W cieniu Wołynia. Antypolska akcja OUN i UPA w Galicji Wschodniej 1943-1945

,,To mocna lektura i dobra książka. Uważam, że to jedna z ważniejszych prac na temat antypolskich czystek UPA, jakie dotąd powstały" - prof. Grzegorz Motyka

Chociaż rzeź wołyńska z 1943 roku należy obecnie do najbardziej nagłośnionych w Polsce wydarzeń historycznych, nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nie była to jedyna masowa zbrodnia ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej w okresie II wojny światowej. Ludobójstwo dokonane w latach 1943-1945 na obszarze Galicji Wschodniej pochłonęło prawdopodobnie około 30 tysięcy istnień ludzkich i było nie mniej brutalne od ludobójstwa wołyńskiego.

Książka Damiana Markowskiego, znakomitego historyka, znawcy dziejów Europy Wschodniej, byłego członka Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, jest pierwszą publikacją poświęconą wyłącznie tym zapomnianym wydarzeniom. Praca zawiera najdokładniejsze jak dotąd ustalenia, powstałe w oparciu o polskie, ukraińskie, niemieckie i sowieckie źródła, niekiedy zupełnie wcześniej nieznane.

W jakim stopniu wydarzenia w Galicji Wschodniej przypominały te z Wołynia? Jak przebiegała czystka i co oznaczała dla polskich mieszkańców regionu? Jak wyglądały próby oddolnej samoobrony, a jak reakcja zorganizowanego polskiego podziemia? W jaki sposób ustosunkowali się do niej niemieccy, a następnie sowieccy okupanci? I wreszcie - na czym polega polsko­ukraiński konflikt pamięci historycznej?

Przelana podczas tamtych wydarzeń krew na dziesiątki lat podzieliła dwie bliskie sobie społeczności żyjące na wspólnej ziemi. Podczas pracy autorowi przyświecał ważny cel: ponownie zbliżyć Ukraińców i Polaków. Książka W cieniu Wołynia napisana jest z szacunkiem dla ofiar poległych po obu stronach, ale przede wszystkim z pokorą i respektem wobec źródeł. Podejmuje temat bolesny, przy całej świadomości tego, że dopiero rzetelne mówienie o historycznej prawdzie, a nie przemilczanie faktów, zbuduje wolne od resentymentów relacje polsko-ukraińskie.

Informacje dodatkowe o W cieniu Wołynia. Antypolska akcja OUN i UPA w Galicji Wschodniej 1943-1945:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2023-08-16
Kategoria: Historyczne

Tagi: Ludobójstwo i czystki etniczne

Kup książkę W cieniu Wołynia. Antypolska akcja OUN i UPA w Galicji Wschodniej 1943-1945

W cieniu Wołynia. Antypolska akcja OUN i UPA w Galicji Wschodniej 1943-1945 - opinie o książce

Avatar użytkownika - Zabkowa
Zabkowa
Przeczytane:2023-08-21, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Ostatni dzień Hanaczowa. Polsko-żydowskie braterstwo w czasach Zagłady
Damian Markowski0
Okładka ksiązki - Ostatni dzień Hanaczowa. Polsko-żydowskie braterstwo w czasach Zagłady

Hanaczów, kresowa wieś w powiecie przemyślańskim (przed wojną w województwie tarnopolskim II RP), w latach 1943?1944 stała się schronieniem...