Patrząc na Wschód. Przestrzeń. Człowiek. Mistycyzm

Książka ta to wielogłos na temat Wschodu. Czym jest Wschód, gdzie się Wschód zaczyna, na ile Wschód to geografia, na ile mentalność, „inność"? To opowieść zarówno o tych, którzy mieszkają w „innych światach", jak i o tych, którzy tam jeżdżą.

Piotr Brysacz pytał pisarzy, reporterów, dziennikarzy i podróżników, którzy znają jak własną kieszeń tamtą część świata, o to, co ich tam ciągnie i nieustannie każe wracać. Pytał po to, by pokazać i zrozumieć, i by zrozumieli także inni. Wśród rozmówców znaleźli się: Andrzej Stasiuk, Mariusz Wilk, Jacek Hugo-Bader, Magdalena Skopek, Jędrzej Morawiecki, Michał Książek, Wojciech Górecki, Maciej Jastrzębski, Wacław Radziwinowicz, Wojciech Śmieja i Włodzimierz Pawluczuk.
To opowieść rozpięta pomiędzy Jamałem, Jakucją, Moskwą, Krajem Krasnojarskim, Kaukazem, Karelią i Grzybowszczyzną na Podlasiu. Opowieść o wielu twarzach Wschodu.

Dopełnieniem książki są świetne i zaskakujące fotografie autorstwa m.in. Jacka Hugo-Badera, Mariusza Wilka, Magdaleny Skopek, Michała Książka, Wojciecha Śmiei, Wojciecha Góreckiego, Marka Doleckiego oraz Piotra Jaxy.

Informacje dodatkowe o Patrząc na Wschód. Przestrzeń. Człowiek. Mistycyzm:

Patrząc na Wschód. Przestrzeń. Człowiek. Mistycyzm - opinie o książce

Avatar użytkownika - szmaragdova
szmaragdova
Przeczytane:2018-02-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Spędziłam nad tą książką prawie 2 tygodnie. Nie była łatwa. Jedenastu rozmówców, jedenaście życiorysów i spojrzeń na Wschód.

Kilkanaście impresji twórczych ludzi, z których trudno ułożyć jedną układankę. Nie wszystkie puzzle do siebie pasowały; różna wrażliwość interlokutorów, ich czasem spójne, czasem rozbieżne doświadczenia, pozostawiały wciąż nowy i przepoczwarzający się na oczach czytelnika obraz Wschodu.

Powtarzające się pytania o to, gdzie ów się zaczyna, o wschodnią/rosyjską duszę, o reportersko- podróżnicze obrazowanie, o powody ekskursji w te odległe miejsca na mapie świata i kontemplacji tychże, nie mogą ująć w jedną ramę tego geograficzno/mentalno/kulturowego zjawiska jakim jest Wschód.

Najbardziej przemówiła do mnie opowieść Michała Książka. Jego Wschód to bezkresna kraina bieli, przestrzeń, która ogarnia człowieka i zasklepia w sobie jak łono matki. To kontemplacja widoku, rozpuszczenie się człowieka w bezmiarze. To opowieść przy ogniu i mroźna, bezlistna cisza wiecznej zmarzliny.

Czasem warto, zwłaszcza w zimowej aurze skłaniającej do refleksji, zadać sobie kilka ważkich pytań o tożsamość człowieka i świata- jakich nie znamy- a którzy gdzieś tam, z prawej strony mapy, daleko od nas, aż nierzeczywiście- istnieją.

Przewóz
Andrzej Stasiuk0
Okładka ksiązki - Przewóz

Gorący czerwiec 1941 roku. Jasne księżycowe noce, niskie bagienne łąki, cienisty sad i zimna żyła rzeki, która podzieliła świat na pół. Na...

Kucając
Andrzej Stasiuk0
Okładka ksiązki - Kucając

Zebrane w zbiorze fragmenty prozy Andrzeja Stasiuka, pełne uważnego namysłu, pokazują świat, w którym człowiek jest tylko jednym z wielu mieszkańców...