S這wa w ciemnym b喚kicie

Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 2018-04-11
Kategoria: Dla m這dzie篡
ISBN: 978-83-7686-671-0
Tytu orygina逝: Words in deep blue
J瞛yk orygina逝: angielski
T逝maczenie: Zuzanna Byczek

Ocena: 5.2 (10 g這s闚)

Wiele lat temu Rachel zakocha豉 si w Henrym. Dzie przed przeprowadzk napisa豉 do niego list i schowa豉 w swojej ulubionej ksi捫ce w ksi璕arni, która nale瘸豉 do jej rodziny. Czeka豉. Ale Henry nigdy nie przyszed.

Teraz Rachel wraca do miasta i do ksi璕arni, by pracowa razem z ch這pakiem, którego wola豉by ju nie zobaczy. Ale po przykrych prze篡ciach, które spotka造 jej najbli窺zych, Rachel potrzebuje cho chwili zapomnienia. Brat Rachel uton掖 kilka miesi璚y temu i dziewczyna pogr捫ona jest w smutku.

Henry i Rachel pracuj obok siebie – otoczeni ksi捫kami, obserwuj rozwijaj帷e si historie mi這sne, wymieniaj listy mi璠zy stronami. Dzi瘯i temu znajduj w sobie nadziej. Spogl康aj w przysz這嗆 dzi瘯i ksi捫kom. Pozwalaj sobie uwierzy, 瞠 dostan od losu drug szans.

Kup ksi捫k S這wa w ciemnym b喚kicie

Zobacz tak瞠

Nieodwzajemniona mi這嗆 to motyw cz瘰to wykorzystywany zarówno w powie軼iach kierowanych do doros造ch, jak i w tych dedykowanych nastolatkom. I w豉郾ie nieszcz窷liwa mi這嗆, jednostronna, cz瘰to skrywana pod pozorami zwyczajnej przyja幡i, jest udzia貫m wi瘯szo軼i bohaterów ksi捫ki Cath Crowley S這wa w ciemnym b喚kicie. Jednak b喚dem by這by nazwa powie嗆 Crowley romansem. S這wa w ciemnym b喚kicie to znakomita, szczera i prawdziwa opowie嗆 nie tylko o uczuciach, jakimi darzymy innych ludzi. To przede wszystkim historia o mi這軼i do sów i ksi捫ek. Rachel wraz z mam i bratem wyprowadzaj si z rodzinnego Gracetown na po逝dniowo-zachodnim wybrze簑 Australii do Sea Ridge, le膨cego na po逝dniu kontynentu. Przed wyjazdem dziewczyna zostawia w ulubionej ksi捫ce swojego najlepszego przyjaciela, Henry’ego, list mi這sny. Prosi w nim, by po lekturze ch這pak si do niej odezwa. Rachel nie dostaje jednak odpowiedzi na swój list. Gdy w tragicznych okoliczno軼iach ginie brat Rachel, Cal, dziewczyna wraca do Gracetown, by uspokoi my郵i i pogodzi si ze strat. Wie jednak, 瞠 oprócz dotkliwego bólu, jaki ca造 czas prze篡wa, w rodzinnym mie軼ie czekaj na ni dawni przyjaciele, z którymi straci豉 kontakt i Henry, który sprawi jej ogromny zawód. S這wa w ciemnym b喚kicie to, wbrew pozorom, rozbudowana i drobiazgowa powie嗆, g喚boko wnikaj帷a i analizuj帷a zachowanie ...

Opinie o ksi捫ce - S這wa w ciemnym b喚kicie

Avatar u篡tkownika - zuzanna_czerniak-kloc
zuzanna_czerniak-kloc

Czy da si przeceni warto嗆 sów? Niektórzy twierdz, 瞠 one nic nie znacz. Nie mog przecie nikogo uleczy ani przywróci do 篡cia... Potrafi za to wyra瘸 my郵i i uczucia, utrwala wspomnienia. Maj moc budowania i niszczenia. Mog uszcz窷liwia lub odbiera sens istnienia, tworzy nowe 鈍iaty i wywo造wa rewolucje. Pomagaj zachowa pami耩  o tych, których nie ma ju w鈔ód nas.

Rachel nie potrafi pogodzi si ze 鄉ierci brata. Wszystko straci這 dla niej sens, a ocean, który dot康 tak bardzo kocha豉, sta si przedmiotem jej nienawi軼i. Zawali豉 ostatni klas, rozsta豉 si z ch這pakiem, a zamiast i嗆 na wymarzone studia z biologii morskiej, wraca do rodzinnego miasta po kilku latach nieobecno軼i. Ma zamieszka z ciotk i podj望 prac w szpitalu, lecz nie wszystko idzie zgodnie z planem. Okazuje si, 瞠 pozostaje jej jedynie praca w antykwariacie, gdzie ma si zaj望 katalogowaniem zbiorów. Ale jak ma j przyj望, skoro b璠zie tam Henry, jej najlepszy przyjaciel sprzed lat? Przed przeprowadzk napisa豉 do niego list, wyznaj帷 swoje prawdziwe uczucia, i w這篡豉 go do jednej z ulubionych ksi捫ek ch這paka. Zostawi豉 mu równie kartk z pro軸, by tam zajrza, lecz nigdy nie doczeka豉 si odpowiedzi...

Je郵i my郵icie, 瞠 "S這wa w ciemnym b喚kicie" to kolejna typowa m這dzieówka, jeste軼ie w wielkim b喚dzie. To nie prosty romans, cho w徠ek mi這sny równie si tu znalaz, ale przede wszystkim emocjonalna, do g喚bi poruszaj帷a historia o 鄉ierci i poszukiwaniu sensu 篡cia. Gówn bohaterk poznajemy w najbardziej dla niej bolesnym momencie. Po utracie brata nie potrafi si odnale潭 w 篡ciu, nic nie sprawia jej ju rado軼i, a codzienno嗆 przyt豉cza tym bardziej, 瞠 wraca do miejsca, gdzie nikt nie wie o tragedii. Gdy znajomi pytaj, co u niego s造cha, nie jest w stanie powiedzie im prawdy. Mówi wi璚, 瞠 wyjecha, licz帷, 瞠 z czasem b璠zie jej 豉twiej wyzna, co rzeczywi軼ie si sta這. Henry z kolei prze篡wa rozstanie z dziewczyn i plany sprzeda篡 antykwariatu, który dot康 by jego domem.

Powie嗆 Cath Crowley czyta si jednym tchem. Napisana lekkim, a zarazem bardzo obrazowym j瞛ykiem, porusza tematy niezwykle trudne i bolesne. Ciekawie wykreowani bohaterowie nadaj tej historii dodatkowej g喚bi, ich przemy郵enia i decyzje, jakie podejmuj, sk豉niaj do refleksji nad sensem 篡cia i ogromn moc sów. To opowie嗆, która przygn瑿ia, wzrusza i daje nadziej, 瞠 nawet po najtrudniejszych chwilach przychodzi kiedy czas, gdy 鈍iat znów zaczyna nabiera barw. Je郵i podoba這 si Wam "Graffiti Moon", pokochacie równie "S這wa w g喚bokim b喚kicie". Szczerze polecam!

Avatar u篡tkownika - paulina0944
paulina0944
Przeczytane:2018-07-27, Ocena: 6, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2018,

Rachel by豉 zakochana w Henrym, dzie przed wyjazdem zostawi豉 mu list mi這sny w jego ulubionej ksi捫ce. Jedak on nigdy na niego nie odpowiedzia. Teraz dziewczyna ponownie wraca do miasteczka z powodu 鄉ierci brata. Bohaterowie znowu si spotkaj i b璠 musieli od pocz徠ku si pozna. Czy ksi捫ki znowu ich po陰cz? Jakie historie skrywa w sobie Bibliotek Listów? Czy bohaterowie dadz sobie drug szans?

Naprawd nie spodziewa豉m si wiele po tej powie軼i. Spodziewa豉m si, 瞠 b璠zie to lekka, niezobowi您uj帷a m這dzieówka do szybkiego przeczytania. Nawet nie wiecie, jak bardzo si myli豉m!! Ta ksi捫ka to jedna z lepszych dla m這dzie篡 jakie zosta造 w ostatnim czasie wydane!!

Historia wcale nie jest cukierkowa. Rachel próbuje pogodzi si ze 鄉ierci brata i ponownie zacz望 normalnie funkcjonowa. Zmiana otoczenia i dawne znajomo軼i maj jej w tym pomóc. Henry za ma problem ze swoimi uczuciami, poniewa kocha swoj obecn dziewczyn, ale ona ci庵le z nim zrywa i do niego wraca. Ch這pak jest zagubiony, ale te 郵epo w niej zakochany. Dodatkowo rodzice zaczynaj mie problemy finansowe i zastanawiaj si nad sprzeda膨 antykwariatu, który jest dla wszystkich bardzo wa積y. Dodatkowo siostra Henry'ego te ma problemy mi這sne, poniewa pisze listy z nieznajomym ch這pakiem, a w pracy podrywa j inny i nie wie, co ma zrobi.

Mnie powie嗆 z豉pa豉 za serducho. Nie mog豉m si od niej oderwa i z zapartym tchem czyta豉m, co dalej dzia這 si u bohaterów. Motyw listów chowanych w ksi捫kach, jak dla mnie by strza貫m w dziesi徠k. Fragmenty listów mo積a by這 przeczyta w ksi捫ce i by造 one naprawd urocze i s這dkie!

Powiem Wam tak, w g這wie mam pe軟o my郵i o tej powie軼i, a jak przychodzi cokolwiek napisa to nie mam poj璚ia, jak to ubra w s這wa. Ta ksi捫ka jest naprawd pi瘯na. Czyta si j szybko, lekko i z zapartym tchem. Kibicujemy bohaterom i liczymy na happy end.

Podsumowuj帷, ksi捫ka jest rewelacyjna. To powie嗆, która zmusza do my郵enia, daje szans poezji i sprawia, 瞠 nie mo瞠cie si od niej oderwa. To ksi捫ka z przes豉niem dla m這dszych i starszych. Musicie koniecznie j przeczyta!

Avatar u篡tkownika - skyfallgirl
skyfallgirl
Przeczytane:2018-07-01, Ocena: 5, Przeczyta豉m, Mam,

Przesz這嗆 – czy warto do niej wraca?

A co je郵i ona jest moj przysz這軼i?

Ok豉dka tej ksi捫ki to pierwsza rzecz, na któr czytelnik zwraca uwag. Bo kto by nie chcia mie takiej na swojej pó販e? Ale zaraz, zaraz... Potem czytamy opis i jeszcze bardziej chcemy po ni si璕n望. Czy warto?

Rachel zmieni豉 si po tragedii, która j dotkn窸a. Gdy wraca emanuje ch這dem i uwielbia u篡wa sarkazmu. Henry jest zaskoczony jej zmian i nie pojmuje, jak mog這 do tego doj嗆. Na dodatek obydwoje nie wiedz, 瞠 kto macza palce w ich przesz這軼i i narobi zamieszania. Henry ma teraz problemy sercowe i skupia si na odzyskaniu dziewczyny, a Rachel udaje, 瞠 ju wcale go nie kocha.

I mimo opisu nie mamy tutaj mi這軼i na ka盥ej stronie, nie wylewa nam si s這dko嗆 i czu這嗆. Ta powie嗆 jest m康ra, je郵i mam by szczera. Zawiera te inne warto軼i, nie skupia si tylko na przes這dzeniu, które mog這by by nudne i mog這by zirytowa czytelnika. Listy zostawiane w ksi捫kach w ksi璕arni s pi瘯nym sposobem na porozumiewanie i to najbardziej zachwyci這 mnie w ca貫j tej historii. Ksi捫ka nie powali豉 mnie na kolana, ale by豉m pod du篡m wra瞠niem ca貫j fabu造. Co najwa積iejsze, autorka nie popsu豉 zako鎍zenia, nie wbi豉 si w schemat!

Ksi捫k przeczyta豉m w ca造 jeden dzie, a nie jest taka cieniutka. To w豉郾ie jedna z powie軼i, któr si poch豉nia, bo autorka serwuje nam ciekawe zwroty akcji, zabawne dialogi i dobrze zbudowanych bohaterów, którzy nie s p造tcy jak ka逝瘸.

To moje pierwsze spotkanie z t autork i zupe軟ie udane! Zosta豉m oczarowana stylem pisania. Takie ksi捫ki si czyta i zapami皻uje. S這wa w ciemnym b喚kicie powinny sta na waszych pó趾ach, bo ta historia jest naprawd dobra, wci庵aj帷a i poruszaj帷a.

Avatar u篡tkownika - pospolitaola
pospolitaola

Henry Jones i Rachel, byli kiedy bliskimi przyjació軛i, niemal nieroz陰cznymi. Dziewczyna jednak musia豉 si wyprowadzi do innego miasta, dzie przed przeprowadzk zostawi豉 mu w antykwariacie list, w którym wyzna豉 mu swoje uczucia. Czeka豉 na odpowied bardzo d逝go, jednak nigdy jej nie otrzyma豉.
Po kilku latach bohaterka wraca do rodzinnego miasta i rozpoczyna prac w antykwariacie, gdzie zarabia równie jej dawany przyjaciel. Rachel wola豉by unikn望 spotkania z nim, jednak nie ma wyboru... Potrzebuje zmiany otoczenia i ucieczki od my郵i, które wci捫 kr捫 wokó 鄉ierci jej brata, który uton掖 w oceanie.
Jednak ostatni czas, nie tylko dla dziewczyny by nie najlepszy, Henry równie napotka na seri niepowodze - rzuci豉 go dziewczyna, rodzinny antykwariat ma zosta zburzony, a jego rodzice nie potrafi ju ze sob rozmawia.
Bohaterowie pracuj razem, otoczeni ksi捫kami, w których znajduj si historie mi這sne i sami zaczynaj si wymienia listami, które z czasem przywracaj im wiar w lepsze jutro.
Ksi捫a zawiera w sobie wiele elementów, które zosta造 ze sob po陰czone w jedn ca這嗆. Zacznijmy od biblioteki wspomnie, czyli od dzia逝 w antykwariacie, gdzie w dost瘼nych egzemplarzach znajduj si notatki, listy i przemy郵enia ludzi, którzy je czytali. Ka盥y ma prawo do zostawienia tam czego po sobie... W wyniku czego s tam zapisane historie wielu ludzi, niektóre pozytywne, a inne smutne.
Kilka takich listów znajdziemy mi璠zy rozdzia豉mi, co dodaje wyj徠kowo軼i ca貫j powie軼i. Musz przyzna, 瞠 ten element zrobi na mnie bardzo pozytywne wra瞠nie.
Powie嗆 jest pe軟a emocji, opisane zosta造 rozterki osoby, która straci豉 blisk osob, jej pocz徠ki w nowym rozdziale 篡cia, a tak瞠 perypetie mi這sne m這dych - i nie tylko - ludzi.
Si璕aj帷 po ni, mo瞠cie spodziewa si ciekawej i smutnej historii.Podsumowuj帷, "S這wa w ciemnym b喚kicie" to ciekawa, pe軟a rado軼i i smutku, a do tego realna historia opisana w przyjemny sposób. My郵, 瞠 warto po ni si璕n望 - polecam zarówno m這dzie篡 jak i osobom dojrzalszym ;) Jedna z najlepszych pozycji, jakie ostatnio czyta豉m. Polecam! :)

Avatar u篡tkownika - strefabrunetki
strefabrunetki
Przeczytane:2018-04-22, Ocena: 6, Przeczyta豉m,

Dostaj帷 t ksi捫k do recenzji, spodziewa豉m si przyjemnej historii o dwóch m這dych osobach, których losy rozmin窸y si w przesz這軼i, a które teraz maj okazj nadrobi stracon szans. Nie s康zi豉m jednak, 瞠 otrzymam tak m康r, pe軟 przemy郵e oraz humoru opowie嗆.

To by這 moje pierwsze spotkanie z twórczo軼i Cath Crowley, ale je郵i ka盥e kolejne ma by tak samo udane, to chyba jak najszybciej zaopatrz si w jej pozosta貫 powie軼i. Autorka ma 鈍ietny styl, dzi瘯i któremu ksi捫k czyta si bardzo szybko i z du篡m zaanga穎waniem. Wszystko zosta這 opisane niezwykle prosto i naturalnie, dlatego od pierwszych stron wprost 篡豉m t histori, a co wi璚ej - w niej!

Bohaterzy stoj na 篡ciowym rozdro簑. Sko鎍zyli szko喚 鈔edni i nadszed czas wyboru studiów. Jednak przez wi瘯sz cz窷 opowie軼i, ich wiek gdzie mi umyka. Czu豉m, jakbym czyta豉 o kim znacznie starszym i dojrzalszym. To uczucie by這 szczególnie silne w rozdzia豉ch z perspektywy Rachel. Bardzo polubi豉m t bohaterk, poniewa jest zwyk陰 dziewczyn z s御iedztwa. Bez 瘸dnego blichtru, blasku s豉wy i popularno軼i. Nie zabiega o uznanie innych, zawsze pozostaje sob w stu procenatch. Henry, to taki nieporadny i nieco naiwny ch這pak. Przy jego optymistycznej oraz troch filozoficznej osobowo軼i nie mo積a si nudzi. Chocia przez cz瘰te niezdecydowanie, kilkakrotnie mia豉m ochot krzykn望 mu co w stylu: Ej, zobacz w ko鎍u, jak cudown dziewczyn masz pod nosem. Na choler ci jaka Amy?!
Równie poboczni bohaterowie s godni uwagi. Stanowi idealne dope軟ienie fabu造 i nie wyobra瘸m jej sobie bez nich. Barwne i mocne charaktery sprawiaj, 瞠 kartki przewraca si z jeszcze wi瘯sz ciekawo軼i.

Nie mog zapomnie o oryginalnym tle historii, jakim jest antykwariat rodziców ch這paka, a dok豉dniej Biblioteka Wspomnie. Motyw listów wysy豉nych komu za pomoc ulubionych ksi捫ek, to po prostu co fantastycznego. Podczas czytania tak strasznie zazdro軼i豉m bohaterom tego miejsca i pragn窸am, 瞠by istnia這 w rzeczywisto軼i. Jest to jedna z najwi瘯szych zalet "Sów w ciemnym b喚kicie".

Niezmiernie cieszy mnie fakt, 瞠 mog Wam z ca貫go serca poleci t histori. Cath Crowley stworzy豉 ksi捫k, w której smutek miesza si z rado軼i a mi這嗆 z 瘸lem. 安ietnie zarysowani bohaterowie, dobrze wymy郵ona fabu豉 i niespotykany klimat - to tylko kilka z wielu powodów, dla których trzeba j przeczyta. Nie obawiajcie si standardowego romansu, poniewa to nie tyle historia o mi這軼i, co po prostu o 篡ciu. I w豉郾ie dlatego s康z, 瞠 ka盥y znajdzie w niej co dla siebie.
Jeste軼ie gotowi na odwiedziny w Bibliotece Wspomnie? :)

To powie嗆 o nastolatkach,ale skierowanie nie tylko do nich.Autorka w pozornie prostej tre軼i przemyca swoje spostrze瞠nia o 篡ciu,trudno軼iach w uporaniu si ze strat,篡ciem ju po niej...Dla mnie najwi瘯szym atutem w tej ksi捫ce jest Biblioteka Listów,cz窷 antykwariatu,w której znajduj si ksi捫ki nienadaj帷e si do sprzeda篡,pe軟e podkresle,zapisków na marginesach,wreszcie listów,które zostawia si dla innych osób,g這wnie w jednej upatrzonej ksi捫ce,pomi璠zy umówionymi stronami.Listów,które zwykle trafiaj do adresatów,cho nie zawsze...Biblioteka Listów to ksi捫ki naznaczone historiami ludzi,historiami,któe chcia這by si zachowa,mimo,瞠 przysz這嗆 antykwariatu wisi na w這sku.Jak mówi jeden z bohaterów:
"Ksi捫ki s wa積e.S這wa s wa積e.I maj znaczenie.Wcale nie sa bezsensowne(...)Gdyby nie mia造 znaczenia,nie wywo造wa造by rewolucji,nie zmienia造by historii,gdyby by造 tylko s這wami,nie pisaliby鄉y piosenek,ani by鄉y ich nie s逝chali.畝dne dziecko nie prosi這by,by mu poczyta .Gdyby s這wa by造 tylko s這wami,ludziom nie towarzyszy造by te wszystkie historie istniej帷e od zarania dziejów,nawet jeszcze zanim wynaleziono pismo.Gdyby s這wa by造 tylko s這wami,ludzie nie zakochiwaliby sie z ich powodu,ani nie przestawaliby cierpie dzi瘯i nim."
To bardzo klimatyczna ksi捫ka,przywo逝j帷a wspomnienia pierwszej mi這軼i,pierwszej straty i starych,czasem nieodkrytych dotychczas ksi捫ek.Opowie嗆 o dorastaniu i godzeniu si z losem,o tym,瞠 ludzie odchodz帷,czy umieraj帷 zostawiaj w鈔ód nas cz御tke siebie we wszystkim co kochali i w ludziach,których darzyli uczuciem.

Avatar u篡tkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2018-08-09, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 2018, Dla m這dzie篡,
Avatar u篡tkownika - czarniutka21
czarniutka21
Przeczytane:2018-06-21, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Mam, 2018,

Moim zdaniem jest to bardzo fajna ksi捫ka dla m這dzie篡, lecz dla starszych czytelników nie jest ju takim hitem. Jest to opowie嗆 o grupie przyjació, którzy uwieliaj ksi捫ki i stary antykwariat. Ksi捫ki-s這wa s ich ca造m 篡ciem. Odnajduj mi這嗆 i swoj bratnia dusz. Bo w 篡ciu wa積e jest by mie podobne pasje i wspólny cel.

Inne ksi捫ki autora
Graffiti Moon
Cath Crowley0
Ok豉dka ksi您ki - Graffiti Moon

Lucy jest zakochana w tajemniczym malarzu graffiti. Ed my郵a, 瞠 zakocha si w Lucy, dopóki ta nie z豉ma豉 mu nosa. Dylan kocha Daisy, ale obrzucanie...

Recenzje miesi帷a
Kult