Na ratunek dzikim zwierzętom, które być może już nigdy nie zaznają wolności.

Poznaj przedstawicieli najbardziej zagrożonych gatunków, bez których nasz świat będzie wyglądał zupełnie inaczej.

Koalę, która cudem ocalała z pożaru w australijskim buszu, szczęśliwie wróciła na wolność i została ambasadorem programu adopcyjnego koali. Puchacza śnieżnego, który zagrał sowę Harrego Pottera, i dzięki temu przyczynił się do ocalenia tego gatunku. I pierwszego w historii wieloryba, którego udało się ponownie wypuścić na wolność.

Przygotuj się na moc faktów i dowiedz się, co możesz zrobić, żeby ocalić dzikie gatunki.

Inspirująca lektura dla dzieci w wieku 6+, które chcą zmienić przyszłość świata i żyjących na nim zwierząt.

,,Nasza planeta jest siedliskiem najprzeróżniejszych niezwykłych zwierząt, począwszy od maleńkich kolibrów po wieloryby dłuższe niż dwa piętrowe autobusy. Jednak wiele z nich popadło w tarapaty. Niektóre gatunki niegdyś licznie zamieszkujące ziemię zniknęły już na zawsze. I podobnie jak dawno temu mamuty - wiele zwierząt w dzisiejszych czasach jest na skraju wyginięcia.

Kto przyczynił się do tego masowego wymierania? My. LUDZIE.

Dobra wiadomość jest taka, że my, ludzie, możemy również to zatrzymać. Możemy zmienić przyszłość świata i żyjących na nim zwierząt, podejmując działania naprawcze. Powinniśmy się jednak pospieszyć. Wiele gatunków, o których mowa w tej książce, jest zagrożonych, a inne łatwo mogą się znaleźć w tej samej sytuacji.

Wszystkie te zwierzęta jako jednostki są godnymi podziwu ,,buntownikami", bo umiały sobie poradzić, tworząc ciekawą historię albo robiąc coś niespodziewanego czy godnego zapamiętania. Miejmy nadzieję, że poznanie tych opowieści zainspiruje młodych przyrodników, ekoaktywistów i miłośników zwierząt (takich jak wy!), by dowiedzieli się, jak pomagać zwierzętom takim jak bohaterowie tej książki.

Możecie nie uwierzyć, ale 99,9 procent gatunków, które istniały na ziemi, już z nami nie ma. Wielu uczonych uważa, że żyjemy w trakcie masowego wymierania, w czasie, kiedy ogromna liczba żywych istot wyginie.

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) utworzyła listę zagrożonych zwierząt, aby pomóc określić, jakie gatunki najbardziej potrzebują pomocy. W Czerwonej Księdze IUCN znajduje się obecnie trzydzieści tysięcy ssaków, ptaków i płazów. Ponad jednej czwartej z tych gatunków grozi wymarcie." (fragment książki)

Informacje dodatkowe o Opowieści o dzikich zwierzętach, które mogą wyginąć. 60 poruszających historii o najbardziej zagrożonych gatunkach zwierząt na świecie:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2021-11-10

Kup książkę Opowieści o dzikich zwierzętach, które mogą wyginąć. 60 poruszających historii o najbardziej zagrożonych gatunkach zwierząt na świecie

Opowieści o dzikich zwierzętach, które mogą wyginąć. 60 poruszających historii o najbardziej zagrożonych gatunkach zwierząt na świecie - opinie o książce

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2021-11-04, Ocena: 6, Przeczytałam,

Kiedy tylko zobaczyłam tą pozycję, od razu pomyślałam, że będzie to wartościowa książka. Przede wszystkim fakt, że jest bajką, wcale nie oznacza, że powinny ją czytać tylko dzieci. Ja sama prawie na każdej stronie byłam niemal zszokowana historią tych zwierząt.
Na wstępie przeczytamy o Afryce i zwierzętach nią zamieszkujących. Pierwszym z nich będzie szympans Ayumu, który jest mistrzem zapamiętywania. Wystarczyła mu zaledwie sekunda, by spamiętać nawet dziewięć cyfr! Kolejnym okazem okazała się być słonica Echo za którą przez dziesiątki lat wędrowała ekipa filmowa. Brała udział w wielu filmach dokumentalnych. Następnym zwierzęciem był łuskowiec Honey Bun. Przyznaję, że pierwszy raz przeczytałam o kimś takim. Później była wzmianka o hipopotamicy Hubercie, która wędrowała prawie przez tysiąc sześćset kilometrów! Nie ciekawi was dlaczego? To nie wszystkie wspaniałe zwierzęta, choć muszę przyznać, że nadzwyczaj wyjątkowe.
Na kolejnych stronach ujrzałam zwierzęta zamieszkujące Antarktykę i Arktykę. Tutaj również jest ich wiele, choć najbardziej zaciekawiły mnie dwa pingwiny Ronnie i Reggie. To była gejowska para pingwinów, które zaopiekowały się porzuconym jajkiem! Opiekę sprawowali tak długo, póki pisklę nie stało się samodzielne. Tym samym dowiedziałam się, że niektóre pary zwierząt to geje. Dacie wiarę? Albo zasięgłam opinii o łosiu albinosie. Był calutki biały. Przyciągał tak wielką uwagę, aż myśliwi go zabili i wrzucili zdjęcia do sieci. Zapoczątkowało to różne lawiny, między innymi udało się obrońcom praw zwierząt poruszyć tematy ochrony dzikich zwierząt przed łowcami.
A czy wiecie jakie zwierzęta mieszkają w Azji i Pacyfiku? Albo Australii i Nowej Zelandii? A może chcecie sprawdzić, czy znacie wszystkie europejskie zwierzęta? Czy według was może do nich należeć żbik szkocki Katrine?
To tylko zalążek ciekawości z książki. Wszędzie znajdziecie obrazki zwierząt i bardzo ciekawe historie o ich wyjątkowości. Na końcu słowniczek w razie gdybyście niekoniecznie wszytko zrozumieli. Czy jest zatem lepszy prezent pod choinkę niż ta książka?

Kimberlie Hamilton 0
Okładka ksiązki - Opowieści o psach, które ratowały świat. 31 wiernych zwierzaków, które odcisnęły ślady swoich łap w historii

Psy ratują świat i zmieniają bieg historii! Poznaj historie prawdziwych psich bohaterów, którzy przyłożyli łapę do tego, by świat był lepszy...

Kimberlie Hamilton0
Okładka ksiązki - Opowieści o kotach, które rządziły światem. 30 kocich bohaterów, którzy dokonali niezwykłych rzeczy

Koty rządzą światem i są na to dowody! Poznaj historie prawdziwych kocich bohaterów, którzy owinęli sobie świat wokół ogona. Jak...