Przejrzyste źródło

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Data wydania: 2015-03-05

Na wygnaniu w Szwajcarii, Gustav Courbet oddawał się największym przyjemnościom swojego życia: malował, hulał, kąpał się w rzekach i jeziorach. Rozkoszował się wolnością tego ciała, którego ślad znaczył uliczki miasteczka, tego wielkiego brzucha, który otwierał powoli swoje wody, parowy, lasy.

Gdy malował, Courbet zanurzał w naturze swoją twarz, oczy, usta, nos, ręce, ryzykując, że zostanie zwiedziony, olśniony, wyzwolony przez samego siebie.

Jaki sekret kryją te lata spędzone  w La Tour-de-Peilz, nad brzegiem Lemanu, te cztery lata, które specjaliści zapmykają w dwóch suchych zdaniach: Courbet nie namalował wtedy nic dobrego i umarł z przepicia.

Ten sekret, wypróbowany w ogniu Komuny Paryskiej, to  zaraźliwa radość człowieka, który decyduje sam o sobie.

Kup książkę Przejrzyste źródło

Avatar użytkownika - catarina78
catarina78
Przeczytane:2015-06-22, Przeczytałam,
Gustav Coubert, jeden z najlepiej rozpoznawalnych francuskich malarzy, stał się de facto wygnańcem, gdy oskarżony został o zburzenie kolumny z placu Vendome i wezwano go do jej odbudowy na własny koszt. Malarz schronił się w Szwajcarii, gdzie oddawał się pod koniec życia przyjemnościom – jedzeniu, malowaniu, używaniu życia i kąpielom w rzekach.   Książka Davida Bosca jest swoistym szkicem poczynań malarza, odtworzonym na podstawie różnych dokumentów, wspomnień, domysłów. Wraz z autorem udajemy się w artystyczną, migotliwą podróż śladami malarza, poznajemy smaki i zapachy, których mógł doświadczać w swojej podróży. Jak wiemy, Szwajcaria drugiej połowy XIX wieku stała się mekką dla artystów z całej niemalże Europy. Poeci, pisarze, malarze znajdowali tu natchnienie podczas spacerów nad Jeziorem Lemańskim. Tak powstawały liczne dzieła, które do dziś uznawane są za klasykę.   Courbert traktował swoje zajęcie jako źródło dochodu, malował obrazy na zamówienie niczym zawodowy rzemieślnik. A wszystko po to, by móc cieszyć się życiem. Biografowie malarza nie traktują tego okresu poważnie. Bosc starał się dotrzeć do jego istoty. W serii krótkich scenek, impresji, docieramy do różnych obliczy malarza i człowieka.   Książka ma jeszcze jeden wymiar – ukazuje wpływ, jaki mają wydarzenia polityczno-historyczne ...

Opinie o książce - Przejrzyste źródło

Historia częściowo oparta na faktach. Przedstawia wyobrażenie autora jak mogło wyglądać życie artysty Gustave'a Courbeta w czasie pobytu w Szwajcarii. Mamy kilka prawdziwych faktów i wizje autora. Książkę przyznam szczerze trochę przemęczyłam. Jest dobrze napisana ale nie dzieje się w niej nic ciekawego. Jedyne co mnie zainteresowało to zapoznanie się trochę z twórczością tego artysty. Z tym w jaki sposób według autora tworzył swoje dzieła w szczególności zwierzęta. Książka porusza też motyw wolności. Szczęście jakie osiąga artysta kiedy może sam podejmować wszystkie decyzje. Pięknie opisana, niosąca pewien morał ale jednak żmudna i męcząca.
Avatar użytkownika - burlesque90
burlesque90
Przeczytane:2015-04-15, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Umrzeć, a potem wskoczyć na konia
David Bosc0
Okładka ksiązki - Umrzeć, a potem wskoczyć na konia

Londyn, 3 września 1945. Młoda 23-letnia artystka malarka, Sonia Araquistáin, córka byłego ambasadora, popełnia samobójstwo, rzucając...

Manhattan Babilon
Lech Majewski