Perfekcjonista

Porywa kobiety sukcesu. Skrupulatnie aranżuje sceny zbrodni. I nie zaciera wszystkich śladów…

Doszczętnie spalone ciało znanej prawniczki znalezione w górskim szałasie. Zwłoki szanowanej przywódczyni kościoła rozpuszczone w beczce ługu. Śledztwo prowadzi inspektor Luc Callanach. Jest nowy w Edynburgu i nie czuje się tu dobrze po przeniesieniu z francuskiego Interpolu. Pomaga mu Ava Turner, młoda, energiczna detektyw, której bezkompromisowość nieraz przysparzała problemów. Morderca porywa kolejne ofiary. Pozostawia kolejne makabryczne wskazówki. Luc i Ava muszą rozszyfrować ich znaczenie, zanim zostanie rozlane więcej krwi. Nie wiedzą, że zbrodniarz wciąga ich w wyrafinowaną grę. Realizuje swój perfekcyjny plan. I wyznacza w nim specjalną rolę Avie…

Nie można się oderwać. Wchodzisz w umysł detektywa i mordercy, i śledzisz z zapartym tchem ich psychologiczny pojedynek. GOODREADS

HELEN FIELDS przez trzynaście lat była adwokatem od spraw kryminalnych. Potem została producentem w prowadzonej razem z mężem wytwórni filmowej i pełnoetatową pisarką. W 2016 roku zadebiutowała kryminałem Perfekcjonista – pierwszym w serii z inspektorem Callanachem i detektyw Avą Turner. To wiodący tytuł wiosny 2017 jednego z największych brytyjskich wydawnictw, które kupiło od razu prawa do dwóch kolejnych powieści Helen Fields.

Informacje dodatkowe o Perfekcjonista:

Kup książkę Perfekcjonista

Perfekcjonista - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2019-03-10, Posiadam,

" Perfekcjonizm to ciągły niepokój. Zabija, jednak robi to powoli - - wprost pro­por­cjo­nal­nie do czasu poświęconego na myślenie nad tym, jak wszystko zrobić idealnie . " / z netu /

Książka , z którą warto się zapoznać i poświęcić czas na jej przeczytanie. Zaczyna się jak mawiał mistrz dreszczowców Hitchcock,trzęsieniem ziemi a potem jest jeszcze lepiej.
„ Perfekcjonista „ to wciągający i wart uwagi thriller o emocjonującej i porywającej akcji. Psychopatyczny morderca, ciekawa intryga i wzbudzający sympatię śledczy to nie jedyne atuty tej powieści ale również wiele ciekawych wątków pobocznych. Osobiście pozycja jest dla mnie zaskakująca i wręcz mnie pochłonęła. Spodobało mi się prowadzenie dwóch śledztw i wzajemnie wspieranie i doradzanie Luca i Avy. Moim zdaniem bardzo dobrze autorka przedstawiła swoich bohaterów nie są to płaskie i papierowe postaci ale ludzie z krwi i kości z prawdziwymi problemami.
Autorka pozwoliła mi myśleć, że od początku zdradziła wiele informacji ale jednak to tylko złudzenie, bo tak naprawdę umiejętnie dawkuje wiedzę . Fields tak uknuła intrygę, , że momentami miałam wrażenie, iż sama zaangażowałam się w śledztwo.

Na uwagę zasługuje narracja przeprowadzona dwutorowo, która była świetnym pomysłem i pani Fields udało się utrzymać poziom od początku do samego końca.

Czy można być perfekcyjnym , dobrze zorganizowanym mordercą grającym wszystkim na nosie włącznie z policją ? Trzeba przeczytać aby się o tym przekonać, coś dla fanów gatunku.

A więc podsumowując , pierwszy tom cyklu Inspektor Callanach jest wart przeczytania. Może nie doskonały ale jak dla mnie rewelacyjny. Mam zamiar sięgnąć po kolejny z nadzieją że będzie równie dobry jak debiut.

Jedynie trochę drażniły mnie wtrącane do tekstu powiedzonka francuskie , których tłumaczeniem wydawca się nie przejął.

Egzemplarz książki otrzymałam w ramach nagrody od księgarni Taniaksiążka.pl

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2017-04-28, Ocena: 5, Przeczytałam,
"Rozłożył na stole skoroszyty z aktami zaginionych. Życie ponad stu kobiet zostało zredukowane do krótkich podsumowań." Wahałam się, czy sięgać po tę książkę, otwierać kolejny cykl, jednak decyzja na tak, okazała się celnym strzałem do tarczy polowań na wciągające zaczytanie. Powieść mocno trzyma w napięciu, sporo w niej elementów thrillera, intensywnie angażuje czytelnika w rozwiązywanie skomplikowanej detektywistycznej zagadki. Sprytnie wykreowana i ciekawie przedstawiona intryga kryminalna, w mocnych uderzeniach, brutalnych odniesieniach, przerażających aspektach ludzkiego okrucieństwa i bezwzględności. Zajmujące wątki psychologiczne związane z prymitywną naturą człowieka, zgubną zatwardziałością i pryncypialnością, izolowaniem się od społeczeństwa, tragicznymi doświadczeniami z dzieciństwa, mogącymi rzutować na poważne zawirowania w postrzeganiu świata i własnej pozornej wyjątkowości. Cykl zapowiada się obiecująco, nie tylko w aspekcie zmyślnej kryminalnej intrygi, ale również z uwagi na wiele ciekawych wątków pobocznych, choćby z prywatnego życia głównego bohatera i jego policyjnej partnerki Avy Turner. Inspektor Luc Callanach to wyrazista, przekonująca i nieszablonowa postać, z owianą tajemnicą przeszłością, stojąca przed nowymi wyzwaniami i zadaniami, nie kryształowo czysta, jednak trzymająca się dobrych wartości i podstawowych standardów. Przyznam, że jeszcze do końca nie odkryłam wszystkich cech osobowości Luca, niektórymi zachowaniami potrafił mnie pozytywnie zaskoczyć, zaś inne potwierdzały, że drzemie w nim nieco mrocznej natury. Były pracownik Interpolu, po popadnięciu w niełaskę w oczach przyjaciół i przełożonych, decyduje się nadać życiu nowy początek, opuszcza Francję i wraca do Szkocji, w której spędził pierwsze lata dzieciństwa. Podejmuje posadę w edynburskim wydziale śledczym, w mieście, w którym pomimo jego wielkości, starej i nowej architektury, mieszanki ras i kultur, prężnej gospodarki i bogatej historii, wciąż panuje małomiasteczkowa atmosfera. Niemal natychmiast musi zaangażować się w rozwikłanie bardzo zagadkowego morderstwa znanej prawniczki Elaine Buxton. Sprawca działa brutalnie, z niezwykłą precyzją i wyjątkową skrupulatnością, wydaje się całkowicie panować nad wyglądem ofiary i scenografią miejsca zbrodni. W krótkim czasie ginie kolejna kobieta sukcesu, tym razem wielebna Jayne Magee. Wszystko wskazuje, że obu porwań dokonała ta sama osoba, wyłania się zbyt wiele podobieństw, podstawionych w formie trofeów dowodów, aby uznać okoliczności za przypadkowe. Oboma wydarzeniami szybko interesują się media, morderstwa wyraźne naznaczają krajobraz lokalnej społeczności. Zwyczajne ścieżki śledcze napotykają ślepy mur, a do tego w sprawę włącza się kontrowersyjna i irytująca postać profesora Edwina Harrisa, psychologa kryminalnego, mającego jakby zbyt dużo do powiedzenia. Co ciekawe, wnikamy również w osobne dochodzenie prowadzone przez Avy Turner, dotyczące porzucania noworodków w miejskim parku. bookendorfina.pl
Avatar użytkownika - Psotka88
Psotka88
Przeczytane:2017-04-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017, Tablica Mendelejewa,
Myślę, że to dobry czas żeby przyznać iż od dawna jestem miłośniczką thrillerów wydawanych przez Amber. Pierwsze co mnie zachęciło to wykorzystanie czarnych okładek z kolorowymi, ale zazwyczaj drobnymi elementami - dla wzrokowca to fajna gratka. Potem z każdą kolejną pozycją zmieniałam się w coraz większą fankę. Jak na razie mało, która książka mnie zawodzi. Nie obawiam się nawet sięgać po debiuty. Perfekcjonista właśnie nim jest i muszę przyznać, że jak dla mnie to debiut PERFEKCYJNY! Po takie sięgać będę z ogromną radością. Ktoś porywa kobiety. Ofiarami porywacza są kobiety wykształcone i szanowane. Pierwsza jest prawniczką, druga szanowaną przywódczynią kościoła. Ciała obu kobiet zostają znalezione w koszmarnym stanie. Jedna zostaje spalona w górskiej chacie, drugą znaleziono rozpuszczoną w beczce z ługiem. A wszystko to dzieje się w Szkocji. Właśnie tam po bardzo długim czasie wraca inspektor Luc Callanach - pół francuz, pół szkot. Nie czuje się on tu zbyt dobrze, a współpracownicy, których przełożonym został za specjalnie za nim nie przepadają. Na szczęście dość dobry kontakt łapie z Avą Turner. Ona pomaga jemu w sprawie porwań i morderstw kobiet, a on jej przy rozpracowaniu sprawy z pozostawianymi w parku noworodkami. Oboje sobie doradzają i podpowiadają, a w między czasie nawiązują coś na kształt przyjaźni. Luc nareszcie ma się do kogo odezwać. Ma komu się zwierzyć i z tego korzysta choć nie tak chętnie jak można by przypuszczać. To co mi się spodobało to narracja prowadzona przez dwie osoby. Raz jest to inspektor Callanach następnie morderca. Dzięki temu książka staje się dynamiczna oraz ciekawa. Czytając mamy wrażenie, że autorka już od początku zdradza nam wiele informacji - jednak to tylko złudzenie. Tak na prawdę bardzo umiejętnie dawkuje wiedzę. Druga sprawa to fakt iż czasami trzeba zwracać uwagę na wydawało by się błahe fakty, które okazuje się, że naprawdę są znaczące i przy okazji często szokują. Tak jak pisałam głównych bohater stworzony przez Helen jest pół francuzem, pół szkotem. To zaś daje możliwość wprowadzenia do książki języka francuskiego. Są tu, więc takie zdania i nie są one przetłumaczone na polski - może to stwarzać problemy dla osób nieznających tego języka czyli dla sporej ilości. Dla mnie była to fajna zabawa, bo język ten znam. Osobiście pozycja była dla mnie zaskakująca i wręcz mnie pochłonęła. Spodobało mi się prowadzenie dwóch śledztw i wzajemnie wspieranie i doradzanie Luca i Avy. Zdecydowanie czekam na kolejne tomy ich przygód, a do przeczytania tego zdecydowanie zachęcam! Więcej na: www.swiatmiedzystronami.blogspot.com
Avatar użytkownika - Kantorek90
Kantorek90
Przeczytane:2019-09-28, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, Przeczytane w 2019,

Dawno nie czytałam kryminału, który wciągnąłby mnie w takim stopniu, że dosłownie przeczytałam ją jednym tchem.
Książka niesamowicie wciąga, oczywiście niektóre rozwiązania były przewidywalne niemal od początku, ale były również takie, które mnie zaskoczyły.
Nie jest to może kryminał na najwyższym poziomie, ale trzyma w napięciu do ostatnich stron i dosłownie nie można doczekać się przeczytania kolejnej części.

Avatar użytkownika - kavayee
kavayee
Przeczytane:2018-02-18, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2018, 52 książki 2018,

Do "Perfekcjonisty" przymierzałam się odkąd przeczytałam drugi tom cyklu - "Dobrzy ludzie muszą umrzeć". Ta druga spodobała mi się niemal od razu. Wciągająca zbrodnia, efektywne sprowadzanie czytelnika na złą drogę oraz wyraźne postaci główne (nie tylko sam Luc Callanach). Promocja na ebooki skusiła mnie do zakupienia pierwszego tomu.

Jeszcze w 2. tomie było widać, że inspektor Luc nie zadomowił się w Edynburgu po przeprowadzce z Francji. Natomiast w "Perfekcjoniście" mamy wyjaśnione szerzej czemu znalazł się w Szkocji i jakie uczucia w nim to wywołuje. Nie jest to przesadzone, za co Helen Fields należy się ogromny plus, a z drugiej strony to bardzo ciekawe od strony psychologicznej - przeprowadzka i brak akceptacji w nowym miejscu. Zwłaszcza na dość wysokim stanowisku w policji.

"Perfekcjonista" daje czytelnikowi niezapomniane wrażenia, często bardzo drastyczne. Przyznam, że dawno mnie żaden kryminał tak nie zmroził, jak ten momentami. Dla tej książki to ogromny plus, bo powieści kryminalne znam od podszewki.

"Perfekcjonista" to wreszcie pod spodem kawał solidnej policyjnej pracy, która nie obywa się bez wpływów, polityki, znaczenia medialnych nagonek i skrupulatnych procedur. To ważne, bo wiele powieści omija te aspekty i odbiorcy wszystko się wydaje proste. Dla fanów lżejszych, obyczajowych kwestii również znajdzie się tu wiele dobrego. Dla amatorów psychologii - mamy perspektywę złoczyńcy oraz policji, więc jest w czym wybierać. Zdecydowanie polecam!

Luc Callahan właśnie przeniósł się do Edynburga, by objąć stanowisko inspektora. Chociaż urodził się w Szkocji, większość życia spędził we Francji, skąd pochodzi jego matka. Koledzy po fachu nie witają go przyjaźnie. Luc czuje się wyizolowany, zwłaszcza, że jego przenosiny są efektem fałszywego oskarżeniu o gwałt i rezygnacji z pracy w Interpolu. Edynburg wita go niechętnymi spojrzeniami, deszczową pogodą i nietypowym morderstwem. Jedyną osobą, która podaje mu pomocną dłoń, jest Ava Turner, młoda pani inspektor, osoba szczera i bezkompromisowa, wywodząca się z elity, lecz wciąż próbująca udowodnić, iż jej pochodzenie nie ma znaczenia.

Zarówno Luc, jak i Ava, wkrótce zostaną pochłonięci przez sprawy, które będą budziły wiele społecznych emocji.

Na parkowej ławce już po raz trzeci zostaje porzucony noworodek.Dwa poprzednie nie przeżyły, trzeciego na szczęście dało się uratować. Wszystkie porzucone w tym samym miejscu i w takim samym kocyku. Dojście do prawdy zajmie Avie sporo czasu a rozwiązanie wywoła spore poruszenie w społeczeństwie.

W starym górskim domku turyści odkrywają spalone szczątki człowieka. Po przebadaniu miejsca zbrodni policja stwierdza, iż to niedawno zaginiona prawniczka. Pierwsza sprawa Luca wydaje się nierozwiązywalna, gdyż morderca nie pozostawił po sobie żadnych śladów. Kiedy ginie następna samotna, odnosząca sukcesy kobieta, naciski na inspektora stają się coraz większe a jego frustracja rośnie. A kiedy zagrożona staje się Ava oraz jej przyjaciółka Natasha, Luc porusza niebo i ziemię, by rozwiązać tę sprawę. Przeciwnik jest tyleż inteligentny co szalony, czasu jest coraz mniej a tropy prowadzą donikąd. Do czasu.

Trzecioosobowa narracja ukazuje naprzemiennie poczynania zarówno Luca, jak i mordercy. Wykreowany tutaj zły charakter jest człowiekiem odpychającym na co dzień, przez co spotyka się z ostracyzmem w miejscu pracy. Ten niepozorny, budzący swoim zachowaniem żałość a nie strach, mężczyzna, potrafi być okrutny i nieprzewidywalny. Będąc ogarniętym nienawiścią i poczuciem niedocenienia, wymyślił plan, który każdą kobietę przyprawiłby o nocne koszmary. Nieprzeciętnie inteligentny, opanowany i skrupulatny, bezbłędnie realizuje swój plan, niszcząc życie kolejnych kobiet. W wypadku tej powieści, zupełnie nie przeszkadza fakt, iż od początku znamy postać mordercy. Obserwowanie jego poczynań i podążanie za jego tokiem myślenia, w zupełności rekompensuje brak tajemnicy. Z kolei rozdziały poświęcone Lucowi, pracy policji i obyczajowej otoczce, której nie ma tu zbyt wiele, pokazują całkiem fajnie pracę szkockich policjantów, nastroje społeczne i naciski, jakim poddani są detektywi. Autorka ma dobry, lekki styl pisania i nie stosuje dłużyzn, dzięki czemu książkę czyta się szybko. Potrafi także trzymać równomierne tempo i odpowiednio stopniować napięcie. Mnie przede wszystkim w tej powieści spodobała się dwójka głównych bohaterów, którzy są niesztampowi i budzą autentyczną sympatię. Pani Fields nie unika również krwawych opisów, przez co "Perfekcjonista" jest książką mocną, brutalną, a tym samym nie dla każdego czytelnika. Fabuła jest wielowątkowa, prowadzone sprawy budzą emocje a krótkie rozdziały nadają tempo lekturze. Moim zdaniem jest to naprawdę dobry, trzymający w napięciu thriller, który może zaspokoić niejednego fana gatunku. Ja w każdym razie zaraz po zakończeniu książki sięgnęłam po część drugą:) I powiem Wam, że żałuję, iż nie ma części trzeciej, bo jestem już po lekturze i było równie dobrze. Ale o tym innym razem.

"Perfekcjonistę" polecam osobom, które lubią książki mocne, bez skrupułów ukazujące działania seryjnego mordercy i pozwalające śledzić jego szaleństwo. Także tym, którzy lubią spore napięcie podczas lektury, obserwację pracy policyjnej oraz mają ochotę poznać przeszłość nietypowego inspektora policji, pół szkota, pół francuza, pięknego jak model, unikającego kobiet i dotyku innych ludzi. Jeśli o mnie chodzi, bawiłam się naprawdę dobrze.

Dobrzy ludzie muszą umrzeć
Helen Fields0
Okładka ksiązki - Dobrzy ludzie muszą umrzeć

Inspektor Callanach i detektyw Ava Turner, bohaterowie Perfekcjonisty, w rozgrywce z przerażającym seryjnym mordercą o wielu twarzach Podczas...