Północ i Południe

Wymarzona lektura dla miłośników Jane Austen i sióstr Brontë. Niezapomniana historia o miłości, w której dobroć serca staje naprzeciw bezwzględnej walki o przetrwanie. Margaret Hale i John Thornton to niezwykła para. Ona, dobra i wrażliwa na ludzką krzywdę, pochodzi z zamożnego południa Anglii. On, przemysłowiec z północy, uważa, że światem rządzą prawa ekonomii. Poznają się, gdy Margaret wraz z rodziną przenosi się z zielonego Helstone do robotniczego Milton. W zadymionym mieście młoda kobieta odkrywa świat, o jakim nie miała pojęcia: pełen biedy, chorób i nieustannego wiązania końca z końcem. Tak właśnie wygląda życie pracującej dla Thorntona rodziny Higginsów, z którą się zaprzyjaźniła. Gdy w fabryce wybucha strajk, Margaret nie ma wątpliwości, po czyjej stanąć stronie. Ale w dramatycznej sytuacji to właśnie Thornton będzie potrzebował jej pomocy. Poruszająca powieść o spokojnym, ale gnuśnym i zacofanym południu i nowoczesnej, ale drapieżnej i niespokojnej północy przypomina klimatem… naszą "Ziemię obiecaną".

Informacje dodatkowe o Północ i Południe:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2011 (data przybliżona)

Kup książkę Północ i Południe

(...) jeśli umysł zbyt długo zajmuje się tylko jednym przedmiotem, staje się sztywny i skostniały, niezdolny do poszerzania swych zainteresowań.

Bóg tak to zorganizował, że jesteśmy od siebie nawzajem zależni.

Północ i Południe - opinie o książce

Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc
Przeczytane:2019-03-10,

Typowa wiktoriańska powieść. Nieco przegadana, i moralizatorska z jednej strony, z drugiej będąca ciekawym świadectwem swoich czasów. Gaskell uchwyciła w niej moment rodzącej się ery przemysłowej, robotniczej w Anglii - mamy więc nowoczesnego właściciela fabryki, Johna, zakochującego się w dziewczynie z rodziny wywodzącej się z angielskiej wsi. Margaret jest damą wielkiej urody, wielkiego serca, nie jest więc jej obojętny los robotników, którzy właśnie sposobią się do strajku przeciwko swemu pracodawcy, kupującemu coraz więcej maszyn oraz zatrudniającemu tańszych pracowników z Irlandii. Margaret nie jest więc początkowo przychylna dumnemu fabrykantowi.
Nie jest to jednak historia stricte miłosna - to opowieść (w sporym uogólnieniu) o tradycyjnym, przyjaznym, sielskim południu, z jego niespiesznym, balowym życiem na wsi i miejskiej północy, zadymionej,brudnej, biednej, niedożywionej i zmieniającej strukturę społeczną. Margaret jednak, zetknąwszy się raz z tym co wyda jej się prawdziwym życiem, nie będzie umiała na powrót odnaleźć się w nieco próżniaczym życiu, jakie przypadało w udziale pannie z dobrego, nawet jeśli niezbyt zamożnego, domu.

Gaskell pisze bardzo solidnie, niespiesznie, akcentując sprawy wówczas dla niej niezwykle istotne -przez co książka niekiedy wytraca tempo opowieści. Wskazana jest raczej dla sympatyków epoki :). Mi się bardzo podobała, ale no wiele bardziej lubię ironiczny i skondensowany styl Austen, do której książek regularnie wracam. Do "Północy i Południa" zaś na pewno nie wrócę.

Avatar użytkownika - mircia
mircia
Przeczytane:2017-05-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2017, przeczytane,
Opis na okładce nie kłamał. Całość utrzymana w konwencji Jane Austine i Brontë. Gratka dla miłośniczek/miłośników tej literatury. Mnie do przeczytania książki zachęciło obejrzenie serialu na podstawie książki. Główna bohaterka wraz z rodziną przeprowadza się z Południa Anglii - sielskiej wypełnionej spokojnym życiem prowincji, niczym tolkienowskie Shire, na tytułową Północ - pośpieszną, zatłoczoną, zadymioną i w nieustającym zgiełku i gonitwie - Mordor. Proszę o wybaczenie za skojarzenia wzięte z zupełnie innego gatunku literackiego. Trudno się dostosować Margaret do nowych warunków. Niemniej z czasem okazuje się, że ta brudna i uprzemysłowiona Północ ma swoje plusy, a gwar i wieczny ruch jest jedynie oznaką dynamizmu i rozwoju, natomiast "słodkie" i ukwiecone Południe może oznaczać gnuśność, zadęcie i bezwład, gdzie państwo z wyższych elit się bawią, a służba pojawia się tylko w momencie potrzeby spełnienia zachcianki państwa, bo poza tym jest niewidoczna, jakby nie miała własnego życia. Zupełnie inaczej niż na Północy, gdzie losy robotników i fabrykantów intensywnie się przenikały, mimo różnych warstw społecznych, do których należeli. Fajnie pokazany kontrast XIX-wiecznej Anglii w epoce rozwoju przemysłowego, a w tym wszystkim subtelnie rozwijające się uczucie panny z prowincji i fabrykanta. Czyta się przyjemnie, polecam wszystkim fanom klasycznych romansów.
Avatar użytkownika - Wicia
Wicia
Przeczytane:2016-08-14, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Uwielbiam takie powieści- lekkie i niespieszne, wszystko ma czas się rozwinąć! Okazuje się, że jednak dwie przeciwności mogą znaleźć się na tej samej drodze, a miłość czasem potrzebuje czasu :) Polecam każdemu!
Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2016-03-24, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Bardzo sympatyczne czytadło, ale porównania do Jane Austin są raczej trochę na wyrost. Nie mniej warto przeczytać.
Avatar użytkownika - agusia97
agusia97
Przeczytane:2015-02-08, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Naprawdę dobrze czytało mi się tę książkę. Wątek miłosny pomiędzy Margaret i Johnem był świetnie rozwinięty i nie był nudnawy. Dużym plusem dla "Północy i południa" jest również to, że uczucia pomiędzy głównymi bohaterami nie są jedynymi w całej książce. Równię dużą rolę odgrywa przyjaźń pomiędzy np. Margaret i Bessie lub Thorntonem i panem Hale. I ogólnie sądzę, że to uczucie o wiele częściej występuje w tej powieści. Do przeczytanie tej książki ostatecznie zachęciło mnie zdanie "Wymarzona lektura dla miłośników Jane Austen i sióstr Bronte", lecz po przeczytaniu "Północy i południa" uważam, że to opinia nie jest do końca słuszna. Autorki wymienione powyżej piszą w zupełnie innym stylu i jedyne co je łączy z Elizabeth Gaskell to chyba jedynie to, że piszą o podobnych epokach. Podobało mi się przedstawienie Margaret Hale. To jakie uczucia nią targały, i nie mówię tu o miłości do Thorntona. Ciekawe było jej zachowanie po tym jak skłamała. Wydaje mi się ono tak całkowicie różne od zachowania współczesnej osoby. Margaret nie mogła jeść, spać, cały czas myślała o swoim kłamstwie, tak jakby był to największy grzech jaki tylko mogła popełnić. Ciekawie zostały również przedstawione różnice pomiędzy dwoma najważniejszymi miejscowościami w których toczy się akcja książki.
Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2021-06-22, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2021, Mam,

Od bardzo dawna chciałam przeczytać ten klasyk i w końcu się udało. Akcja toczy się w XIX wieku w Anglii. To opowieść o Margaret Hale córce byłego pastora, która przenosi się z rodzicami ze spokojnego Południa do przemysłowego miasta Milton, gdzie finansowo nie wiedzie im się zbyt dobrze. Wynajmują obskurny dom od bogatego właściciela przędzalni Johna Thorntona, który wkrótce zaczyna darzyć uczuciem Margaret.
Oglądałam kiedyś serial BBC na postawie tej powieści i muszę przyznać, że podobał mi się odrobinę bardziej od powieści. Pewnie spora w tym zasługa szalenie przystojnego Richarda Armitage w roli pana Thorntona, a być może dlatego, że serial obejrzałam zanim przeczytałam książkę. Niemniej jednak "Północ i Południe" to wspaniała powieść. Lektura obowiązkowa dla wielbicieli "Jane Eyre" i "Dumy i uprzedzenia". Przeczytałam z prawdziwą przyjemnością. Polecam.

Avatar użytkownika - DreamingTusi
DreamingTusi
Przeczytane:2020-06-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2020,

Fabuła przypominająca losy pana Darcy'ego i Lizzy osadzona w kontekście rozwijającego się przemysłu i spotkania dwóch różnych światów. Północ i południe próbują się ze sobą spotkać, jednak nie jest to łatwe.

Jestem absolutnie zachwycona tą pozycją! Powieść Gaskell doskonale oddaje klimat i realia epoki wiktoriańskiej - znajdziemy w niej nie tylko wątek romantyczny, ale także masę wątków społeczno-obyczajowych, złożoność bohaterów i to, co czytelnicy lubią najbardziej - świetny styl i emocje. Trudno oderwać się od tej książki, która wciąga nas do innej niż tą, którą znamy, rzeczywistości. Polecam gorąco!

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2021-07-23, Ocena: 6, Przeczytałam, 2021, E-booki, Literatura piękna,
Avatar użytkownika - Morella
Morella
Przeczytane:2019-12-31, Ocena: 3, Przeczytałem, Mam, Domowa biblioteczka,
Ruth
Elizabeth Gaskell0
Okładka ksiązki - Ruth

Tytułowa bohaterka, Ruth Hilton, to młoda dziewczyna, sierota, która zarabia na swe utrzymanie jako szwaczka. Gdy traci posadę i dach nad głową...

Życie Charlotte Bronte
Elizabeth Gaskell0
Okładka ksiązki - Życie Charlotte Bronte

Biografia Charlotte Brontë pióra angielskiej powieściopisarki Elizabeth Cleghorn Gaskell należy w do klasyki światowej literatury. Zachwyca...