Quantcast

Pod obcym niebem

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Data wydania: 2022-10-12

Poruszająca historia, która wydarzyła się naprawdę!

Wojna, brak jedzenia i nadziei na lepsze jutro, to codzienność Lucjana i Marianny. Ona żyje w Kraju Warty, on w Generalnym Gubernatorstwie. Łączy ich jedno - bieda, która sprawiła, że dobrowolnie zgłosili się na roboty do Niemiec.

Na obczyźnie, w otoczeniu wrogo nastawionych ludzi musieli szybko dorosnąć. Byli zupełnie różni: ona z drzazgą w sercu, on z głową pełną marzeń. I różne mieli plany na przyszłość. Życie jednak szybko wszystko zweryfikowało. Musieli zmierzyć się z sytuacją, której nie planowali, a która związała ich losy na zawsze.

,,Pod obcym niebem" to przejmujący obraz czasów, gdy ludzie musieli walczyć o każdy kolejny dzień życia, a miłość ponad podziałami była prawdziwym wyzwaniem.

Kup książkę Pod obcym niebem

Opinie o książce - Pod obcym niebem

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2022-12-11,

"Pod obcym niebem" to historia, która wydarzyła się naprawdę, a wiadomo, że takie historie jeszcze bardziej potęgują moją ciekawość.
Tym bardziej kiedy ich fabuła osadzona jest w czasie wojennej zawieruchy.
Czy istnieje miłość ponad podziałami?

Łączy ich bieda, która sprawiła, że dobrowolnie zgłosili się na roboty do Niemiec.
Ona z drzazgą w sercu.
On z głową pełną marzeń.
Ich plany na przyszłość były zupełnie inne. Niestety życie szybko je zweryfikowało, a oni musieli odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
Czy wojna to dobry czas na miłość?

"Pod obcym niebem" to idealnie dobrany tytuł do historii rozgrywającej się na kartach książki.
Tak jak zostało napisane na okładce "to nie jest zwykły romans, to świadectwo tamtych czasów" w pełni się z tym zgadzam.
To piękna i niezwykle poruszająca historia ludzi na drodze której stanęła wojna, okrutna niesprawiedliwość, ból, strata i ponizenie, a jedyne co dawało nadzieję to wiara w lepsze jutro.
Bardzo kibicowałam Mariannie i Lucjanowi,stali mi się niezwykle bliscy.
Mam nadzieję, że autorka pokusi się o kontynuację ich losów.

Avatar użytkownika - zakochanawksiazk
zakochanawksiazk
Przeczytane:2022-11-03, Ocena: 5, Przeczytałem,

Wojna, brak jedzenia i nadziei na lepsze jutro, to codzienność Lucjana i Marianny. Ona żyje w Kraju Warty, on w Generalnym Gubernatorstwie. Łączy ich jedno bieda, która sprawiła, że dobrowolnie zgłosili się na roboty do Niemiec.

To moje kolejne spotkanie z twórczością autorki, bardzo miło wspominam książki Sylwii, których akcja dzieje się na Żuławach, dlatego też nie mogłam przejść obojętnie obok jej nowej powieści, tym bardziej, że fabuła została oparta na prawdziwych wydarzeniach - losach dziadków autorki podczas II Wojny Światowej. Stylistyka i język jakim posługuje się autorka jest niezwykle lekki i przyjemny w odbiorze, co sprawia, że przez książkę dosłownie się płynie. Ja od pierwszych stron zostałam całkowicie pochłonięta przez historię Marianny i Lucjana, czytając tą książkę byłam w zupełnie innym świecie i nie odłożyłam jej póki nie przeczytałam ostatniego zdania. Historia ta została przedstawiona z perspektywy obojga bohaterów, co pozwoliło mi lepiej ich poznać, dowiedzieć się co czują, myślą, z czym się borykają, a tym samym lepiej zrozumieć ich postępowanie oraz decyzję. Obserwując sytuację życiową, usposobienie bohaterów możemy z pewnością stwierdzić, że są oni totalnymi przeciwieństwami, jednak jedno przypadkowe spotkanie na obcej ziemi - oboje zgłosili się na roboty do Niemiec, by odciążyć swoje rodziny - sprawiło, że zakiełkowało w nich uczucie miłości i zaczęli zupełnie inaczej postrzegać pewne kwestie. Z ogromnym zainteresowaniem i pewnym uczuciem niepokoju śledziłam ich losy, byłam bardzo ciekawa czy dla bohaterów w tym trudnym, naznaczonym bólem, cierpieniem i śmiercią czasie znajdzie się szansa na namiastkę normalnego życia oraz szczęście. Historię Marianny i Lucjana napisało samo życie, a ja chłonęłam całą sobą wszystkie emocje, które im towarzyszyły i dla mnie ta lektura była momentem zadumy, nostalgii. Jestem pewna, że ta lektura skłoni czytelnika do głębszych przemyśleń nad własnym życiem, nad poszanowaniem tego co mamy, celebrowaniu każdej chwili. Mam nadzieję, że Sylwia napisze kontynuację losów swoich dziadków, bo ja z ogromną przyjemnością poraz kolejny powrócę na niemieckie ziemię by dowiedzieć się co dalej wydarzyło się w życiu Marianny i Lucjana. Polecam! Moja ocena 9/10.

"Pod obcym niebem" to powieść będąca ilustracją życia dziadków autorki Sylwii Kubik, chęcią pozostawienia ich historii kolejnym pokoleniom, które kiedyś nie będą miały kogo o nich zapytać, a przecież im człowiek starszy, tym bardziej staje się refleksyjny nad swoimi korzeniami.  Poznajemy więc sytuację rodzinną Marianny i Lucjana, która zmusiła ich do dobrowolnego wyjazdu do pracy w Rzeszy, jeszcze zanim wprowadzono przymus, gdzie się poznali i pokochali. Relacja z ich życia, pozwala nam poznać ówczesne realia pracy u bauerów, w niemieckich rodzinach. Warunki pracy, wysokość wynagrodzenia, jak również relacje pomiędzy Niemcami a robotnikami przymusowymi były regulowane przez szereg specjalnych zarządzeń. Decydujące znaczenie dla ich życia miała jednak postawa bauera, u którego pracowali. Dziadkom  autorki udało się trafić do gospodarzy z ludzką twarzą, ale możemy również poznać fakty dotyczące traktowania robotników, którzy nie mieli tyle szczęścia. Mowa jest o terrorze i nienawiści, o głodzie, sadyźmie i ludziach tamtych strasznych czasów, czyli o tym, że Polak Polakowi wilkiem będąc w takiej samej sytuacji, o tym, co spotykało Niemców za "spółkowanie" z Polakami i "shańbienie rasy", czy niemieckich żołnierzach ślepo zapatrzonych w Führera, będących odzwierciedleniem brutalnej twarzy nazizmu. Książka ta jest bardzo osobista i z pewnością jest piękną pamiątką rodzinną, którą ja chyba nie zdecydowałabym się podzielić z ludźmi. Mam też duży problem z oceną tak prywatnych powieści, ponieważ nie chciałabym nikogo urazić swoją opinią. Łatwiej byłoby mi ocenić bohaterów i wydarzenia inspirowane życiem przodków autorki, bądź zupełnie obcych autorce. Być może dlatego, że książki nie czytałam, a słuchałam audiobooka, nie wywołała we mnie wielu emocji, których się spodziewałam po powieści obrazującej ludzi pracujących ponad ludzkie siły, zepchniętych w ekstremalne warunki bytowe, gdzie rodząca się miłość, była  prawdziwym wyzwaniem, nie tylko z racji ich młodego wieku (wielu robotników, jak i dziadkowie autorki mieli po kilkanaście lat). Najmocniej odczuwam niedosyt niezakończonej historii, która być może doczeka się kontynuacji. "Pod obcym niebem" to pierwsza książka Sylwii Kubik, po którą sięgnęłam, ponieważ literaturę wojenną i obozową czytam najczęściej, gdyż są one emocjonalnym opisem i przypomnieniem najtrudniejszych wydarzeń, przestrogą na przyszłość, ale mam poczucie, że powinnam zacząć od innej powieści jej autorstwa.

Wojna, strach o bliskich, brak jedzenia i nadziei na przyszłość to codzienność, z którą muszą mierzyć się Marianna i Lucjan. Dziewczyna mieszka wraz z rodziną w Kraju Warty. Chłopak wraz z mamą i rodzeństwem zamieszkuje wieś w Generalnym Gubernatorstwie. Oboje mają obawy o przyszłość i decydują się na desperacki krok- dobrowolne roboty w Niemczech. Tam, na obczyźnie będą musieli szybko dorosnąć. Jednym z jasnych punktów przymusowego wyjazdu jest ich spotkanie, które już na zawsze splecie ich losy.
Na polskim rynku wydawniczym są takie autorki, po które mogę sięgać bez żadnych obaw. Jedną z nich jest Sylwia Kubik. Nigdy nie zawiodłam się na jej twórczości. Każda z jej kolejnych książek to uczta dla czytelnika. Tak samo jest z Pod obcym niebem.
Tym razem autorka postanowiła zabrać nas w podróż przeszłość by opowiedzieć czytelnikom historię swoich dziadków. Czasy, w których się znaleźliśmy były trudne. Strach towarzyszący na każdym kroku milionom Polek i Polaków oraz brak nadziei na lepsze jutro. Silne emocje, które wtedy odczuwano znalazły swoje odzwierciedlenie właśnie w środku tej książki. A przez to my, czytelnicy mogliśmy je dokładnie poczuć. Dzięki temu dostaliśmy szanse by docenić to co mamy... Wszak nie musimy bać się ani głodu ani chłodu... Żyjemy w wolnym kraju... Nie wisi nad nami groźba śmierci z rąk drugiego człowieka... Czy potrafimy to docenić? Mam wrażenie, że niekoniecznie.
Pod obcym niebem uwypukla jeszcze jedną ważną kwestię. Bohaterowie- Marianna i Lucjan mieli swoje pierwowzory w realnym życiu. Jak już wcześniej wspominałam zostali wykreowani na podobieństwo dziadków autorki. Młodzi... Wchodzący w życie... Popełniający młodzieńcze błędy... Nieposiadający bogatego bagażu doświadczeń, który stał się skarbnicą wiedzy... Być może nie zastanawiamy się nad tym na co dzień, ale nasi dziadkowie i rodzice byli tacy sami. A my nie zawsze interesujemy się ich opowieściami z czasów młodości. Nie chcemy ich słuchać. Tak jest do pewnego momentu w naszym życiu. Wtedy chcemy słuchać i wiedzieć, ale być może nie mamy już możliwości naprawienia tych błędów. Nasze pytania o przeszłość pozostają bez odpowiedzi. Pozostanie tylko zbieranie okruchów historii ich życia. Pod obcym niebem uświadamia nam to dobitnie i być może dzięki niej poznawanie rodzinnych historii zaczniemy wtedy kiedy będziemy mieli szansę poznać je ze smakami, kolorami, obrazami i emocjami. Kto wie?
Pod obcym niebem to niezwykła książka opowiadająca o trudnych wyborach, wojennym głodzie i chłodzie oraz strachu. Ponadto książka pokazuje, że los bywa nieprzewidywalny. Nigdy nie wiadomo jak splecie ludzkie życia.
W niniejszej książce znajdziemy odzwierciedlenie emocji ludzi, którym przyszło żyć w trudnym dla naszego narodu czasie. I nie ma się czemu dziwić. Powieść w końcu powstała na kanwie losów dziadków autorki. Chciałabym wierzyć, że niniejsza lektura stanie się pierwszym krokiem zachęcającym by zagłębiać się w losy naszych rodziców czy dziadków. Zapewniam, że możemy być zaskoczeni naszymi odkryciami. Osobiście się o tym przekonałam.

Avatar użytkownika - kamiladebowska
kamiladebowska
Przeczytane:2022-10-21, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2022,

Czytając tę książkę, miałam wrażenie, że słucham opowieści mojej Babci. Podobnie jak główni bohaterowie, moi Dziadkowie poznali się na pracach u bauera w Niemczech. Do dziś żałuję, że nie starczyło mi czasu, żeby wysłuchać całej Ich historii. Powieść bardzo realistycznie opisuje życie Polaków na obczyźnie w czasie II wojny światowej. Doceńmy to, że żyjemy w wolnej Polsce, nikt nie zmusza nas do niewolniczej pracy, możemy świadomie tworzyć swoją przyszłość. Z niecierpliwością czekam na kolejny tom opisujący losy Marianny i Lucjana.

Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2022-12-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 2022,
Krok do miłości
Sylwia Kubik0
Okładka ksiązki - Krok do miłości

W cieniu żuławskich wierzb odnajdziesz miłość Ewa ma poważne kłopoty. Jednego dnia traci wszystko, co było jej drogie. Nawet jej ukochany wystawia jej...

Pod naszym niebem. Opowieści z Wiary
Sylwia Kubik0
Okładka ksiązki - Pod naszym niebem. Opowieści z Wiary

Wieś – spokój i cisza. To tylko pozory. W niewielkiej wiosce na Powiślu jak w soczewce skupiają się problemy małe i duże. Karolinie nie daje...

Opowieść Północna
Szymon Krug