S這wa w ciemnym b喚kicie

Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 2018-04-11
Kategoria: Dla m這dzie篡
ISBN: 978-83-7686-671-0
Tytu orygina逝: Words in deep blue
J瞛yk orygina逝: angielski
T逝maczenie: Zuzanna Byczek
Doda/a ksi捫k: owuwu

Ocena: 5.25 (4 g這s闚)

Wiele lat temu Rachel zakocha豉 si w Henrym. Dzie przed przeprowadzk napisa豉 do niego list i schowa豉 w swojej ulubionej ksi捫ce w ksi璕arni, która nale瘸豉 do jej rodziny. Czeka豉. Ale Henry nigdy nie przyszed.

Teraz Rachel wraca do miasta i do ksi璕arni, by pracowa razem z ch這pakiem, którego wola豉by ju nie zobaczy. Ale po przykrych prze篡ciach, które spotka造 jej najbli窺zych, Rachel potrzebuje cho chwili zapomnienia. Brat Rachel uton掖 kilka miesi璚y temu i dziewczyna pogr捫ona jest w smutku.

Henry i Rachel pracuj obok siebie – otoczeni ksi捫kami, obserwuj rozwijaj帷e si historie mi這sne, wymieniaj listy mi璠zy stronami. Dzi瘯i temu znajduj w sobie nadziej. Spogl康aj w przysz這嗆 dzi瘯i ksi捫kom. Pozwalaj sobie uwierzy, 瞠 dostan od losu drug szans.

Kup ksi捫k S這wa w ciemnym b喚kicie

Zobacz tak瞠

Nieodwzajemniona mi這嗆 to motyw cz瘰to wykorzystywany zarówno w powie軼iach kierowanych do doros造ch, jak i w tych dedykowanych nastolatkom. I w豉郾ie nieszcz窷liwa mi這嗆, jednostronna, cz瘰to skrywana pod pozorami zwyczajnej przyja幡i, jest udzia貫m wi瘯szo軼i bohaterów ksi捫ki Cath Crowley S這wa w ciemnym b喚kicie. Jednak b喚dem by這by nazwa powie嗆 Crowley romansem. S這wa w ciemnym b喚kicie to znakomita, szczera i prawdziwa opowie嗆 nie tylko o uczuciach, jakimi darzymy innych ludzi. To przede wszystkim historia o mi這軼i do sów i ksi捫ek. Rachel wraz z mam i bratem wyprowadzaj si z rodzinnego Gracetown na po逝dniowo-zachodnim wybrze簑 Australii do Sea Ridge, le膨cego na po逝dniu kontynentu. Przed wyjazdem dziewczyna zostawia w ulubionej ksi捫ce swojego najlepszego przyjaciela, Henry’ego, list mi這sny. Prosi w nim, by po lekturze ch這pak si do niej odezwa. Rachel nie dostaje jednak odpowiedzi na swój list. Gdy w tragicznych okoliczno軼iach ginie brat Rachel, Cal, dziewczyna wraca do Gracetown, by uspokoi my郵i i pogodzi si ze strat. Wie jednak, 瞠 oprócz dotkliwego bólu, jaki ca造 czas prze篡wa, w rodzinnym mie軼ie czekaj na ni dawni przyjaciele, z którymi straci豉 kontakt i Henry, który sprawi jej ogromny zawód. S這wa w ciemnym b喚kicie to, wbrew pozorom, rozbudowana i drobiazgowa powie嗆, g喚boko wnikaj帷a i analizuj帷a zachowanie ...

Opinie o ksi捫ce - S這wa w ciemnym b喚kicie

Avatar u篡tkownika - pospolitaola
pospolitaola

Henry Jones i Rachel, byli kiedy bliskimi przyjació軛i, niemal nieroz陰cznymi. Dziewczyna jednak musia豉 si wyprowadzi do innego miasta, dzie przed przeprowadzk zostawi豉 mu w antykwariacie list, w którym wyzna豉 mu swoje uczucia. Czeka豉 na odpowied bardzo d逝go, jednak nigdy jej nie otrzyma豉.
Po kilku latach bohaterka wraca do rodzinnego miasta i rozpoczyna prac w antykwariacie, gdzie zarabia równie jej dawany przyjaciel. Rachel wola豉by unikn望 spotkania z nim, jednak nie ma wyboru... Potrzebuje zmiany otoczenia i ucieczki od my郵i, które wci捫 kr捫 wokó 鄉ierci jej brata, który uton掖 w oceanie.
Jednak ostatni czas, nie tylko dla dziewczyny by nie najlepszy, Henry równie napotka na seri niepowodze - rzuci豉 go dziewczyna, rodzinny antykwariat ma zosta zburzony, a jego rodzice nie potrafi ju ze sob rozmawia.
Bohaterowie pracuj razem, otoczeni ksi捫kami, w których znajduj si historie mi這sne i sami zaczynaj si wymienia listami, które z czasem przywracaj im wiar w lepsze jutro.
Ksi捫a zawiera w sobie wiele elementów, które zosta造 ze sob po陰czone w jedn ca這嗆. Zacznijmy od biblioteki wspomnie, czyli od dzia逝 w antykwariacie, gdzie w dost瘼nych egzemplarzach znajduj si notatki, listy i przemy郵enia ludzi, którzy je czytali. Ka盥y ma prawo do zostawienia tam czego po sobie... W wyniku czego s tam zapisane historie wielu ludzi, niektóre pozytywne, a inne smutne.
Kilka takich listów znajdziemy mi璠zy rozdzia豉mi, co dodaje wyj徠kowo軼i ca貫j powie軼i. Musz przyzna, 瞠 ten element zrobi na mnie bardzo pozytywne wra瞠nie.
Powie嗆 jest pe軟a emocji, opisane zosta造 rozterki osoby, która straci豉 blisk osob, jej pocz徠ki w nowym rozdziale 篡cia, a tak瞠 perypetie mi這sne m這dych - i nie tylko - ludzi.
Si璕aj帷 po ni, mo瞠cie spodziewa si ciekawej i smutnej historii.Podsumowuj帷, "S這wa w ciemnym b喚kicie" to ciekawa, pe軟a rado軼i i smutku, a do tego realna historia opisana w przyjemny sposób. My郵, 瞠 warto po ni si璕n望 - polecam zarówno m這dzie篡 jak i osobom dojrzalszym ;) Jedna z najlepszych pozycji, jakie ostatnio czyta豉m. Polecam! :)

Avatar u篡tkownika - strefabrunetki
strefabrunetki
Przeczytane:2018-04-22, Ocena: 6, Przeczyta豉m,

Dostaj帷 t ksi捫k do recenzji, spodziewa豉m si przyjemnej historii o dwóch m這dych osobach, których losy rozmin窸y si w przesz這軼i, a które teraz maj okazj nadrobi stracon szans. Nie s康zi豉m jednak, 瞠 otrzymam tak m康r, pe軟 przemy郵e oraz humoru opowie嗆.

To by這 moje pierwsze spotkanie z twórczo軼i Cath Crowley, ale je郵i ka盥e kolejne ma by tak samo udane, to chyba jak najszybciej zaopatrz si w jej pozosta貫 powie軼i. Autorka ma 鈍ietny styl, dzi瘯i któremu ksi捫k czyta si bardzo szybko i z du篡m zaanga穎waniem. Wszystko zosta這 opisane niezwykle prosto i naturalnie, dlatego od pierwszych stron wprost 篡豉m t histori, a co wi璚ej - w niej!

Bohaterzy stoj na 篡ciowym rozdro簑. Sko鎍zyli szko喚 鈔edni i nadszed czas wyboru studiów. Jednak przez wi瘯sz cz窷 opowie軼i, ich wiek gdzie mi umyka. Czu豉m, jakbym czyta豉 o kim znacznie starszym i dojrzalszym. To uczucie by這 szczególnie silne w rozdzia豉ch z perspektywy Rachel. Bardzo polubi豉m t bohaterk, poniewa jest zwyk陰 dziewczyn z s御iedztwa. Bez 瘸dnego blichtru, blasku s豉wy i popularno軼i. Nie zabiega o uznanie innych, zawsze pozostaje sob w stu procenatch. Henry, to taki nieporadny i nieco naiwny ch這pak. Przy jego optymistycznej oraz troch filozoficznej osobowo軼i nie mo積a si nudzi. Chocia przez cz瘰te niezdecydowanie, kilkakrotnie mia豉m ochot krzykn望 mu co w stylu: Ej, zobacz w ko鎍u, jak cudown dziewczyn masz pod nosem. Na choler ci jaka Amy?!
Równie poboczni bohaterowie s godni uwagi. Stanowi idealne dope軟ienie fabu造 i nie wyobra瘸m jej sobie bez nich. Barwne i mocne charaktery sprawiaj, 瞠 kartki przewraca si z jeszcze wi瘯sz ciekawo軼i.

Nie mog zapomnie o oryginalnym tle historii, jakim jest antykwariat rodziców ch這paka, a dok豉dniej Biblioteka Wspomnie. Motyw listów wysy豉nych komu za pomoc ulubionych ksi捫ek, to po prostu co fantastycznego. Podczas czytania tak strasznie zazdro軼i豉m bohaterom tego miejsca i pragn窸am, 瞠by istnia這 w rzeczywisto軼i. Jest to jedna z najwi瘯szych zalet "Sów w ciemnym b喚kicie".

Niezmiernie cieszy mnie fakt, 瞠 mog Wam z ca貫go serca poleci t histori. Cath Crowley stworzy豉 ksi捫k, w której smutek miesza si z rado軼i a mi這嗆 z 瘸lem. 安ietnie zarysowani bohaterowie, dobrze wymy郵ona fabu豉 i niespotykany klimat - to tylko kilka z wielu powodów, dla których trzeba j przeczyta. Nie obawiajcie si standardowego romansu, poniewa to nie tyle historia o mi這軼i, co po prostu o 篡ciu. I w豉郾ie dlatego s康z, 瞠 ka盥y znajdzie w niej co dla siebie.
Jeste軼ie gotowi na odwiedziny w Bibliotece Wspomnie? :)

Moim zdaniem jest to bardzo fajna ksi捫ka dla m這dzie篡, lecz dla starszych czytelników nie jest ju takim hitem. Jest to opowie嗆 o grupie przyjació, którzy uwieliaj ksi捫ki i stary antykwariat. Ksi捫ki-s這wa s ich ca造m 篡ciem. Odnajduj mi這嗆 i swoj bratnia dusz. Bo w 篡ciu wa積e jest by mie podobne pasje i wspólny cel.

Recenzja z bloga : Zatraceni w kartkach

Rachel przeprowadza si z rodzin do innego miasta, innego otoczenia. Dziewczyna wiedz帷, 瞠 to ostatni gwizdek, 瞠by wyzna mi這嗆 swojemu przyjacielowi, nie ma jednak odwagi zrobi tego wprost, wi璚 zostawia dla niego list, w którym wyznaje mu uczucie bli窺ze ni przyja潯. Postanawia go zostawi w ulubionej ksi捫ce ch這paka i niestety ju nigdy nie dostaje odpowiedzi.
Mija troch czasu i Rachel musi wróci w stare strony, 瞠by odetchn望 po tragicznej 鄉ierci brata. Ma nadziej, 瞠 nigdy nie spotka ju Henry’ego, jednak b璠zie musia豉, gdy podejmuje si pracy w antykwariacie jego taty. Lokal, podobnie jak znajomo嗆 Rachel i Henrego, stoi pod znakiem zapytania czy b璠zie jeszcze, czy pora to zako鎍zy.

Powiem wam ju na samym pocz徠ku, 瞠 ksi捫ka jest fajna i nie ma co, trzeba j przeczyta, bo inaczej spotka was kl徠wa :P
Ca這嗆 akcji kr璚i si wokó mi這軼i nastolatków a sprawy antykwariatu. Nie jest to pozycja bardzo wymagaj帷a, ale przyjemna i 豉twa w odbiorze, poniewa autorka pos逝guje si bardzo dobrym j瞛ykiem, który przypad mi do gustu ju przy „Graffiti moon”.

Autorka da豉 nam jasno zna ju od pocz徠ku ksi捫ki. Amy, czyli by陰 dziewczyn Henry’ego, macie nie lubi, poniewa jest egoistyczna i oprócz 豉dnej buzi to nic nie ma. Za to Rachel to anio. Tutaj autorka znowu nam pokazuje kogo mamy lubi. W徠ek mi這軼i mi璠zy Hanrym a Rachel jest tak delikatny, 瞠 a uroczy. Nie ma co nastawia si na krew i bicie. Wed逝g mnie jest to m這dzie穎wa obyczajówka, która przypadnie do gustu wprawionej m這dzie篡.

Schemat jaki u篡豉 autorka jest ju naprawd oklepany i przeorany na wszelkie mo磧iwe sposoby, ale pos逝guj帷 si nim, u篡豉 bardzo przykuwaj帷ych oko opisów. Inn interesuj帷 spraw jest wymiana listów mi璠zy siostr Henry’ego a tajemniczym Pyteaszem, który jest tajemniczy chyba tylko z nazwy. Ju na pocz徠ku da這 si wyczu kto nim jest. A je郵i si nie da這, to przepraszam :D

Fajnym pomys貫m, który opisuje autorka by這 stworzenie tak zwanej „Biblioteki Listów”. O co chodzi? Ju t逝macz. W cz窷ci antykwariatu znajduje si k徠 z ksi捫kami nie na sprzeda. Jest to miejsce, w którym mo積a czyta na miejscu i zapisywa na marginesie swoje my郵i. Oprócz tego, mo積a zostawi mi璠zy stronami list dla kogo, kto go b璠zie chcia przeczyta. W Bibliotece Listów tkwi wiele historii, wiele rozmów zakochanych i pokóconych, wiele smutku i rado軼i i innych emocji, których ludzie nie chcieli przekaza wprost.

„S這wa w ciemnym b喚kicie” to powie嗆, która sam nazw i ok豉dk mówi o ogromie znajduj帷ych si w niej ksi捫ek. Nie oszukujmy si, ale skoro akcja rozgrywa si w antykwariacie, to chyba oczywiste, 瞠 ksi捫ki b璠 gra造 drug rol, zaraz po gównych bohaterach. Czyta si j szybko i przyjemnie. Nie jest powalaj帷o gruba a niesie w sobie histori mi這軼i nie tylko nastolatków.

Recenzja z bloga : Zatraceni w kartkach

Inne ksi捫ki autora
Graffiti Moon
Cath Crowley0
Ok豉dka ksi您ki - Graffiti Moon

Lucy jest zakochana w tajemniczym malarzu graffiti. Ed my郵a, 瞠 zakocha si w Lucy, dopóki ta nie z豉ma豉 mu nosa. Dylan kocha Daisy, ale obrzucanie...

Recenzje miesi帷a
Dom bez klamek