Pacjent

Sześcioletni Maks zniknął rok temu. Co się z nim stało, wie tylko sprawca. Ale teraz siedzi pod strażą na oddziale zamkniętym psychiatrii i m ilczy. Till Berkhoff – Zrozpaczony ojciec Maksa – decyduje się na desperacki krok: Sam zostaje pacjentem. Pacjent Guido T. przyznał się już do dwóch przerażających morderstw na dzieciach i doprowadził berlińską policję do zwłok okrutnie zadręczonych ofiar. Ale teraz zachowuje milczenie. Policja ma pewność, że to on uprowadził też sześcioletniego Maksa. Ale nie ma dowodów. Rok po zaginięciu Maksa komisarz Skania, ulega prośbom zrozpaczonego ojca. Przemyci Tilla do więziennego szpitala psychiatrycznego. Jako fałszywego pacjenta ze sfingowaną historię choroby. Aby znalazł się najbliżej mordercy dzieci i zdołał go zmusić do przyznania się. Bo nic nie jest gorsze od niepewności… Tak Till myślał dotąd. Zanim jako pacjent poznał prawdę... SEBA STIAN FITZEK – autor numer 1 w N iemczech, mistrz thrillerów psychologicznych wydawanych w 30 krajach. Każda powieść Fitzka – Pasażer 23, Terapia, Łamacz Dusz, Przesyłka, Ostatnie dziecko, Odprysk, Odcięci, Lot 7A, Noc Ósma – zajmuje przez wiele miesięcy 1. miejsce na listach bestsellerów i osiąga milionowe nakłady. Wsamych Niemczech sprzedano ponad 10 000 000 egzemplarzy. Kilka zekranizowano, wiele doczekało się adaptacji teatralnych i telewizyjnych.

Informacje dodatkowe o Pacjent:

Pacjent - opinie o książce

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2019-05-28, Ocena: 6, Przeczytałam,

Do czego jest w stanie posunąć się ojciec, by odkryć co stało się z jego zaginionym dzieckiem?

Gdy 6-letni Maks znika bez śladu wszystko wskazuje, że został kolejną ofiarą brutalnego mordercy. Niewiele małżeństw jest w stanie przejść razem przez taką tragedię, najczęściej zamykają się w sobie, odcinają od świata i siebie nawzajem, a wzajemne obwinianie prowadzi do rozpadu związku. Wraz ze stratą dziecka najczęściej traci się wszystko inne, rodzinę, miłość, i samego siebie. Kto jest w stanie to unieść? Co pozostaje rodzicom oprócz pożegnania dziecka na zawsze? A gdy nawet to zostaje im odebrane? Gdy zostają z zżerającą ich niepewnością i ciągłymi pytaniami bez odpowiedzi?

Udaje się ująć mordercę. Bestia jednak milczy, a ojciec chłopca, Till, jest gotów na wiele by wydobyć z niego prawdę. Nawet udać się do najsilniej strzeżonego zakładu zamkniętego, w którym przebywa Guido Tramnitz. Pod fałszywym nazwiskiem i przy pomocy szwagra policjanta, trafia do kliniki psychiatrycznej jako pacjent. Czy zdoła odkryć prawdę o Maksie i przede wszystkim czy uda mu się przetrwać?

Bo mimo, że zakład jest strzeżony, to on, pacjent, wręcz przeciwnie. Komuś ewidentnie zależy, by nie wyszedł stąd żywy.

Autor znakomicie buduje klimat i napięcie wokół bohaterów, dodając nieco tajemniczych i dziwnych zdarzeń. Pisze realistycznie, konkretnie choć dosadnie ukazując zarówno rozpacz rodzica, jak i satysfakcję psychopaty z zadawanego ofiarom bólu. Każdy z bohaterów stanowi swoistą historię, ubarwiając powieść i dodając jej realizmu.

Książka oprócz mistrzowsko poprowadzonego wątku psychologicznego, aż kipi od brutalnych opisów i zaskakujących zwrotów akcji. Napięcie nie opuszcza nas nawet na chwilę, a wrażenie, że historia ma drugie dno jest nieodparte. Choć nie spodziewałam się, że pod drugim kryje się kolejne i kolejne...

Z książkami Fitzka jest jak z filmami Hitchcocka - zaczyna się od trzęsienia ziemi a potem napięcie stale rośnie. Tak jest też w tym przypadku - zaczyna się od morderstwa a dopiero później poznajemy bohaterów całego dramatu.

Tramnitz to seryjny morderca małych dzieci który porywał je przebrany za kuriera. Liczba dzieci które porwał i zabił jest nieznana - przyznał się tylko do dwójki, chociaż wszyscy wiedzą że ofiar było więcej. Jedną z nich jest prawdopodobnie Maks - syn Tilla, impulsywnego strażaka i ratownika medycznego, który za wszelką cenę musi poznać prawdę, co stało się z jego dzieckiem. Gdy okazuje się, że Tramnitz jest w klinice psychiatrycznej Stein i ma tam przejść operację, Till pod przykrywką dostaje się do środka jako pacjent i ma ziamiar dowiedzieć się, co stało się z jego dzieckiem. Czy uda mu się przetrwać w klinice psychiatrycznej? Czy pozna prawdę?

Jest to druga książka tego autora którą przeczytałam i obie wzbudziły we mnie emocje. Fitzek sięga głęboko w ludzką psychikę i odkrywa najciemniejsze zakamarki, najgorsze lęki i obawy. Czarne charaktery są mroczne, niepokojące, budzące nawet strach i obrzydzenie. Od samego początku poznajemy wydarzenia z kilku perspektyw a każda jest właściwie bardziej przerażająca. Do samego końca nie wiemy co jest prawdą a co chorą wyobraźnią psychopaty. Do ostatnich stron nie wiemy nawet kto tak naprawdę jest najgroźniejszy, kto jest psychopatą. A może wszyscy? Mało jest aż tak trzymających w napięciu thrillerów psychologicznych. Aż chciałoby się zapytać - co ma w głowie ten autor że tworzy aż tak przerażajace książki? Tego możemy się dowiedzieć z podziękowań na samym końcu, które są bardzo w stylu tego autora ?

Avatar użytkownika - Zabkowa
Zabkowa
Przeczytane:2022-07-20, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Przeczytane jakiś czas temu ,
Avatar użytkownika - jdeszcz
Przeczytane:2019-10-20, Przeczytałem,
Pasjonat oczu
Sebastian Fitzek0
Okładka ksiązki - Pasjonat oczu

Zarin Suker należy do najlepszych chirurgów na świecie. W nocy jednak swoją uwagę mistrz sali operacyjnej poświęca szczególnym pacjentkom: wlecze je do...

Odprysk
Sebastian Fitzek0
Okładka ksiązki - Odprysk

Najsławniejszy bestseller autora Pasażera 23 uznany przez „The Sunday Times” za jeden z 10 najwybitniejszych thrillerów ostatnich pięciu...