Serce królowej

Tom 2 cyklu Eleonora Akwitańska

Niezwykła kobieta. Legendarna królowa.

W 1154 roku Henryk II i jego żona Eleonora Akwitańska, jedna z najpotężniejszych kobiet w Europie, zostają królem i królową Anglii. Podczas gdy Henryk tłumi opór przeciwników i snuje coraz śmielsze plany, ona sprawnie rządzi państwem i opiekuje się coraz liczniejszą gromadką dzieci. Ale pragnie czegoś więcej... gdyby tylko mąż zechciał jej wysłuchać.
Jednakże Henryk spycha ją na margines, znajduje młodą kochankę i odmawia żonie należnych praw. W końcu sprawy się komplikują i Eleonora zostaje wplątana w konflikt, który może przesądzić o sprawach królestwa. Oskarżenie o zdradę nie ominie nawet królowej...

Elizabeth Chadwick snuje dalsze losy średniowiecznej królowej, która walczy o swoje miejsce w świecie sprzecznych interesów, gdzie zdrada goni zdradę.

Barwna, zajmująca opowieść, która przenosi czytelnika na dwór andegaweński pełen namiętności, intryg i dramatów... Wspaniała lektura oraz niebywała gratka dla wielbicieli powieści historycznych: Elizabeth Chadwick z rozmachem tworzy przekonujący obraz średniowiecznego świata, w którym można zatonąć bez reszty.
Madame Guillotine

Powieść, od której nie sposób się oderwać. Bohaterowie Chadwick, prawdziwi i zmyśleni, to pulsujące życiem postaci z krwi i kości... Polecam z całego serca.
"Historical Novel Society"

Poruszające i wierne epoce - wielbiciele Chadwick nie będą zawiedzeni. 4.5 gwiazdki.
"RT Book Reviews"

Chadwick w swoim żywiole... dostajemy mistrzowskie połączenie prawdy historycznej, zajmującej fabuły oraz barwnej plejady postaci.
"Driffield Review"

Czuję jakbym po raz pierwszy zobaczyła film w kolorze, po latach oglądania czarnobiałych.
List od czytelniczki

W świecie sztuki "Czarna legenda" i "Złoty Mit" wciąż wiodą prym, co widać między innymi w powieściach Alison Weir, u której wielka monarchini nie stroni od skandalu i małżeńskiej zdrady. Historycy mogą kręcić nosem na utrwalanie takich bajek, lecz wielu autorów powieści historycznych, w tym Sharon Kay Penman i Elizabeth Chadwick, uwzględnia współczesne badania, unikając w ten sposób najbardziej wydumanych legend, którymi owiana jest postać Eleonory.
Profesor Michael R. Evans

Elizabeth Chadwick jest autorką ponad dwudziestu bestsellerowych powieści historycznych, które przetłumaczono na osiemnaście języków. Za swój debiut, ,,The Wild Hunt", otrzymała Betty Trask Award, a Richard Lee, założyciel Stowarzyszenia Powieści Historycznej, uznał ,,Szkarłatnego Lwa" za jedną z dziesięciu najlepszych powieści tego gatunku ostatniego dziesięciolecia. "Serce królowej" to drugi tom fascynującej trylogii o Eleonorze Akwitańskiej.

Informacje dodatkowe o Serce królowej:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2017-09-05
Kategoria: Historyczne
Tytuł oryginału: The Winter Crown
Tłumaczenie: Magdalena Moltzan-Małkowska

Kup książkę Serce królowej

Serce królowej - opinie o książce

Avatar użytkownika - NaWidelcu
NaWidelcu
Przeczytane:2017-12-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki na 2017,

Królowe to miały życie jak z bajki. A przynajmniej jak z romansu historycznego. Bale, przepych i mąż, którego zazdroszczą wszystkie kobiety! Każda w końcu chciała być na jej miejscu. Ale... czy naprawdę jest czego zazdrościć?

Serce królowej to drugi tom opowiadający historię Eleonory Akwitańskiej. W pierwszej części nasza bohaterka jako młoda dziewczyna została poślubiona królowi Francji. Jednak jej związek z Ludwikiem obfitował w cierpienie i zakończył się unieważnieniem. Akcja powieści kończy się gdy bohaterka staje się żoną Henryka, króla Anglii, i wypływa z nim w nieznanym dla niej kierunku, pełna nadziei na szczęście i miłość. Jednak czy związek z królem w ogóle może być udany?

Ta historia jest rewelacyjna! Nie dość, że dobrze napisana, to jeszcze zbudowana wokół niepowtarzanych, charyzmatycznych postaci. Serce królowej to opowieść o silnej kobiecie, której los przeznaczył wiele trudnych momentów. Kilka razy miałam ochotę potrząsnąć głównymi bohaterami, zaangażować się w akcję, wyjaśnić nieporozumienia. To była chyba największa zaleta tej powieści. Niezwykle zaangażowałam się w jej bieg. Wczuwałam w losy Eleonory, przejmowałam jej sytuacją i często niezwykle współczuła. A mimo to wciąż podziwiałam jej siłę i determinację. Ale nie tylko ona zrobiła na mnie wrażenie. Inne kobiece postacie również zaskakują uporem, chociaż nie raz paradoksalnie obawiał się on bierności. Jest jeszcze Henryk, o nim można powiedzieć bardzo dużo, ale z pewnością nie potraktować obojętnie. Jako król, zwierzchni, a w końcu mąż... jest postacią bardzo niejednoznaczną. Pierwszy raz, jako niezależni bohaterowie, pojawiają się też potomkowie rodziny królewskiej. Z upływem czasu stają się coraz istotniejszymi postaciami, a ich relacje z rodzicami bywają bardzo zagmatwane.

A w tle... dzieje się historia. Tym razem poznajemy bieg rozgrywek politycznych trochę z drugiego siedzenie. To Henryk, jako król, jest głównym graczem. Wpływy Eleonory są ograniczone, a jej rola dokładnie określona. Pomimo to, z mniejszym lub większym skutkiem, angażuje się w politykę krajową i zagraniczną. Jeśli jednak to ten wątek jest dla Was głównym powodem do czytania tej powieści, możecie się poczuć zawiedzeni. Ponieważ Eleonora jest nie tylko królową, ale przede wszystkim kobietą, zostaje przez Henryka zepchnięta na boczny tor. W drugim tomie więcej akcji dzieje się w sypialniach, w jadalniach, czy pokoju dzieci, niż na światowych salonach, czy dworach zagranicznych władców. Mam wrażenie, że przy Ludwiku królowa miała większy wpływ na sprawy wielkiej wagi, tym razem, chociaż wciąż próbuje działać, jedynie traci zaufanie męża.

Serce królowej to też na swój sposób przejmująca opowieść o małżeństwie, o miłości, o związku utworzonym wyłącznie dla celów politycznych. Bo chociaż w poprzedniej części wydawało się, że Eleonora wreszcie trafiła na swojego księcia z bajki, Henryk okazuje się nie tak idealny, jakby się wszystkim zdawało.

I chociaż królowa może narzekać na swojego małżonka, czytelnik nie ma powodu do niezadowolenia. Bo w książce naprawdę dużo się dzieje, zarówno pod względem akcji, jak i emocji targających bohaterami. Pojawia się też kilka niejasności i zawiłości polityki zagranicznej, a także istotnych historycznie wydarzeń. Serce królowej wciąga, intryguje i porusza. To naprawdę dobra książka!

Avatar użytkownika - ratafia1
ratafia1
Przeczytane:2023-11-17, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2023,

Jeśli ktoś lubi powieści historyczne, takie prawdziwe, a nie historie ociekające krwią i seksem, gdzie otoczka historyczna jest jedynie pretekstem, to książki Elizabeth Chadwick są dobrym wyborem. Autorka to wnikliwa badaczka - na końcu książki znajdziemy zawsze obszerną bibliografię - i świetna opowiadeczka, widać że czuje i zna realia epoki. Wielki plus za mapy i drzewa genealogiczne, które bardzo ułatwiają orientację. Co do drugiego tomu opowieści o Alienor, ciężko mi zachować obiektywizm, bo to moja ukochana postać historyczna. Kto jej nie zna, niech pozna koniecznie.

Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2017-11-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2017,

W roku 1154 Alienor ma za sobą unieważnione małżeństwo z królem Francji Ludwikiem, obecnie jest zaś żoną świeżo koronowanego króla Anglii, Henryka II.

„Pieniądze, wpływy i nakazy ludzkie zawsze przemawiały głośniej aniżeli Bóg i sumienie.”

Z jednej strony to matka dziedziców, przyszłego króla, co jej siłą- ale i ją czekają utracone nadzieje i szczęście. Nauczyła się, żeby potencjalnych wrogów trzymać blisko i mieć na nich baczenie. Początkowe uczucie i pożądanie do męża-króla zastępuje ograniczone zaufanie, ponieważ on uwzględnia ją w swoich planach kiedy mu tylko wygodnie. Lekceważona i pomijana w decyzjach i planach, pewnego dnia traci ostrożność i zapłaci za to wysoką cenę…

„Serce królowej” to barwna powieść historyczna o życiu, codzienności władczyni; o byciu matką i żoną w tamtych czasach; o walce o władzę i cenie za przebywanie w pobliżu korony. Czytelnik zobaczy jak Alienor radziła sobie z niełatwą rolą bycia królową, o wszystkich tym, co stanowi jej serce: dzieci, ukochana Akwitania, przyjaźń z Izabelą. Powieść bazuje na faktach historycznych, jednak pełno w niej też emocji, relacji międzyludzkich- ma ludzki pierwiastek. Serdecznie polecam fanom fabularnych powieści historycznych.

„Musi grać na zwłokę jak wytrawny strateg.”

Avatar użytkownika - KKS
KKS
Przeczytane:2019-09-20, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2019, 52 ksiązki 2015,
Avatar użytkownika - karolina128
karolina128
Przeczytane:2018-12-31, Ocena: 5, Przeczytałam,
Pani Anglików
Elizabeth Chadwick0
Okładka ksiązki - Pani Anglików

Piękno. Władza. Obowiązek. Pożądanie. Rok 1125. Po śmierci męża Heinricha, z którym zaręczyła się jako siedmioletnia dziewczynka, Matylda, wnuczka...

Pieśń królowej
Elizabeth Chadwick0
Okładka ksiązki - Pieśń królowej

Poznajcie królową tysiąclecia! Historia kobiety, która zmieniła bieg dziejów Europy. Eleonora Akwitańska, królowa Francji i Anglii, żyła ponad osiemset...