Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2020-01-22
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: Vivre. Ma tragedie au Nanga Parbat

W styczniu 2018 roku Tomasz "Czapkins" Mackiewicz i Elisabeth Revol stanęli na wymarzonym szczycie Nanga Parbat. Mieli to zrobić po swojemu i bez żadnego rozgłosu. Jednak w drodze powrotnej Czapkinsa dopadła choroba wysokościowa, szybko tracił siły i coraz gorzej widział. Revol sprowadziła go do szczeliny w śniegu około 800 m. poniżej szczytu, gdzie został na zawsze. - Jest mi zimno, chcę odpocząć - miał powiedzieć w ostatnich słowach, które wspomina Francuzka.

Ocalała dzięki brawurowej akcji ratowniczej prowadzonej przez himalaistów, którzy w tym czasie uczestniczyli w Zimowej Narodowej Wyprawie na K2 - Adama Bieleckiego, Jarosława Botora, Denisa Urubkę i Piotra Tomalę, Revol po raz pierwszy z takimi szczegółami wspomina przebieg tych tragicznych wydarzeń. Szczera do bólu konfrontuje się z własną traumą i emocjami, by swoimi słowami opowiedzieć tę intymną historię, która wydarzyła się na oczach milionów internautów.

Muszę żyć z tym ostatnim obrazem Tomka, tam na górze, z jego zachrypniętym głosem i z tymi słowami pełnymi nadziei, które mu wtedy zostawiłam, wierząc, że jeszcze przyjdzie pomoc

- mówiła Elisabeth w wywiadach po francuskiej premierze swojej książki.

O tym, jak pisanie pomogło jej przetrwać i jak poradziła sobie z traumą za pomocą terapii oraz

uniknęła amputacji odmrożonych rąk i stóp pisze w książce "Żyję. Moja tragedia na Nanga Parbat".

Revol jest pierwszą kobietą na świecie, która w ciągu 16 dni zdobyła trzy ośmiotysięczniki bez tragarza i tlenu (2008r). W 2017 roku weszła na Lhoste - czwarty najwyższy szczyt świata - bez tlenu.

Z zawodu Elisabeth jest wuefistką, jednak po pamiętnych wydarzeniach pod Nanga Parbat nie wróciła już do pracy. W wiosce w Prowansji, obok domu Elizabeth, pojawiło się wielu dziennikarzy, zadających pytania, na które nie była gotowa. Przez długi czas nie była także gotowa na powrót w góry. Ostatecznie przełamała i tę barierę i ruszyła ponownie w góry.

Moje podejście się zmieniło. Po Nanga Parbat aspekt sportowy nie jest dla mnie tak istotny. Szukam tego, co mnie pociąga w górach, i emocji, które w nich przeżywam. Podążam w stronę fascynacji i kontemplacji zamiast wyczynu

- mówiła w wywiadach po premierze swojej książki we Francji.

Tagi: wspomnienia

Kup książkę Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat

Opinie o książce - Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat

Jedna z moich ulubionych serii... Wszystkie przeczytane. Na półce czeka jeszcze na mnie Krzysztof Wielicki. Typowa polecajka. To dla mnie książki, które z ogromną przyjemnością czyta się w jeden dzień. Wczoraj postawiłam na Revol. „Przeżyć moja tragedia na Nanga Parbat” to historia, którą zna chyba cały świat. Każdy z nas miał mieszane uczucia i z zapartym tchem obserwował co dzieje się na zabójczej górze. Tym razem mamy do czynienia z człowiekiem, który był w samym sercu tragicznych wydarzeń. Poczucie winy, strach, ale i determinacja to barwy uczuć, które targały Elisabeth. Spod ciepłego koca łatwo wydaje się osąd i ocenia ludzi. Jednak warto poznać słowa, które bezpośrednio przekazała nam Revol. Mam wrażenie, że niczego nie usprawiedliwia. Nie boi się mówić o złych decyzjach i stara się zrelacjonować wszystko tak, jak naprawdę było. Zmaganie się z górą było dla niej najcięższym wydarzeniem ostatnich lat. Jednak co wydarzyło się na dole, po jej powrocie rozrywało wspomnienia jeszcze bardziej. Zachęcam do przeczytania tej książki jak wszystkich na zdjęciu. Mi się ogromnie podobały i na pewno zostaną w mojej biblioteczce. Na długo pozostają w pamięci i z chęcią będę do nich wracać.

Avatar użytkownika - anka920
anka920
Przeczytane:2020-03-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2020, Mam,

Chyba każdy słyszał o tragedii jaka rozegrała się na Nanga Parbat w 2018 roku. Elisabeth Revol, która wraz z Tomkiem Mackiewiczem wyruszli aby zdobyć górę, opisuje przebieg wydarzeń jakie wydarzyły się podczas wyprawy. Góra, która zabrała tak wiele żyć i tym razem nie pozwoliła wrócić Tomkowi - człowiekowi nią zafascynowanemu.

Czarne Miasto
I co ona ma zrobić?
Złodziejka truskawek
Joanne Harris
Złodziejka truskawek
Szpieg za miliard dolarów
David E. Hoffman
Szpieg za miliard dolarów