Pasja według Einara

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2011-05-10
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788375067927
Liczba stron: 392

Ocena: 4.82 (11 głosów)

Einar z Vikny. Ochrzczony wiking. Gończy pies Chrystusa. Kim był? Rozmodlonym zdrajcą? Tym, który wierzy, wątpiąc, i który modli się przez seks? Nie znał kobiet, choć podobno miał dziewięć matek. Znał tylko ojca, pogańskiego kapłana, który kochał życie, a nienawidził świata. Gdy jego ojciec zginął, sam został synem Chrysta. Zamknięty w klasztorze przechodził kolejne szczeble mniszych wtajemniczeń. Sądził, że żyje według Reguły świętego Benedykta z Nursji, choć ktoś ukryty w mroku wciąż pociągał za sznurki. Nie mógł uwolnić się od polityki, w którą wplątano go w dzieciństwie. Mógł jej ulec albo ją tworzyć. Ukrzyżowany przez dwie siły. Rozdarty przez miłość do Niego i do Niej. Wydany na pokuszenie. W jego życie cielesność i duchowość wczepiły się, jak cierń w koronę. Akcja „Pasji według Einara” dzieje się tysiąc lat temu i dotyczy świata, który musi zmienić wiarę, ale nie potrafi zmienić siebie. Czytelnik, sięgając po Pasję, przemierzy Europę od norweskiej Północy do arabskiego Południa. Z długim postojem w mroku średniowiecznego klasztoru. Trzecia odsłona „Północnej Drogi” potwierdza, iż w tej opowieści historia jest tylko kanwą dla na wskroś współczesnych bohaterów. Autorka zaś dowodzi, że potrafi wciągać Czytelnika w wykreowany przez siebie świat. Przekonuje, że można opowiedzieć tę historię po raz kolejny, wciąż zwiększając tempo akcji, zmieniając scenerie i zaskakując zakończeniem. Oczekiwanie na ciąg dalszy wzrasta!

Kup książkę Pasja według Einara

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Opinie o książce - Pasja według Einara

Avatar użytkownika - megami91
megami91
Przeczytane:2016-07-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Dotychczas chyba najciekawsza książka z całej serii, mimo iż obawiałam się, że teraz głównym bohaterem jest mężczyzna. Poznajemy Einara, gdy był jeszcze małym chłopcem i mieszkał na wyspie wraz z ojcem Tjostarem, który był godim, wieszczącym nadejście Chrysta. Jednakże ów wizje nie spodobały się Panom Północy i jeden z nich postanowił uśmiercić Tjostara... Tutaj zaczyna się przygoda Einara. Wedle woli ojca, oddaje się w ręce króla Hakona, który wysyła go do klasztoru w Anglii na nauki. I tak dziecko wychowane w wierze w bóstwa nordyckie, staje się chrześcijaninem. Najbardziej interesujące są intrygi, w które zostaje wciągnięty Einar. Ma on służyć tajemniczemu bractwu i wykonywać polecenia bez szemrania, nawet jeśli przy tym ma wykonać niejedno świętokradztwo... Ale kto należy do bractwa? I czy na pewno działa one na korzyść ludności chrześcijańskiej? Co by było, gdyby wszystkie wojny, które poznaliśmy w części pierwszej i drugiej, zostały spowodowane przez to bractwo? Kto siedzi na szczycie i pociąga za sznurki? Prawdziwa wojna zaczyna się nie od machania mieczem, ale od cichych szeptów i sączenia jadu do ucha... Jedna tylko rzecz mi się nie podobała - otóż czytałam każdą część, jedna po drugiej. Znużyły mnie powtarzające się sceny, te same dialogi. Mimo, iż punkt widzenia był inny i rzuca na wybrane wydarzenia całkiem nowe światło, miałam ochotę zakrzyknąć: "Ale to już było!" Dlatego też ostatnią część zostawiam sobie na inne czasy. Muszę odpocząć od Sigrun, Regina, Halderd, Einara, Bjorna oraz Ragnara. Myślę, że jak zatęsknię za bitnymi wikingami, odkryję (powtarzającą się) przygodę na nowo.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Amarylliss
Amarylliss
Przeczytane:2014-11-02, Ocena: 4, Przeczytałam, 12 książek 2014, 26 książek 2014,
Myślałam, że historia Einara będzie mi się dłużyć, ale nie. Choć za zakończenie zaskakujące daję 4
Link do opinii
Avatar użytkownika - Febra
Febra
Przeczytane:2014-08-08, Ocena: 6, Przeczytałam, 52książki/2014,
Kolejny tom "Północnej Drogi". Norwegia X wieku, opisana przez Sigrun (Itom), Haldered (II tom) tym razem widziana oczyma Einara z Vikny, syna godiego - kapłana Odyna, który po zamordowaniu ojca przez niechętnych chrześcijaństwu Panów zostaje oddany do klasztoru Benedyktynów w Yorviku (Yorkshire). Ochrzczony, stara się jak najlepiej wypełniać regułę, uczyć, znaleźć w zupełnie nowej sytuacji. Wciągnięty w politykę prowadzoną przez opata, wędruje po współczesnym sobie świecie pełnym słów pięknych i obrzydliwych czynów, w którym zasady wiary są na ustach nie w sercu. W końcu los sprawia, że wraca do Norwegii, którą ma przygotować do przyjęcia chrześcijańtwa. Pionek w grze, rozdarty między regułą a zadaniami, regułą a miłością do kobiety, powoli wypełnia swoje zadania. Pasja według Einara to piękna pieśń o człowieczeństwie, miłości, budowaniu tego czego się do końca nie rozumie i poddawaniu się temu co niesie los.
Link do opinii
"Chłód kamiennej kaplicy, pod którą siedziałem tyle razy w błogosławionej nieświadomości, budzi mój umysł. - Chłopcze, spełnij ostatnią prośbę starca i wysłuchaj spowiedzi. Jestem Einar z Vikny. Ochrzczony wiking. Gończy Chrystusa pies." Kim jest Einar? Nie zamknęłabym jego opisu jedynie w zacytowanych wyżej stwierdzeniach. Dla mnie Einar jest człowiekiem rozdartym między dwoma miłościami - do kobiety (Halderd) i do Chrystusa. Postacią tragiczną. Postacią, nad którą jakieś fatum wisiało od kiedy był dzieckiem. Im bardziej próbował się trzymać wybranej przez siebie drogi, tym bardziej gmatwało mu się życie i tym mocniej gubił sam siebie. To człowiek zagubiony, szukający odpowiedzi na pytanie "jak żyć?", "co jest dobrem, a co złem?". Wciąż szuka prawdziwego Boga, prawdziwej wiary w sobie i w ludziach wokół. Czuje się zdrajcą, bo oto odwraca się od wiary i tradycji ojca, porzuca starych bogów na rzecz nowego. Być może stoi za upadkiem potęgi wikingów? Unika i potępia rozlew krwii, lecz wplątany jest w wojny. Nierozumiany przez swoich rodaków, ale i, jak się okazuje, przez swoich braci kapłanów, staje się niewolnikiem. Dosłownie. Jest też ojcem dwóch synów z dwóch różnych matek, wychowywanych przez obcą kobietę. Żaden z nich nie zna właściwie swojego ojca, a on nie zna swoich dzieci. W "Pasji według Einara" bardzo spodobał mi się sposób przedstawienia wiary, jej rozumienia. Wiara chrześcijańska nie jest wyidealizowana, jest namacalna i mistyczna, jest pełna pytań. Pytań, na które brak odpowiedzi. Pytań, z którymi musimy zmierzyć się sami.
Link do opinii
Avatar użytkownika - aeljot
aeljot
Przeczytane:2019-07-30, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2019,
Avatar użytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2016-07-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2016,
Avatar użytkownika - anoola
anoola
Przeczytane:2015-09-09, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki - 2015, Z biblioteki,
Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2015-03-02, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Mirania
Mirania
Przeczytane:2014-04-25, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki w 2014,
Inne książki autora
Północna Droga. (Tom 4). Trzy młode pieśni
Elżbieta Cherezińska0
Okładka ksiązki - Północna Droga. (Tom 4). Trzy młode pieśni

Norwegia, druga połowa X wieku. Dwaj synowie możnych rodów spotykają się w szeregach młodej drużyny. Przygląda im się siostra jednego z nich. W drodze...

Płomienna korona OPR. MK.
Elżbieta Cherezińska0
Okładka ksiązki - Płomienna korona OPR. MK.

Książę Władysław powrócił z banicji i Kraków odtworzył przed nim swe bramy. Ale Królestwo wciąż jest podzielone, w Starszej Polsce władają książęta Głogowa...

Recenzje miesiąca
27 śmierci Toby'ego Obeda
Gierak-Onoszko Joanna
27 śmierci Toby'ego Obeda
Służąca
Weronika Wierzchowska;
Służąca
Następnym razem
Karolina Winiarska
Następnym razem
Wojenna korona
Elżbieta Cherezińska
Wojenna korona
Zakaz narzekania
Salvo Noè
Zakaz narzekania
Stramer
Mikołaj Łoziński
Stramer
Hashimoto
Beata Abramczyk
Hashimoto
Sklep z babciami
Dominika Gałka
Sklep z babciami
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Reichenstetter Friederun
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Pokaż wszystkie recenzje