Ostatnie lato

Prusy Wschodnie, sierpień 1939 roku. Rodzice Charlotte von Datski wydają wspaniały bal, żeby uczcić jej osiemnaste urodziny. Tego samego wieczoru hrabia Claus von Letteberg prosi dziewczynę o rękę. Niestety zaraz po ślubie okazuje się, że wymarzone małżeństwo zupełnie nie przypomina naiwnych wizji, jakie snuła w swoim pamiętniku zakochana nastolatka.

Przychodzi wrzesień, zaczyna się wojna i Charlotte musi natychmiast dorosnąć. Przyjdzie jej dokonywać dramatycznych wyborów i podejmować wyzwania przerastające możliwości młodej kobiety. A także ukrywać śmiertelnie niebezpieczną tajemnicę…

Wiele lat później Charlotte odwiedza Polskę i swoje rodzinne strony. Czytając na nowo dawne zapiski, wraca wspomnieniami do największej miłości swojego życia.

„Ostatnie lato” to wspaniała, tragiczna historia miłosna Charlotte i żołnierza Armii Czerwonej, który pracował przed wybuchem wojny w majątku jej ojca. Ich losy poznajemy dzięki dziennikowi Charlotte, który prowadziła jako młoda dziewczyna. Catrin Collier pisząc „Ostatnie lato”, wykorzystała wątki autobiograficzne. W 1995 roku pojechała wraz z matką do dawnych Prus Wschodnich, gdzie przeczytała pamiętniki matki i babki. „Ostatnie lato” powstało w oparciu o wspomnienia obu kobiet.

Informacje dodatkowe o Ostatnie lato:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2012-07-06
ISBN: 978-83-7839-251-4

Kup książkę Ostatnie lato

Ostatnie lato - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2019-08-18, 52 książki 2019,

Zakazana miłość w czasach wojny

„ Przeszłość jest obcą krainą, w której wszystko wyglądało inaczej.„

Trudno mi pisać o książce, która w moim wyobrażeniu miała być historyczna, a okazało się, że prawdziwa historia tak naprawdę jest tylko tłem. Gdybym wcześniej przeczytała opis na okładce, to wiedziałabym, że „ Ostatnie lato” to popularna powieść historyczna dla kobiet, a Catrin Collier ma ich na swym koncie aż dziewiętnaście. Nie mam nic przeciwko takiej twórczości, ale spodziewałam się czegoś innego.

„ Ostatnie lato „ jest napisane z innej perspektywy niż powieści, które dotychczas przeczytałam. Zazwyczaj wojna opisywana jest z punktu widzenia napadniętych, tymczasem autorka opisuje losy zamożnej niemieckiej rodziny w przededniu wojny. Historia oparta jest na zapiskach zamożnej młodej dziewczyny, wychowanej w Prusach Wschodnich. Nastoletnia Charlotte wchodzi w dorosłość, na cześć jej osiemnastych urodzin rodzice organizują wystawny bal, podczas którego mężczyzna, którego skrycie kocha prosi o jej rękę. Dziewczyna jest przekona, że nic więcej nie trzeba jej do szczęścia, jednak oficer Wermachtu nie jest księciem z bajki, jakiego sobie wymarzyła młoda niedoświadczona dziewczyna. Sielankowe życie Charlotte zmienia się jeszcze bardziej wraz z wybuchem drugiej wojny światowej. Będzie zmuszona z dnia na dzień dorosnąć i zająć się rodzinnym majątkiem.

Mijają lata, wojna się skończyła, ziemie, na których mieszkała Charlotte przed wojną zostały włączone do Polski, a ona sama mieszka w Stanach Zjednoczonych. Właśnie dowiedziała się, że jest chora na raka trzustki i postanawia przed śmiercią odwiedzić tereny niegdysiejszych Prus Wschodnich, gdzie znajdował się jej dom rodzinny, aby go ostatni raz zobaczyć. Podczas podróży czyta swoje pamiętniki, które następnie oddaje swojej wnuczce. Książka ma ciekawą formę, bo pamiętniki łączą czasy wojny z tym, co dzieje się współcześnie. Raził mnie natomiast sposób, w jaki są napisane, bo o wszystkim, nawet najbardziej okropnych rzeczach Charlotte pisze w sposób beznamiętny, dlatego w żaden sposób nie potrafiłam utożsamić się z bohaterką.

Trudno mi jednoznacznie ocenić tę książkę, bo z jednej strony, historia opowiedziana przez Collier mi się podobała i czytało mi się ją bardzo dobrze, a z drugiej nie ze wszystkim się zgadzam, co autorka opisała. Powieść bardzo przypomina mi „ Miedzianego jeźdźca”, kiedy to losy bohaterek są luźno związane z prawdziwymi wydarzeniami historycznymi, chociaż nie mnie to oceniać, ale jak sądzę każdy, kto interesuje się historią z łatwością taką tezę potwierdzi. Sądzę, że w tego typu powieściach zapewne bardziej niż na prawdzie autorce zależało na tym by grać na emocjach czytelnika ( raczej czytelniczek), co jej się doskonale udało. Wystarczyło wspomnieć, że książka jest oparta na faktach, a kanwą powieści są pamiętniki babki, ciotki, wspomnienia matki i już mamy ładną opowieść osadzoną w realiach wojny. Śledząc z zapartym tchem losy bohaterek w końcowym efekcie, co raz mniej zwraca się uwagę na fakt jak się to ma do rzeczywistości, ale jako że wątek podróży Charlotte i jej wnuczki dotyczy Polski trudno nie przyjrzeć się bliżej opisom dotyczącym naszego kraju. Moim zdaniem autorka nigdy nie była w Polsce gdyż łatwo doszukać się nieścisłości ( np. dotyczących Olsztyna – odsyłam do opinii Kamilli, która dużo wyjaśnia). Po przeczytaniu bzdur, nagromadzonych uprzedzeń i banałów dotyczących realiów w Polsce, kiedy to główna bohaterka jadąc przez naszą ojczyznę ( w 2005 r.!) widzi fiaty i trabanty po rowach, stojące tam z powodu braku części, na trasie Warszawa – Olsztyn spotyka liczne wozy ciągnione przez zaprzęgi konne i kilka innych takich „ rewelacji„ można jeszcze w tekście spotkać, to przepraszam, ale zwyczajnie ręce mi opadły.
Pomijając stereotypy, które znacznie obniżyły wartość powieści, to „ Ostatnie lato „ czyta się z dużym zainteresowaniem i trudno mi było się od niej oderwać. Autorka poruszyła mnóstwo trudnych tematów. Wojna, holokaust, okupacja rosyjska, dylematy moralne, gwałty, śmierć, prześladowania rodzin spiskowców i niemożliwa miłość, tylko trochę szkoda, że przede wszystkim jest to romans z wojną w tle, wyciskacz łez nic więcej.

Mimo kilku moich zastrzeżeń, uważam, że powieść warto przeczytać, bo przecież takie historie zdarzały się naprawdę a nasze pokolenie bardzo mało wie o losach swoich rodzin podczas wojny.

„ Dlaczego tak łatwo nie zwracać uwagi na niedolę ludzi, których się nie zna, nawet jeśli umierają z głodu, atak trudno odwrócić się plecami do kogoś, kto kiedyś okazał ci uprzejmość ? No właśnie dlaczego ?

Znakomita! Wzruszająca historia o wojnie, miłości i o sztuce (mamy tu malarstwo, muzykę i tworzenie filmów dokumentalnych). Nie mogłam się oderwać, wciąga od pierwszych stron. Opowieść sprzed lat w formie pamiętnika to mój ulubiony zabieg - uwielbiam tak pisane historie. Polecam lubiącym tajemnice rodzinne sprzed lat, ale też tym, którzy chętnie sięgają po powieści z akcją w czasie II wojny światowej. Ta historia oparta jest na faktach, co u mnie wywołało jeszcze większe wzruszenie. Ile ci ludzie musieli przeżyć?! Nie chce się wierzyć, że takie historie naprawdę się zdarzały. Polecam gorąco
Po powieść "Ostatnie lato" sięgnęłam zachęcona pozytywnymi opiniami czytelników i jestem zaskoczona. Nie spodziewałam się, że książka z tłem historycznym tak mnie pochłonie. Piękna i nietuzinkowa historia opowiadająca o losach Charlotte von Datski, która w wieku osiemnastu lat rozpoczyna prowadzenie pamiętnika. Dziewczyna została wychowana w bogatej rodzinie, która od pokoleń ma swoje tradycje, darzy ogromnym uczuciem przystojnego arystokratę Clausa Von Letteberga i marzy o zostaniu jego żoną. Jednak małżeństwo nie jest takie jakie wymarzyła sobie dziewczyna i zastanawia się czy decyzja o zamążpójściu nie była pochopna. Nadchodzi wojna, dramatyczne przeżycia wielu ludzi. Autorka pokazuje, że w czasie wojny cierpiał także naród niemiecki. Wiele rodzin straciło swoich bliskich. Autorka wyzwala w czytelniku wiele emocji od smutku po radość. Z zainteresowaniem czytałam pamiętnik Charlotte, który łączy się z obecnymi przeżyciami bohaterki. Bardzo mi się podobało, że pani Collier przedstawia Niemców także jako zwykłych ludzi a nie tylko jako zagorzałych zwolenników Hitlera. Pokazuje ich tragedie o których się nie mówi. Autorka nie szufladkuje wszystkich do jednej kategorii tylko stara się pokazać, że ze względu na swoje pochodzenie można być dobrym i bezinteresownym człowiekiem. Niesamowicie poruszający wątek miłosny między Charlotte a Rosjaninem Saszą, jeńcem wojennym. Czytając odbywałam podróż w czasie odkrywając losy Charlotte i innych mieszkańców nie chcąc z niej wracać. Po zakończeniu treść zapada w pamięci. Bardzo bym chciała, żeby ta książka doczekała się ekranizacji.Polecam książkę każdemu, kto lubi historie z prawdziwymi wydarzeniami historycznymi w których przeszłość przeplata się z czasami obecnymi. To także powieść o trudnych wyborach i sile miłości o którą było nie było łatwo w tych ciężkich czasach.
Piękna historia choć dotyczy niełatwej i nielekkiej tematyki! Myślę, że do zapamiętania na długo jak decyzje fanatyków politycznych potrafiły niszczyć życie ludziom. I to nie tylko tym którzy uważani byli za "podludzi". Autorka pomimo zawarcia tak trudnych kwestii historycznych przekazała nam pozycję napisaną w bardzo przystępny sposób, a forma pamiętnika jest tu jak najbardziej adekwatna. Bardzo polecam jako książkę, która pokazuje nam, że bez względu na narodowość powinniśmy być na pierwszym miejscu ludźmi!
Avatar użytkownika - Sylwia-T
Sylwia-T
Przeczytane:2013-03-01, Ocena: 5, Przeczytałam,
Piękna i poruszająca powieść o miłości tragicznej, zakazanej, która nie miała prawa się zdarzyć. Ta książka mocno jeszcze "siedzi" w mojej głowie. Pomimo ogromu cierpienia jakie zawarła w niej autorka to wspaniała powieść. Bardzo rozbudowany wątek historyczny przybliża wiele faktów, ukazuje Niemców i Rosjan z dwóch różnych stron. Jako bestialskich morderców i jako ludzi pełnych człowieczeństwa. Uzmysławia czytelnikom jak trudnych i niemożliwych wyborów musieli dokonywać młodzi ludzie, jak bardzo nie chcieli iść ślepo za swymi przywódcami. Piękny wątek miłosny. Na początku smutny, ukazujący zderzenie młodzieńczych marzeń z rzeczywistością, a potem bardzo gorący, głęboki, ale jakże tragiczny. Warto sięgnąć po tę lekturę, to jedna z tych co na długo z nami pozostają.
Avatar użytkownika - KKS
KKS