Podróżniczka

Tytuł oryginału: The Wayfarer
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Maciej Pawlak

Tom 2 cyklu Pasażerka

Została osierocona przez swój czas. Jej przyszłość przestała istnieć.

Etta Spencer marzyła o karierze skrzypaczki, lecz los miał dla niej inne plany. Zmuszona, by tułać się po najróżniejszych krajach i epokach, cierpiąc z powodu rozłąki z ukochanym Nicholasem, poszukuje tajemniczego astrolabium, które jest najpotężniejszym artefaktem podróżników. Tylko ono pozwoli jej odnaleźć i ocalić tych, których kocha.

Szalona podróż po egzotycznych miejscach, spiski, ciągła walka z czasem, nieoczekiwane sojusze i zdrady. Oto, co czeka na was w ostatnim tomie serii.

Kto jest sprzymierzeńcem, a kto wrogiem? Czy stawką za uratowanie świata okaże się miłość?

***

Proza Bracken jest ambitna i wyszukana.

- Sarah J. Maas, autorka bestsellerowych serii Dwór cierni i róż i Szklany tron

Podróżniczka to prawdziwy wehikuł czasu!

- Victoria Aveyard, autorka bestsellerowej serii Czerwona Królowa

Podróże w czasie, szalone tempo, zwroty akcji i bohaterowie, których nie da się nie kochać - Podróżniczka wciąga od pierwszych stron. Nie spodziewałam się, że ta seria tak mnie porwie. Gorąco polecam!

- Paulina Kaleta, Reading My Love

Przygotujcie się na jeszcze więcej podróży w czasie, zapierających dech scenerii, a przede wszystkim akcji, która trzyma w napięciu do samego końca. Jeśli zakończenie pierwszego tomu wywołało u was rozpacz, finał historii Etty i Nicka na pewno was usatysfakcjonuje!

- Marta Korytkowska, Bibliofilem być

Etta była pasażerką, nieprzygotowaną na samotne wędrówki. W końcu przejmuje stery i jako podróżniczka pokazuje czytelnikowi nowe miejsca, nowe czasy, nowe wątki i nowych bohaterów. Jej perypetie porywają, a zakończenie tej historii jest perfekcyjne.

- Natalia Patorska, Na Tropie Kultury

Bracken imponowała mi swoją historyczną wiedzą już w Pasażerce, ale dopiero czytając Podróżniczkę, miałam ochotę zapaść się pod ziemię ze wstydu. Jeśli lubicie być zaskakiwani na każdym kroku, musicie sięgnąć po tę serię.

- Kinga Maszota, KiniaBook

Bracken porusza kwestię postrzegania kobiet, osób homoseksualnych i przedstawicieli innych ras w różnych miejscach na świecie i różnych epokach, od Kartaginy okresu wojen punickich przez carską Rosję u progu rewolucji po współczesną Amerykę. Ci, którzy dotąd z zapartym tchem śledzili losy Etty i Nicholasa, nie będą w stanie się oderwać od tej książki aż do bombowego finału!

- Booklist

Wiedza historyczna Bracken jest imponująca. Jej proza zachwyca!

- School Library Journal

Kup książkę Podróżniczka

Opinie o książce - Podróżniczka

Avatar użytkownika - Wiiki_books
Wiiki_books

"Podróżniczka" to drugi tom cyklu "Passenger" autorstwa Alexandry Bracken.

W tym tomie poznajemy dalsze perypetie Etty oraz Nicholasa, którzy przemieszczają się pomiędzy epokami, gdzie poszukują astrolabium, najpotężniejszego artefaktu pośród podróżników. Niestety swoje dalsze poszukiwania muszą prowadzić oddzielnie, jednak nie sprawia to, że się poddają. Wręcz przeciwnie, rozłąka oraz myśl o ponownym wspólnym spotkaniu zachęca obojgu do szybszego i sprawniejszego działania.

Książka zaciekawiła mnie w większym stopniu niż tom pierwszy, który momentami mnie zanudzał. Autorka swoim lekkim piórem sprawia, iż książkę czyta się błyskawicznie, a momentami śmieszne i ciekawe dialogi wywołują u czytelnika uśmiech na twarzy. Akcja jest wartka i dynamiczna, a opisy epok rzeczywiste i autentyczne. Powieść jest barwna, a ciekawe, realne i zaskakujące opisy miejsc i bohaterów wciągają nas jeszcze bardziej. Bohaterzy z tomu na tom stają się dojrzalsi, a ja, jak nie było w poprzednim tomie, zaczęłam momentami utożsamiać się z główną bohaterką.

Kolejnym plusem powieści jest jej niepowtarzalność. Owszem, historia miłosna podczas, której bohaterzy przenoszą się w czasie, czyli schemat powtarzany w wielu innych znanych bądź mniej znanych dziełach. Jednak w tej serii, zauważyłam, iż autorka napisała książkę z pomysłem, aczkolwiek momentami wydawało mi się, że została napisana całkowicie spontanicznie. Wątki poruszane przez autorkę, interesują, wzruszają a momentami bawią czytelnika, przez co całokształt wypada niezwykle imponująco spośród innych książek z tego gatunku.
Warto także wspomnieć o przepięknej mapce na początku książki, dzięki której mogłam z wizualizować miejsca opisywane przez autorkę, oraz o przykuwającej wzrok okładce.
Podsumowując, warto przebrnąć przez tom pierwszy serii, aby móc zaskoczyć się oraz zainteresować "Podróżniczką".

Zapraszam serdecznie do odwiedzenia portalu czytampierwszy.pl!

Avatar użytkownika - Molikksiazkowyy
Molikksiazkowyy
Przeczytane:2018-05-26, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam, Zawiedziona:(,

Przedstawiona recenzja może, być przepełniona żalem wynikającym z rozczarowania, jakie przyniosła książka.

„… nie możemy kochać się w tym życiu, kochajmy się w następnym…”

Dalszy ciąg przygód Etty Spencer, która nie tylko musi ratować własną przyszłość, ale także odnaleźć Nicolasa, chłopaka, któremu oddała swoje serce. Po uprowadzeniu Etta trafia do roku 1905, gdzie pilnowana jest przez cienie i nieoczekiwanie, tam też poznaje swojego ojca.
W tym samym czasie Nicolas i Sophie próbują odnaleźć Ettę oraz ostatnią wspólną datę dwóch linii czasu.

AKCJA I FABUŁA
Przez większość książki akcja toczy dwutorowo. Jest przedstawiona wędrówka Nicolasa i Sophie, którzy dość w szybkim tempie przemierzają różne epoki, a także losy Etty. Pod względem fabularnym obydwa wątki same w sobie są ciekawe, choć momentami niepotrzebnie sztucznie podkręcane przez autorkę.

STYL I JĘZYK
Ta i jak poprzednia pierwsza część jest bogata w dość szczegółowe opisy. Bracken barwnie opisuje każdą odwiedzaną przez bohaterów epokę, pamiętając także o języku, jakiego w jej używano.

POSTACIE
Żadna z postaci w żaden sposób nie ewoluowała pod względem charakteru. Etta jest dalej, tą samą Ettą, która próbuje zrozumieć co wokół się niej dzieje. Nicolas to ten sam Nicolas, który, zanim cokolwiek zrobili, to zastanawia się, czy jest to honorowe, a Sophie, dalej jest zadziorna.
Jedyny powiew świeżości wprowadza postać Henry'ego, ojca Etty. Momentami wydawał mi się być mroczną i intrygującą postacią.

„Miłość. Poświęcenie. Śmierć. Historia zataczająca koło za kołem…”

Szkoda. Szkoda. Szkoda.
O „Podróżniczce" mogę powiedzieć, że jestem trochę rozczarowana tą pozycją. Z racji tego, że jest to druga i ostatnia część, to spodziewałam się czegoś „wow". W pierwszym tomie bardzo pokochałam główną bohaterkę, w drugim tomie ta miłość została zabita. Przez co? Chaos. Zdążyłam się przyzwyczaić, że niektórzy autorzy piszą swoje książki dwutorowo. Nie mam nic do tego, gdy wątki są jakoś względem akcji spójne, w książce jedni bohaterowie robili co innego,zaś w drugim wątku bohaterka robiła kompletnie jeszcze co innego. Taki chaos sprawił, że nawet przy największych chęciach nie potrafiłam poczuć rytmu tej książki.
Drugą rzeczą, jest to, że odniosłam wrażenie, jakby autorka nie potrafiła wyciągać ze swojego pomysłu potencjału. Owszem starała się, jednak zbyt dużo nawymyślała.
Szkoda również, że to już ostatni tom przygód Etty, może gdyby Bracken zdecydowała się na, chociaż jeszcze jeden tom, to może udałoby się uratować tą historię.
Jedyne co zrobiło na mnie ogromne wrażenie, to, że autorka posiada imponującą wiedzę historyczną. Takiej wiedzy osobiście jej zazdroszczę.

Avatar użytkownika - Blanka94
Blanka94
Przeczytane:2018-05-12, Ocena: 5, Przeczytałam,

Etta Spencer i jej ukochany- Nicholas Carter podróżują po różnych epokach i krajach, poszukując astrolabium – najpotężniejszego artefaktu wśród podróżników. Jednak tym razem, z powodu rozłąki zmuszeni są kontynuować swoje poszukiwania osobno. Czy jeszcze się spotkają? Tego nie zdradzę, ale przygotujcie się na fascynującą podróż po czasoprzestrzeni, pełną intryg i niespodzianek.

„Karmiłam się pragnieniem zemsty przez lata. […] Zemsta była dla mnie celem, uczyniłam ją ostatnim rozdziałem swojej opowieści. Wówczas jednak uświadomiłam sobie, że najdoskonalszą zemstę wywrę wtedy, gdy zamiast patrzeć wstecz, skieruję wzrok naprzód”.

Na wstępie powiem, że nie czytałam ,,Pasażerki", która jest pierwszą częścią przygód Etty i Nicholasa. Doskonale o tym wszystkim wiedziałam, jednak przez panujący szał na ,,Podróżniczkę", dałam się ponieść emocjom i nie mogłam powściągnąć swojej ciekawości. Książkę zamówiłam, bo stwierdziłam, że rzadko kiedy czytam tomy po kolei i teraz też nie będzie problemu. No i się zdziwiłam! Jednak wydawnictwo SQN przygotowało mapę, która mnie uratowała, bo można na niej znaleźć np. zasady podróżników i określenia, którymi się posługują, a także streszczenie „Pasażerki”. Całkiem możliwe, że bez niej pogubiłabym się w akcji „Podróżniczki”.

„Podróżniczka” jest moją pierwszą książką o podróżach w czasie i powiem, że bardzo mi się one podobały. Można było zwiedzić Kartaginę w 148 r. p.n.e., a za moment Piotrogród w 1919 r. Co więcej, styl autorki bardzo fajnie oddaje klimat danej epoki. Lubię książki, w których akcja toczy się szybko i jest pełna ich zwrotów, no i na tej płaszczyźnie „Podróżniczka” również nie zawiodła. Momentami, aż ciężko się było od niej oderwać, koniecznie musiałam wiedzieć co będzie dalej. Wielki plus za dobrze wykreowane postaci. Jedynie chyba zakończenie pozostawiło we mnie lekki niedosyt, co nie oznacza, że było złe.

„…życie samo w sobie to bardzo niepewna sprawa i jedynym remedium na jego szaleństwo jest śmiałość”

Książka bardzo mi się podobała. Żałuję tylko, że nie czytałam „Pasażerki” i kiedy tylko nadarzy się okazja, to nadrobię. Polecam wszystkim. Za możliwość przeczytania dziękuję portalowi www.czytampierwszy.pl

Avatar użytkownika - Wiesia_Sz
Wiesia_Sz
Przeczytane:2019-11-02, Ocena: 5, Przeczytałam, Posiadam,

Podtrzymuję swoje zdanie na temat tej serii. Jak na autorkę "Mrocznych umysłów" to jest naprawdę dobra powieść. "Podróżniczka" to niesamowita literacka wyprawa po wszystkich epokach i kontynentach. Filmowe tempo akcji zapiera dech w piersiach, a niezwykle plastyczne opisy nie pozwalają czytelnikowi na choćby chwilę przerwy. Cudo. Kreacja bohaterów też nie pozostawia wiele do życzenia (choć wciskanie Sophii na siłę w związek homoseksualny wydaje mi się bezsensowne). Z tą książką idzie się po prostu zżyć. Polecam.

Avatar użytkownika - juulaxy
juulaxy
Przeczytane:2018-08-06, Przeczytałam,

Po przeczytaniu pierwszej powieści napisanej przez Alexandre Bracken, byłam zachwycona jej twórczością, dlatego od razu po pojawieniu się drugiego tomu w Polsce postanowiłam go zakupić. Byłam pozytywnie nastawiona do "Podróżniczki" i zdecydowanie się nie zawiodłam. Chwyciła mnie za serce już od pierwszych stron. Autorka zabiera nas do niezwykle niebezpiecznego świata przepełnionego magią. Akcja mknie w bardzo szybkim tempie, a dzięki prostemu i barwnemu językowi, którym została napisana lektura, czyta się ją w niezawodnym czasie. Muszę przyznać, że Alexandra Bracken odwaliła kawał dobrej roboty. Zdecydowanie polecam!! Recenzja napisana na potrzeby portalu czytampierwszy.pl

Avatar użytkownika - Kaoru
Kaoru
Przeczytane:2018-05-24, Ocena: 5, Przeczytałem,

"Podróżniczka" zachwyca podobnie jak "Pasażerka" ? Więcej się w niej dzieje, o wiele więcej podróżujemy w czasie. Jednak brakowało mi E&N razem, ich wspólnych podróży. Końcówka nieco wynagradza, ale i tak pozostawia spory niedosyt.

www.czytampierwszy.pl :)

W sidłach losu
Alexandra Bracken0
Okładka ksiązki - W sidłach losu

Mam na imię Gabe. Zawsze byłem tym, który zostaje w tyle. Chcę się wyrwać z pogrążonego w beznadziei miasta i zapomnieć o potwornościach, które...

Mroczne umysły
Alexandra Bracken0
Okładka ksiązki - Mroczne umysły

Stany Zjednoczone w przyszłości. Amerykańskie dzieci i młodzież zabija nieznany dotychczas wirus. Ci, którzy przeżyją, wykazują zdolności paranormalne...

Człowiek potrafi żyć z zatrutym sercem, ale karleje jak drzewo, które nigdy nie zaznało słońca, jak kwiat, który nigdy nie posmakował deszczu.

Człowiek jest kowalem własnego losu. Wykuwa go ze smutków i radości, które pojawiają się w jego życiu uczy się na własnych błędach i popełnia nowe, z których w ostatecznym rozrachunku nie wszystkie okazują się błędami. Los człowieka jest jak splot wszystkich jego doświadczeń, które zdobywa się, po prostu żyjąc. Walcząc o przetrwanie. Poszukując.

Więcej cytatów z tej książki
Topielice
Sylvia Wilczyńska