Pierwsze słowa o emocjach. Warsztat słów

,,Pierwsze słowa o emocjach" to encyklopedia dla dzieci, która w przystępny sposób wyjaśnia emocje i uczucia, które pojawiają się w naszym życiu każdego dnia. Warto się z nimi zapoznać już od najmłodszych lat, aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne.

Wszyscy odczuwamy emocje i uczucia. Jak je właściwie nazwać i jak sobie z nimi radzić? Dowiesz się tego właśnie z tej książki!Znajdziesz tu trzydzieści podstawowych emocji i uczuć wyjaśnionych w bardzo zrozumiały i jasny sposób. Opisy uzupełniają inspirujące ćwiczenia i techniki uspokajające, które pomogą wyciszyć się i zapanować nad sobą w stresujących momentach.

Książka jest częścią serii ,,Warsztat słów", która poszerza słownictwo i wiedzę dzieci w wieku 2-5 lat. Sprawdź również książki: ,,365 pierwszych słów" oraz ,,365 ciekawych słów".

Informacje dodatkowe o Pierwsze słowa o emocjach. Warsztat słów:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2023-08-09
Kategoria: Encyklopedie, słowniki, leksykony
Tytuł oryginału: Feeling Words to Explain my Emotions: 30 Mindful Exercises

Tagi: Dzieci od ok. 5 lat

Kup książkę Pierwsze słowa o emocjach. Warsztat słów

Pierwsze słowa o emocjach. Warsztat słów - opinie o książce

Avatar użytkownika - asiaczytasia
asiaczytasia
Przeczytane:2024-03-03, Ocena: 4, Przeczytałam,

Dziś będziemy wałkować temat emocji. Do znudzenia będę powtarzać, jak ważne jest, aby umieć nazwać to co czujemy. Czy mamy potrzeby zasób słów, aby to zrobić? Upewnijmy się. Jako pomoc posłuży nam słowniczek „Pierwsze słowa o emocjach”. Jak skupić się na celu? Co zrobić, gdy czujemy nieśmiałość, obrzydzenie albo stres? Jak poczuć się kochanym, pewnym siebie albo zdeterminowanym? Emily Sharratt – autorka książki – nas pokieruje.

„W tej książce znajdziecie trzydzieści uspokajających ćwiczeń opracowanych przez trenerkę uważności i nauczycielkę jogi (…)”[1]. Zapamiętajcie to, bo ma to ogromny wpływ na charakter książki. W teorii dla każdego słowa mamy definicję oraz ćwiczenie wspomagające daną cechę lub pomagające uporać się z nią. W praktyce opisy są bardziej i mniej udane. Przykładowo całkiem niezły jest opis niepewności: „Kiedy pojawia się przed nami nowe zadanie lub czynność, której jeszcze nie opanowaliśmy możemy czuć się bardzo niepewnie”[2]. Pewnie część z was zechce tę definicję jeszcze rozwinąć, ale jak na potrzeby przedszkolaka jest, moim zdaniem, wystarczająca. Natomiast kompletny niewypałem jest komentarz do determinacji: „Czasem możesz potrzebować odnaleźć w sobie determinację”[3]. I tyle. Widać, że autorka nie miała pomysłu, jak wyjaśnić czytelnikom, co to jest, a przydałoby się, bo słowo nie jest proste i powszechnie używane.

Do każdego z pojęć dodano propozycję ćwiczeń. Te fragmenty są bez zarzutu. Widać, że autorka dobrze się czuje w tym obszarze. Na pewno lepiej niż przy układaniu opisów. Są to klasyczne ćwiczenie z nurtu uważności mające nas wyciszyć, pomóc się skupić, zrozumieć siebie, być tu i teraz. Dużo tu oddychania, wczuwania się w swoje ciało, spokojnych ruchów, nazywania rzeczy po imieniu, nadawania im kolorów, kształtów itp. Wbrew pozorom nie jest to łatwe. Przypuszczam, ze wielu dorosłych może mieć problem z wczuciem się w swoje ciało, czy też bezwzględnym skupieniu myśli na „czymś”. Czy da radę przedszkolak? Praktyka czyni mistrza. Z moich obserwacji wynika, że dzieci są dużo bardziej otwarte na tego typu – nazwijmy to – zabawy. Udawanie drzewa, wiatru mogą postrzegać, jak fajną aktywność.

Od dzieci często oczekujemy, żeby „już, teraz” się uspokoiły albo skoncentrowały. A czy my sami to potrafimy? Czy łatwo nam zmobilizować się do działania albo zapanować nad stresem? „Pierwsze słowa o emocjach” to przede wszystkim pakiet ćwiczeń, a was zachęcam do wspólnego z dzieckiem ich wykonywania. Przy okazji wartościowej aktywności zacieśnicie wspólne więzi.

[1] Emily Sharratt, „Pierwsze słowa o emocjach”, tłum. Natalia Gluchowska, wyd. Świetlik, Białystok 2023, s. 3.
[2] Tamże, s. 30.
[3] Tamże, s. 8.

Avatar użytkownika - Justyna_M
Justyna_M
Przeczytane:2023-09-05, Ocena: 6, Przeczytałem,

Dlaczego ważna jest rozmowa z dziećmi na temat emocji?

Bo pozwala zrozumieć rzeczywistość, rozwinąć świadomość siebie, przyjrzeć się własnym uczuciom i poszerzyć słownik emocji.

Na książki tego typu zawsze znajdzie się miejsce w naszej biblioteczce. @wydawnictwo.swietlik wydało fantastyczny zestaw 30 ćwieczeń i wizualizacji, które uspokoją dziecko oraz pomogą zadbać mu o swój umysł. Emily Sharratt to trenerka uważności i nauczycielka jogi, która fenomenalnie przemyślała temat emocjonalnego rozwoju dziecka i przyszła z pomocą wielu rodzicom. Wspólnie mamy szansę popracować tutaj nad ważnym tematem rozwoju najmłodszych, którzy będą potrzebować tutaj naszej asekuracji i wsparcia.

Każda rozkładówka poświęcona jest jednej z emocji, wyjaśnia, jak ją rozpoznać, a następnie podpowiada metodę “Co zrobić, gdy czuję…” (przykładowo nieśmiałość, miłość, niepokój czy szczęście”). Po prawej stronie od opisu emocji znajduje się pięknie wykonana ilustracja, która przedstawia sytuację związaną z określonym uczuciem, co pozwoli czytelnikowi lepiej zrozumieć przekaz autorki. Bohaterami są zwierzęta, a moim zdaniem najczęściej to one trafiają w gust czytelniczy dzieci.

To kompendium ludzkich uczuć przypadło do gustu mojemu 5-latkowi i w razie potrzeby sięgamy po tę książkę. W spisie treści szukamy emocji, która nas interesuje i działamy.

To niesamowite solidne tekturowe wydanie, które zachwyci głównie przedszkolaków, choć z pomysłów może korzystać czytelnik w każdym wieku. Sama znalazłam tutaj mnóstwo wsparcia.

Bardzo mocno polecam.

Avatar użytkownika - MaleKsiazkoweMol
MaleKsiazkoweMol
Przeczytane:2023-09-10, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

Niedawno ukazała się trzecia część serii ,,Warsztat słów" od Wydawnictwa Świetlik. Nie znamy poprzednich odsłon i powiem szczerze, że mam ochotę szybko to zmienić.

Prezentowana książka ,,Pierwsze słowa o emocjach" to wyjątkowa encyklopedia, która w prosty sposób objaśnia emocje i uczucia. Wzięto ,,na warsztat" aż 30 emocji, które towarzyszą nam codziennie.

Rozwój emocjonalny jest kluczowym elementem dorastania. Jeśli chcemy, aby nasza pociecha wyrosła na zrównoważoną psychicznie, pewną swoich wartości dorosłą istotę, to nie możemy pominąć nauki nazywania i rozpoznawania emocji.

W tej książce, autorki świetnie podjeły temat - krótnie objaśnienie, bardzo pomocne ćwiczenie i trafiajacy do wyobraźni małego czytelnika rysunek, który doskonale obrazuje temat.

Książka będzie idealna dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, a nawet dla starszych i dorosłych.

Był okres, że wyśmiewałam wszelkie ćwiczenia oddechowe, relaksacyjne, czy też takie pomagające skupić uwagę. Twierdziłam, że są to niepotrzebne ,,psychologiczne wymysły", które zupełnie nic nie wnoszą. Te czasy dawno minęły.

Szkoda, że doceniłam je dopiero wychowując własne dzieci.

Czym jest motywacja i po nam jest potrzebna?

Jak poradzić sobie z frustracją?

Jak rozładować napięcie?

Dlaczego czasami czujemy rozdrażnienie?

W jaki sposób uczucie wdzięczności może poprawić humor?

Jak poskromić złość?

Odsyłam do lektury?

Avatar użytkownika - mrs_zolza
mrs_zolza
Przeczytane:2023-09-04, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Nowy rok szkolny, nowa szkoła, przedszkole, żłobek, nowi znajomi, nowe sytuacje, nowe wyzwania czasem bardzo trudne dla młodego człowieka... To wszystko na pewno wywoła szereg przeróżnych emocji od lęku, niepewności i nieśmiałości po zainteresowanie, ekscytację czy radość.   Czasem my, dorośli, nie potrafimy sobie z nimi poradzić a co dopiero te małe istotki, które przeżywają wszystko o wiele bardziej.    Dlatego warto od najmłodszych lat rozmawiać z nimi na temat uczuć, nazywać je i próbować pomoc dzieciom zrozumieć co czują.   Bardzo lubię książki w tej tematyce, więc z ciekawością sięgnęłam po kolejną.    "Pierwsze słowa o emocjach" to książka zawierająca krótkie wyjaśnienia do 30 emocji i uczuć, które odczuwamy każdego dnia. Są one opisane w prostych słowach, dodatkowo kolorowo zilustrowane, a poniżej każdego opisu zawierają ćwiczenie pomagające w ich zrozumieniu i nazwaniu. Są to ćwiczenia ruchowe, głównie związane z oddechem, wyciszające bądź pobudzające do działania.    Każde z ćwiczeń zwraca uwagę na to, by skupić się na własnych odczuciach w danej sytuacji, skłania do uważności i obserwacji własnego ciała, pomaga zrozumieć co się z nim dzieje.   Pracując z książką czytelnik poznaje techniki i nabywa narzędzia pomocne w regulowaniu swoich emocji. Poznaje siebie i analizuje swoje reakcje na różne sytuacje.    Myślę, że książka będzie przydatna dzieciom w wieku szkolnym, choć jak najbardziej można (a na pewno warto!) zaznajamiać z nią już młodsze dzieci, wykonując ćwiczenia wraz z nimi.