Recenzja książki: Przejrzyste źródło

Recenzuje: Katarzyna Krzan

Gustav Coubert, jeden z najlepiej rozpoznawalnych francuskich malarzy, stał się de facto wygnańcem, gdy oskarżony został o zburzenie kolumny z placu Vendome i wezwano go do jej odbudowy na własny koszt. Malarz schronił się w Szwajcarii, gdzie oddawał się pod koniec życia przyjemnościom – jedzeniu, malowaniu, używaniu życia i kąpielom w rzekach.

 

Książka Davida Bosca jest swoistym szkicem poczynań malarza, odtworzonym na podstawie różnych dokumentów, wspomnień, domysłów. Wraz z autorem udajemy się w artystyczną, migotliwą podróż śladami malarza, poznajemy smaki i zapachy, których mógł doświadczać w swojej podróży. Jak wiemy, Szwajcaria drugiej połowy XIX wieku stała się mekką dla artystów z całej niemalże Europy. Poeci, pisarze, malarze znajdowali tu natchnienie podczas spacerów nad Jeziorem Lemańskim. Tak powstawały liczne dzieła, które do dziś uznawane są za klasykę.

 

Courbert traktował swoje zajęcie jako źródło dochodu, malował obrazy na zamówienie niczym zawodowy rzemieślnik. A wszystko po to, by móc cieszyć się życiem. Biografowie malarza nie traktują tego okresu poważnie. Bosc starał się dotrzeć do jego istoty. W serii krótkich scenek, impresji, docieramy do różnych obliczy malarza i człowieka.

 

Książka ma jeszcze jeden wymiar – ukazuje wpływ, jaki mają wydarzenia polityczno-historyczne na pojedynczego człowieka. Choć malarz zdaje się być daleko od wydarzeń paryskich ulic, to jednak wpływają one na jego losy. Coubert był śledzony, na jego temat sporządzano notatki policyjne, powinien czuć się zagrożony, a mimo to oddawał się sztuce, szukał przyjemności w prostych czynnościach. Szczególnie zniewalające są jego kąpiele w napotkanych rzekach, strumykach i jeziorach, którym Coubert oddawał się z niezrównaną lubością. Jest to w pewnym sensie opowieść o radości życia, o czerpaniu przyjemności z małych spraw, o nie uleganiu wpływom otoczenia, o byciu sobą, na przekór światu. Na takiej glebie wyrastają artyści. Choć Coubertowi zarzucano schlebianie pospolitym gustom i tworzenie "widoczków" na zamówienie, to nie można mu odmówić talentu, a przede wszystkim wolności bycia sobą.

 

Książka Davida Bosca tworzy specyficzny klimat, kojarzący się z francuskimi filmami impresjonistycznymi, w których choć fabularnie dzieje się niewiele, to jednak przekazują one pewną prawdę o istnieniu człowieka-artysty.

Kup książkę Przejrzyste źródło

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Przejrzyste źródło
Autor
Książka
Inne książki autora
Umrzeć, a potem wskoczyć na konia
David Bosc0
Okładka ksiązki - Umrzeć, a potem wskoczyć na konia

Londyn, 3 września 1945. Młoda 23-letnia artystka malarka, Sonia Araquistáin, córka byłego ambasadora, popełnia samobójstwo, rzucając...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy