Po dwóch stronach

Kontynuacja „ Łez wojny”.

Epicka opowieść o odwadze, zdradzie i sile miłości. Historia, która zabiera czytelników w samo serce wojennej pożogi.

Saffron Courtney i Gerhard von Meerback. Dwoje bohaterów. Jedna nierozerwalna więź.

Wojenna zawierucha rozdziela Saffron Courtney i Gerharda von Meerbacha. Gerhard – pomimo sprzeciwu wobec nazistowskiego reżimu – walczy o ojczyznę, mając nadzieję, że pewnego dnia uda mu się pozbawić władzy Hitlera i jego popleczników. Ale kiedy jego jednostka zostaje wysłana na front wschodni, by walczyć pod Stalingradem, wie, że jego szanse na przeżycie maleją z dnia na dzień.
Tymczasem Saffron – zwerbowana przez brytyjski wywiad – zostaje wysłana do Belgii, gdzie wkrótce staje się celem najbardziej bezwzględnego agenta nazistowskiego rządu.

Rozdzieleni kochankowie ryzykują własne życie, bez nadziei, że los jeszcze kiedyś ich połączy…

Informacje dodatkowe o Po dwóch stronach:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2020-07-29
ISBN: 978-83-8215-085-8
Tytuł oryginału: The Courtney's war
Tłumaczenie: Jan Jackowicz

Tagi: obyczajowe romanse

Kup książkę Po dwóch stronach

Po dwóch stronach - opinie o książce

Avatar użytkownika - MonikaOlga
MonikaOlga
Przeczytane:2020-09-13,

Saffron Courtney i Gerhard von Meerbach. Początki ich uczucia nie należą do najłatwiejszych. On miał się oświadczać, a oświadczyny miały być skierowane do … przyjaciółki Saffron. Los jednak chciał inaczej. Niestety nie było im dane długo nacieszyć się ich miłością, namiętnością, sobą… Wojna bezlitośnie ich rozdzieliła.

Ona – Angielka. On – Niemiec. Każde z nich oddane własnej sprawie. Każde z nich lojalne wobec własnej ojczyzny. Każde z nich aktywnie uczestniczące w walce. Niestety… walczyli po dwóch przeciwległych stronach barykady.

On – as Luftwaffe. Ona – agentka do zadań specjalnych. On – walczący pod Stalingradem. Ona – działająca na terenie wroga w Niderlandach. On – tracący nadzieję w zwycięstwo. Ona – głęboko wierząca w to, że każde jej działanie pomaga osłabić wroga. On – głośno krytykujący Hitlera. Ona – skupiona jedynie na rzetelnym wykonywaniu powierzanych jej zadań. On – staczający się w otchłań śmierci. Ona – zbierająca pochwały i oklaski.

On. Gdy myśli o okropieństwach wojny, których dopuścili się jego rodacy wie, że nie będzie zasługiwał na miłość Saffron. Nawet, jeśli odnajdą się po tej przeklętej wojnie, nie będzie w stanie spojrzeć jej w oczy. Nie będzie godzien jej uczucia. Nie będzie miał prawa do szczęścia. Po tym wszystkim…

Ona. Bezustannie myśli o Gerhardzie. Czy żyje? Gdzie się podziewa? Czy jeszcze kiedyś się spotkają? Czy jeszcze kiedyś będą tak szczęśliwi i beztroscy… Jak wtedy… wiosną… w Paryżu. A tymczasem… pragnie bliskości. I gdy nadarza się okazja, korzysta z niej. Przecież w takich okolicznościach nie może czuć się związana obietnicą złożoną Gerhardowi. Przecież nawet nie wie, czy Gerhard żyje. Przecież w każdej chwili może zginąć. A nawet jeśli nie… Jej serce i tak należy wyłącznie do Gerharda. Jej ciało – nie.

„Po dwóch stronach” to rewelacyjna powieść o miłości. Miłości wystawionej na wielką próbę. Ale nie tylko o miłości. Autor kapitanie zobrazował złożoność poruszanych przez siebie problemów. I tych historycznych (dobrze nam znanych), i tych dramatycznych (losy więźniów w obozach koncentracyjnych), i tych bardziej egzotycznych (życie Brytyjczyków na Czarnym Lądzie). Ciekawych wątków jest wiele, ale ja chciałabym skupić się na jednym.

Gerhard von Meerbach i Konrad von Meerbach. Bracia. A jakże różni. Pochodzili z bardzo dobrze sytuowanej rodziny. Nigdy niczego im nie brakowało. Luksus to dla nich codzienność. Wychowywali się w jednym domu. A jakże różne przyjęli postawy, gdy wojna stała się faktem. Gerhard walczący na froncie. Konrad walczący zza biurka. Gerhard walczący z przeciwnikiem. Konrad walczący z wrogami narodu. Gerhard krytykujący Hitlera. Konrad to zapalony zwolennik nazizmu. Gerhard noszący mundur wojskowy Luftwaffe. Konrad noszący mundur SS. Gdy nadszedł decydujący moment, Gerhard pozostał wierny swoim przekonaniom. A Konrad?

Autor poruszył także temat obozów koncentracyjnych, do których bez żadnych skrupułów byli wysyłani także Niemcy. Numerami stawali się albo jawnie i otwarcie krytykujący Hitlera, albo ich rodziny. I żadne wcześniejsze zasługi dla kraju nie miały najmniejszego znaczenia. Gdy ktoś stawał się niewygodny zazwyczaj kończył swój żywot za kolczastymi drutami…

„Po dwóch stronach” to trzymająca w napięciu historia ludzi uwikłanych w wielką wojnę. Polecam nie tylko tym, którzy interesują się historią.

To moje drugie spotkanie z Wilburem Smithem i Davidem Churchillem. Ta powieść to dalszy ciąg sagi o rodzie Courtneyów i bezpośrednia kontynuacja powieści „Łzy wojny”. I muszę przyznać, że za każdym razem jest ciekawie, intrygująco i tajemniczo. Każda kolejna książka tych autorów to pewność satysfakcji i zadowolenia. Autorzy mają znakomity dar wkomponowywania trudnych ludzkich historii w realia historyczne, w tym przypadku w czasy II wojny światowej. Zapraszam więc na sentymentalną podróż do trudnych, brutalnych i dla nas niewyobrażalnych chwil II wojny światowej …

Poznajemy dalsze losy Saffron Courtney i Gerhard von Meerback, bohaterów, których wszystko dzieli, a czy coś ich łączy? Ona jest agentką brytyjskiej tajnej agencji infiltrującej państwa okupowane przez nazistów. Zostaje przydzielona do sekcji T, działającej w Belgii i Holandii. Tam też przeprowadza najważniejszą dla niej operację, brzemienną w skutki. On walczy jako pilot Luftwaffe na froncie wschodnim, jest dowódcą grupy myśliwców. Walczy z wrogiem, jednak wbrew swoim przekonaniom, jako cel obrał zemstę na nazistach. Jego największym wrogiem jest brat, Konrad, wierny wielbiciel Hitlera i piewca jego metod pracy. Chce za wszelką cenę upokorzyć Gerharda i pokazać mu jego miejsce, z tego powodu odczuwa wielką satysfakcję.

Oni chcieli by być razem. Tylko w czasach wojny nie jest to możliwe do spełnienia. Są po dwóch przeciwnych stronach. Czy uda im się być razem po tej samej stronie?

Po dwóch stronach to piękna historia trudnej i niemożliwej do spełnienia miłości, pełnej nadziei na pokonanie wielkich przeszkód, w zasadzie takich, których się nie da pokonać. Oboje walczą przeciw sobie, bo tak im nakazuje obywatelska odpowiedzialność, inaczej sobie nie wyobrażają. Jednak w ich osamotnionych i zranionych sercach kiełkują inne uczucia, nie mające nic wspólnego z wrogością i jakąkolwiek zemstą. Pragną siebie i w zasadzie żyją w przekonaniu, że nigdy nie będzie im dane się jeszcze spotkać i być razem. Czy tak rzeczywiście będzie? Czy jednak ktoś nad nimi czuwa i pozwoli, aby łączące ich na odległość uczucie się ziściło? W normalnych warunkach można by powiedzieć, że wszystko jeszcze jest możliwe, ale czy w czasach walk wojennych można zaryzykować takie stwierdzenie? Ja bym się chyba nie odważyła. A wy jak sądzicie? Czy los się do nich uśmiechnie i staną na swojej drodze? Bardzo bym chciała, aby ta historia miała pełen radości happy end, ale przekonajcie się sami jaką los przygotował im niespodziankę … Ale ta lektura to również obraz toczących się walk wojennych w latach 1939-1945, obraz zniszczeń i bestialstwa, jakie zgotowały światu barbarzyńskie i nazistowskie Niemcy. Obraz smutku, rozpaczy, wielkich i niewyobrażalnych krzywd i mordów na ludziach, psychicznego i fizycznego niszczenia ludzi. Każdy z nas zapewne czytał czy słyszał o tym, co naziści wyprawiali w obozach zagłady, więc nie będę po raz kolejny przedstawiać tego wzburzającego obrazu.

Autorzy świetnie prowadzą nas przez całą historię. Nieoczekiwane i liczne zwroty akcji, intrygi i zaskakujące wydarzenia, szeroka paleta odczuć i wrażeń, emocje szaleją od samego początku, trzeba mocno trzymać je na wodzy, aby za daleko nie pogalopowały. Momentami ogarniała mnie złość i wściekłość na całą tą zbrodniczą niemiecką machinę, chwilami łzy wzruszenia płynęły strumieniem po rozpalonych policzkach, a czasami skruszone serce ocierało się o chwile nadziei na spełnienie nierealnych marzeń.

Czy warto skusić się na tę powieść? Powiem szczerze, że aż nie przystoi zadawać takiego pytania. Tej powieści nie można przegapić, ona zafunduje wam terapię wstrząsową, uwięzi was w kokonie własnych emocji trudnych do ujarzmienia. Ona jest niesamowita pod każdym względem, jej w ogóle nie trzeba zachwalać. Już nazwiska autorów powinny dla was zaświadczyć o wartości tej lektury. Nic dodać, nic ująć.

Avatar użytkownika - codzienna
codzienna
Przeczytane:2021-12-02, Ocena: 5, Przeczytałem, Posiadam, 52 książki 2021,

Dziwnie zaczęłam przygodę z sagą Courtneyów,bo tak od środka ale autor informuje,że można ją czytać bez znajomości wcześniejszych części.
Książka jest na prawdę bardzo dobra i choć opisuje okrucieństwa II wojny to są momenty wzruszeń i warte chwilę zatrzymania.
Saffron i Gerhard. Brytyjka i Niemiec, zakochani w sobie bez pamięci. Lecz wojna nie jest łaskawa dla ich miłości. Dziewczyna zostaje zwerbowana przez brytyjskie Biuro Operacji Specjalnych, przeszkolona i wysłana na misję. Pod przykrywką dociera do postawionych na szczytach władzy bezwzględnych nazistowskich oficerów. Tymczasem Gerhard walczy w barwach Luftwaffe jako pilot dowodzący szwadronem myśliwców .Widząc pacyfikacje żydów w Równem, uznaje, że będzie walczył dalej, ale przeciwko Hitlerowi. Jaka w skutkach będzie podjęta przez niego decyzja i czy kiedykolwiek spotka jeszcze swoją ukochaną..Przeczytajcie sami bo warto.Polecam