Sceny z życia smoków

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2014-10-28
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788379611102
Liczba stron: 64

Ocena: 5 (3 głosów)

Kultowa humorystyczna minipowieść w 15 scenach, nie tylko dla dzieci.

Smoki Beaty Krupskiej nie dają się wcisnąć w żadne szufladki (być może dlatego, że są po prostu za wielkie). Nie są podobne do żadnego innego bajkowego gada - jedne grube, pokryte gdzieniegdzie kłakami, inne szczupłe, rasowe, z kolorowymi jeżykami na głowach, jeszcze inne puchate wielkogady (bo przecież nie wielkoludy...) o pomarańczowych oczach. 

Są tak różne, ale coś je łączy - wszystkie smoki z prawdziwego zdarzenia mają na szyjach termosy z zupą ogórkową, wcinają smażone na maśle muchomory i jedno jest pewne - nie potrafią latać, choć ogniem czasami zieją, a na zimę zasypiają snem niedźwiedzim (albo raczej smoczym).

Mieszkają sobie na leśnej polanie, unikając ludzi. I wcale nie są sympatyczne, wręcz przeciwnie - to zarozumiałe i zgryźliwe gadziny. Ale nie można ich nie lubić, a to choćby dzięki pomysłowości i poczuciu humoru. Bo jak tu nie zapałać sympatią do przerośniętej jaszczurki, która potrafi liczyć tylko do osiemnastu, a czasami zagra też na saksofonie i zbuduje mur? 

Każdy smok to indywidualista. Są smoki rasowe i ,,skundlone". Smocza arystokracja charakteryzuje się smukłością sylwetki oraz przechodzeniem mutacji strun głosowych. To bardzo muzykalne smoki: ,,Są tak muzykalne, że nigdy nie słuchają muzyki. Muzyka je drażni i w tym rozdrażnieniu zjadają ludzi". Poza tym żrą krochmal i są strasznie zarozumiałe. Jeden z nich to Zdzisław, a drugi... hm... nie ma imienia, bo nie ma na to czasu. Galeria smoczych indywidualności!

Ale na smoczej polanie jest postaci wiele. Krokodyl, co na gitarze gra, ,,niewyrośnięty smok", czyli Żaba, której nikt nie lubił, bo miała pryszcze na plecach i wyłupiaste oczy, Łysy Pies, co melodię z saksofonu Smoka Zygmunta wydobywa, Makrauchenia - Chenia, jedyna, która ocalała po zagładzie dinozaurów, Rysio Kapustnik - motyl zalecający się Cheni, Fioletowy Kot i cała masa innych wyrazistych zwierzaków. Wszyscy żyją sobie razem, kłócą się, dogryzają sobie, ale tak naprawdę mocno się przyjaźnią. Dni spędzają na wymyślaniu coraz to nowych zajęć i na słuchaniu opowieści. Dowiemy się z nich np. m.in. o tym, że Krokodyl potrafi skroić suknię dla Żaby oraz zrobić na szydełku hamaki. I lubi knedle ze śliwkami. A Żaba tak naprawdę nie obgryza paznokci, bo przecież ich nie ma, że zegarki nie są po to, by odczytywać z nich godzinę, bo jak ktoś zna godzinę, to zegarek mu niepotrzebny. Podobnych mądrości w ,,Scenach z życia smoków" jest wiele, a przy okazji autorka rozprawia się również ze znanymi legendami, np. tą o smoku z krakowskiej Smoczej Jamy, który tak naprawdę był tumanem, bo przecież każdy wykształcony smok wie, że porzucona owcza skóra nie wróży nic dobrego. 

Beata Krupska wykazuje się wyczuciem subtelnej ironii oraz dystansem do wszelkich przywar i ludzkich wad. Bo prawda jest taka, że w tych smoczych charakterkach, jak w zwierciadle, niejeden człowiek mógłby się przejrzeć. 

A na koniec smocza rada na życie: ,,Trzeba się cieszyć z drobnostek, bo nigdy nie wiadomo, jakie urwisko czeka nas jutro", czyli - jak to mówią - Carpe diem!
Magdalena Wołowicz

Beata Krupska - polska pisarka dla dzieci i młodzieży, scenarzystka i autorka dialogów do seriali animowanych (,,Podróże do bajek", ,,Sceny z życia smoków"). Opublikowała ponadto tomik poezji ,,Jadąc tramwajem na targ niewolników" oraz ,,Bajki", ,,Opowieść o Agatce" i ,,Przygody Euzebiusza", których wznowienia ukażą się niebawem nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Kup książkę Sceny z życia smoków

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Sceny z życia smoków

Avatar użytkownika - zuzankawes
zuzankawes
Przeczytane:2015-05-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek - 2015 rok, Mam,

Bajki potrafią wywrzeć wpływ na całe życie. Te najpiękniejsze będą towarzyszyć nam od dzieciństwa, przez długie lata, nawet wówczas kiedy sami stajemy się rodzicami i swoim dzieciom chcemy uchylić nieba. Wówczas na nowo sięgamy do ukochanych bajek, których sami słuchaliśmy i czytaliśmy będąc dziećmi. Czasem odkrywamy też nieznane nam wcześniej historie, które zaczynamy darzyć takim samym sentymentem, jak te z własnego dzieciństwa i chętnie czytamy je swoim dzieciom, a łza sama kręci się w oku...

Jedną z takich bajek właśnie jest zbiór historii Beaty Krupskiej Sceny z życia smoków. To historie, które urzekną was od pierwszej chwili, a magia ta będzie trwać i trwać.

Sceny z życia smoków, to historie w piętnastu odcinkach, które przeznaczone są nie tylko dla dzieci. To bajki niezwykłe, opowiadające o równie niezwykłych bohaterach, którzy niepodobni są do żadnego innego znanego smoka. To smoki noszące termos z zupą ogórkową na szyi, a na języku mnóstwo złośliwości. Choć ludzi nie lubią i od nich stronią, ci jeśli poznają opowieści o zielonych bohaterach z całą pewnością smoki polubią.

Dużym atutem Scen... jest humor, który tryska od smoczego jęzora aż po ogon. Złośliwość bowiem i zgryźliwość to tutaj atut, który rozśmieszyć może nieraz do łez. Wraz z pięknymi i wesołymi ilustracjami Zbigniewa Larwy, książka tworzy nieprawdopodobnie piękny zbiór, który urzeknie niejednego czytelnika. Zwłaszcza, że wielokrotnie w kapryśnych i nieco marudnych smokach zobaczyć będziemy mogli samych siebie i swoje dziwactwa... Mnóstwo pozytywnych bohaterów, o bardzo wyrazistych charakterkach, to również olbrzymi magnes, który sprawia, że chcemy poznawać przygody Żaby, Zygmunta czy Makrucheni. A fakt, że jeszcze przy tym da się pośmiać sprawia, że książka ta może stać się jedną z ulubionych lektur w dziecięcej biblioteczce. Ja w każdym razie polecam. I idę gotować ogórkową!

Link do opinii
Avatar użytkownika - misio666
misio666
Przeczytane:2015-01-24, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Dla fanów abstrakcji, którzy lubią w niezobowiązujący sposób oderwać się literatury, którą pochłaniają zazwyczaj. Książka dla dzieci, a jednak skonstruowana tak, że i dorosły na przemian osłupieje, dostanie ataku śmiechu i spadnie z fotela.
Link do opinii
Inne książki autora
Opowieść o Agatce
Beata Krupska0
Okładka ksiązki - Opowieść o Agatce

Poznajcie Agatkę. Agatka zabierze Was do świata, w którym poznacie Pierwszego Kota Uwielbiającego Gotowane Jarzyny, dowiecie się, co ma wspólnego Nieskończoność...

Bajki
Beata Krupska0
Okładka ksiązki - Bajki

Jedenaście zaskakujących, innych niż wszystkie, bajek, przy których świetnie będą się bawić i dzieci, i rodzice.   O dobrych smokach, dżdżystych...

Zobacz wszystkie książki tego autora