Po apokalipsie

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2014-01-21
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788376741154
Liczba stron: 220

Ocena: 3.8 (5 głosów)

Uznana przez Publishers Weekly  za jedną z 10 najlepszych książek roku 2011!

NIE ŻYJE ĆWIERĆ MILIARDA CHIŃCZYKÓW

WYBUCH JĄDROWY W BALTIMORE

TAJEMNICZE AWARIE PRĄDU W SZPITALACH

BUNT ZOMBIE OPANOWANY

Akcja książki rozgrywa się w świecie, który uległ zagładzie.

Kres historii przybiera różne postacie: od pandemii śmiercionośnego wirusa, przez wysyp zombie, skażenie nuklearne, aż po uzyskanie samoświadomości przez maszyny. Pomimo rozgrywającego się w tle terroru, bohaterowie - zwykli ludzie, niepokojąco podobni do nas - walczą o przetrwanie w nowej rzeczywistości,  nie ustępują w odkrywaniu siebie w związkach i  przyjaźniach. Ich niezwykła ciekawość świata nie znika nawet w obliczu jego zagłady.

Koniec świata nigdy nie będzie taki sam...

Maureen McHugh jest zwyciężczynią nagród: Hugo (1995) i Locus (1995) za The Lincoln Train

Natomiast książka Po apokalipsie otrzymała następujące nominacje i nagrody: nominacja do nagrody im. Philipa K. Dicka 2011 nominacja do nagrody im. Shirley Jackson 2011

nagroda Tiptree 2011

Kup książkę Po apokalipsie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Po apokalipsie

Avatar użytkownika - Eirene
Eirene
Przeczytane:2015-04-04, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
To jest jedna z tych książek, które czyta się zaskakująco szybko. Zbiór opowiadań ukazujący postapokaliptyczne oblicze człowieka po różnego rodzaju katastrofach - wybuchach bomb atomowych, zarazach, ataku zombie itp. Co jest najbardziej przerażające to fakt, że to nie kataklizmy są tutaj największą tragedią. Staje się nią często zachowanie człowieka w obliczu zagrożenia życia. Czy faktycznie tak będzie wyglądała ludzkość, która stawia przede wszystkim na własne dobro, dziwne eksperymenty, wyrzeczenia się własnych dzieci celem lepszego życia? Mam nadzieję, że przedstawione w książce scenariusze się nigdy nie sprawdzą.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,

Książka "Po apokalipsie" stanowi zbiór opowiadań autorstwa amerykańskiej pisarki Maureen F. McHugh. Specjalizuje się ona w dziełach z gatunku fantasy i science - fiction. Pisze zarówno powieści (jej debiutem była książka "China Mountain Zhang" wydana w 1992 roku, zdobywczyni nagrody Tiptree Award) jak i opowiadania, które wielokrotnie zostały docenione. Jak dotąd wydała dwa zbiory: w 2005 "Mothers and Other Monsters", a niedawno "Po apokalipsie". Ten ostatni w 2011 roku otrzymał nagrodę Tiptree oraz nominowany został do nagrody im. Philipa K. Dicka oraz nagrody im. Shirley Jackson. Muszę przyznać, że nie specjalnie przepadam za krótkimi formami literackimi, z tego też względu niezmiernie rzadko po nie sięgam. Czemu więc zdecydowałam się na sięgnięcie po dzieło McHugh? Chętnie czytuję post-apokaliptyczne historie. Żywo interesują mnie wizje ludzkiej przyszłości kreowane przez najróżniejszych autorów. Do tego doszedł fakt, że książkę tę już dostrzeżono i nagrodzono. Poza tym autorka jest zdobywczynią takich prestiżowych nagród jak Hugo i Locus (obie w 1995 roku za "The Lincoln Train"). Uznałam więc, że pisarka tego kalibru nie powinna mnie zawieść. Tylko czy aby na pewno?

W książce czytelnik znajdzie dziewięć opowiadań: "Naturalista" (napisane na prośbę jednego ze znajomych autorki, na podstawie jego snu), "Specjalna ekonomia", "Bezużyteczne rzeczy", "Zagubiony chłopiec: dziennikarz w terenie", "Królestwo ślepców", "Wyprawa do Francji", "Miesiąc miodowy", "Efekt działania siły odśrodkowej" oraz "Po apokalipsie". O ile pierwsze sześć zostało już prędzej opublikowane jako pojedyncze dzieła w różnych czasopismach, o tyle ostatnie trzy w zbiorze "Po apokalipsie" zaliczają swój debiut. Wszystkie opowiadania przedstawiają czytelnikowi możliwe scenariusze, które w jakiś sposób doprowadziły do końca świata, który znaliśmy. Jednak "koniec" może być różny. Pewnego dnia wybucha epidemia zombie, bądź uderza pocisk nuklearny. Innym razem przyczyną końca jest rozprzestrzenianie się zarazy ptasiej grypy czy choroby szalonych krów. Powodem mogą być też bardziej przyziemne kwestie, jak utrata dziecka, amnezja, czy nawet zawód miłosny. Do tego wszystkiego może dojść także uzyskanie przez maszyny świadomości. Jednakże niezależnie od tego, co doprowadziło do końca świata, ludzkość łączy wspólny mianownik - chęć przeżycia za wszelką cenę. Czytając poszczególne opowiadania będziecie mieli wgląd w ludzką psychikę, przyjrzycie się do czego zdolny jest człowiek pragnący zachować życie oraz starający się zrozumieć na nowo świat, który go otacza. Niektóre przypadki Was zaciekawią, inne wzbudzą współczucie. Zdarzy się również, że poczujecie odrazę i oburzenie. Wszystkie te uczucia będą w pełni zrozumiałe i adekwatne do tego, o czym dane Wam będzie w danej chwili czytać. Mi osobiście najbardziej spodobały się trzy historie - "Naturalista", "Bezużyteczne rzeczy" oraz "Zagubiony chłopiec: dziennikarz w terenie". Każda z nich porusza zupełnie inny temat, ale jedno je łączy - posiadają pewien element zaskoczenia oraz udało im się wzbudzić we mnie niepokój.

Czy warto sięgnąć po zbiór opowieści "Po apokalipsie"? Wiecie jak to z krótkimi formami bywa - jedne są dobre, drugie mniej, a jeszcze inne dość przeciętne. Wszystko zależy od gustu i wymogów czytelnika, do którego dany zbiór trafi. Moim zdaniem książka jest całkiem dobra, tak na czwórkę z minusem. Niektóre z opowiadań po prostu bym inaczej poprowadziła bądź zakończyła, bo czegoś jednak mi w nich zabrakło. Niemniej jednak w przypadku tego typu książek najlepiej wziąć i przekonać się samemu.

Moja ocena: 4/6
recenzja z mojej strony: http://magicznyswiatksiazki.pl/po-apokalipsie-maureen-f-mchugh-recenzja-407/

Link do opinii
Avatar użytkownika - pajeja88
pajeja88
Przeczytane:2014-02-05, Ocena: 5, Przeczytałam, czytam regularnie w 2014 roku, Mam,
Świetny zbiór opowiadań opisujący świat "po". Nie zawsze koniec świata jest taki sam, nie zawsze jest to wielka tragedia, nie zawsze widzą go wszyscy ale świat jaki znamy skończył się. Jak to wpływa na ludzi? Warto się przekonać na mnie książka zrobiła piorunujące wrażenie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Wiesia_Sz
Wiesia_Sz
Przeczytane:2019-12-06, Ocena: 3, Przeczytałam, Posiadam, Oddane / wymienione,
Avatar użytkownika - Ruda_Wiedzma
Ruda_Wiedzma
Przeczytane:2014-03-02, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
Recenzje miesiąca
Wizna
Jacek Komuda
Wizna
Selfie z Toskanią
Monika B. Janowska;
Selfie z Toskanią
Dom sekretów
Natalia Bieniek
Dom sekretów
Magiczne skrzypce
Izabella Klebańska
Magiczne skrzypce
Zapach makadamii
Anna Wojtkowska-Witala
Zapach makadamii
Bezsenna
Lou Morgan
Bezsenna
Trzecia strona medalu
Dariusz Grochal
Trzecia strona medalu
Czwarta władza szóstej B
Adam Studziński;
Czwarta władza szóstej B
Drogi Edwardzie
Ann Napolitano
Drogi Edwardzie
Pokaż wszystkie recenzje