Rzeźnik

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2019-08-14

Wstrząsający portret jednego z najsłynniejszych seryjnych morderców.

Powieść inspirowana prawdziwą historią seryjnego mordercy Józefia Cyppka, Rzeźnika z Niebuszewa

Wszystko co przychodzi na świat musi też z niego odejść. Kto nie dopuszcza do siebie tej myśli jest głupi albo szalony. Poza tym, czy w umieraniu jest coś złego?

Rzeźnikowi z Niebuszewa, dzielnicy Szczecina, przypisano potworne zbrodnie.

Zwłoki swoich ofiar wywoził do opuszczonego gmachu magazynów dzisiejszej szkoły rolniczej. Tam przerabiał je na mięso.

Po spuszczeniu wody w stawie przy ulicy Słowackiego odnaleziono kilkadziesiąt ludzkich czaszek, przeważnie dzieci.

Rzeźnikowi udowodniono jednak tylko jedno morderstwo. Został skazany na karę śmierci.

Wyrok na Józefie Cyppku wykonano 3 listopada 1952 roku o godzinie 17.45. Do końca nie okazał skruchy.

W miejscu, w którym mieszkał Rzeźnik z Niebuszewa do dziś nikt nie mieszka.

Bez owijania w bawełnę przyznałem się do wszystkiego, o co mnie oskarżono. Ale gdyby tylko mieli pojęcie, co naprawdę zrobiłem... Nie pozwoliliby mi tak łatwo umrzeć.

Tagi: Thrillery i suspens

Kup książkę Rzeźnik

Opinie o książce - Rzeźnik

"Rzeźnik" Maxa Czornyja jest bardzo oryginalną książką w jego twórczości. Jest to bowiem historia oparta na faktach. Jak Czornyj odnalazł się w tym gatunku?

Joseph Zyppeck urodził się dwudziestego sierpnia 1895 roku. Jego życiorys poznajemy dzięki pierwszoosobowej narracji od dnia... śmierci. Bardzo przewrotnie - od końca. Był to trzeci listopada 1952 roku. Z pochodzenia Niemiec, mieszkając w Polsce nosił nazwisko Józef Cyppek choć dał się poznać jako Rzeźnik z Niebuszewa - tajny postrach jednej z dzielnic Szczecina.

Jego losy poznajemy w mocno niechronologiczny sposób, przeskakując między datami, przeszłość miesza się z jeszcze dalszą przeszłością. Relacja Józefa z frontu pierwszej wojny światowej przeplata się ze ślubami, życiem rodzinnym czy uwielbieniem do kina. To brzmi jak codzienność zwykłego człowieka, prawda? Ale Cyppek nie był zwykły.

Był kaleką i miał tylko 158 centymetrów wzrostu a mimo to doskonale radził sobie z kolejnymi morderstwami.
I to nie tylko dzieci. Choć tych, było zdecydowanie najwięcej.
Życia pozbawiał również dorosłych.
Jak tego dokonywał w swojej sytuacji? A przede wszystkim dlaczego? I dlaczego stał się potworem? Kto był pierwszy? W jaki sposób mordował? Co robił z ciałami? I dlaczego finalnie oskarżono go tylko o jedno morderstwo?

Zabijał bez planu, spontanicznie. Uważał, że każdy skutek ma swoją przyczynę a on zamierza wyrównać rachunki z losem. Nie znosił skierowanej do niego pogardy, kpiny czy niedowierzania. Działał z zaskoczenia, potrafił zatrzeć wszystkie ślady i śmiać się policji czy sądowi w oczy.

W trakcie lektury pytania pojawiają się same. Odpowiedzi jakie uzyskujemy w dalszej części fabuły (albo we wcześniejszej i powiążemy fakty) przerażają. Ja rozumiem, że kiedy przychodzi żyć bez nogi, jest ciężko. Gdy traci się bliskich, przyszłość jawi się w czarno-szarych barwach. Ale przecież to nie są powody, by tak traktować innych, niewinnych i obcych ludzi. Przygotujcie się na szokujące i brutalne opisy, bądźcie świadomi, że zostaniecie całkowicie wciągnięci w jego świat - świat seryjnego mordercy. Choć początkowo nie będziecie mogli w to uwierzyć - wzorowa postawa żołnierza, dobrego męża i przykładnego ojca... skąd zatem taka zmiana? Co go złamało?

Max Czornyj na bazie fragmentów listów, gazet, milicyjnych notatek, zeznań czy ogłoszeń starał się stworzyć książkę, która zaintryguje czytelnika. Chciał odtworzyć życie jednego z negatywnych bohaterów tamtych czasów. Wiele z tych tekstów możecie przeczytać - oznaczono je w tekście inną czcionką.

Podczas lektury bądźcie czujni, bowiem na końcu zbrodniarz wyznaje, iż nie zawsze mówił nam prawdę...

"Ludzie nie rodzą się potworami, lecz takimi czyni ich świat." *

Podsumowując - "Rzeźnik" to mocna książka oparta na faktach, podczas lektury której wielokrotnie krew ścina się w żyłach, włoski się jeżą a żółć podchodzi do gardła. To książka-przestroga, byśmy uważali na to, co dzieje się w naszym otoczeniu - teraz, jutro, za rok, bo nigdy nie wiemy, w kim czai się diabeł, gotowy w każdej chwili pozbawić nas życia. "Rzeźnik" to rozważania na temat życia i śmierci, miłości, szczęścia i zemsty. To zupełnie inna pozycja w twórczości Czornyja niż dotychczas wydane, zresztą wolę go chyba w fikcyjnych historiach. "Rzeźnika" polecam, ale sami zdecydujcie czy macie tak mocne nerwy, bo ją poznać.

* M. Czornyj, "Rzeźnik", Wyd. Filia, Poznań 2019, s. 211

Avatar użytkownika - andrzejtrojanowski
andrzejtrojanowski
Przeczytane:2020-07-20, Ocena: 5, Przeczytałam,

Tym razem Max Czornyj w „Rzeźniku” zabrał czytelnika w niezwykłą podróż. Podróż w głąb umysłu jednego z najohydniejszych morderców, kanibala powojennej Polski, Józefa Cyppka. Świetnie prowadzi przez historię życia zwyrodnialca dbając o szczegóły historyczne. Narodziny, wojny, śmierć najbliższych przy tym ukazując ludzkie postawy wobec śmierci. Śmierci tej wojennej jak i czasu pokoju. Wiarygodnie opowiedziana, na tyle, że czułem jakby główny bohater się usprawiedliwiał swoim parszywym życiem, które pchnęło go zbrodni. To wina ludzi i losu, który mnie nie szczędził. Zdaje się myśleć Cyppek pod szubienicą.

KRWAWE ŚWIATŁO GWIAZD

14.08.2019 swą premierę miała najnowsza powieść Maxa Czornyja „Rzeźnik” wydana nakładem wydawnictwa Filia. Autora chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. W ciągu ostatnich kilku lat swoimi mocnymi powieściami wypracował sobie mocną pozycję na rodzimym rynku literackim. Tym razem jednak podjął się szczególnie trudnego zadania.

11 września 1952 roku na szczecińskim osiedlu Niebuszewo odnaleziono zmasakrowane zwłoki dwudziestoletniej Ireny Jarosz. Kobieta została pobita i zamordowana, a oprawca odciął jej głowę. Winnym zbrodni okazał się sąsiad kobiety niejaki Józef Cyppek. Mężczyzna przyznał się do winy. Twierdził, że zabił o wiele więcej osób jednak ostatecznie udowodnionu mu jedynie zamordowanie Ireny Jarosz. Kim był słynny Rzeźnik z Niebuszewa? Jakie losy pchnęły go na drogę zbrodni? Czy istnieją krzywdy, których nie da się odkupić? Józef Cyppek to autentyczna postać, a Max Czornyj podjął się bardzo trudnego zadania : opowiedzenia fabularyzowanej historii potwora. Jak mu się to udało? Czyż nie jest rzeczą niemożliwą wcielenie się w umysł psychopaty?

Nie po raz pierwszy spotykamy się z historią, która boleśnie uświadamia nam, że rzeczywistość pisze okrutniejsze scenariusze niż fikcja. Rzeźnik z Niebuszewa swe ofiary mordował, okaleczał, rozczłonkowywał i … zjadał. Trudno jest nam zrozumieć takiego człowieka.Jego bestialstwo przekracza nasze moralne normy. Cyppek przeraża, brzydzi, porusza. Autor postanowił opowiedzieć historię jednego z bardziej znanych morderców jego własnymi oczami. Stosując narrację pierwszoosobową, świadomie lub nie, uzyskał bardzo ważny element : ta opowieść wydaje się jeszcze bardziej makabryczna i szokująca. Świat widziany oczami Cyppka, to pełna smutku i przemocy historia inwalidy wojennego, który w jakimś momencie swego życia rozpoczął swój krwawy maraton. Max Czornyj wykonał ogrom pracy gromadząc mnóstwo informacji o mordercy, a niezwykle ważnym elementem książki są przedruki autentycznych notatek sądowych i milicyjnych. Pisarz zabiera nas w podróż do Szczecina namaszczonego widmem wojny, miasta przegranych ludzi, gdzie życie ma niezwykle niską cenę. Wędrujemy ulicami zbombardowanego miasta wraz z człowiekiem, któremu zawirowania historii odebrały nadzieje i marzenia. Wnikamy w myśli, które mogły być myślami Cyppka. Niezwykle mocny jest ten obraz. Pełen zła, rozpaczy i nienawiści. Max Czornyj nie usprawiedliwia, nie podrzuca prostych rozwiązań, nie daje odpowiedzi. Bardzo podoba mi się styl narracyjny tej powieści. Otrzymujemy opowieść o człowieku, któremu możemy współczuć, możemy go nienawidzieć, ale nie pozostajemy obojętnymi wobec jego historii. To bardzo trudna i wymagająca sztuka nakreślić tak opowieść, by nie będąc stronniczym starać się wykreować realny obraz człowieka.

Jak wejść w umysł człowieka, który zabijał kobiety, dzieci i mężczyzn? Jak oddać mentalność sprawcy, który nie żałował swych czynów? Jak zrozumieć meandry ludzkiej psychiki, które niektóre jednostki wiodą do tak okrutnych czynów? Czy możliwym jest wiarygodne opowiedzenie historii sprzed kilkudziesięciu lat bez popadania w skrajności? Miałam wiele obaw sięgając po „Rzeźnika”. Bałam się, że będzie to emocjonalna gra na instrumencie obrzydzenia i strachu. Moje obawy okazały się bezzasadne. Czornyj serwuje rzetelną, wiarygodną i bardzo poruszającą książkę, która jest z jednej strony solidnym zapisem prawdziwych zdarzeń, a z drugiej pełną emocji próbą wcielenia się w postać mordercy. Mnie to przekonuje. „Rzeźnika” czyta się niezwykle dobrze. Styl autora nie pozostawia żadnych zastrzeżen. Można dać porwać się tej historii. Do czasu, gdy wraca do nas, niczym bolesne ukłucie żądła owada myśl, że przecież to wszystko wydarzyło się naprawdę. I tu następuje kulminacja naszych lęków. Historia powołała do życia wielu ludzi podobnych Cyppkowi. Naszych sąsiadów. Ludzi, którzy być może żyją gdzieś wokół nas. Możemy się ich bać, możemy oswajać swe lęki, aale czy potrafimy zrozumieć co powoduje, że jedni z nas wkraczają na drogę do piekła?

Bardzo podoba mi się konstrukcja powieści, choć ze względu na przeskoki czasowe początkowo nieco trudno jest połapać się w chronologii zdarzeń. Kronika życia Józefa Cyppka odciska na czytelniku swe piętno. Realizm i duża, iście reporterska skrupulatność autora, to najmocniejsze punkty tej książki. Czornyj raczy nas krwistą, ciężką i jednocześnie porywającą historią.Straszną, bo prawdziwą. Kreśląc postać Cyppka zdaje się zachowywać dystans i daje nam szansę na wyciągnięcie samodzielnych wniosków. Czy myśli, które pisarz włożył w głowę mordercy mogły być prawdziwe? Tego nigdy się nie dowiemy, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że takie właśnie mogły być. Max Czornyj tak prawdziwie i odnoszę wrażenie, że również naturlalnie obrazuje psychikę tego człowieka, że udało mu się mnie przekonać. Ja to kupuję. Jestem pełna podziwu dla tego jak rzetelnie, a jednocześnie prawdziwie prowadzi swoją opowieść. To, moim zdaniem, najlepsza powieść w dorobku pisarza. Wydaje mi się szczera, dobrze przemyślana i włożył w nią ogrom pracy, co dla każdego czytelnika będzie widoczne. Chłodny styl narracji, zebranie mnóstwa materiałów na temat Józefa Cyppka i świetna próba analizy psychologicznej postaci musiały zaowocować.

„Rzeźnik” to książka bardzo mocna w swym przekazie, prawdziwa i dająca do myślenia. Myślę, że to jedna z najlepszych powieści ostatnich miesięcy. Zupełnie nowatorska. Nie jest to tandetna próba wywołania szoku i obrzydzenia, a wnikliwa i rzetelna próba wniknięcia w głąb duszy psychopaty. Polecam tę książkę wszystkim, którzy nie tylko cenią mroczne i brutalne powieści, ale także interesują ich biografię najokrutniejszych jednostek w historii naszego kraju. „Rzeźnik” niewątpliwie wywoła u czytelnika masę emocji. Rewelacyjnie opowiedziana historia, która zapada w pamięć.

Avatar użytkownika - blackithilien
blackithilien
Przeczytane:2021-03-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2021, Czytane na Kindle,

Nie aż tak wżerająca się w psychikę jak 'Zimny Chirurg', ale prawie równie genialna. Także tu najbardziej fascynuje fakt, że opisywana historia jest (przynajmniej częściowo) prawdziwa. Przy tak niewielkiej ilości materiałów jakie zostały po sprawie Cyppka, oraz braku wiredzy, ile z jego historii to prawda, a ile to miejska legenda  - Czornyj tworzy naprawdę niesamowitą historię.

Avatar użytkownika - oliwiamakuch
oliwiamakuch
Przeczytane:2021-02-22, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Od "Rzeźnika" pomimo drastycznych opisów i ciężkiego klimatu nie sposób się oderwać. Historia, co prawda oparta na faktach, sprawia wrażenie nierealnej, szczególnie fragmenty, w których główny bohater dopuszcza się nieludzkiego, bestialskiego wręcz okrucieństwa. Pozycja jest zdecydowanie jedną z niewielu, które przynajmniej w pewnym stopniu pozwalają nam zrozumieć, a przynajmniej doświadczyć, co dzieje się w głowie mordercy, a Max Czornyj dokłada wszelkich starań, aby doświadczenia te były jak najbardziej rzetelne i dotkliwe.
Ani na moment powieść nie traci klimatu, którego stracić nie powinna. Jest ciężka i w pełni odzwierciedla środowisko, w których dane było żyć Cyppkowi. Obok stawiania sobie pytań dotyczących przebiegu samych zbrodni, których dokonywał mężczyzna, prowokuje również refleksje nad wieloma innymi problemami, których bohaterom utworu nie brak.
Zdecydowanie polecam. Nie tylko osobom interesujących się historiami kryminalnymi, nie tylko miłośnikom kryminałów, ale wszystkim, którzy w jakimś stopniu chcieliby poszerzyć (lub sprawdzić) swoją wiedzę o ludzkiej naturze. Chociaż muszę przyznać, że poza odpowiedziami, historia może postawić przed czytelnikiem jeszcze więcej pytań.

Avatar użytkownika - Sinister
Sinister
Przeczytane:2020-09-02, Ocena: 5, Przeczytałem, Przeczytane w 2020,
Avatar użytkownika - Sebastian34
Sebastian34
Przeczytane:2020-06-26, Ocena: 5, Przeczytałem,

To bardzo dobra, ale i makabryczna książka. Ostrzegam, że nie każdemu się spodoba. Wszystkim jej nie polecam.

Świetna książka rewelacyjnego pisarza. Opowiada historię Josepha Zyppecka - Józefa Cyppka - znanego jako Rzeźnika z Niebuszewa. Przedstawia losy mężczyzny na pierwszej wojnie światowej, od utraty przyjaciela po stracenie nogi. Ukazuje smutny koniec rodziny Józefa - jego żony Heleny i dwóch synów, Ottona i Franza. Pozbawiony bliskich przez drugą wojnę światową Cyppek odnajduje ukojenie w kobiecie o imieniu Helga. Po jej zatrzymaniu samotny mężczyzna częściej spotyka się z nowymi przyjaciółmi. W tym czasie popełnia również pierwsze morderstwo, jednak nikt nie zauważa zniknięcia młodego przybysza. Spotyka się również z kasjerką z kina - Jadwigą. Niespodziewanie do życia Józefa powraca Helga. Jednak kobieta nie umie znieść ciężaru winy swojego partnera, dlatego też on ją zabija. Kasjerka natomiast nawiązuje bliższą znajomość z mężczyzną. Wysyła nawet do niego dzieci, które potrzebują rozmienić pieniądze na kino. Ten jednak je zabija i przerabia na mięso, które oddaje na sprzedaż przyjaciółce - Johannie. Po wspólnym seansie, przekonany, że Jadwiga chce go zostawić, Cyppek ją zabija. Po wielu morderstwach mężczyznę zatrzymano po odnalezieniu zwłok sąsiadki w jego mieszkaniu. Skazano go na karę śmierci. Ta fantastyczna książka przeplata tą historię. Opowiedziana w pierwszej osobie sprawia wrażenie, że przemawia do nas sam Joseph Zyppeck.

Córka nazisty
Max Czornyj0
Okładka ksiązki - Córka nazisty

CÓRKA NAZISTY to przejmująca powieść o przeszłości, która nie pozwala o sobie zapomnieć. O strasznych czasach II wojny światowej i o miłości...

Grzech
Max Czornyj0
Okładka ksiązki - Grzech

,,Albowiem zapłatą za grzech jest śmierć..." Rz 6, 23 W Lublinie dochodzi do serii zaginięć. Ktoś porywa kobiety, a ich rodziny otrzymują tajemnicze...

Domek na końcu świata
Danuta Noszczyńska