowadzona przez nich sprawa, z biegiem przewracania stron coraz mniej mnie interesowała. Może dlatego, bo przy pierwszej okazji wytypowałam sprawcę? Czekałam na zakończenie i na potwierdzenie tego, że mój typ to strzał w dziesiątkę. I nie myliłam się 😉. Mimo to miło spędziłam czas przy tej lekturze, autorka ma fajny i lekki styl.

Jak to była debiutancka książka Pani Anny to ja sobie życzę kolejnych w jej wydaniu. Akcja rozwija się niemal na każdej stronie a rozwiązanie morderczej zagadki przypada prokurator Hannie Osul, która niedawno przeżyła własną tragedię tracąc córeczkę i męża. Czy sprawa, którą teraz się zajmuje łączy się w jakiś sposób z jej tragedią? Czy będzie ona umiała pokonać własne demony? Czy będzie umiała się jeszcze otworzyć w życiu prywatnym. Dużo napięcia i emocji. Czekam z niecierpliwością na kolejną pozycję autorki. Polecam.

Avatar użytkownika - Spizarnia_ksiaze
Spizarnia_ksiaze
Przeczytane:2023-03-19, Ocena: 5, Przeczytałem,

W lesie niedaleko Wrocławia zostają znalezione zwłoki bestialsko zamordowanej dziewczynki.

" Ktoś, kto to zrobił, czerpał z tego przyjemność. To nie jest zbrodnia z nienawiści, to nie są przypadkowe obrażenia."

Do śledztwa dołącza prokurator Hanna Osul, która kilka miesięcy wcześniej przeżyła osobistą tragedię. Żeby nieustannie nie rozpamiętywać bolesnych doświadczeń, ukojenie stara się znaleźć w pracy. Zbrodnia, która porusza i szokuje nawet najbardziej zatwardziałych śledczych. Sprawy nie ułatwia presja ze strony społeczeństwa i strach, że to początek makabrycznej serii.

Kto stoi za morderstwem? Do czego zmierza? I jak go powstrzymać?

Zbrodnie dokonane na niewinnych dzieciach zawsze wywołują najwięcej emocji. Autorka zaoszczędziła nam mrożących krew w żyłach opisów, skupiając się na przebiegu prowadzonego dochodzenia i odczuciach śledczych. Stopniowo ujawniane poszlaki i tajemnice przykuwają uwagę i podtrzymują zainteresowanie. Dynamiczna akcja, sprawia, że książkę czyta się w błyskawicznym tempie. Polubiłam Panią prokurator, która pomimo trwającej żałoby, w pełni angażuje się w śledztwo, chcąc za wszelką cenę odkryć tożsamość zwyrodnialca.

To bardzo obiecujący debiut, coś czuję, że Autorka jeszcze nie raz nas zaskoczy.

Avatar użytkownika - gdziejatamksiazk
gdziejatamksiazk
Przeczytane:2023-03-07, Ocena: 5, Przeczytałam,
Jej sprawa
Anna Kaczanowska0
Okładka ksiązki - Jej sprawa

Intrygujące political fiction Kontynuacja powieści ,,Okaleczone" Miłość i zbrodnia w świecie polityki Minister sprawiedliwości zostaje zamordowany...