Recenzja książki: Polscy poszukiwacze złota

Recenzuje: Adrianna Michalewska

Mówiąc o poszukiwaczach złota, zwykle mamy przed oczami oberwanych szaleńców, w podwiniętych do kolan nogawkach dżinsów, brodatych, z obłędem w oczach przepłukujących wodę w Klondike. Ten utrwalony amerykańskimi filmami obraz jest dosyć mocny, ale jednak nie do końca prawdziwy. Poszukiwanie złota rozpoczęło się bowiem na długo przed naszą erą, w Azji Mniejszej, potem w Grecji i w starożytnym Egipcie. Epoka nowożytna otworzyła przed kopaczami tego cennego kruszcu szereg nowych możliwości. Ameryka obiecywała majątek, niewyobrażalne bogactwa – i to wszystko od razu. Wystarczyło tylko znaleźć odpowiedni kawałek ziemi. Potem okazało się, że żółty kruszec był także na Syberii, w Australii i, oczywiście, w Kalifornii. Wszędzie tam ruszyli Polacy, którzy chcieli się wzbogacić, ale i przeżyć niezwykłą przygodę, znacznie większą, niż obiecywały polskie, stosunkowo niewielkie pokłady złota.

Mateusz Będkowski podąża za polskimi odkrywcami, szczegółowo śledząc ich losy, a także okoliczności, w jakich odbywały się poszukiwania. Operuje datami, opisami metod poszukiwań, sposobami dotarcia do lepszych miejsc, rywalizacji pomiędzy odkrywcami i prawa, które poszukiwania regulowało. Dzieli się z czytelnikami danymi pewnymi, wspomina o tych niesprawdzonych, choć interesujących, stara się przedstawić temat jak najrzetelniej, analizując go pod kątem historii, geografii, metodologii poszukiwań, ukazując, z jakimi stopami złota mamy do czynienia dzisiaj i czym w rzeczywistości jest złoto. Sięga po pamiętniki poszukiwaczy i podróżników, przywołuje nazwiska zupełnie nieznane albo zapomniane. W rezultacie otrzymujemy dokładną analizę zjawiska, opatrzoną zdjęciami i cytatami z materiałów źródłowych, co kieruje tę książkę bardziej w stronę naukowej syntezy niż w kierunku opowieści, która rozpaliłaby serca i umysły i pozwoliła zrozumieć, co kierowało szaleńcami, porzucającymi wszystko, zastawiającymi majątek po to, aby kupić bilet do najbliższego złoża. A przecież wiadomo, że poszukiwanie złota nie opierało się na racjonalnym myśleniu, ale na obłędzie, na oszustwach, na mamieniu ludzi wizją niepoliczonego bogactwa, które trafiło się niewielu, posyłając w niebyt, obłęd i alkoholizm pozostałych. Ale warto się przyjrzeć tej książce z jeszcze jednego powodu.

Tereny złotonośne w Ameryce Północnej, np. obszar Gór Czarnych, należał do Indian, którzy zostali go brutalnie pozbawieni i zepchnięci do rezerwatów. Sprawę okrutnego traktowania rdzennej ludności Ameryki opisał Henryk Sienkiewicz, podróżujący po Stanach Zjednoczonych i będący świadkiem bezwzględnego stosunku białych wobec ludzi, będących przecież właścicielami terenów, bezprawie zajętych przez tych, którzy uważali, że prawo własności jest święte. Walki Indian z białymi, postać wodza Crazy Horse'a i masakra w Wounded Knee zaowocowały potem szeregiem powieści przygodowych, które czyta się z wypiekami na policzkach.

Czym zatem była gorączka złota? Nadzieją, szansą czy czystym złem, które przyniosło światu zbyt wiele tragedii? Na pewno był to proces, zjawisko, które wbrew pozorom wciąż trwa, w Azji i Afryce. Jednak niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że za tym procederem często nadal stoi przemoc i ludzka krzywda.

Polecam zainteresowanym tematem.

Tagi: książka historyczna

Kup książkę Polscy poszukiwacze złota

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Polscy poszukiwacze złota
Książka
Polscy poszukiwacze złota
Mateusz Będkowski
Inne książki autora
Polacy na krańcach świata: XIX wiek
Mateusz Będkowski0
Okładka ksiązki - Polacy na krańcach świata: XIX wiek

Historie dziewiętnastowiecznych podróżników wydają się dziś przypominać legendy. Kto pamięta o postaci „kapitana Adama”, właściciela wysp...

Polacy na krańcach świata: XIX wiek. Część III
Mateusz Będkowski0
Okładka ksiązki - Polacy na krańcach świata: XIX wiek. Część III

Wyprawa śladami polskich podróżników! Jak wyglądał świat dawnych podróżników i kulisy ich ekspedycji? Wielkie wyprawy w XIX wieku to często nieudane...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy