Rzeźnik

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2019-08-14

Wstrząsający portret jednego z najsłynniejszych seryjnych morderców.

Powieść inspirowana prawdziwą historią seryjnego mordercy Józefia Cyppka, Rzeźnika z Niebuszewa

Wszystko co przychodzi na świat musi też z niego odejść. Kto nie dopuszcza do siebie tej myśli jest głupi albo szalony. Poza tym, czy w umieraniu jest coś złego?

Rzeźnikowi z Niebuszewa, dzielnicy Szczecina, przypisano potworne zbrodnie.

Zwłoki swoich ofiar wywoził do opuszczonego gmachu magazynów dzisiejszej szkoły rolniczej. Tam przerabiał je na mięso.

Po spuszczeniu wody w stawie przy ulicy Słowackiego odnaleziono kilkadziesiąt ludzkich czaszek, przeważnie dzieci.

Rzeźnikowi udowodniono jednak tylko jedno morderstwo. Został skazany na karę śmierci.

Wyrok na Józefie Cyppku wykonano 3 listopada 1952 roku o godzinie 17.45. Do końca nie okazał skruchy.

W miejscu, w którym mieszkał Rzeźnik z Niebuszewa do dziś nikt nie mieszka.

Bez owijania w bawełnę przyznałem się do wszystkiego, o co mnie oskarżono. Ale gdyby tylko mieli pojęcie, co naprawdę zrobiłem... Nie pozwoliliby mi tak łatwo umrzeć.

Tagi: Thrillery i suspens

Kup książkę Rzeźnik

Opinie o książce - Rzeźnik

KRWAWE ŚWIATŁO GWIAZD

14.08.2019 swą premierę miała najnowsza powieść Maxa Czornyja „Rzeźnik” wydana nakładem wydawnictwa Filia. Autora chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. W ciągu ostatnich kilku lat swoimi mocnymi powieściami wypracował sobie mocną pozycję na rodzimym rynku literackim. Tym razem jednak podjął się szczególnie trudnego zadania.

11 września 1952 roku na szczecińskim osiedlu Niebuszewo odnaleziono zmasakrowane zwłoki dwudziestoletniej Ireny Jarosz. Kobieta została pobita i zamordowana, a oprawca odciął jej głowę. Winnym zbrodni okazał się sąsiad kobiety niejaki Józef Cyppek. Mężczyzna przyznał się do winy. Twierdził, że zabił o wiele więcej osób jednak ostatecznie udowodnionu mu jedynie zamordowanie Ireny Jarosz. Kim był słynny Rzeźnik z Niebuszewa? Jakie losy pchnęły go na drogę zbrodni? Czy istnieją krzywdy, których nie da się odkupić? Józef Cyppek to autentyczna postać, a Max Czornyj podjął się bardzo trudnego zadania : opowiedzenia fabularyzowanej historii potwora. Jak mu się to udało? Czyż nie jest rzeczą niemożliwą wcielenie się w umysł psychopaty?

Nie po raz pierwszy spotykamy się z historią, która boleśnie uświadamia nam, że rzeczywistość pisze okrutniejsze scenariusze niż fikcja. Rzeźnik z Niebuszewa swe ofiary mordował, okaleczał, rozczłonkowywał i … zjadał. Trudno jest nam zrozumieć takiego człowieka.Jego bestialstwo przekracza nasze moralne normy. Cyppek przeraża, brzydzi, porusza. Autor postanowił opowiedzieć historię jednego z bardziej znanych morderców jego własnymi oczami. Stosując narrację pierwszoosobową, świadomie lub nie, uzyskał bardzo ważny element : ta opowieść wydaje się jeszcze bardziej makabryczna i szokująca. Świat widziany oczami Cyppka, to pełna smutku i przemocy historia inwalidy wojennego, który w jakimś momencie swego życia rozpoczął swój krwawy maraton. Max Czornyj wykonał ogrom pracy gromadząc mnóstwo informacji o mordercy, a niezwykle ważnym elementem książki są przedruki autentycznych notatek sądowych i milicyjnych. Pisarz zabiera nas w podróż do Szczecina namaszczonego widmem wojny, miasta przegranych ludzi, gdzie życie ma niezwykle niską cenę. Wędrujemy ulicami zbombardowanego miasta wraz z człowiekiem, któremu zawirowania historii odebrały nadzieje i marzenia. Wnikamy w myśli, które mogły być myślami Cyppka. Niezwykle mocny jest ten obraz. Pełen zła, rozpaczy i nienawiści. Max Czornyj nie usprawiedliwia, nie podrzuca prostych rozwiązań, nie daje odpowiedzi. Bardzo podoba mi się styl narracyjny tej powieści. Otrzymujemy opowieść o człowieku, któremu możemy współczuć, możemy go nienawidzieć, ale nie pozostajemy obojętnymi wobec jego historii. To bardzo trudna i wymagająca sztuka nakreślić tak opowieść, by nie będąc stronniczym starać się wykreować realny obraz człowieka.

Jak wejść w umysł człowieka, który zabijał kobiety, dzieci i mężczyzn? Jak oddać mentalność sprawcy, który nie żałował swych czynów? Jak zrozumieć meandry ludzkiej psychiki, które niektóre jednostki wiodą do tak okrutnych czynów? Czy możliwym jest wiarygodne opowiedzenie historii sprzed kilkudziesięciu lat bez popadania w skrajności? Miałam wiele obaw sięgając po „Rzeźnika”. Bałam się, że będzie to emocjonalna gra na instrumencie obrzydzenia i strachu. Moje obawy okazały się bezzasadne. Czornyj serwuje rzetelną, wiarygodną i bardzo poruszającą książkę, która jest z jednej strony solidnym zapisem prawdziwych zdarzeń, a z drugiej pełną emocji próbą wcielenia się w postać mordercy. Mnie to przekonuje. „Rzeźnika” czyta się niezwykle dobrze. Styl autora nie pozostawia żadnych zastrzeżen. Można dać porwać się tej historii. Do czasu, gdy wraca do nas, niczym bolesne ukłucie żądła owada myśl, że przecież to wszystko wydarzyło się naprawdę. I tu następuje kulminacja naszych lęków. Historia powołała do życia wielu ludzi podobnych Cyppkowi. Naszych sąsiadów. Ludzi, którzy być może żyją gdzieś wokół nas. Możemy się ich bać, możemy oswajać swe lęki, aale czy potrafimy zrozumieć co powoduje, że jedni z nas wkraczają na drogę do piekła?

Bardzo podoba mi się konstrukcja powieści, choć ze względu na przeskoki czasowe początkowo nieco trudno jest połapać się w chronologii zdarzeń. Kronika życia Józefa Cyppka odciska na czytelniku swe piętno. Realizm i duża, iście reporterska skrupulatność autora, to najmocniejsze punkty tej książki. Czornyj raczy nas krwistą, ciężką i jednocześnie porywającą historią.Straszną, bo prawdziwą. Kreśląc postać Cyppka zdaje się zachowywać dystans i daje nam szansę na wyciągnięcie samodzielnych wniosków. Czy myśli, które pisarz włożył w głowę mordercy mogły być prawdziwe? Tego nigdy się nie dowiemy, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że takie właśnie mogły być. Max Czornyj tak prawdziwie i odnoszę wrażenie, że również naturlalnie obrazuje psychikę tego człowieka, że udało mu się mnie przekonać. Ja to kupuję. Jestem pełna podziwu dla tego jak rzetelnie, a jednocześnie prawdziwie prowadzi swoją opowieść. To, moim zdaniem, najlepsza powieść w dorobku pisarza. Wydaje mi się szczera, dobrze przemyślana i włożył w nią ogrom pracy, co dla każdego czytelnika będzie widoczne. Chłodny styl narracji, zebranie mnóstwa materiałów na temat Józefa Cyppka i świetna próba analizy psychologicznej postaci musiały zaowocować.

„Rzeźnik” to książka bardzo mocna w swym przekazie, prawdziwa i dająca do myślenia. Myślę, że to jedna z najlepszych powieści ostatnich miesięcy. Zupełnie nowatorska. Nie jest to tandetna próba wywołania szoku i obrzydzenia, a wnikliwa i rzetelna próba wniknięcia w głąb duszy psychopaty. Polecam tę książkę wszystkim, którzy nie tylko cenią mroczne i brutalne powieści, ale także interesują ich biografię najokrutniejszych jednostek w historii naszego kraju. „Rzeźnik” niewątpliwie wywoła u czytelnika masę emocji. Rewelacyjnie opowiedziana historia, która zapada w pamięć.

Avatar użytkownika - Ja_Karola
Ja_Karola
Przeczytane:2020-03-14, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam już , 12 książek 2020,

Ciekawa, szokująca historia przyprawiającą o ciarki, jeśli się pomyśli,że była zainspirowana prawdziwymi  wydarzeniami.

Dobrze się ją czyta. Niektóre opisy dla ludzi o mocnych nerwach i żołądkach ?

Avatar użytkownika - angel92
Przeczytane:2019-12-08, Ocena: 3, Przeczytałam, przeczytane, 52 książki 2019,

"Rzeźnik" Max Czornyj

"Każdy Twój wyrok przyjmę twardy
Przed mocą Twoją się ukorzę
Ale chroń mnie, Panie, od pogardy
Od nienawiści strzeż mnie, Boże" Jacek Kaczmarski, Modlitwa o wschodzie słońca

"Rzeźnik" to moje pierwsze spotkanie z twórczością pana Czornyja. Po lekturze tejże książki, wiem, że na pewno sięgnę po pozostałe powieści Maxa Czornyja.

"Rzeźnik" przedstawia historię seryjnego mordercy z Niebuszewa, dzielnicy Szczecina. Autor przybliżając niełatwe losy Józefa Cyppka/Josepha Zyppka stara się nakreślić przyczyny, dla których stał się tym, kim się stał. Próbuję dowiedzieć się dlaczego porządny, dobry człowiek z dnia na dzień stał się potworem.

Powieść ta wywołała we mnie mieszane uczucia, bowiem poznając losy Józefa, wywoływały we mnie one współczucie, ale nie jestem w stanie zrozumieć tego do jakich czynów się on dopuścił, żadne przeżycia, nie wiem jak traumatyczne, nie dają zezwolenia na takie bestialstwo, bezlitosność, a tym bardziej kanibalizm.
Do tej pory zastanawiam się jak wojna, obrazy, które ludzie byli zmuszeni oglądać( głód, gwałty, morderstwa, bombardowanie, ofiary, które zginęły podczas nich, głód, rozpacz) musiały zostawić silny, nieodwracalny ślad w psychice Cyppka, że powoli przeobrażał się w potwora.
Lecz prócz wojny i dramatu, który niesie ze sobą, czyli utrata bliskich, w tym dzieci, żony, duży wpływ na przemianę człowieka, który z narażeniem własnego życia ratował kolegę przed ostrzałem, w bezlitosnego Rzeźnika, miała pogarda i potępienie, jakie na każdym kroku, odczuwał ze strony ludzi, otoczenia. Przez wzgląd na swoje kalectwo był traktowany jak śmieć, człowiek gorszego sortu. Myślę, że to odtrącenie przez społeczeństwo, wojna, utrata bliskich osób, samotność, ale i niewątpliwe problemy emocjonalne i psychiczne, spowodowały, że pewnego dnia, w jego głowie przeskoczyła jakaś zapadka i zaczął mordować w bestialski i przerażający sposób. Stąd cytat na początku mej opinii, byśmy nie pogardzali innymi, żeby Bóg chronił nas przed pogardą i nienawiścią, bo nic nie niszczy ludzi tak jak one.

Lektura tejże książki była dla mnie prawdziwą przeprawą emocjonalną. Ukazuje, że człowiek tak naprawdę jest delikatny niczym lustro, wystarczy rysa by rozsypał się na milion kawałków, a posklejanie go w całość jest albo niemożliwe albo człowiek staje się zupełnie kimś innym, traci zmysły i popada w obłęd i świat swoich urojeń i chorych rozważań, jak Rzeźnik z Niebuszewa.

Historia ta jest przerażająca, tym bardziej, że oparta na faktach, krwawa, ale także strasznie smutna, pustosząca emocjonalnie. Polecam dla ludzi silnych pod względem emocjonalnym i niezbyt wrażliwych, lubiących psychologiczne spojrzenie na sylwetki seryjnych zabójców. Moja ocena to 6!

Ofiara
Max Czornyj0
Okładka ksiązki - Ofiara

Serię okrutnych zabójstw dokonanych w Lublinie przed Bożym Narodzeniem przerwała policyjna obława. Nie na długo. W mieście prawdopodobnie pojawił...

Grzech
Max Czornyj0
Okładka ksiązki - Grzech

,,Albowiem zapłatą za grzech jest śmierć..." Rz 6, 23 W Lublinie dochodzi do serii zaginięć. Ktoś porywa kobiety, a ich rodziny otrzymują tajemnicze...