Otulina

Morderstwo, które wstrząśnie małą społecznością, i ponura puszcza, która pożera ludzi żywcem.

Pewnej nocy czwórka licealistów wyrusza na wyprawę do Puszczy Kampinoskiej. Kilka godzin później tylko troje z nich wraca szczęśliwie do swoich domów.

Gdy ciało nastoletniej Hani zostaje znalezione na skraju lasu, jej rodzice - którzy zaledwie pół roku wcześniej przeprowadzili się z córką z Warszawy pod Kampinos w poszukiwaniu ciszy i spokoju - przeżywają swój najgorszy koszmar.

Okoliczni mieszkańcy również są wstrząśnięci, zwłaszcza że wiele wskazuje na to, iż mordercą jest ktoś z nich.

Co wydarzyło się tamtej nocy w samym sercu puszczy?

I kto tak naprawdę jest winien tragedii, która wpłynie na życie wielu osób?

Informacje dodatkowe o Otulina:

Otulina - opinie o książce

Avatar użytkownika - Wolinska_ilona
Wolinska_ilona
Przeczytane:2023-05-07,

Kryminały to mój numer jeden wśród gatunków literackich. Sięgając po kolejne książki z tego gatunku, coraz trudniej jest mnie czymś zaskoczyć, ale najnowsza powieść spod pióra Klaudiusza Szymańczaka sprostała zadaniu.

Morderstwo, które wstrząśnie małą społecznością i ponura puszcza, która pożera ludzi żywcem.

Pewnej nocy na skraju lasu w Puszczy Kampinoskiej zostaje znalezione ciało nastolatki. W toku śledztwa okazuje się, że dziewczyna miała spotkać się ze znajomymi, jednak nigdy nie dotarła na miejsce spotkania. Rodzice Hani, którzy zaledwie przed pół roku przeprowadzili się z Warszawy do Kampinosu, przeżywają koszmar. Wstrząśnięci są również mieszkańcy.
Co nastolatka robiła sama nocą w lesie? Kto i dlaczego skrzywdził Hanię? Na te, jak i wiele innych pytań będzie próbowała znaleźć odpowiedź komisarz Ewa Orłowska wraz z miejscowym posterunkowym, Markiem Mejsterem.

„Otulina” autorstwa Klaudiusza Szymańczaka była moim pierwszym spotkaniem z twórczością autora i sięgając po ten tytuł, kompletnie nie wiedziałam, czego się spodziewać. Po skończonej lekturze wiem, że kolejne książki autora mogę brać w ciemno.
„Otulina” to historia, w której mroczny i duszny klimat Puszczy Kampinoskiej oplata nas powoli swoimi mackami już od pierwszych stron powieści. Z każdym kolejnym rozdziałem pętla się zacieśnia, a my błądzimy po kartach powieści, próbując rozwikłać zagadkę dotyczącą tajemniczej śmierci nastolatki. Pan Klaudiusz stworzył fenomenalny kryminał, którego fabuła osadzona jest w małej społeczności, a przyznaję, że to jeden z moich ulubionych wątków w historiach kryminalnych. Na pierwszy rzut oka czytelnik odnosi wrażenie, że wśród tak małej społeczności policja nie będzie miała problemu z rozwikłaniem zagadki, nic bardziej mylnego. Autor umiejętnie podrzuca nam mylne tropy, nie zliczę, ile razy zmieniałam swoje podejrzenia co do sprawcy, by finalnie zostać zaskoczoną.
„Otulina” to nie tylko genialnie skonstruowana fabuła intrygująca zagadka i świetnie wykreowani bohaterowie. Ta powieść to przede wszystkim klimat, który jest wyczuwalny już od pierwszych stron i sprawia, że książkę czyta się w głębokim napięciu i z ogromnym zaangażowaniem, a za sprawą lekkiego i przejrzystego pióra Szymańczaka książkę czyta się błyskawicznie. Przyznaję, że jestem mile zaskoczona „Otuliną” i z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że jest to jeden z lepszych kryminałów, jakie przeczytałam w ostatnim czasie. Gratuluję autorowi tak dobrej książki, a miłośników kryminałów zachęcam do sięgnięcia po „Otulinę”!

Avatar użytkownika - gdziejatamksiazk
gdziejatamksiazk
Przeczytane:2023-04-13, Ocena: 6, Przeczytałam,

"Otulina" to świetna książkowa propozycja dla fanów kryminałów. Przeczytałam już dużo książek z tego gatunku, ale bywają takie, które nadal potrafią zaskoczyć. Tak też się stało w przypadku powieści spod pióra Klaudiusza Szymańczaka. Bez wahania sięgnę po kolejne książki autora.
Puszcza Kampinoska. Nie miałam okazji odwiedzić tych rejonów, nie licząc samej Warszawy, ale jest to następne miejsce w kolejce na liście "do zwiedzenia". Natomiast nie chciałabym być w skórze bohaterów, których dotknęła tragedia. Znalezienie ciała nastolatki wywołuje poruszenie wśród lokalnej społeczności, która została tu świetnie
oddana. Tak naprawdę ciężko było wytypować zabójcę, ponieważ Autor przybliża czytelnikowi wiele postaci, co wywołuje konsternację. Zaczynasz podejrzewać każdego, o kim w danym momencie czytasz.
Warto zwrócić uwagę także na głównych bohaterów, których kreacja bardzo mi się podobała. Różnorodność charakterów w tak małej społeczności zawsze wywołuje wiele emocji podczas czytanej lektury. Nie mogę nie wspomnieć o relacji dwójki policjantów, do których można pałać wyłącznie sympatią.
Wplecione w fabułę legendy, zabobony dodały tajemniczego i gęstszego klimatu. Autor raczy nas szczyptą mistycyzmu, czego się w ogóle nie spodziewałam. Szymańczak stworzył złożoną historię, która z każdą kolejną stroną wciąga w swoje sidła. Akcja ciągle gna do przodu, dzięki czemu książka jest nieodkładalna nim nie dotrze się do ostatniej strony. I będziecie chcieli więcej, gwarantuję Wam.
Jeśli poszukujecie ciekawego kryminału z świetnie
wykreowanymi bohaterami, małą społecznością, legendami w pięknym otoczeniu Puszczy Kampinoskiej, to sięgajcie bez wahania po "Otulinę". Z czystym sumieniem polecam!

Avatar użytkownika - KamaZ03
KamaZ03
Przeczytane:2023-03-21, Ocena: 6, Przeczytałem,

"Otulina" jest pierwszą książką Klaudiusza Szymańczaka, którą miałam okazję poznać.

Intrygujący opis na tylnej okładce sprawił, że z przyjemnością przystąpiłam do czytania.

Sam początek zapowiada misterne utkaną intrygę.

Czworo przyjaciół wyrusza w nocy wprost w serce Puszczy Kampinoskiej by zobaczyć słynną w okolicy nawiedzoną kapliczkę.

Niestety do domu nie dociera jedna z dziewcząt -siedemnastoletnia Hania.

Zaniepokojeni rodzice zgłaszają zaginięcie córki na miejscowym posterunku policji nieświadomi faktu ,że w tym samym czasie grupa funkcjonariuszy odnalazła ciało młodej dziewczyny..

Wkrótce rozpoczyna się dochodzenie do którego prowadzenia zostają przydzieleni komisarz Ewa Orłowska i młodszy posterunkowy Marek Majster.

Na mieszkańców pada blady strach. Czy któreś z nich jest mordercą?

A może każdy spośród bohaterów ma inne sekrety ,które nie powinny ujrzeć światła dziennego?

Przekonajcie się sami.

Muszę przyznać, że akcja tego kryminału bardzo szybko mnie zaciekawiła a gęsta od licznych niedomówień i półprawd atmosfera tylko spotęgowała to wrażenie .

Tu nic nie jest takie jakim wydaje się być na pierwszy rzut oka.

Warto też dodać, że autor zmyślnie prowadzi czytelnika podrzucając mylne tropy i hipotezy co zdecydowanie mi się podobało, podobnie jak wyraziści bohaterowie oraz świetnie ukazana mentalność ludzi należących do niewielkiej, bardzo hermetycznej społeczności.

Nie brakuje tu również istotnych tematów społecznych, a lekki i przyjemny w odbiorze styl Pana Klaudiusza sprawia,że historię czyta się dosłownie w kilka godzin.

Gorąco polecam.

Avatar użytkownika - Stenka
Stenka
Przeczytane:2024-04-24, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2024,

Akcja dzieje się w magicznej Puszczy Kampinowskiej, ogromnej, pełnej tajemnic. W puszczy w dzień swoich urodzin zostaje znaleziona martwa nastolatka. Śledztwo prowadzi komsarz Orłowska, pomaga jej policjant Marek Majster. Kiedy okazuje się, że bezpośrednią przyczyną zgonu była choroba serca dziewczyny, śledczy drążą temat nadal. W czasie śledztwa wychodzą na jaw sekrety skrywane przez mieszkańców puszczy. To powieśc wielowątkowa, poruszająca problemy psychiczne wielu osób. Na jaw wychodzą czym zajmowała się zmarła Hania. "Dziewczyna była inteligentna i doskonale odczytywała nastroje innych, jednak była najwyraźniej pozbawiona empatii oraz współczucia, co czyniło ją niebywale skuteczną w załawianiu tego, co chciała załatwić, lecz jednocześnie utrzymywało ją  w emocjonalnym dystansie  w stosunku do krewnych i przyjaciół, przez co nikt nie był do końca pwny tego, czy wiedział, kim Hania tak naprawdę była." Ciekawie prowadzone śledztwo i bohaterowie zmagający się ze swoimi chorobami psychicznymi.

Avatar użytkownika - alkatraz
alkatraz
Przeczytane:2023-07-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Bardzo dobrze mi się czytało tę książkę, tym bardziej, że miałam ją ze sobą w puszczy :) Super klimat, fajna fabuła i tło wydarzeń. Czasem trochę horroru, czasem dramatu. Autor poruszył ważne problemy chorób psychicznych. Świetnie opisana puszcza, dowiedziałam się kilku ciekawostek. Polecam!

Avatar użytkownika - gania
gania
Przeczytane:2024-01-13, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam, 104 książki 2024, 52 książki 2024,
Virga
Klaudiusz Szymańczak0
Okładka ksiązki - Virga

Samobójstwo jest permanentnym rozwiązaniem tymczasowych problemów Kolejna część zaskakujących przygód agenta Slade'a i nadkomisarza Laurentowicza...

Negatyw
Klaudiusz Szymańczak0
Okładka ksiązki - Negatyw

Nic nie jest takie, jakie się wydaje. Rasowy kryminał, który nie da o sobie zapomnieć. Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie miało być ujawnione...