Rzeźnik z Lyonu

KIEDY BARBIE WCHODZIŁ DO CELI, CZUŁAM, JAKBYM MIAŁA DO CZYNIENIA Z ROZWŚCIECZONYM ZWIERZĘCIEM, A NIE CZŁOWIEKIEM.

Klaus Barbie - Rzeźnik z Lyonu.

Dowódca Gestapo w Lyonie słynął z niebywałego okrucieństwa: mordów, gwałtów i tortur. Posłał do komór gazowych w Auschwitz 44 żydowskich dzieci i tysiące dorosłych, pojmał i zakatował Jeana Moulina - bohatera, organizatora tajnej armii francuskich bojowników. Po wojnie Klaus Barbie, poszukiwany przez cały świat... zniknął. Nieoczekiwany zwrot akcji nastąpił w roku 1970, gdy ktoś rozpoznał gestapowca w gazecie: nazista ukrywał się w Boliwii pod nazwiskiem Altmann.

Sprawę jego ekstradycji śledził z zapartym tchem cały świat, a proces Barbiego był jednym z najgłośniejszych w historii.

POZNAJ HISTORIĘ KLAUSA BARBIEGO, RZEŹNIKA Z LYONU.

Informacje dodatkowe o Rzeźnik z Lyonu:

Rzeźnik z Lyonu - opinie o książce

Avatar użytkownika - brunetkabooksrec
brunetkabooksrec
Przeczytane:2022-10-27, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

Czy są tu fani naprawdę mocnej i przerażającej literatury faktu?
Jeśli tak to koniecznie przeczytajcie "Rzeźnika z Lyonu Marcela Woźniaka. Jest to powieść na faktach o życiu nazisty Klausa Barbiego. Ostrzegam, że ta książka nie należy do lekkich. To, co wyprawiał Klaus Barbie - Rzeźnik z Lyonu przeraża i wstrząsa. Przyszykujcie sobie chusteczki,  bo polecą Wam łzy. Autor opisał życie tego potwora od dzieciństwa do jego śmierci.
Dowódca Gestapo w Lyonie dopuścił się wielu okrucieństw,  min. morderstw, gwałtów i tortur. Zbrodniarz posłał do komór gazowych w Auschwitz 44 żydowskich dzieci i tysiące dorosłych. Pojmał i zakatował Jeana Moulina,  bohatera i organizatora tajnej armii francuskich bojowników.
Po wojnie uciekł, a był poszukiwany przez cały świat. Zmienił nazwisko i ukrywał się w Boliwii.
Jeśli jesteście ciekawi jak zakończyło się życie to koniecznie przeczytajcie tę książkę.  Autor napisał książkę na podstawie raportów, relacji, nagrań, zeznań, dokumentów,  faktów,  do których dotarli przed laty wymieniali w biografii badacze, prokuratorzy i reporterzy.  Autor wykonał kawał dobrej pracy.
Ta książka będzie idealna dla osób o stalowych nerwach.  Ja uwielbiam historię i czytać biografie, reportaże,  literaturę faktu o takich psychopatach i zwyrodnialcach. Moim zdaniem warto przeczytać książki o takich potworach.  Zagłębić się w umysł takiego psychopatyczny i zastanowić się,  dlaczego człowiek zostaje takim potworem. Od zawsze ciekawiła mnie psychika takich popaprańców.
To mocna i brutalna książka,  która pokazuje nam okrucieństwo jednego z najgorszych zwyrodnialców II wojny światowej.
Autor napisał tę książkę takim językiem,  że nawet jeśli ktoś nie lubi takiej tematyki wciągnie się w lekturę.  Jestem pod ogromnym wrażeniem.
Czekam na następne książki autora i to z niecierpliwością.
Gorąco polecam!

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2022-10-23,

"Rzeźnik z Lyonu" to powieść na faktach o życiu nazisty Klausa Barbiego.
Książka opiera się o prawdziwe wydarzenia, a jej bazą do napisania były dokumenty, raporty, relacja i szeroko rozumiane fakty, do których dotarli przed laty wymieniani w bibliografii badacze, prokuratorzy i reporterzy.
W tym miejscu chciałam Wam napisać kilka zdań o Barbie, aby przybliżyć Wam jego osobę. Jednak na samą myśl o tym do czego był zdolny krew mnie zalewa, a cenzura blokuje potok słów.
Klaus Barbie był niemieckim zbrodniarzem wojennym, szefem Gestapo w Lyon.
Zasłynął z niebywałego okrucieństwa w tym mordów, gwałtów(z użyciem psa) i tortur. Posłał do komór gazowych w Auschwitz 44 żydowskich dzieci i tysiące dorosłych.
Pojmał i zakatował Jeana Moulina, bohatera i organizatora tajnej armii francuskich bojowników.
Nie bez powidu zyskał przydomek "Rzeźnik z Lyonu" lub "Kat Lyonu".
Po wojnie został współpracownikiem służb USA, którzy nie chcieli go wydać Francji.
Mało tego był zatrudniony ichroniony przez Amerykanów i Brytyjczyków.
Pracował w wywiadzie, zajmując się walką z lewicową opozycją wobec okupacji Niemiec przez zachodnich aliantów.
Proces, który odbył się dopiero w 1987roku, ze względu na jego wartość historyczną był filmowany.
Barbie został skazany na dożywocie, długo nie posiedział bo zmarł na białaczkę. Za dobra śmierć za to co robił.
Jeśli jesteście ciekawi jak wyglądała ta nędza kreatura przypatrzcie się okładce . Na pierwszy rzut oka widać, że to zakompleksiona i mizerna imitacja człowieka z bezczelnym uśmieszkiem.
Powieść napisana przez autora to ogrom faktów historycznych połaczonych z fikcją na potrzeby książki.
Jako całość tworzy powieść kompletną, która pokazuje jak wiele istnień może zależeć od jednej osoby.
Jak jeden naród uważa się za lepszy od innych, jak fanatyzm potrafi przenikać i wpływać na ludzi.
Poprzednia książka autora była mocna i brutalna, ale ta przebija ją o stokroć.
W tym miejscu chce zaznaczyć, że nie jest to lektura dla wszystkich ze względu na opisy działań tego zwyrodnialca.

Avatar użytkownika - _read_andzia_
_read_andzia_
Przeczytane:2022-10-07, Ocena: 6, Przeczytałem,

Słyszeliście kiedyś o Klausie Barbie?

Jego historią, swego czasu, żył cały świat.

Wdzięczne nazwisko, patrząc na jego profil można pomyśleć, że był bardzo przystojnym mężczyzną.

A jednak ocalałe ofiary Kalusa wspominają jego ostre jak żyleta oczy i usta.

Nosi miano jednego z najgorszych, najbardziej sadystycznych nazistów w historii II wojny światowej.

Lubował się w wyciąganiu cennych informacji w najkrwawsze i bardzo wymyślne sposoby. Nie uciekał także od gwałtów i wysyłania do komór gazowych.

Książka została bardzo dobrze i ciekawie napisana. Chętnie sięgnę po inne publikacje autora.

Istotną kwestią jest fakt, że jest ona bardzo trudna ze względu na zbrodnie w niej opisane. Jestem naprawdę odporną osobą na różne krwawe opowieści obozowe a jednak tą bardzo ciężko mi się czytało.

Bardzo przeżyłam opisy przesłuchań i nie tylko. Książka zdecydowanie nie jest dla ludzi o słabych nerwach i tych bardzo wrażliwych.

Sam życiorys Barbie był naprawdę ciekawy. Wręcz jego trudne i przykre dzieciństwo wielokrotnie wywołało we mnie uczcie współczucia. Wydaje mi się, że to przez nie był tym, kim był.

Winę takiego wychowania ponoszą babcia i dziadek Barbie, matka oraz ojciec.

Niestety, nigdy nie dosięgnęła go ręka sprawiedliwości. W przypadkach takich osób, jakim był rzeźnik z Lyonu, powinny być wykonywane tortury i kary śmieci. Wyrok w więzieniu to dla nich raj.

Avatar użytkownika - mictatencuhtli
mictatencuhtli
Przeczytane:2022-12-17, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,

Powieść napisana w oparciu o życiorys i "dokonania" nazisty Klausa Barbiego, zwanego "Rzeźnikiem z Lyonu". Ten pseudonim wiele wyjaśnia. Ogrom pracy wykonanej przez Autora, który przytacza mnóstwo materiału źródłowego w postaci wstrząsających zeznań, relacji, dokumentów. Zaskakującym wątkiem są szokujące losy Barbiego po wojnie... Warto przeczytać.

Avatar użytkownika - monweg
monweg
Przeczytane:2022-10-28, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Egzemplarz recenzencki, czytam regularnie,

Mimo, że od końca wojny minęły siedemdziesiąt siedem lat to pamięć o tamtych okropnych czasach ciągle w nas jest. Rodzą się kolejne pokolenia głodnych tych strasznych, ale jakże bohaterskich wydarzeń. Przy okazji przypominamy sobie również te osoby, które na naszą pamięć nie zasługują. Takim człowiekiem (choć to za dużo powiedziane) był Barbie. Nazista, zwierzę, potwór.

Marcel Woźniak przedstawia historię ,,rzeźnika z Lyonu", Klausa Barbiego.

Nie będę oszukiwać. To nie jest lektura dla każdego, bo i bohater (a raczej antybohater) tej historii jest dość osobliwy. Dowódca Gestapo w Lyonie, który zasłynął z niebywałego okrucieństwa: mordów, gwałtów, tortur. Posłał do komór gazowych w Auschwitz 44 żydowskich dzieci i tysiące dorosłych.

Po wojnie szukał go cały świat, a Barbie zniknął. Ukrywał się z sukcesem do 1970 roku w Boliwii pod nazwiskiem Altmann. Jego proces śledzono z zapartym tchem i był jednym z najgłośniejszych w historii. Udowodniono mu zbrodnie skierowane przeciwko ludzkości.

Poznajemy potwora od momentu gdy był dzieckiem. I to właśnie te lata najwcześniejsze ukształtowały przyszłego zbrodniarza, który jako dziecko był katowany przez własnego ojca. Przepowiadano mu, że zostanie księdzem, jednak on wybrał zupełnie inną ścieżkę. Został członkiem SS i NSDAP. Hitler go fascynował. Bardzo szybko zaczął piąć się po szczeblach kariery. Odznaczał się ślepym posłuszeństwem i ciągłą gotowością do sadyzmu.

,,Rzeźnik z Lyonu" to trudna pozycja, ale bardzo ważna. Pokazuje, że nawet po wielu, wielu latach możemy dochodzić sprawiedliwości. Nawet stary człowiek może odpowiedzieć za to czego dopuścił się będąc młodszym. Zbrodnie przeciwko ludzkości się nie przedawniają.

Książkę Marcela Woźniaka z pełnym przekonaniem polecam, przede wszystkim osobom o silnych nerwach, bo opisów znęcania się i tortur nie da się spokojnie czytać.

Czy lubicie czytać książki na faktach o nazistach? Pomimo ciężkiego i bardzo bolesnego tematu uwielbiam czytać biografie największych zbrodniarzy drugiej wojny światowej. Zawsze interesuje mnie psychika takich potworów. Zastanawiam się, dlaczego z normalnych ludzi stali się prawdziwymi bestiami. Dzięki autorowi Marcelowi Woźniakowi i jego książce "Rzeźnik z Lyonu" miałam możliwość poznania kolejnego potwora, Klausa Barbie. Poznałam mnóstwo faktów z jego życia: sprzed wojny, w trakcie jej trwania i niestety po niej. Muszę wam od razu powiedzieć, że ten zwyrodnialec zwiał. Nie tak łatwo było go upolować. Był poszukiwany przez cały świat. Nasz patologiczny bohater albo raczej antybohater uwielbiał torturować, gwałcić i mordować. Poczytajcie, co zrobił z 44 żydowskimi dziećmi. Czytając historię życia "Rzeźnika z Lyonu" nie obejdzie się bez łez. Tego nie da się inaczej czytać. Dlaczego takie potwory jak Klaus Barbie chodziły po świecie? Na to pytanie niestety nie znam odpowiedzi. A wy? Książka "Rzeźnik z Lyonu" przeznaczona jest dla dorosłych czytelników o mocnych nerwach. Ta historia wzbudziła we mnie tyle emocji, że chciałam cofnąć się w czasie i własnoręcznie rozprawić się z tym potworem. Klaus Barbie nie miał skrupułów. Był dowódcą Gestapo w Lyonie. Po wojnie zmieniał nazwiska i ukrywał się w Boliwii. Tam również ostro namieszał, ale o tym oczywiście musicie przeczytać sami. Nasz antybohater jak się domyślacie, nie miał łatwego dzieciństwa. Jego rodzina to jakieś nieporozumienie, ale to go nie zwalnia z odpowiedzialności za to co zrobił. Książkę przeczytałam bardzo szybko, ponieważ uwielbiam tego typu historie. Oczywiście mam nadzieję, że już nigdy na całym świecie nie urodzą się takie potwory. Czy rodzice i dziadkowie ukształtowali swojego Klausa na prawdziwą bestię? Czy to może nazistowski kraj i jego ideologia przyczyniła się do stworzenia tego potwora? Marcel Woźniak wykonał kawał dobrej roboty. Doskonale poradził sobie z tak trudnym antybohaterem. W rzetelny sposób podszedł do tematu. Musicie pamiętać, że nie jest łatwo pisać o bestii w ludzkiej skórze. Idealna książka nie tylko dla miłośników historii. Polecam - mommy_and_books.
Tyrmand. Pisarz o białych oczach
Marcel Woźniak0
Okładka ksiązki - Tyrmand. Pisarz o białych oczach

Podróż śladami Leopolda Tyrmanda i ludzi, których wyobraźnią zawładnął, to scenariusz hollywoodzkiego filmu. Warszawskie zaułki, kalifornijskie bezdroża...

Zbrodnia i kara
Marcel Woźniak0
Okładka ksiązki - Zbrodnia i kara

Rozum jest sługą namiętności. Rodion Raskolnikow siekierą morduje starą lichwiarkę i jej siostrę, Lizawietę. Wierzy, że ma prawo zabijać. Morderstwo...