Piąta kobieta

Tom 6 cyklu Komisarz Wallander

W algierskim klasztorze ginie z rąk fundamentalistów islamskich szwedzka turystka. Jej śmierć zostaje zatuszowana, córka ofiary dowiaduje się o niej niemal przypadkiem. Rok później, we wrześniu 1994, w okolicach Ystad zostaje dokonanych kilka tajemniczych, makabrycznych morderstw. Dlaczego ginie w męczarniach spokojny starszy pan, poeta i ornitolog? Właściciel kwiaciarni? A potem pracownik naukowy? Do akcji wkracza Kurt Wallander, ale jego zespół czeka trudne zadanie - między ofiarami brak jest związku, ślady prowadzą donikąd. Kolejna, aż do ostatniej strony trzymająca w napięciu, mroczna powieść Henninga Mankella to doskonałe studium psychologiczne mordercy i ofiary, skłaniające do refleksji nad istotą przemocy i sprawiedliwości.

Informacje dodatkowe o Piąta kobieta:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2011-04-28
Tytuł oryginału: Den femte kvinnan
Język oryginału: szwedzki
Tłumaczenie: Halina Thylwe

Kup książkę Piąta kobieta

Piąta kobieta - opinie o książce

Avatar użytkownika - agulas_88
agulas_88
Przeczytane:2015-08-12, Ocena: 4, Przeczytałam, czytam regularnie w 2015 roku,
Komisarz Wallander z małej szwedzkiej miejscowości musi rozwikłać serię zagadkowych morderstw na mężczyznach. Jak się okazuje są one powiązane z brutalnym morderstwem pięciu kobiet w Afryce. Lektura do ostatnich stron trzyma w napięciu.
Avatar użytkownika - Febra
Febra
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 52książki/2014,
Co musi się wydarzyć w życiu człowieka by któregoś dnia stał się mordercą? Kurt Wallander musi się zmierzyć z serią okrutnych morderstw, które nasuwają skojarzenie zemsty. Drobiazgowe śledztwo prowadzone na dużym obszarze Szwecji, pozwala dostrzec wspólną cechę wszystkich ofiar, zasiać wątpliwości co do "wypadków" sprzed kilkunastu i kilkudziesięciu lat, wreszcie doprowadzić śledczych do rozwiązania. Książka trzyma w napięciu do samego końca. To nie tylko kryminał, to również smutny opis pogrążającej się w bezprawiu Szwecji.Jak mówi główny bohater - kiedyś cerowało się skarpetki, teraz się zdziera i wyrzuca, zmieniło się społeczeństwo, inaczej patrzy na dobro i na zło
Avatar użytkownika - Aramina
Aramina
Przeczytane:2017-12-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2017,

Kurt Wallander z typową dla siebie skrupulatnością prowadzi śledztwo,w sprawie makabrycznych morderstw, których ofiarami padają samotni mężczyźni. Każda zbrodnia została perfekcyjnie zaplanowana a ofiary przed śmiercią były torturowane, umierały w cierpieniu - życie uchodziło z nich powoli w wielkim bólu. Wallander ma przed sobą trudne zadanie, nie ma punktu zaczepienia, nic nie łączy zamordowanych mężczyzn a wszystko wskazuje na to, że morderca niebawem znów zaatakuje
Podoba mi się, że Mankell pokazując mozolną pracę policjantów nie robi z nich nieomylnych super agentów, którzy w cudowny sposób rozwiązują każdą sprawę. Autor pokazuje strategię i tok myślenia śledczych, często błędne tropy prowadzą ich w ślepy zaułek. Nieraz trzeba się zatrzymać, nieraz cofnąć i po analizie danych z pewną konsekwencją podejść od nowa do wykonywania zadań. Mankell w bardzo wiarygodny i naturalny sposób przedstawia toczące się śledztwo, równolegle pokazuje całkiem przyziemne problemy społeczne i sprawy osobiste Wallandera przez to cała fabuła staje się autentyczna, realna i przemawia do czytelnika.

Kto jeszcze nie czytał to gorąco polecam! Dla fanów Mankella to lektura obowiązkowa.

Avatar użytkownika - justynazdr
justynazdr
Przeczytane:2021-03-18, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2021, 26 książek 2021,
Avatar użytkownika - KKS
Przeczytane:2016-11-30, Ocena: 6, Przeczytałam,
Cios; Szczelina
Henning Mankell0
Okładka ksiązki - Cios; Szczelina

Pierwszy z serii trzech zbiorków opowiadań wydanych pierwotnie w Szwecji we wspólnym tomie, zatytułowanym "Pyramiden". W zbiorku znajdują...

Podróż na koniec świata
Henning Mankell0
Okładka ksiązki - Podróż na koniec świata

Piętnastoletni Joel właśnie skończył szkołę i zamierza zostać marynarzem. Nieoczekiwanie otrzymuje jednak tajemniczy list, w wyniku czego postanawia odnaleźć...