Prom do Kopenhagi

Tom 1 cyklu Przyja¼ñ, Mi³o¶æ, Zwi±zki
Ocena: 4.46 (13 g³osów)

Weronika i Konrad. Ona jest cudown± dziewczyn± o niezwyk³ej urodzie, on jest ambitnym i pracowitym ch³opakiem. Ich namiêtno¶ciom towarzyszy przyroda. Góry, las, rzeka i most staj± siê ¶wiadkami ich romantycznego uczucia.

Cieniem na ich mi³o¶ci k³adzie siê jednak tragiczna historia z przesz³o¶ci Konrada i rodzinna tajemnica Weroniki z odleg³ych czasów. Oboje na skutek fa³szywej dumy nie umiej± wyja¶niæ zaistnia³ych nieporozumieñ. On wyje¿d¿a do pracy do Niemiec. Ona podejmuje decyzjê o wyje¼dzie na sta³e do Danii. Obydwoje chc± zapomnieæ o mi³o¶ci. Ale czy mo¿na wykre¶liæ z pamiêci tak wielkie uczucie? Czy mo¿na wyrzuciæ je z serca? A mo¿e zakochanym uda siê pokonaæ przeszkody i ich przygoda mi³osna zakoñczy siê happy endem?

Informacje dodatkowe o Prom do Kopenhagi:

Wydawnictwo: Burda Ksi±¿ki
Data wydania: 2016-03-03
ISBN: 978-83-8053-055-3
Jêzyk orygina³u: polski

wiêcej

Kup ksi±¿kê Prom do Kopenhagi

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Prom do Kopenhagi - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - jusia
jusia
Przeczytane:2017-03-13, Ocena: 5, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki - 2017,

Weronika i Konrad to m³odzi ludzie, z bagarzem do¶wiadczeñ, zakochani pierwsz± romantyczn± mi³o¶ci±, która zostaje brutalnie przerwana przez tajemnice i niedomówienia. Weronika wychowana tylko przez babciê, straci³a bowiem matkê w wieku piêciu lat. Kiedy umiera równie¿ babcia, czuje siê odrzucona, ojciec nie zauwa¿a córki, skazuj±c j± na samotno¶æ. Konrad pochodzi z biednej rodziny gdzie ojciec jest alkoholikiem, po jego ¶mierci to m³ody ch³opak musi zaopiekowaæ siê rodzin± i zapewniæ jej byt. Bez s³owa wyja¶nienia, jakiejkolwiek rozmowy z Weronik± Konrad opuszcza j± i wyje¿d¿a do Niemiec, dziewczyna nie potrafi zrozumieæ decyzji ukochanego, nastêpna osoba oszukuje j± i zostawia. Weronika podejmuje decyzjê o wyje¼dzie do Kopenhagi. Czy serce dziewczyny zapomni o Konradzie? Jak zachowa siê ch³opak, czy zawalczy o ni±?

Avatar u¿ytkownika - katiewa92
katiewa92
Przeczytane:2017-06-20, Ocena: 4, Przeczyta³am, 30 ksi±¿ek 2017, Mam,
"Prom do Kopenhagi" to ksi±¿ka w moim wra¿eniu banalna, bardzo przewidywalna, nic szczególnego siê nie dzieje. Drogi Weroniki i Konrada rozchodz± siê przez nieporozumienia ale i brak odwagi na szczer± rozmowê. Jednak przychodzi czas, kiedy to Konrad staje na wysoko¶ci zadania i walczy o ukochan±. Potrzebowa³ do tego solidnego kopniaka od Kasi. Mimo to bardzo mi³o i sympatycznie siê czyta.Mo¿e nie jest to ksi±¿ka, do której siê wraca, ale na pewno pozostawia w czytelniku swój ¶lad.
Avatar u¿ytkownika - jasmin79
jasmin79
Przeczytane:2016-04-12, Ocena: 4, Przeczyta³am,
Nie wiem jak to siê sta³o ale jest kilka ksi±¿ek Krystyny Mirek, których nie czyta³am. W¶ród nich znalaz³ siê te¿ debiut pani Krysi czyli ,,Prom do Kopenhagi". Jest to opowie¶æ o dwojgu m³odych ludzi, którzy mijaj± siê ze sob±. Razem wychowuj± siê na podwórku od maleñko¶ci. Pó¼niej w wyniku nieporozumieñ ich drogi siê rozchodz±, chocia¿ taka mi³o¶æ jak ich nie zdarza siê co dzieñ. Konrad wychowuje siê w bardzo biednej rodzinie. Ojciec alkoholik nie potrafi, a mo¿e i nie chce zapewniæ bytu swojej licznej rodzinie. ¯yj± w skrajnym ubóstwie, w wal±cym siê domu. Weronika w wieku czterech lat zostaje pó³sierot±. Wychowuj± j± ojciec z babk±, a pó¼niej tylko ojciec. W wyniku pewnych plotek i nieporozumieñ ojciec z córk± prawie wcale nie rozmawiaj±. Weronika próbuje tworzyæ w domu rodzinn±, ciep³± atmosferê, ale to wszystko na nic. Weronika i Konrad s± s±siadami. Od najm³odszych lat garn± siê do siebie, zakochuj± siê w sobie. Ale bycie razem nie jest im pisane. Bardzo siê cieszê, ¿e ,,Prom do Kopenhagi" wreszcie trafi³ w moje rêce. To bardzo ciep³a opowie¶æ o ¿yciu, które wcale nie jest us³ane ró¿ami. To ksi±¿ka, któr± poch³ania siê w jeden wieczór, a po skoñczeniu jej ma siê ochotê na wiêcej i czuje siê wielki niedosyt. To historia o przyja¼ni, która rodzi siê z zazdro¶ci, a pó¼niej jest bardzo silna i nierozerwalna. O mi³o¶ci, przez któr± ludzie popychani s± do niewyobra¿alnych czynów. To ksi±¿ka o nienawi¶ci, zazdro¶ci i odrzuceniu. P ¿erowaniu na naiwno¶ci starszych ludzi. O nieporozumieniach i o s³uchaniu tych, którzy racji nie maj±. Prowadzi to do niszczenia szczê¶cia m³odych ludzi. O próbie nawi±zywania dobrych kontaktów z najbli¿szymi, co nie zawsze wychodzi. O dawaniu szansy i wykorzystaniu jej. Mo¿na powiedzieæ - od prosta historia o mi³o¶ci jakich wiele. Jednak mnie zachwyci³a. Pokazuje, ¿e nie nale¿y s³uchaæ innych, trzeba i¶æ za g³osem serca a wtedy wszystko siê u³o¿y. Przyja¼ñ rodzona w bólach jest najmocniejsza, a ludzie nie zawsze s± nie¿yczliwi. Potrafi± siê zmobilizowaæ i pomóc je¶li trzeba. Bardzo polecam tê ksi±¿kê. Jest idealna na chandrê, pozwala siê zrelaksowaæ, zapomnieæ, chocia¿ na chwilê o tym, co dzieje siê wokó³ nas.
Avatar u¿ytkownika - martucha180
martucha180
Przeczytane:2016-04-08, Ocena: 4, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki w 2016 r.,
Bohaterami s± m³odzi ludzie. Konrad Jarzêbski pochodzi z wielodzietnej, biednej rodziny. Jego ojciec alkoholik zmar³ kilka lat wcze¶niej, ale to wci±¿ rzutuje na ch³opaka i jego bliskich. Konrad jest ambitny i bardzo pracowity, ma cel. Od dziecka bez pamiêci zakochany jest w s±siadce Weronice Ko¶cielniak i to z wzajemno¶ci±. Mi³o¶ci tych dwojga towarzyszy piêkna przyroda, ¶wiadek ich uczucia. Ale te¿ plotki i zazdro¶æ. Dlaczego? Dziewczyna jest nie tylko inteligentna, ale i niezwykle urodziwa. Kr±¿y³o po okolicy powiedzonko, ¿e niebezpiecznie jest stawaæ w odleg³o¶ci mniejszej ni¿ trzy metry od Weroniki - dziewczynom szkodzi³o to bowiem na urodê, a ch³opakom na rozum. (s. 25) Ale tak s³odko byæ nie mo¿e. Rodzinna tajemnica Weroniki i nastawienie jej ojca oraz tragiczna historia z przesz³o¶ci ch³opaka k³adzie siê cieniem na ich mi³o¶ci. Pewnego dnia sta³o siê co¶, czego ¿adne z nich nie rozumia³o do koñca, lecz z drugiej strony fa³szywa duma nie pozwoli³a im na wyja¶nienie zaistnia³ych nieporozumieñ. Ot, po prostu przestali ze sob± rozmawiaæ. Ale byli te¿ ¼li ludzie w tej ma³opolskiej wsi, którzy namieszali miêdzy nimi. No có¿ ludzkie gadanie, zazdro¶æ, za¶ciankowo¶æ, g³upota, ciasnota pogl±dów nie s³u¿y niczemu dobremu. I tak wysz³o, ¿e Konrad dosta³ pracê w Niemczech, za¶ Weronika my¶li o wyje¼dzie na sta³e za granicê - do Danii. Oboje chc± zapomnieæ o uczuciu, o mi³o¶ci... Cierpienie jest wpisane w mi³o¶æ. (s. 181) Tak jak siê spodziewa³am, dosta³am bajkê o mi³o¶ci dla doros³ych z tajemnicami rodzinnymi w tle, aczkolwiek w moim odczuciu to bardziej New Adult, skoro g³ówni bohaterowie maj± ko³o 20 lat. Owszem, s± i inni: s±siedzi, w¶cibscy mieszkañcy wsi, pracownicy bauera w Niemczech. Sam w³a¶ciciel niemieckiego gospodarstwa, pan Schmidt, i jego prawa rêka Tomasz prawie od pocz±tku zyskali moj± sympatiê. Stopniowo w mych oczach zyska³a Kasia Jaworska, nowa i jedyna przyjació³ka g³ównej bohaterki. A babcia Kasi okaza³a siê byæ bardzo m±dr± i przebieg³± kobiet±. Jak widaæ, m±dro¶æ ¿yciow± nabywa siê z wiekiem: A ja wam mówiê, ¿e stary cz³owiek to skarbnica wiedzy i do¶wiadczenia. (s. 279) W powie¶ci mo¿na przewidzieæ rozwój wydarzeñ i zakoñczenie, ale to nie przeszkadza w czytaniu, które jest lekkie i przyjemne. Raczej dra¿ni³a mnie pewna naiwno¶æ, postêpowanie niektórych bohaterów mieszkaj±cych na wsi - za¶ciankowo¶æ pe³n± gêb±. I taka trochê niedzisiejszo¶æ w powie¶ci, mimo ¿e Kraków ca³kiem blisko tej wsi. Czasami denerwowa³o mnie, ¿e niektóre w±tki zosta³y urwane w najciekawszym momencie i niedokoñczone. Tak samo zakoñczenie zosta³o potraktowane trochê po macoszemu. Tytu³ wed³ug mnie niekoniecznie trafiony, mnie do siebie nie przekona³, gdy¿ dotyczy³ dos³ownie epizodu. ,,Prom do Kopenhagi" to ciep³a i romantyczna powie¶æ o mi³o¶ci i przyja¼ni z tajemnicami rodzinnymi w tle w sam raz dla relaksu w jedno popo³udnie. I taka m±dro¶æ na koniec: To w obie strony dzia³a. Mi³o¶æ wam sama nie uro¶nie, a ch³op to siê ma³o który, niestety, na tej hodowli zna. Do tego trzeba kobiecej rêki i kobiecej m±dro¶ci. (s. 280)
Nie mog³am pozbyæ siê wra¿enia, ¿e jest to ksi±¿ka cukierkowata i cokolwiek by siê nie dzia³o to skoñczy siê dobrze...
Avatar u¿ytkownika - ejotek
ejotek
Przeczytane:2014-02-02, Ocena: 5, Przeczyta³am, 26 ksi±¿ek 2014, Mam,
Zafascynowana "Drog± do marzeñ" Krystyny Mirek, któr± czyta³am w grudniu, zaopatrzy³am swoj± biblioteczkê w kolejne dwie ksi±¿ki autorki. Tym razem postanowi³am przeczytaæ pocz±tkowe dzie³a literackie, dlatego te¿ zaczê³am od debiutu, czyli "Promu do Kopenhagi". G³ównymi bohaterami powie¶ci s± Weronika i Konrad, m³odzi ludzie, których los po³±czy³ mi³o¶ci±, lecz podzieli³ tajemnicami i przesz³o¶ci±. Weronika jest lokaln± piêkno¶ci±, dziêki której lokalni jubilerzy zarabiaj± krocie, sprzedaj±c spore ilo¶ci pier¶cionków zarêczynowych. Jednak dla dziewczyny liczy siê tylko Konrad. Wszyscy amanci otrzymuj± stale i niezmiennie negatywn± odpowied¼. Kiedy Weronika mia³a piêæ lat straci³a matkê a wychowuj±ca j± babcia by³a do niej niezbyt pozytywnie nastawiona. Ojciec za¶ wola³ trzymaæ siê na uboczu, nie lubi³ rozmów ani wspólnych chwil z córeczk±. Dlaczego? Wszystko przez ludzkie gadanie i wiejskie plotki. Kiedy zmar³a te¿ babcia Weronika zosta³a tak naprawdê sama, gdy¿ na ojca liczyæ nie mog³a. Nie dostrzega³ zupe³nie jej starañ w prowadzeniu domu. Dziewczyna ju¿ trzy razy nie dosta³a siê na wymarzone studia, lecz mimo rad ojca, by wyjecha³a z domu, wci±¿ w nim tkwi³a. Konrad pochodzi³ z jednej z biedniejszych rodzin we wsi. Jego ojciec by³ alkoholikiem a matka wraz z licznym rodzeñstwem mieszka³a w rozpadaj±cym siê, zawilgoconym i zagrzybionym domu. Po ¶mierci ojca za los rodziny odpowiedzialny by³ Konrad. W wyniku pewnej rozmowy zrezygnowa³ z mi³o¶ci Weroniki i bez s³owa wyja¶nienia przesta³ siê z ni± spotykaæ. Unika³ jej jak tylko móg³ a kiedy postanowi³ wyjechaæ do Niemiec, nawet siê ni± nie po¿egna³. Weronika prze¿ywa³a katusze, nie mog³a poj±æ co siê tak nagle sta³o. Najbardziej bola³ j± fakt, ¿e ukochany nie udzieli³ jej ¿adnych wyja¶nieñ. Konrad rozpocz±³ ¶wietn± pracê za niemieck± granic±, by³ rzetelnym pracownikiem, dobrze mu siê wiod³o. Jednak, mimo umizgów Klaudii, pracuj±cej w tym samym gospodarstwie, nie móg³ zapomnieæ o swojej Weronice. M³odzi nie potrafi± w ¿aden sposób porozumieæ siê i wyja¶niæ sobie wzajemnych nieporozumieñ. ¯adne z nich nie chce jako pierwsze odwa¿yæ siê na jaki¶ gest, który móg³by przyczyniæ siê do rozb³ysku iskierek mi³o¶ci w oczach obojga. Po d³ugim okresie cierpienia Weronika postanawia nie czekaæ ju¿ d³u¿ej na ukochanego i choæ s³owo wyja¶nienia. Podejmuje decyzjê o wyje¼dzie do Kopenhagi, który ma sprawiæ, ¿e serce zapomni o wielkiej mi³o¶ci. Czy dziewczyna bêdzie w Danii szczê¶liwa? Jak wiedzie siê Konradowi w Niemczech? Czy wdziêki Klaudii skusz± ch³opaka? Na co zamierza przeznaczyæ ciê¿ko zarobione pieni±dze? Jak wiele znacz± w ¿yciu tych dwojga prawdziwi przyjaciele? Odpowiedzi na te - chwilami celowo mylne - pytania znajdziecie w powie¶ci. Autorka bardzo przystêpnie opisa³a czytelnikom walkê o mi³o¶æ, a tak¿e smutek po jej stracie. Ukaza³a te¿ liczne relacje rodzice - dzieci i to nie tylko na przyk³adzie Weroniki i jej taty, lecz tak¿e Marcina i pana Czes³awa Wilka. Ta druga relacja przyczyni³a siê do mojego dobrego humoru, gdy¿ my¶la³am, ¿e tajne nauczanie by³o prowadzone tylko podczas wojny. Ksi±¿ka jest mo¿e kolejn± pozycj± na rynku wydawniczym, w której poznajemy losy m³odych ludzi z problemami na polskiej wsi, jednak zakoñczenie sprawia, ¿e czytelnik spostrzega logiczne wyja¶nienie wielu sytuacji. Mo¿e i w swoim ¿yciu spojrzy inaczej na pewne sprawy? Jeste¶cie ciekawi dalszych losów Weroniki, Konrada oraz Klaudii? Ja te¿! Mamy szansê je poznaæ, poniewa¿ kontynuacjê ich historii znajdziemy w powie¶ci "Polowanie na motyle" i to nie musimy czekaæ na premierê, gdy¿ zosta³a wydana w 2012 roku. Ksi±¿ka zwróci³a na siebie moj± uwagê ju¿ swoj± ok³adk± - od pierwszej chwili zauroczy³a mnie sukienka piêknej dziewczyny. A sama tre¶æ wyró¿nia siê ¶wietnym stylem pisarki, poprawn± polszczyzn± oraz prostymi, lecz jak¿e ujmuj±cymi zdaniami. Je¶li do tego dodam jeszcze sielski i górzysty krajobraz ma³opolskiej wsi, w której to rozgrywa siê g³ówna akcja powie¶ci to nic dziwnego, ¿e strony same siê wrêcz przewraca³y podczas czytania. "Prom do Kopenhagi" to debiut Krystyny Mirek. Widaæ to po stylu pisarki oraz nie zawsze dokoñczonych w±tkach. Najbardziej zabrak³o mi jednak tego, ¿e fina³ powie¶ci nie zaspokoi³ mojej ciekawo¶ci co do losów kilku postaci pojawiaj±cych siê w fabule (mo¿e pojawi± siê w Polowaniu na motyle"). Ale mimo to, uwa¿am pozycjê za udany debiut. Muszê przyznaæ, ¿e nie wiem jak to siê sta³o, i¿ ksi±¿ki Pani Krystyny pozna³am tak pó¼no. Ale lepiej pó¼no ni¿ wcale :) I teraz dzielnie bêdê nadrabiaæ zaleg³o¶ci, bo przecie¿ zosta³a wydana ju¿ najnowsza ksi±¿ka autorki "Mi³o¶æ z jasnego nieba". A tu jeszcze dwie ksi±¿ki czekaj± na pó³ce. Je¶li tak jak ja, lubicie polskie pisarki i ich powie¶ci obyczajowe to gor±co polecam Wam "Prom do Kopenhagi"!

Piêkna ksi±¿ka o tym co jste¶my w stanie znie¶æ dla mi³o¶ci oraz o tym, ¿e czasami trzeba przybyæ wielkie przyszkody by byæ szczê¶liwym. Tak jak Weronika i Konrad. Ona ma wielu adoratorów a zakocha³a siê w najmniej niepozornym. On, syn pijaka, który nie wierzy w swoje mo¿liwo¶ci. Jednak w ich wypadku wiara czyni cuda ( i inni ludzie) by mogli by byc razem.

I znów drug± przeczyta³am czê¶æ pierwsz± :) Tak± mam ostatnio przypad³o¶æ. Sz³o wiêc jak po grudzie. Weronika i Konrad kochaj± siê mi³o¶ci± pierwsz±. Jak zwykle w takich przypadkach, na ich drodze do szczê¶cia staj± pieni±dze, a raczej ich brak, pochodzenie, rodziny, historia i wszystko co tylko mo¿liwe. ¦liczna i nieszczê¶liwa dziewczyna z sielskiej górskiej wioski, niekochana w domu i przystojny, pracowity ch³opak, który w³asn± piersi± broni³ rodziny przed tat± pijakiem, a teraz chce wybudowaæ tej rodzinie dom. No w³a¶nie brzmi ta historia dok³adnie tak. Da³am czwóreczkê, bo mam sentyment po drugiej, lepszej ciut czê¶ci. Tu taki lekki bana³, ale dla kobiety pragn±cej odpocz±æ przy czym¶ lekkim, popijaj±c dobr± kawê - jak znalaz³. Polecam ;)

Avatar u¿ytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2014-12-21, Ocena: 4, Przeczyta³am, Debiut powie¶ciowy,

Ju¿ od jakiego¶ czasu chcia³am siêgn±æ po ksi±¿kê Pani Krystyny Mirek i traf chcia³, ¿e wpad³a w moje rêce debiutancka powie¶æ autorki – „Prom do Kopenhagi”. Bardzo siê cieszê, ¿e lektura okaza³a siê niepospolita, a dziêki temu bardziej interesuj±ca. Rzecz dzieje siê w ma³ej górskiej miejscowo¶ci i dotyczy dwóch rodzin, gdzie¶ w tle kryje siê mezalians oraz mi³o¶æ dwojga g³ównych bohaterów. Weronika Ko¶cielniak jest t± bogatsz± i piêkn±, choæ o przesz³o¶ci jej rodziny kr±¿± po okolicy ró¿ne niechlubne pog³oski. Dziewczynê wychowuje ojciec traktuj±c córkê ch³odno i z dystansem, przez co Weronika czuje siê samotna i opuszczona, nie ma przyjació³, ani bliskich. Konrad Jastrzêbski pochodzi z biednej, wielodzietnej rodziny, o któr± przez ca³e ¿ycie musi siê troszczyæ w zastêpstwie ojca alkoholika. Pomaga matce w utrzymaniu i wychowaniu rodzeñstwa. Ich gospodarstwo graniczy z ziemi± Ko¶cielniaków i od wczesnego dzieciñstwa ch³opak wychowuje siê w³a¶ciwie razem z Weronik±. Ich dzieciêce przyzwyczajenie przeradza siê w m³odzieñcz± mi³o¶æ, ale na drodze do szczê¶cia pojawiaj±  siê przeszkody… Konrad – syn pijaka nie jest wystarczaj±co dobrym kandydatem dla naj³adniejszej dziewczyny w okolicy. Ch³opak wyje¿d¿a do pracy za granicê, a Weronika zostaje we wsi, choæ ju¿ nie zupe³nie sama – zaprzyja¼niona z Kasi±, równie¿ miejscow± dziewczyn±.

Co stanie siê z ich m³odzieñcz± mi³o¶ci±?

Z jednej strony wydawa³oby siê, ¿e autorka nie wnios³a nic nowego, ale rozbudowuj±c w±tki poboczne dotycz±ce przesz³o¶ci rodziny Ko¶cielniaków oraz te, wprowadzaj±ce drugoplanowych bohaterów sprawi³o, ¿e powie¶æ staje siê ciekawsza. Lekki styl i barwny, wyrazisty, ale delikatny jêzyk pozwoli³ na oddanie klimatu niewielkiej podgórskiej miejscowo¶ci ze wszystkimi jej ploteczkami i sekretami. Przewidywalne zakoñczenie odjê³o nieco uroku tej ciep³ej i subtelnej opowie¶ci, ale warto po ni± siêgn±æ pewnego  wieczoru.

Z bohaterami tej powie¶ci spotkaæ siê mo¿emy w kolejnej ksi±¿ce autorki pt.”Polowanie na motyle” i my¶lê, ¿e sama równie¿ siêgnê po ni± pewnego dnia…

Avatar u¿ytkownika - beatrycze66
beatrycze66
Przeczytane:2016-11-21, Ocena: 5, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2016,
Inne ksi±¿ki autora
Tylko jeden wieczór
Krystyna Mirek0
Ok³adka ksi±zki - Tylko jeden wieczór

Znana aktorka Amelia Diamond, a w prywatnie Sylwia Nowak, zbudowa³a ¿ycie doskona³e. Podziwiaj± j± tysi±ce kobiet. Ma wszystko. Urodê, s³awê, kochaj±cego...

¦wi±teczny sekret
Krystyna Mirek0
Ok³adka ksi±zki - ¦wi±teczny sekret

Czy mo¿na oszukaæ przeznaczenie? Czy rodowa skaza mo¿e ujawniæ siê w czasie najpiêkniejszych ¶wi±t w roku? W rodzinie Zosi wszystkie kobiety zakochiwa³y...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Andrzej Ziemiañski ;