Polscy poszukiwacze złota

Ocena: 4.5 (2 głosów)

Nieopowiedziana dotąd historia polskiej gorączki złota!

XIX-wieczna gorączka złota do dziś rozpala wyobraźnię. Jej fenomen nie ominął także Polaków, którzy mimo iż pozbawieni własnego państwa, aktywnie uczestniczyli w eksploracji ówczesnego świata. Tym, co wyróżniało ich na tle innych poszukiwaczy przygód, było doskonałe wykształcenie, niezwykła zaradność oraz przeważnie powstańcza przeszłość.

Podążając tropem polskich zesłańców, emigrantów i podróżników, którzy w XIX wieku znaleźli się na złotonośnych obszarach Syberii, Kalifornii, Australii, Nowej Zelandii i Afryki Południowej, autor przedstawia dokonania Polaków, którzy dali się porwać temu szaleństwu. Zdarzali się wśród nich typowi awanturnicy, ale w większości byli to wytrawni globtroterzy lub przedsiębiorcy wysyłani na polecenie władz do badań geologicznych i eksploatacji. Mało znany jest wkład wielkiego odkrywcy Pawła Edmunda Strzeleckiego w poznanie złotodajnych terenów Australii. Inni byli świadkami niecodziennych wydarzeń - Sygurd Wiśniowski brał udział w koronacji lokalnego króla na Fidżi, a Eugeniusza Żmijewskiego gościł tajemny przywódca buddyjskich Buriatów.

Wiedli pełne niebezpieczeństw i wyrzeczeń życie, ciężko pracując na poprawę swojego losu. Do nielicznych fortuna się uśmiechnęła, kilku zostało uznanymi naukowcami, wielu zostawiło po sobie fascynujące wspomnienia.

Informacje dodatkowe o Polscy poszukiwacze złota:

Wydawnictwo: Poznańskie
Data wydania: 2019-02-27
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-797-6137-1
Liczba stron: 416

Tagi: książka historyczna

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Polscy poszukiwacze złota

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Polscy poszukiwacze złota - opinie o książce

Avatar użytkownika - katooola
katooola
Przeczytane:2019-12-27, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,

Jestem zachwyconą tą książką! Taką historię w szkole to mogłabym mieć! Mi jako fance westernów ta książka od razu rzuciła się w oczy i zaciekawiła. Początek zawiera fakty dotyczące samego złota oraz sposobów jego wydobycia. Następne rozdziały są podzielone według miejsc, w których występowała gorączka złota. Autor opowiada o Polakach, którzy w danym miejscu mieli cokolwiek wspólnego z gorączką złota. Zwraca uwagę jaki wpływ na dane miejsce miała owa gorączka złota, zmiana terenu czy też zmniejszenie liczebności rdzennych mieszkańców. Książka jest wzbogacona o fotografie.

Link do opinii
Inne książki autora
Polacy na krańcach świata: XIX wiek
Mateusz Będkowski0
Okładka ksiązki - Polacy na krańcach świata: XIX wiek

Historie dziewiętnastowiecznych podróżników wydają się dziś przypominać legendy. Kto pamięta o postaci „kapitana Adama”, właściciela wysp...

Polacy na krańcach świata: XIX wiek. Część III
Mateusz Będkowski0
Okładka ksiązki - Polacy na krańcach świata: XIX wiek. Część III

Wyprawa śladami polskich podróżników! Jak wyglądał świat dawnych podróżników i kulisy ich ekspedycji? Wielkie wyprawy w XIX wieku to często nieudane...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Ulice
Anna Skowrońska
Ulice
Dolina szpiegów
Robert Michniewicz
Dolina szpiegów
Słodziak
Agata Widzowska ;
Słodziak
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy