Przyjaciele i rywale

Beztroskie i pełne niezmąconego szczęścia dni w Zmysłowie dobiegają końca – życie sióstr Niemirskich wkrótce bardzo się zmieni. Agata odkrywa bowiem starannie tajoną przez matkę tożsamość ojca swej najmłodszej siostry, Tosi. Czy będzie to początek czegoś nowego i dobrego, czy wręcz przeciwnie – źródło poważnych kłopotów? Dodatkowo skomplikuje się nie tylko codzienne życie sióstr, ale i ich sprawy uczuciowe. Najważniejsze, że Agatę, Danielę i Tosię otaczają życzliwi ludzie. Obok przyjaciół pojawią się jednak rywale, a nawet – wrogowie. Nic już nie będzie tak proste i oczywiste jak dawniej.

Informacje dodatkowe o Przyjaciele i rywale :

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2016-09-28
ISBN: 978-83-8075-144-6

Kup książkę Przyjaciele i rywale

Przyjaciele i rywale - opinie o książce

Avatar użytkownika - KamaZ03
KamaZ03
Przeczytane:2022-10-14, Przeczytałem,

Cześć:)

Dziś serdecznie zapraszam na recenzję książki Agnieszki Krawczyk "Przyjaciele i rywale ", jest to drugi tom serii Czary codzienności (pierwsza część nosi tytuł "Siostry")

W tej powieści po raz kolejny przenosimy się do malowniczo położonej wsi Zmysłów by śledzić losy jej mieszkańców.

Agata ,najstarsza z sióstr stawia sobie za cel odkrycie tożsamości ojca małej Tosi.

To, czego się dowiaduje jest dla niej szokiem.

Czy zawsze warto drążyć temat? Jak decyzje Agaty odczują inni domownicy?

Nie jest to jednak jedyny kłopot z którym kobieta musi się zmierzyć. Przeszłość ponownie puka do jej drzwi w najmnjej oczekiwanym momencie.

Ponadto żona burmistrza szykuje chytry plan pomnożenia zysków swojej gminy. Nie trudno się domyślić, że nie wszyscy mieszkańcy są z tego powodu zadowoleni.

Nie tylko w życiu Niemirskiej zachodzą znaczące zmiany.

Z ciekawością obserwowałam losy rodzeństwa Borkowskich czy nauczycielki Martyny Musiał.

Książka jest napisana bardzo przystępnie, a akcja toczy się bardzo płynnie.

Bardzo podobał mi się również sposób prowadzenia poszczególnych wątków, ponieważ czytelnicy mogą utożsamiać się z postaciami z powieści, ponadto autorka pięknie opisuje krajobrazy wsi w której toczy się ta historia czy emocje swoich bohaterów, co pozwala wczuć się w wykreowany przez Agnieszkę Krawczyk, natomiast zakończenie pozostawia niedosyt i budzi ciekawość.

Z przyjemnością sięgnę po kolejne książki z tego cyklu.

Koniecznie zajrzyjcie do Kawiarni Trzy siostry i trzy koty.

Polecam serdecznie ❤

Za swój egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu Filia.

Avatar użytkownika - monikaswiatek
monikaswiatek
Przeczytane:2022-07-24,

„Przyjaciele i rywale” to drugi tom z serii „Czary codzienności”. Siostry Niemirskie powoli przyzwyczajają się do nowej rzeczywistości. Agata i Daniela czują, że w Zmysłowie jest ich dom. Jednak ich życie to nie tylko sielanka. Przyjdą również troski zmartwienia, jak również trudne wybory. Agacie udaje się w końcu ustalić tożsamość ojca Tosi, co dla wszystkich będzie ogromnym zaskoczeniem. Do tego wszystkiego dojdą rozterki miłosne. Mimo wielu trosk i zmartwień bohaterki nie tracą optymizmu, ponieważ mają siebie, wspaniałych rodziców oraz życzliwych ludzi, którzy je otaczają. Przepiękna okładka, która zachwyca za każdym razem jak na nią patrzymy, do tego sielski klimat, dużo drzew, lasy i pachnące łąki. Uwielbiam książki Agnieszki Krawczyk za autentyczność opisanych historii, jak również za lekki styl i prosty język. Książki autorki czyta się lekko i przyjemnie. Bardzo polubiłam główne bohaterki i już się nie mogę doczekać kiedy sięgnę po kolejny tom😊 Jestem bardzo ciekawa co jeszcze wydarzy się w życiu sióstr Niemirskich.

Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2017-09-24, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2017,

Kolejny raz Pani Agnieszka Krawczyk zabiera nas do urokliwego miejsca. Sielskiego, anielskiego, a jednocześnie tętniącego życiem. Pojawiają się nowe osoby, wątki, zdarzenia. Wyjaśniają się niektóre tajemnice z przyszłości. Bohaterki napotykają na nowe trudności, które dzięki przyjaciołom mają szansę pokonać. Czy wypadek nie pokrzyżuje ich planów?

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2017-04-14, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2017,
"Przyjaciele i rywale" to drugi tom cyklu "Czary Codzienności". W tej części dzieje się sporo, nawet więcej niż w poprzedniej. Bowiem nad herbaciarnią "3 Siostry i 3 Koty" zbierają się czarne chmury. Siostry Niemirskie rozpoczynają kolejny etap w swoim życiu. Agata odkrywa tożsamość nieznanego ojca Tosi. Na domiar tego, kłopoty nie ominą domku i herbaciarni, bo pani burmistrz zamierza budować na ich miejscu spa. W międzyczasie Daniela i Jakub ulegają wypadkowi i trafiają do szpitala. Tak więc dzieje się naprawdę sporo, nie ma czasu na nudę. Oprócz postaci z poprzedniego tomu, dołączają nowe. Mamy możliwość poznania ich różnorodnych charakterów. Widzimy jak się zmieniają. Jedni bardziej, inni mniej. Wychodzą na jaw pewne rodzinne tajemnice, pojawiają się nieszczęśliwe miłości. Wszystko to sprawia, że czyta się z wielkim zainteresowaniem. "(...) każdy popełnia błędy, również takie, których nie da się naprawić." Kłopoty, zmartwienia, chwile szczęścia, miłość, nienawiść, przyjaźń, przeplatają się tu jak w kalejdoskopie. To wszystko dało wspaniały i zaskakujący efekt. Taka niby zwykła codzienność, a jakże interesująca. Autorka sprawiła, że po raz kolejny miałam wrażenie, że przebywam w samym centrum tych wydarzeń, że obserwuję to gdzieś z bliska. "Jeśli życiem kieruje wyłącznie nienawiść, człowiek jest jak wydrążony, pusty w środku pień drzewa. Gdy wybaczamy, tak naprawdę robimy to dla siebie." Powieść zmusza do zatrzymania się, do chwili refleksji. Bo przecież to czary codzienności, rzeczy małe stanowią o tym, jakie jest nasze życie i jacy my sami jesteśmy. Powinniśmy docenić tę banalność, bo nigdy nie wiemy, co zgotuje dla nas los. Trzeba doceniać i cieszyć się ze spokoju. Moja wizyta w Zmysłowie ponownie była udana. Z chęcią jeszcze tu powrócę. "Bardzo często marzenia są piękne, dopóki pozostają marzeniami."
Avatar użytkownika - ejotek
ejotek
Przeczytane:2016-09-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Czy słońce czy deszcz - Agnieszka Krawczyk każdą okoliczność ubiera w piękne słowa, które oddają magię Zmysłowa i Willi Julia. Ten cudowny kamienny domek opleciony bluszczem aż kusi by spędzić w nim choćby jeden dzień. Z każdej strony otacza go inne, niesamowite piękno - z jednej kwiaty, z drugiej sad. Niepowtarzalną atmosferę tego miejsca podkręcają świece tworzone przez Monikę i potrawy, które wyczarowuje Daniela. A do tego aromatyczne herbaty w firmowych filiżankach... Całości dopełniają obrazy Ady i koty mruczące ze szczęścia. Najchętniej zawinęłabym się w pled - rybi ogon (jest śliczny, szkoda, że nie potrafię go zrobić...) i zagłębiła w dobrej lekturze. Kto jedzie ze mną? Byście jednak nie sądzili, że ta książka to wiejąca nudą gruba księga to wspomnę o tajemniczych kopertach a także śledztwie - prawie jak w kryminale - choć nikt nie zginął. Autorka zaserwowała nam liczne rewelacje, niekoniecznie radosne a często wywołujące potrzebę odłożenia książki na pięć minut i przemyślenia tego, co właśnie przeczytaliśmy. Krawczyk potrafi zainteresować, zaintrygować, wciągnąć, potrząsnąć i zaskoczyć. Bogactwo bohaterów jakie nam zaoferowała sprawia, że z jednej strony nie można się oderwać od lektury, choć z drugiej w oczach pojawia się "żądza mordu", kiedy widzimy poczynania co poniektórych... W większości jednak postacie są bogate wewnętrznie, wnoszą do lektury mądrość życiową i wyciągają pomocne dłonie. Bardzo podobała mi się postawa Tosi, która otrzymała od losu bardzo trudne chwile i musiała wykazać się niesamowitym zrozumieniem nowej sytuacji. Agata ujęła mnie tym, że jest człowiekiem czynu, uwielbia działać i uważa, że zbyt długie rozmyślanie nad problemem czy analizowanie go nic nie wnosi i szkoda na te czynności czasu. Jeśli zaś chodzi o trzecią siostrę - Danielę - krótko mówiąc to parokrotnie mnie zaskoczyła swoją przemianą. Ale nie zdradzę nic więcej. całość recenzji: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2016/09/agnieszka-krawczyk-przyjaciele-i-rywale.html
Avatar użytkownika - dayna15
dayna15
Przeczytane:2017-01-28, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Lekko i przyjemnie, w życiu sióstr zachodzi wiele zmian, przybywa nowych bohaterów, a spokój sennego miasteczka wkrótce zostanie zaburzony przez coraz ciemniejsze chmury, zbierające się nad bohaterami. Niektóre tajemnice zostają odkryte, ale z nich tylko wyrastają nowe sekrety. Ponadto ciekawie rozwija się relacja Danieli i Jakuba, a coś czuję, że Agata namiesza w związku Piotra i Martyny.
Avatar użytkownika - atena
atena
Przeczytane:2016-11-09, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Kolejny tom z serii "Czary codzienności". Znów spotykamy się z Agatą, Danielą, Tosią oraz z ich przyjaciółmi i wrogami (gdyż nad Zmysłowem zaczynają się pojawiać "czarne chmury"). Mimo, że herbaciarnia "3 siostry i 3 koty" działa bez zarzutu i ma coraz więcej klientów, to lokalni inwestorzy pragną zagarnąć ich posiadłość. Siostrom udaje się też ustalić kto jest ojcem najmłodszej z nich. Co z tego wyniknie? Przeczytajcie, a ja z niecierpliwieniem czekam na następny tom

Naprawdę ciekawa powieść obyczajowa. Typowo kobieca literatura. Dalsze losy sióstr ze Zmysłowa nie nużą, akcja się rozwija, nowe wydarzenia pojawiają się na horyzoncie. Miłość króluje wszędzie. Czy ta podobno prawdziwa ma szansę? Kolejne tajemnice zostają odkryte. Kim był ojciec Tosi? Czy poznanie prawdy okaże się dobrym posunięciem? Sympatykom i nie tylko książek Agnieszki Krawczyk polecam! 3 siostry i 3 koty zdecydowanie zapewnią dobrą rozrywkę!

Podobnie jak pierwsza część cyklu ta też jest bardzo dobra. Czytając miałam wrażenie, że ja sama jestem w Zmysłowie, czuję atmosferę tego miejsca i znam jego mieszkańców, tych dobrych i tych niekoniecznie dobrych. Podoba mi się styl Pani Agnieszki i nie mogę się już doczekać zakończenia cyklu i rozwiązania wszystkich zawiłości. Może nawet polubię książki obyczajowe.

Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2018-02-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Trzy przyrodnie siostry prowadzą herbaciarnię. Najstarsza Agata decyduje się na rozstanie z dwulicowym Filipem oraz stara się odkryć tożsamość ojca swojej najmłodszej, małoletniej siostry Tosi. Do tej pory Agata tkwiła w niewygodnych sytuacjach, nie mogąc się z nich wywikłać, nie stawiając na swoim, b wydawało jej się, że unika gorszych kłopotów. Natomiast średnia siostra Daniela pomaga w fotografowaniu dzieł sztuki, a fotografem jest złośliwy, niemiły i poruszający się na wózku Jakub.

„Jednak nawet trudne sprawy mają to do siebie, że układają się same, wystarczy dać im czas.”

Wprawdzie to drugi tom z trylogii, więc część wydarzeń rozegrała się w tomie I, jednak aż tak bardzo nie przeszkadzało mi to w lekturze. To ciekawa, pełna też refleksji na temat życia historia obyczajowa o nierozwiązanych sprawach z przeszłości, przyjaźni i nieprzyjaznych osobach (i sytuacjach), radzeniu sobie z przeciwnościami losu. Agata dowie się w niemiły sposób o tragicznym związku bliskiej jej osoby i zrozumie, że nie odpowiada za błędy innych. Nie wszystko zawsze od nas zależy, nie powinniśmy się zamartwiać niepotrzebnie. Ważni są przyjaciele i wzajemna życzliwość. Jest trochę smutnych spraw (Agata nigdy nie poznała i nie pozna matki), ale one są częścią życia. To też historia o nowym początku, o błędach, o przezwyciężeniu blokady (intrygujący przypadek Jakuba).

Książka przypadła mi do gustu, autorka pisze zarazem w sposób lekki i ma celne spostrzeżenia, umie opisywać ludzi i uczucia. Muszę koniecznie sięgnąć po tom I i kolejne. Polecam serdecznie fanom dobrych sag rodzinnych oraz historii obyczajowych.

Avatar użytkownika - JoannaAPrzeCzyta
JoannaAPrzeCzyta
Przeczytane:2017-06-16, Ocena: 6, Przeczytałem, Recenzyjne, Posiadam, Polecam,

"Przyjaciele i rywale" to drugi tom serii Czary Codzienności autorstwa Agnieszki Krawczyk. Druga część trylogii jest równie obfita w treść jak i pierwsza, ma bowiem 522 strony, jednak czytało się ją bardzo szybko, zapewne dlatego że akcja według mnie zaczęła płynąć bardziej wartkim strumieniem, porównaniu do pierwszej części "Przyjaciele i rywale", nie zabrakło w niej jednak spokojnych i czarujących opisów przyrody, które działają kojąco na moje nerwy.

"Wszystko się ułoży, bo w życiu tak już jest.
Im trudniejsza wydaje się na początku jakaś sytuacja, tym lepiej się później układa.
Nie wiem dlaczego, ale właśnie tak jest."

"Beztroskie i pełne niezmąconego szczęścia dni w Zmysłowie dobiegają końca – życie sióstr Niemirskich wkrótce bardzo się zmieni. Agata odkrywa bowiem starannie tajoną przez matkę tożsamość ojca swej najmłodszej siostry, Tosi. Czy będzie to początek czegoś nowego i dobrego, czy wręcz przeciwnie – źródło poważnych kłopotów?

Dodatkowo skomplikuje się nie tylko codzienne życie sióstr, ale i ich sprawy uczuciowe. Najważniejsze, że Agatę, Danielę i Tosię otaczają życzliwi ludzie. Obok przyjaciół pojawią się jednak rywale, a nawet – wrogowie. Nic już nie będzie tak proste i oczywiste jak dawniej"

Agnieszka Krawczyk nadal uprawia z pełnym zaangażowaniem swoje hokus pokus pełne delikatności, ale tym razem z odrobiną premedytacji. Losy bohaterów w drugiej części są bardziej skomplikowane, dużo się dzieje, dużo się wyjaśnia, ale autorka nie pozostawia Nas bez szczypty napięcia i tajemnic...W życiu sióstr Niemirskich zmartwienia z dnia na dzień narastają, jak wywar w kotle czarownicy.
O ile pierwsza cześć była spokojna i powoli wprowadzała Nas w klimat Zmysłowa, była swego rodzaju wprowadzeniem. Tak druga część, według mojego odczucia jest rozwinięciem pełnym zdarzeń i zaskoczeń, ale z nutą zmysłowskiej sielanki ( i całe szczęście, bo gdyby nie ten fakt, to byłby prawdziwy rollercoaster emocjonalny i nerwowy ).

"Przyjaciele i rywale" to świetnie opisana zwykła ludzka codzienność, ze spokojem ale i nerwówkami, które dotykają każdego z Nas. Wiadomo nie od dziś, że nieszczęścia chodzą parami. W moim życiu swego czasu zaczęły chodzić całymi stadami! Dlatego świetnie potrafiłam zrozumieć Agatę i targające nią, w tej części, odczucia i emocje. Bycie tą odpowiedzialną za dziecko i wszystkich tych których się kocha jest czasem tak absorbujące i wyczerpujące, że odbija się to na naszych twarzach.
Pani Agnieszka zwyżkę kłopotów i problemów idealnie wplotła w sielski spokój i przyjacielskie, międzyludzkie stosunki. Zrobiła to tak, że ja czytając wznosiłam się i opadałam, denerwowałam się i uspokajałam na zmianę. To było świetne! :) Naprawdę...dawno się tak nie czułam, czytając jakąkolwiek książkę! Tak mnie to natchnęło, że postanowiłam przeskoczyć przez płot niezamieszkanego domu i wyczarować dla Was klimatyczne zdjęcia. Mam cichą nadzieję, że poczujecie się dzięki niemu, jakbyście byli w Zmysłowie.
Pani Agnieszka na końcu książki napisała, że Zmysłowo jest tam gdzie sami je sobie umieścimy. Robiąc te zdjęcia - umieściłam Zmysłowo w swojej wsi, za co pani Agnieszce dziękuję serdecznie!

Przede mną trzecia część trylogii pt. "Słoneczna przystań"...zaczęłam już czytać...
Końcowe sceny drugiej części były tak emocjonujące, że nie było mowy o przerwie.
Jestem pełna ciekawości co stanie się z Jakubem? Co z planami "dopustu bożego" czyli pani Trzmielowej? Co z sercem Danieli? Czy Agata będzie miała siłę do batalii, która ją czeka i jest nieunikniona? I czy Piotr w końcu przejrzy na oczy i pójdzie za głosem serca?
Tyle nagromadzonych pytań, że mogłabym pisać i pisać...a tymczasem szkoda mi czasu, więc kończę i lecę czytać dalej.

Jeśli nie czytaliście jeszcze żadnej części Czarów Codzienności to koniecznie sięgnijcie po tę pozycję! Zacznijcie od spokojnych "Sióstr", których recenzję znajdziecie tutaj :)
Siostry czyli czary mary Agnieszki Krawczyk
A potem sięgnijcie po drugą część, o której właśnie dziś piszę "Przyjaciele i rywale" czyli hokus pokus Agnieszki Krawczyk.

Avatar użytkownika - kasia441
kasia441
Przeczytane:2020-01-10, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2020, 26 książek 2020,
Tylko dobre wiadomości
Agnieszka Krawczyk0
Okładka ksiązki - Tylko dobre wiadomości

Wszyscy kochamy powieści o miłości... Dziennikarka Izabela Oster z dnia na dzień rzuca pracę w telewizji. Nie wszystko jednak toczy się po jej myśli...

Jezioro szczęścia
Agnieszka Krawczyk0
Okładka ksiązki - Jezioro szczęścia

Do doliny mgieł i róż zawitała jesień. Przyroda odpoczywa po długim i gorącym lecie, za chwilę zaczną się przygotowania do Świąt i spadnie śnieg...