Śpiączka

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2014-02-14
Kategoria: Horror
ISBN: 9788378857129
Liczba stron: 336

Ocena: 5 (6 głosów)

Kalifornia, rejon Gór Kaskadowych. Młoda kochająca się para - Michael i Tasha - pada ofiarą psychopaty, który taranuje ich samochód, z premedytacją spychając go na przeciwległy pas autostrady. Kobieta ginie na miejscu. Michael odzyskuje przytomność w prywatnej klinice pourazowej u podnóża góry Shasta. Jego obrażenia są poważne - doznał uszkodzenia kręgosłupa, przez dwa miesiące pozostawał w śpiączce. Nie pamięta wypadku, nie wie, kim jest. Z dokumentów wynika, że nazywa się Gregory Merrick. Rodzina (matka i siostra) została o wszystkim poinformowana, na bieżąco interesuje się przebiegiem leczenia. Terapia ma potrwać kilka miesięcy: Michael przez krótki okres pozostanie w klinice, a następnie zamieszka w domu Isobel, jednej z mieszkanek pobliskiej osady Trinity. Mężczyzna stopniowo odzyskuje sprawność fizyczną. Z kliniki przeprowadza się do pięknej Isobel, która - jak się okazuje - jest obdarzona niepohamowanym apetytem seksualnym. Przyjemność uprawiania z nią seksu psuje jednak lodowaty chłód, jaki przenika wtedy całe jego ciało. W miarę upływu czasu Michaelowi wraca pamięć: nabiera pewności, że wcale nie nazywa się Gregory. Zaczyna zadawać coraz więcej pytań; niestety odpowiedzi niczego nie wyjaśniają. Wydaje się, że wszyscy wokół kłamią - zarówno lekarze, jak mieszkańcy Trinity. W osadzie niewątpliwie dzieje się coś dziwnego. Mieszkańcy wydają się istotami nie z tego świata: chodzą, nie zostawiając śladów na śniegu, nocą zaś ustawiają się w milczeniu pod oknem jego sypialni. Michael próbuje uciec z Trinity. Droga, którą opuszcza osadę, prowadzi go z powrotem do punktu wyjścia. Pozostaje mu tylko jedno - pozostać w wiosce i rozwiązać przerażającą zagadkę...

Kup książkę Śpiączka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Śpiączka

Śpiączka
Autor: Graham Masterton


Napisałam kiedyś, że chyba z wiekiem wyrasta się z Mastertona...
Ta opowieść jest przykładem na to, że czasami nie warto generalizować i wrzucać wszystkiego do jednego worka. Bo choć może zdarzyć się ciąg słabszych powieści, pisanych taśmowo i niewiele różniących się od siebie, to CZASAMI zdarzy się prawdziwa perełka.
Własnie taka.
Śpiączka.


Rewelacyjna powieść w starym, dobrym stylu. Prawdziwy soft horror, z elementami mystery. Tajemniczy do samego końca. I ciepły.


Świetny klimat, duszny i klaustrofobiczny. Nawiedzone miasteczko, z którego nie ma ucieczki...


Polecam!
**********************************************************************
"Michael bierze udział w wypadku samochodowym, w którym ginie jego dziewczyna. Odzyskuje przytomność w szpitalu w prowincjonalnym miasteczku w stanie Montana. Tam wraca do zdrowia i stopniowo poznaje lokalną społeczność; większość mieszkańców wydaje się urocza i przyjazna, niektórzy są jednak wyjątkowo aroganccy i antypatyczni. Michael zaprzyjaźnia się z młodą mieszkanką miasteczka. Dowiaduje się, że był w śpiączce przez kilka tygodni, a szczątki jego przyjaciółki zostały już odesłane do Kalifornii do kremacji. Utrzymuje kontakt z rodziną poprzez e-maile i rozmowy telefoniczne. W miarę upływu czasu, Michael stopniowo odzyskuje sprawność i zaczyna zauważać, że wokół niego dzieją się dziwne rzeczy. Ludzie znikają bez wyjaśnienia i nikt nigdy nie wspomina o nich ponownie. Obcy przychodzą i odchodzą regularnie, ale miejscowi zdają się to ignorować. Ma zamiar opuścić miasteczko i wrócić do domu, gdy jego nowa sympatia nagle znika. Michael postanawia zostać w osadzie i rozwiązać zagadkę. Zaczyna dochodzić do straszliwego wniosku, że w rzeczywistości nie żyje, a mieszkańcy miasta są tylko duchami. Prawda jest jednak znacznie bardziej szokująca..."


Link do opinii
Avatar użytkownika - PrzyKawieZKsiazk
PrzyKawieZKsiazk
Przeczytane:2016-10-04, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
"Śpiączka" Grahama Mastertona po ukazaniu się na jego rodzimym angielskim rynku zebrała mnóstwo pozytywnych recenzji. Za sprawą Wydawnictwa Albatros "Community" pojawiła się w polskich księgarniach. Michael i Natasha ulegają wypadkowi samochodowemu w rejonie Gór Kaskadowych. W momencie gdy wracali samochodem zostali staranowani przez inny pojazd. Michael po odzyskaniu przytomności budzi się w tajemniczej klinice, która znajduje się u podnóża malowniczo położonej Góry Shasta. Dowiaduje się, że bardzo długo przebywał w śpiączce, a po przebudzeniu doznał prawie całkowitej amnezji. Nie pamięta niczego ze swojej przeszłości, a na dodatek lekarze i jego rodzina mówią, że nazywa się Gregory Merrick. Michael zostaje ulokowany w pobliskiej osadzie Trinity, gdzie będzie mieszkał z piękną i seksowną Isobel. Jego terapia trwa, a w miarę upływu czasu przypomina sobie szczegóły ze swojego życia. Z jakiegoś tajemniczego powodu nie podoba się to ani lekarzom, ani mieszkańcom osady. Wszystko tam owiane jest jakąś wyczuwalną tajemnicą. W życiu Michaela dochodzi bardzo szybko do nadnaturalnych wydarzeń. Jeżeli ktoś oczekuje tutaj charakterystycznych dla Mastertona opisów brutalności i litrów krwi to niestety, ale będzie zawiedziony. Jego "Śpiączka" jest spokojna. Główny bohater stopniowo odkrywa prawdę o swojej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Fakty z jego życia wydają się być coraz bardziej nieprawdopodobne. Powieść zawiera małą nutkę melancholii. Ponadto czyta się ją dobrze i szybko, potrafi dobrze wciągnąć. Książka charakteryzuje się tym, że w większości są to dialogi, zabrakło trochę opisów miejsc, aby lepiej wczuć się w klimat osady Trinity. Zadowoleni będą ci, którzy uwielbiają Mastetonowski seks. Autor zamieścił wtedy, kiedy trzeba pikantne opisy erotyczne, które są bardzo ekscytujące, Książki nie można odbierać tylko w kategorii horroru, gdyż jest to mylące, ale także krzywdzące. "Śpiączka" to opowieść o utraconej miłości, stracie, które odbijają się echem autobiografii zmieniając samego Mastertona.
Link do opinii
Avatar użytkownika - djas
djas
Przeczytane:2019-07-11, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2019,

Wreszcie książka Mastertona, która mnie zaskoczyła, a zagadkę w pełni rozwiązałem dopiero pod koniec. Świetnie się to czytało - od początku do końca powieść trzyma w napięciu i takiej fajnie wyważonej niepewności. Jak zwykle sporo w tym wszystkim seksu, co jest przecież znakim firmowym autora (nie do końca jestem przekonany czy to zaleta - i to nie dlatego, że jestem pruderyjny, bo nie jestem ani trochę). W każdym razie dawno nie czytałem mistrza horroru w tak dobrej formie.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2019-05-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Kiedy Michael/Greg ujrzał ludzi za oknem i zauważył, że nie pozostawili oni sladów, od razu nasunęły mi się wnioski, że to albo wampiry, albo duchy:) Ponieważ Isobel, u której go umieszczono, była tak zimna, że aż lodowata podczas zbliżenia, byłam już pewna, że jest nieżywa. Ale czyta się z dreszczykiem, no i duży plus, że miłość i honor zwycieżają wszystko i konczy się happy endem (choć akurat nie dla większosci mieszkańców osady)

Link do opinii
Avatar użytkownika - edytaj7
edytaj7
Przeczytane:2018-07-01, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - IzaaK
IzaaK
Przeczytane:2015-03-24, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - Habina
Habina
Przeczytane:2014-07-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014 r,
Inne książki autora
Bazyliszek
Graham Masterton0
Okładka ksiązki - Bazyliszek

Profesor Nathan Underhill, próbuje wyhodować mitycznego gryfa, by z niego pozyskać materiał do badań nad komórkami macierzystymi i zastosowaniem...

Pogromca wampirów
Graham Masterton0
Okładka ksiązki - Pogromca wampirów

W 1944 roku James Falcon, kapitan kontrwywiadu armii USA, trafia do Belgii. Tam, na tyłach frontu, prowadzi tajną walkę z wampirami, wykorzystywanymi przez...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Małgorzata Czerwińska-Buczek
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Zaczekaj na mnie
Monika Michalik;
Zaczekaj na mnie
Topielice
Sylvia Wilczyńska
Topielice
Siódma ofiara
Aleksandra Marinina;
Siódma ofiara
Katastrofalny błąd
Iwona Wilmowska;
Katastrofalny błąd
Cyklon
Przemysław Semczuk
Cyklon
N.P.
Banana Yoshimoto
N.P.
Pokaż wszystkie recenzje