Oko ¶wiata

Tom 1 cyklu Ko³o Czasu
Ocena: 4.92 (13 g³osów)

Rand, Mat i Perrin mieszkaj± w Polu Emonda, sennej wiosce gdzie¶ na koñcu ¶wiata. Ch³opcy wiod± monotonne ¿ycie, nie¶wiadomi, ¿e dni ich beztroski dobiegaj± koñca. Oto do wioski przybywa tajemnicza kobieta imieniem Moraine. Jest ona cz³onkini± potê¿nego zakonu kobiet w³adaj±cych Jedyn± Moc± - Aes Sedai. Przynosi ze sob± ostrze¿enie przed mrocznymi si³ami Czarnego, który budzi siê z u¶pienia, by zapanowaæ nad wszystkimi istotami. Na potwierdzenie jej s³ów wioskê atakuj± krwio¿ercze trolloki - dzikie bestie, które wielu uwa¿a³o za stwory wy³±cznie z legend. Gdy Pole Emonda staje w ogniu, Moraine pomaga ch³opcom w ucieczce, jest bowiem przekonana, ¿e jeden z nich jest Smokiem Odrodzonym - wybrañcem, którego przeznaczeniem jest przeciwstawiæ siê Czarnemu i stan±æ kiedy¶ do Ostatniej Bitwy, Tarmon Gai'Don, od której wyniku zale¿± losy ¶wiata...

Informacje dodatkowe o Oko ¶wiata:

T³umaczenie: Katarzyna Kar³owska

wiêcej

Kup ksi±¿kê Oko ¶wiata

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Oko ¶wiata - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - Cantata
Cantata
Przeczytane:2019-05-05,

Moj± przygodê z fantasy zaczê³am prawie 25 lat temu. Pierwsz± ksi±¿k±, jak± przeczyta³am, by³ "Hobbit. Czyli droga tam i z powrotem". Dzi¶ troszkê ¿a³ujê, ¿e zaczê³am od klasyki. Kiedy na samym pocz±tku przeczytamy co¶, co sta³o siê inspiracj± dla wielu twórców i uznawane jest za bestseller, ciê¿ko jest potem trafiæ na ksi±¿kê, która dorówna idea³owi. Oczywi¶cie w swojej karierze czytelniczej, trafia³am na pere³ki,jak chocia¿by pisana przez lata saga "Pie¶ñ lodu i ognia" Georga R.R Martina, zwana potocznie "Gr± o tron", czy w³a¶nie cykl "Ko³o czasu" Roberta Jordana. Pamiêtacie te cieniutkie ksi±¿eczki z rysunkowymi ok³adkami, na których swoje musku³y prê¿y³ d³ugow³osy barbarzyñca? Tak, zgadli¶cie, mowa tutaj o Conanie, wojowniku z Cymerii. Je¶li mnie pamiêæ nie myli doczekali¶my siê ponad 60-ciu tomów. Z pocz±tku nie mog³am uwierzyæ w to, i¿ autor tego popularnego cyklu, napisa³ równie¿ epickie dzie³o na miarê twórczo¶ci Tolkiena, zwane "Ko³em czasu". Jest to z pewno¶ci± saga, która zostanie w waszych sercach na zawsze, która spokojnie mo¿e zawalczyæ o podium w kategorii fantasy. W mojej pierwszej trójce oczywi¶cie ju¿ siê znajduje.

Cykl "Ko³o czasu" zaczê³am czytaæ w jêzyku angielskim i by³o to bardzo intensywne i ciekawe prze¿ycie. Kilkana¶cie lat temu dopiero uczy³am siê jêzyka, wiêc lektura by³a niczym innym jak randk± ze s³ownikiem. Irlandzki wydawca podzieli³ dzie³o Jordana na ponad dwadzie¶cia czê¶ci, jednak z tego co pamiêtam nie wszystkie by³y dla mnie osi±galne. Kiedy w moje rêce trafi³o polskie wydanie by³am wprost zachwycona. Cieszê siê z faktu, ¿e Zysk postawi³ na prost± a jednocze¶nie symboliczn± ok³adkê, o wiele lepsz± od poprzednich, rysunkowych. Jednak tym co zrobi³o na mnie najwiêksze wra¿enie by³a grubo¶æ ksi±¿ki : prawie 1000 stron. 1000 stron niesamowitej przygody, w których zakochujemy siê ju¿ od pierwszego tomu. Okaza³o siê, i¿ pomimo kilkunastu lat, które up³ynê³y od mojej pierwszej styczno¶ci z tym cyklem, nadal bardzo du¿o pamiêtam. A wiecie co to znaczy? Znaczy ni mniej ni wiêcej, i¿ jest to dzie³o wybitne, gdy¿ inne ksi±¿ki zazwyczaj zapominam po paru tygodniach. Je¶li to was nie przekona, to ju¿ chyba nic tego nie zrobi.
Ca³o¶æ zaczyna siê podobnie do innych ksi±¿ek tego gatunku. Od samego pocz±tku widaæ inspiracjê twórczo¶ci± Tolkiena, jednak sam styl i sposób budowania ¶wiata i fikcyjnej rzeczywisto¶ci, jest u Jordana zupe³nie inny. Mamy wiêc m³odego ch³opca, odpowiednika Frodo, który staje przed szans± uratowania ca³ego ¶wiata przed zag³ad±. Podobnie jak u Tolkiena, nasz bohater, "dobiera" sobie dru¿ynê, z któr± wyrusza na wielk± bitwê. Póki ten scenariusz siê sprawdza to nie mam nic przeciwko. "Oko czasu" to typowa powie¶æ fantasy w której z³o walczy z dobrem, jednak odcieni szaro¶ci znajdziemy tutaj sporo,  co sprawia, ¿e nie do koñca wiemy którym postaciom mo¿emy zaufaæ, a które z miejsca nale¿y znienawidziæ. U Tolkiena wszystko by³o mniej skomplikowane. To w³a¶nie on sprawi³, ¿e elfy uwa¿amy za istoty z natury dobre, krasnoludy mê¿ne i waleczne, nizio³ki bohaterskie i rodzinne a orki mordercze i na wskro¶ z³e. U Jordana pojawi³y siê postacie do tej pory nieznane. Z pocz±tku wiêkszo¶æ z nich wydawa³a mi siê enigmatyczna, chocia¿by Aes Sedai czyli kobiety, które mog³y przenosiæ jedyn± moc. Wiêkszo¶æ ludzi siê ich ba³a, uwa¿a³a za z³o. Wiadomo, to co obce i nieznane wzbudza w nas strach. Jako czytelnik nie wiedzia³am czy istoty te chc± pomóc naszym bohaterom czy mo¿e ich zamiarem jest ich wykorzystaæ? A mo¿e wszystko po trochu? Dopiero zag³êbiaj±c siê w lekturê poznawa³am psychikê naszych bohaterów, ich cele i d±¿enia, talenty i s³abo¶ci. "Oko ¶wiata" to pierwsza czê¶æ cyklu, której celem jest zapoznanie czytelnika z nowym realmem i rz±dz±cymi nim regu³ami. Przedstawia ona równie¿ metamorfozê, któr± musieli przej¶æ nasi bohaterowie. Choæ czytelnik wie, ¿e to Rand jest "wybrañcem" , wiedza ta jest niedostêpna dla trójki przyjació³. Ka¿dy z nich my¶li, ¿e to on mo¿e byæ tym, kto zawa¿y o losach ¶wiata. I ka¿dy z nich na swój sposób musi radziæ sobie z tym ciê¿arem. Choæ jest to ksi±¿ka fantasy , autor we wspania³y, metaforyczny sposób, przedstawia czym jest dojrzewanie. Po 1000 stronach widaæ przemianê w naszych bohaterach, choæ nadal nie uwa¿am by byli gotowi na ostateczne starcie, tak na pewno stali siê bardziej dojrzali i do¶wiadczeni.

Ci, którzy spotkali siê ju¿ z twórczo¶ci± Roberta Jordana wiedz±, ¿e jego styl jest niezwykle wyrazisty i szczegó³owy. Jeden z moich znajomych nazwa³ go czepliwym : bo jak siê uczepi jakiego¶ szczegó³u, to mo¿e o nim pisaæ bez koñca. Ja to uwielbia³am. Zazwyczaj najs³absz± stron± ksi±¿ek fantasy jest dla mnie niedok³adny i ma³o wyczerpuj±cy opis ¶wiata. Autorzy zapominaj±, ¿e zabrali nas w podró¿ w nieznane i ich g³ównym celem jest s³u¿enie nam za przewodnika. Czêsto zamiast wyja¶niaæ, ka¿± nam siê domy¶laæ. U Jordana jest na odwrót. Ka¿da postaæ posiada historiê, która jest warta wzmianki albo nawet eseju. Ka¿de z miejsc s³ynie z jakiego¶ wydarzenia, na ka¿dym kamieniu kto¶ siedzia³. Nasz autor uwielbia snuæ swoje opowie¶ci i robi to z lekko¶ci±. Owszem momentami zdarzaj± siê przestoje, zbêdne retrospekcje i powtórzenia, jednak czytelnik traktuje je nie jako co¶ irytuj±cego lecz "manierê" literack±, co¶ co wyró¿nia Jordana. Kiedy nasi bohaterowie podró¿uj± przez las, s³yszymy jego szum i czujemy wilgoæ, kiedy spogl±damy z wie¿y Aes Sedai uderza nas pêd powietrza a w oddali s³ychaæ szum magii. Opisy s± liryczne, dosadne, rozbudowane. Jordan nie pisze lecz maluje s³owem. Jego dba³o¶æ o szczegó³y wyra¿a siê równie¿ w tym, ¿e nada³ imiona koniom, w tym mojej ukochanej Beli. Ma³o kto zadaje sobie teraz trud by tak pisaæ. Zastanawiam siê czy ostatnie czê¶ci cyklu, napisane ju¿ przez innego autora, zachowa³y tê dba³o¶æ o szczegó³y.
W jednej z recenzji przeczyta³am, ¿e przyd³ugie opisy i rozbudowane retrospekcje sprawiaj±, ¿e fabu³a traci napiêcie a moment zaskoczenia jest tak rozci±gniêty w czasie, i¿ czytelnik traci zainteresowanie. Nie zgadzam siê z tym. Je¶li uda³o wam siê przeczytaæ niezwykle chaotyczny Sillmarilion Tolkiena czy jak±kolwiek ksi±¿kê Sandersona, to pokochacie i styl Jordana. Jest on prawdziwie epicki.

Jak napisa³am ju¿ wy¿ej, g³ównym za³o¿eniem tej ksi±¿ki jest zaznajomienie czytelnika z nowym ¶wiatem. Jest swego rodzaju przewodnikiem gdzie tworzenie t³a dla wydarzeñ ma zdecydowany priorytet. Z rêk± na sercu mogê powiedzieæ, ¿e uwielbia³am ka¿d± chwilê, ka¿dy moment spêdzony z t± powie¶ci±. Rober Jordan zna wykreowany przez siebie realm na wylot. Choæ ewidentnie widaæ tutaj inspiracjê tolkienowskim ¦ródziemiem, tak autor czerpa³ równie¿ z rzeczy znanym nam z ¿ycia codziennego : religii, historii, jêzyków a nawet mitologii. Stworzy³ ¶wiat pe³en niezwyk³ej wiedzy i oryginalnej magii. Jednak by w pe³ni cieszyæ siê lektur±, musicie podej¶æ do tej ksi±¿ki z cierpliwo¶ci±. Anglojêzyczni mówi± na takie dzie³a "slow burners". Mamy tutaj do czynienia z fabu³±, która potrzebuje trochê czasu (g³ównie przez opisy i dodane historie) by siê w pe³ni rozkrêciæ. Ciekawie robi siê dopiero po przekroczeniu mniej wiêcej po³owy ksi±¿ki, jednak od tego momentu rêczê, ¿e nie bêdziecie mogli siê od niej oderwaæ. Ca³e szczê¶cie, ¿e od rêki dostêpne s± kolejne tomy.

Kochani usi±d¼cie wygodnie i przygotujcie siê na d³ug± i satysfakcjonuj±c± podró¿. "Oko ¶wiata" mo¿e nie jest najoryginalniejszym pocz±tkiem serii fantasy, jednak zwiastuje niesamowit±, wielk± przygodê, w której cieszê siê, ¿e mog³am wzi±æ udzia³. Potraktujcie tê ksi±¿kê jak wino z dobrego rocznika, wybierzcie idealn± okazjê i rozkoszujcie siê ka¿d± kropl±. Dotarcie do dna butelki samotnie mo¿e okazaæ siê wyzwaniem, jednak zdecydowanie warto siê go podj±æ. Obiecujê, ¿e kaca nie bêdzie. Polecam z ca³ego serca. Mój top 10.

Avatar u¿ytkownika - djas
djas
Przeczytane:2016-09-22, Ocena: 5, Przeczyta³em, 52 ksi±¿ki 2016, Mam,
Pierwszy dom d³ugiego cyklu. Wydawca rozbi³ go na dwie ksi±¿ki. Znana z prequela Moriane, kobieta w³adaj±ca moc± pomaga uciec trzem ch³opcom, przed hordami Shai'tana. Jeden z nich to przepowiedziany Smok, mê¿czyzna, który pozwoli mieæ nadziejê na zwyciêstwo w ostatecznej walce z Panem Ciemno¶ci. Poznajemy bohaterów. Niektórych dok³adnie, o innych jest mo¿e kilka zdañ, jednak ka¿de jest wa¿ne, by dobrze bawiæ siê przez kolejnych kilkana¶cie tysiêcy stron. Ko³obrzeg to 1000, a ca³o¶æ jak na razie 1500.
Avatar u¿ytkownika - Vejne
Vejne
Przeczytane:2023-09-22, Ocena: 4, Przeczyta³am, 26 ksi±¿ek 2023,

Sk±d pochodz± bohaterowie? Zewsz±d. Dlaczego? Poniewa¿ zostaæ mo¿e nim ka¿dy, je¶li tylko popchnie go ku temu kapry¶ne ko³o przeznaczenia.

Piêkny sielski obraz ¿ycia na wsi do¶æ szybko zostaje rozdarty przez niespodziewane zagro¿enie, a kilkoro ¿±dnych przygód bohaterów powie¶ci, niby hobbici z Shire, musz± udaæ siê w podró¿ i pokonaæ roztaczaj±c± siê nad ¶wiatem ciemno¶æ.

Uwa¿aj, czego sobie ¿yczysz - jak to mówi±. Naruszona niæ losu tym mocniej swoimi drganiami napêdza ko³owrotek losu, a zamiast prostej koszuli pasterza owiec, utkana zostaje szata wojownika.

Autor nawi±zuje w powie¶ci do wielu innych, legendarnych wrêcz dzie³. Wprawne oko czytelnika wy³apie odwo³ania chocia¿by do twórczo¶ci Tolkiena, legend arturiañskich czy motywów biblijnych.

Pozycja spodoba siê fanom opisów przyrody, bo tych jest tu naprawdê wiele i niekiedy ca³a akcja staje dêba, ¿eby czytelnikowi zarysowany zosta³ obraz wiejskiej krajobrazu. Zaraz pó¼niej przyspiesza z pe³n± moc±, dostarczaj±c wra¿eñ mi³o¶nikom mocniejszych wra¿eñ. Mi osobi¶cie bardzo podoba³ siê nurt nieustaj±cego po¶cigu i motyw osaczenia. Kogo przez co lub przez kogo - tego nie zdradzê, ¿eby nie psuæ zabawy.

Czy ksi±¿ka by³a wed³ug mnie szalenie odkrywcza? Nie. Niemniej, ciekawym rozwi±zaniem by³o wprowadzenie kilku praktycznie równorzêdnych bohaterów g³ównych i jako takie ukrycie potencjalnego ,,wybrañca" a¿ do ostatnich stron powie¶ci. By³y momenty, które mnie wci±ga³y, by³y takie, które mnie szalenie nudzi³y i zmusza³am siê do doczytywania kolejnych stron cyfrowego zapisu.

Motyw podró¿y klimatem bardzo przypomina³ mi powie¶æ ,,Miecz Shannary", wiêc je¶li spodoba³a wam siê kiedy¶ ta pozycja, ,,Oko ¶wiata" równie¿ mo¿e. Nie zniechêcajcie siê d³ugimi opisami, nawet je¶li za nimi nie przepadacie. Sama historia jako ca³okszta³t jest naprawdê ciekawa.

Avatar u¿ytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2021-05-05, Ocena: 6, Przeczyta³am,

,, Nie dam ci umrzeæ, zanim tego nie pojmiesz. Kiedy bêdziesz kona³, sw± ostatni± my¶l± uchwycisz pe³niê w³asnej pora¿ki, jej doskona³o¶æ i nieodwracalno¶æ. O ile w ogóle pozwolê ci umrzeæ".

S³uchajcie, to jedna z takich pozycji, którymi chcemy siê delektowaæ. Czyta³am j± piêæ dni, nie tylko ze wzglêdu na jej grubo¶æ, ale i na historiê, która ba³am siê, ¿e bêdzie mia³a swój koniec. To niebywa³e, jak mo¿na tak doskonale zachêciæ do czytania fantastycznym ¶wiatem. Totalne pustkowie, nudni ludzie, a ich losy tak ciekawe i niepowtarzalne. Przez ca³y okres czytania odbiera³am j± jako czytanie Pisma ¦wiêtego. Co prawda przeczyta³am je tylko w jednej trzeciej, ale style jêzykowe mieli bardzo podobne. Takie wynios³e i wrêcz nakazuj±ce nam j± czytaæ. Jakby sta³ przed nami wielki mag i w czarodziejskiej kuli pokazywa³ losy naszego ¶wiata. Nie da siê w ni± nie wci±gn±æ. Historie nami zaw³adn±, a my z wytrzeszczonymi oczami bêdziemy je poch³aniaæ.
Akcja wci±¿ nabiera tempa. Chwilami sami bêdziecie przerywaæ czytanie, by zaczerpn±æ tchu. I te momenty, kiedy barwnym jêzykiem wzbudzali nasze zainteresowanie.
,, Czy istnieje ska³a tak silna, ¿e wiatr i woda nie mog± jej zniszczyæ, ogieñ tak silny, ¿e woda nie mo¿e go ugasiæ czy wiatr zdmuchn±æ?"
Strasznie podoba³y mi siê potajemne rozmowy miêdzy mieszkañcami. Czasem rozmawiali o rzeczach b³ahych, które by³y bardzo istotne dla dalszej historii, a chwilami strzelali tak m±drymi cytatami, a¿ budzi³y mój podziw. Wszystko tutaj by³o magiczne i niezwykle ciekawe. Wci±¿ co¶ siê dzia³o i nie da³o siê tak po prostu spocz±æ. Rozdzia³y koñcz± siê niewiadom±, któr± bardzo chcemy poznaæ. Niezwykle smutno siê robi, kiedy wiemy, ¿e z ka¿d± kolejn± stron± zmierzamy do koñca ksi±¿ki. I to napiêcie, kiedy wiemy, ¿e bêdzie czê¶æ druga, a nie trzymamy jej jeszcze w swoich d³oniach!
Piêkna, wci±gaj±ca i trzymaj±ca w napiêciu. Przed ta histori± trzyma siê respekt. Chylê czo³a autorowi i bêd± pierwsz±, która zrobi wszystko, by obejrzeæ serial, który ma powstaæ!!!

Avatar u¿ytkownika - karolinaosewska
karolinaosewska
Przeczytane:2021-04-21, Ocena: 4, Przeczyta³am,

obraca siê
tak jak chce

I pl±cze nicie naszych
¿yæ
Musimy i¶æ, uciekaæ w dal
ze z³ym siê biæ

nim pêknie ¿ycia niæ
Wszystko ma pocz±tek
i swój kres
Ko³o Czasu obraca siê

Pierwszy tom monumentalnego cyklu Ko³o Czasu Roberta Jordana "Oko ¦wiata" jest prawdziw± literack± uczt±, nie tylko dla fanów fantastyki, ale tak¿e dla tych, którzy uwielbiaj± opas³e tomiszcza i ilo¶æ stron do przeczytania ich nie przera¿a.

G³ównymi bohaterami tego tomu s± m³odzi ch³opcy z Pola Emonda, wioski po³o¿onej w Dwóch Rzekach. Ich spokojne i monotonne ¿ycie ubarwiaj± takie wydarzenia jak przyjazd handlarza czy barda z okazji corocznego ¶wiêta Bel Tine.
Ich dotychczasowe ¿ycie zmienia siê w ci±gu jednej nocy, gdy po ataku stworów, trolloków, znanych im dotychczas tylko z legend i opowie¶ci bardów, musz± uciekaæ z rodzinnej wioski. W ucieczce pomaga im tajemnicza kobieta, Moraine, która przyby³a do wioski ch³opców w dzieñ przed ¶wiêtem Bel Tine. Ratuje ona Randa, Mata i Perrina, bowiem jest przekonana, ¿e który¶ z nich mo¿e byæ wybrañcem, Smokiem Odrodzonym, który stanie do walki z Czarnym, w której wa¿yæ siê bêd± losy ¶wiata.

Akcja powie¶ci zawi±zuje siê wiêc klasycznie, mamy zwyk³ych, biednych ludzi, którzy okazuj± siê wybrañcami, którzy musz± stan±æ do walki ze z³ym charakterem. Czarny w "Oku ¶wiata" to taki Sauron we "W³adcy Pier¶cieni" Tolkiena. Uwiêziony przed laty, teraz przebudza siê i pragnie rozlaæ ciemno¶æ nad ca³ym ¶wiatem. Rand jako pomazaniec ¦wiat³o¶ci ma go pokonaæ.

"Oko ¶wiata" to dopiero pocz±tek, wprowadzenie w ¶wiat stworzony przez Jordana. Musicie przygotowaæ siê na powoln± wêdrówkê wraz z bohaterami, przeplatan± momentami akcji, staræ z wys³annikami z³ego. Autor niespiesznie prowadzi czytelnika przez kolejne etapy podró¿y, a raczej ucieczki przed s³ugusami Czarnego, g³ównych bohaterów. Nie ukrywam, ¿e pocz±tek ksi±¿ki potrafi zniechêciæ czytelnika. Powolne tempo, brak akcji, brak ciekawych zdarzeñ, a dodatkowo bardzo widoczne podobieñstwa do prozy Tolkiena nie zachêcaj± do dalszej lektury. W pewnym momencie, a dok³adniej pisz±c, gdy dobrnê³am do 70 strony, zastanawia³am siê czy nie odpu¶ciæ, mo¿e fantastyka to gatunek nie dla mnie, by³am zirytowana i rozczarowana, bo nastawi³am siê na tê powie¶æ jak szczerbaty na suchary, a teraz mam do¶æ jej po 70 stronach. Takie my¶li przewija³y mi siê przez g³owê. Ale na ca³e szczê¶cie nie podda³am siê i czyta³am dalej, i akcja nabiera rumieñców, wreszcie co¶ siê dzieje ! Niestety nie zmienia to faktu, ¿e opisy nadal s± rozwlek³e, akcja zwalnia by za chwilê na moment przyspieszyæ, a wszystko napisane jest w konwencji powie¶ci drogi.

Mam mieszane uczucia co do tego tomu, bo z jednej strony zachwyca on ¶wiatem kreowanym przez autora, staro¿ytn± mow±, przeró¿nymi stworami, potworami, podzia³em na krainy, tym, ¿e prym w powie¶ci wiod± kobiety, nie tylko we wsi Randa, ale tak¿e podczas wêdrówki, zachwyca wyobra¼nia autora, ale nie da siê ukryæ uczucia "ale to ju¿ by³o". Czuæ w opowie¶ci Jordana fascynacjê proz± Tolkiena, podobno w dalszych tomach te podobieñstwa zanikaj±, ale w "Oku ¶wiata" jest ich sporo i trochê to przeszkadza w odbiorze ksi±¿ki. Jak dla mnie powie¶æ jest tak¿e za bardzo rozwleczona, niby stron du¿o, ale akcji nie dostajemy za du¿o. Akcja ca³ego tomu jak Ko³o Czasu biegnie powoli i powoli, czasem przyspiesza, ale nie wiem czy kto¶ mniej cierpliwy nie podda siê i nie porzuci tej powie¶ci. Przyt³acza te¿ ogrom informacji, jakie dostajemy na temat tych dobrych i z³ych frakcji, dobrze, ¿e umieszczony na koñcu ksi±¿ki glosariusz rozja¶nia trochê w g³owie i wyja¶nia pokrótce zawi³o¶ci ¶wiata przedstawionego. Zastanawiam siê czy czytaæ dalej, inni czytelnicy pisz±, ¿e kolejne tomy s± lepsze, natomiast inni nie polecaj± tego cyklu. Opinie s± zró¿nicowane. Ja jeszcze siê zastanowiê, czy siêgnê po drugi i trzeci tom i kolejne, ale niczego nie narzucam Wam. Je¶li kochacie rozbudowane cykle fantastyczne, nie nu¿± Was opisy i powolna, niespieszna akcja, je¶li fantastyka to wasz ukochany gatunek literacki, to siêgajcie i czytajcie "Oko ¦wiata" i cykl Ko³o Czasu, bo tylu czytelników na ¶wiecie go pokocha³o, to jest du¿a szansa ¿e i wasze serca zdobêdzie, a ja nie zamykam jeszcze drzwi i byæ mo¿e powrócê do ¶wiata Randa, Mata i Perrina.

Co do wydania, jest piêkne i solidne, ale bardzo nieporêczne w czytaniu ;)

Za egzemplarz do recenzji dziêkujê wydawnictwu Zysk i S-ka.

Avatar u¿ytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2019-05-06, Ocena: 4, Przeczyta³em,

W OKU TOLKIENA

Dobre fantasy, oprócz tego, ¿e musi byæ porz±dnie napisane, powinno byæ tak¿e odpowiednio rozleg³e, epickie – równie¿ je¶li chodzi o objêto¶æ tomów. Cykl „Ko³o Czasu” ten drugi warunek spe³nia ju¿ na pierwszy rzut oka. I to a¿ za dobrze, bo nie do¶æ, ¿e otwieraj±cy go tom liczy niemal tysi±c stron (a czcionka do gigantycznych nie nale¿y), to jeszcze ca³o¶æ sk³ada siê z piêtnastu czê¶ci (wliczaj±c w to prequel). A jak pogrzebiecie (czyt. zajrzycie do spisu podanego na pocz±tku ksi±¿ki), wiele z nich jest tak grubych, ¿e w polskiej edycji podzielono je na dwa tomy. Epicko wiêc jest, ale czy dobrze? Tak. Nie wybitnie, bo Robert Jordan nie jest drugim Tolkienem (choæ stara siê nim zostaæ, jak tylko mo¿e) ale dostatecznie znakomicie, by czytelnik ani siê nie nudzi³ w trakcie lektury, ani te¿ nie ¿a³owa³ po¶wiêconego jej czasu.

By³o ich trzech, Rand, Matrim i Perrin, mieszkali na zadu… w sennej wiosce Pole Emonda i raczej nie przejmowali siê tym, co dzieje siê w ¶wiecie. ¯yli sobie spokojnie, a¿ do chwili, kiedy w okolice zawita³a w³adaj±ca Jedyn± Moc± cz³onkini kobiecego zakonu, Moraine, przynosz±c ze sob± wie¶ci, ¿e oto budzi siê Czarny i bêdzie chcia³ zapanowaæ nad wszystkim, co ¿yje. Tak zaczyna siê nasza opowie¶æ. Gdy Pole zostaje zaatakowane przez stwory z legend, Rand, Matrim i Perrin zmuszeni s± uciekaæ. Pomaga im Moraine, która wierzy, ¿e jeden z nich jest wybrañcem mog±cym stawiæ czo³a Czarnemu i ocaliæ ¶wiat…

Ca³o¶æ recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2019/05/koo-czasu-1-oko-swiata-robert-jordan.html

Avatar u¿ytkownika - helena610
helena610
Przeczytane:2019-01-18, Ocena: 5, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2019,

Bardzo ciekawa historia choæ mo¿e nieco zbyt rozci±gniêta momentami i pomimo nieustannych akcji mog³aby byæ napisana krócej. Niemniej to klasyka któr± warto poznaæ ;)

Inne ksi±¿ki autora
Spustoszone ziemie
Robert Jordan0
Ok³adka ksi±zki - Spustoszone ziemie

Elaida, obecna Zasiadaj±ca na Tronie Amyrlin, trafnie przepowiedzia³a ból, który przyniesie Rand al'Thor, i rozpozna³a ukryt± w nim ciemno¶æ. Nic na ¶wiecie...

Czara wiatrów
Robert Jordan0
Ok³adka ksi±zki - Czara wiatrów

Elayne, Aviendha i Mat znajduj± siê coraz bli¿ej Czary Wiatrów, ter'angrealu, który mo¿e powstrzymaæ nie maj±c± koñca falê niemi³osiernego upa³u i przywróciæ...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Fa³szywa królowa