Ostatni dzień Hanaczowa. Polsko-żydowskie braterstwo w czasach Zagłady

Hanaczów, kresowa wieś w powiecie przemyślańskim (przed wojną w województwie tarnopolskim II RP), w latach 1943?1944 stała się schronieniem dla około 3 tys. Polaków i Żydów, ratujących się przed niemieckim terrorem i napaściami ukraińskich nacjonalistów. Byli wśród nich uciekinierzy z Wołynia, gdzie UPA dokonywała krwawych rzezi. Wieś ochraniał miejscowy oddział AK oraz grupa żydowskich partyzantów. Odparli oni dwa napady oddziałów UPA wspieranych przez ukraińską policję pomocniczą. W kwietniu 1944 roku część mieszkańców ewakuowała się Przemyślan. Ci, którzy pozostali, 2 maja padli ofiarą niemieckiej pacyfikacji. Hanaczów przestał istnieć.

Damian K. Markowski, opierając się na relacjach świadków, stworzył przejmującą opowieść o wsi i jej bohaterskich mieszkańcach, którzy próbowali za wszelką cenę przetrwać krwawą pożogę. To także historia ratowania Żydów przed Holokaustem i polsko-żydowskiego braterstwa broni w obronie Hanaczowa.

Informacje dodatkowe o Ostatni dzień Hanaczowa. Polsko-żydowskie braterstwo w czasach Zagłady:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2020-05-06
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Ostatni dzień Hanaczowa. Polsko-żydowskie braterstwo w czasach Zagłady

Ostatni dzień Hanaczowa. Polsko-żydowskie braterstwo w czasach Zagłady - opinie o książce

W cieniu Wołynia. Antypolska akcja OUN i UPA w Galicji Wschodniej 1943-1945
Damian Markowski0
Okładka ksiązki - W cieniu Wołynia. Antypolska akcja OUN i UPA w Galicji Wschodniej 1943-1945

,,To mocna lektura i dobra książka. Uważam, że to jedna z ważniejszych prac na temat antypolskich czystek UPA, jakie dotąd powstały" - prof. Grzegorz Motyka   Chociaż...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;